ALGEMEEN 'J No. 986. 14de Jaars;. Woensdag 4 November l874.)m|,pj^JI Binnenlandsclie Berigten. iinlafwrwc I'olitielt Overzigt. „In Duitseblands kracht ligt dc Europescbe vrede," Dit was van bet oogenblik, datkoning Wilbelm dc keizerlijke diadeem ap bet boofd werd gedrnkthct steeds verkondigde beginsel, waarmede de nieuwe keizer zich tot bet overig Europa wendde. Ook nu weder werd in de vergade.ring vanjl. woensdag, bij de opening van den algemecnen Duitseben rijksdag, dat woord berbaald en als met de hand op de knop van den degen er bijgevoegd „maar ook elke daad tot verbrekiug dier magt, zelfs de geringste inbreuk op bet hooge standpunt, thans door Duitschland in de Europescbe maatsehappij ingenomen f zal door njijde vereenigde vorsten en gansch Noord- Duitschland met al bet gewigt onzer vereenigde magt worden te kcer gegaan. En terwijl de keizer hier ais dreigend den vinger opbeft tot waarschuwing van degenen die het op dezc magt mogten gemunt hebben ver- kondigt bij de aanbieding van eeuc rjjks militaire wetovereenkomende met de veranderde of steeds booger eischende tijdsomstandigheden. Is die oppermagt van Duitschland, in waarbeid wat Wilbelm er van verkondigt; is zij niet veeleer eene bedreiging, dan eene geruststelling, voor Europa Hebben niet onderscheidene landen ons vaderland bij namealles te vreezen voor bun onafhankelijk bestaan van dezen modernen colossus die Europa zijne waarschuwende stem zoo stontweg doet booren. De tijd zal dit alle3 Ieeren. Vooralsnog ge- looven wijdat het keizerlijke woord waar- heid behelst en dat Frankrijk zeker door niets meer van eene spoedige weerwraak wordt terug- gehouden, dan juist door het besef van de over- magt zijuer tegenpartij. Maar bovendien het ligt voor de band, dat de vrede onzcs werelddeels meer zal verzekerd zijn door de overmagt van e6n enkelen toongever, dan door alle andere meer of minder illusieuse pogingen van vredes apostelen of vredescon- gressen. v. Bismarck wiens hand weer geheel genezen is, zal ook deze rijkszitting bijwonen. Men ver- wacbt dus gewigtige besluite'n van dezcn alge- meenen landsdag. En waarlijk boe magtig toch mag de inwendige toestand van het groote rijk het scberpst geoefend oog wel open houden, toch zal het staatskerkelijke probleem nog lang een moeijelijk te ontwikkelen vraagstuk, blijven ook voor den fijnst geslepen staatsman. Het proces tegen Kuhlman de aanlegger op het leven van v. Bismarck is te Wurzburg afge- loopen. De man heeft zijne daad en misschien nicer nog volledig bekend. De regtbank heeft den bescbuldigde veroordeeld tot tucbtbuisstraf voor den tijd van 14 jaren benevens verlies van de burgerlijke eer en plaat- sing onder politietoezigt voor den tijd van 10 jaar. Zooals bekend isis graaf v. Arnim op vrije voeten gesteldmet die uitzondering, dat bij voorshands Duitschland niet mag verlaten. De kracht en voortvarendbeid, waarmede in deze zaak is te werk gegaanis buitengewoon geweest. Men veronderstelt dan ook, dat alle vermiste stukkcn, waar in een zoo groot belang werd ge steld bcreids in veiligbcid zijn. Op die wijze zou ook de zaak van v. Arnim eeue gunstige wending kunnen nemen waarvau bcreids de sporen aanwezig zijn, Uit Spanje zijn de berigten scbaarscb. De per manent voorkomende aftreding van een gcneraal en de optreding van ecu andercn is weer aan dc orde door de aftreding van gcneraal Lazerne en zijne vervanging door Moriones. De Spaujaardeu houden van uieuw bloed. Neazen, 3 November. Door bet Noord Dnitsche brikechip Tberesia, gczagvoerdcr H. Kftperzijn hedcn bier aangc bragtde ge/.agvoeiderde stuurman en ecu matroos behoorende tot de equipage van het Nedcrlandsche brikscbip Meike Corneliakapt. K. Kruizete liuis behoorende te Oostwolde welk laatste scbip op zijne reis van Noorwegen naar Harlingen in de Noordzee nabij de Noordsche kust, op den 22 October jl. is verongelukt. Verleden week heeft alhier een adres gecircu- leerd hetwelk van vele handteekeningen is voor- zienom aan de tweede kamer der staten-gene- raal instemmiug te doen blijken met het door de heeren van Eck en Bredius bij de tweede kamer ingediende voorstelbetreffende de wen- schelijkbeid om alle gescbillen tusschen lande door middel van scheidsregters te beslechten. Het voorstel van die heeren is een van die waarover niet beraadslaagd kan worden. Men is bet er mede eens of nieten wijl het niet denk- baar is dat er zijn die het voortbestaan van den oorlog in beginsel wenscbenbestaat de kans dat het voorstel met eenparigheid van stemmen en met geestdrift aangenomen wordt. Z66 ge- schiedde het met dergelijke voorstellen in de Engelscbe en Italiaanscbe parlementenen zoo moet bet ook in onze kamers gaan. De mogelijkheid daartoe wordt sterk bevorderd, w^anneer het geheele land laat blijken dat het dit wenschteen om dat gevoelen uit te drukken bestaat geen beter middel dan het zenden van adressen van instemming aan de tweede kamer. In Westelijk Zecuwsch-Vlaanderen open- baart zich onder de reeds gerooide aardappelen de ziekte in zoo bevige graad dat men daar den naderende winter met zorg tegemoet gaat. Uit Sluis meldt menBij den beer J. Lansen Croin alhier staat een niet betrekkelijk groote perenbooin, die zoo zwaar beladen is met vruchtendat reeds verscheidene takken gebroken zijnterwijl men de overigeom bet verder breken tegen te gaan gekeel heeft moeten under stutteu. Dit zal wel niemand verwonderen wan- neer wij meedeelen dat een der peren nog niet de grootste een gewigt heeft van zeven hecto grammeu (Ned. onsen) terwijl de vruchten aan bijna alle takken als gerist zijn. 't Is wezenlijk de raoeite waard dezen boom te zien. - In de op den 28 Oct. jl. gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestunr, is o. a. een koninkl. beslnit medegedeeldwaarbij wordt afgewezen het beroep van den raad der gemeente IJzeudijketegen eene uitspraak van gedepu- teerde staten van Zeeland, dd. 19 Julij jl., houdende niet goedkeuring van een raadsbesluit] waarbij wordt besloten tot bet aangaau van eene geldleening met de Maatsehappij voor gemeente- crediet te Amsterdam groot 31.000. van f 500. Hi}die zich dezes om had tocgeeigend, heelt naar wij vernemen zich zelven bij de politie aangeklaagd en is door den officier van justitie, na te Middelburg overgebragt te zijnmaan- dag 11. weder op vrije voeten gesteld aangezien bedoelde persoon reeds cen gedeelte had terug- gegeven en dien dag het overige zou restitueeren Wat de oorzaak mag zijn van deze beklagens waardige daadgepleegd door icmand die in Vlissingen goed bekend stond is ons onbekend. Jl. zaturdag heeft het provinciaal geregts- hof van Zeeland, M. Rinkler, voormalig boek- houder bij de leenbank te Zierikzee, veroordeeld tot 6 jaren tucbtbuisstraf, alsmede in driegeld- boeten elk van f 50 en een geldboete vau f 1, de boeten bij niet betaling biunen twee maanden na aanmaning te vervaugen door gevangenisstraf overeenkomstig de wetalsmede in de kosten van het gedingdesnoods te verhalen bij lijfs- dwangmet bevel ot teruggaaf der overtuigings- stukken aan de eigenaren of regthebbenden. Uiterlijk bleef de veroordeelde zeer kalm. De uitspraak werd door een talrijk publiek bijgewoond. De veroordeelde heeft tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. Ook te Zierikzee zjjn de prijzen vermin- derd. Enkele slagers adverteeren daar puik rundvleesch k 40 ct. en best kalfsvleesch k 45 ct. het halve kilo. water laten van Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden met gnnstig gevolg plaats gehad. De lengte van het schip tusschen de loodlijnen bedraagt 81.78 M.de wijdte op bnitenkant pantser 15.20 en de holte tot bet zware dek 6.20 M.de diepgang wordt op 5.9 M. berekend. De stukken geschut (2 in iederen toren)zoo- genaamde 600 ponders, wegen 12.300 kg. en de projecfielen die daaruit worden geschoten p. m. 226 kg.zijnde het dubbele van de bij bet tegenwoordige monitorgeschut in gebruik zijnde. De machines van 600 p. k. uominaal zuilen een vermogen moeten ontwikkelen van 4500 effectieve paardenkrachton. Bij de bebandeling van het voorloopig ver- slag der staatsbegrooting over 1875 werd in eene der afdeelingen der tweede kamer aangedrongen om op bet ontwerp terug te komen volgens hetwelk voor rijksrekening een droogdok te Vlissingen zou worden gebouwd. Zulk eene iurigting is in eeue zechaven voor stoompakket- vaart met zeer groote booten bestemd volstrekt n todzakelijk. Het gaat niet aan dergelijke booten Sen of tweemaal 'sjaars naar buitenlands te zenden om te dokken. Andere leden der afdeeling erkenden het nut der zaak. Ook zij betreurden dat aan de haven- wcrken van Vlissingen zulko groote soramen zijn besteed zonder dat handel en scheepvaart daaruit wezenlijk voordeel trekken. Maar zij meenden dat in een droogdok, voor het bedienen waarvan een aanmerkelijk personeel noodigwas, zoowel als in de verder noodige haveuinrigtingen te Vlissingen, en in de behoefte aan drinkwater, door particuliere krachten moest worden voorzien. Bij koninklijk besluit is vrijstelling van zegelregt verleend voor de declaratie, mandaten en kwitantienwegens teruggaaf van alle door ambtenaren of beambten van provincien, gemeen- ten en waterschappenvoor de provinciede gemeente of het waterschap, bij voorschot gedane betalingen. In 't voorloopig verslag over de wet op de raiddelen wordt vrij algemeen aangedrongen op bet spoedig en met krachtige hand aanvatten van de belasting herziening. Voorts was't mee- rendeel der leden van oordeeldat de middelen, over 't geheel te hoog waren geraamd. Bij het punt yegten van snccessie en van overgang bij overlijden" is opgemerkt, dat de buitengewone piodnctiviteit van dit middel in 1874 geen regt geeft van deze post in 't volgende jaar zooveel te verwachtendaar het nationaal vermogen Avegens de gestaakte rentebetaling der Spaansche effecten en de daling der Araerikaansche spoor- Avegwaarden een aanzienliju verlies geieden had. Volgens berekeninggegrond op de tegenwoordige beursnotering der Spaansche fondsen en van een groot getal Amerikaanscbe spoorwegwaarden wordt dat verlies begroot op 500 millioen gulden, een half milliard. In de Staatscourant is opgenomen het kon. besluit van den 21 October 1874, Avaarbij bet gewijzigd reglement van politie voor het kanaal dooi^ Walcheren en zijtak voorloopig van toe passing wordt verklaard op dc voormalige marine haven te Vlissingen en het voorloopig plaatselijk reglement voor die haven vastgesteld bij kon. besluit van 15 Mei 1855 (Staatsblad no. 38) wordt ingetrokken. Jongstleden donderdag morgen Averd op bet Ioodskantoor te Vlissingen vermist een sum Door de regering is een Avetsontwerp tot voorziening tegen hondsdolheid bij de tweede kamer ingediend. Het berust hoofdzakelijk op de volgende be- ginselen lo. Verpligting om alle honden van een hals- baud te voorzien waarop de naam der eigenaars vermeld staat., 2». Het strafbaar stellen van het plagen of mishandelen van houden. 30. De bepaiing, dat, bij bet voorkomen van hondsdol- heid of als er gegrond vermoeden van hondsdol heid bestaat ir. de geheele provincie geen honden op den publieken weg raogen vcrscbijnen zonder gedurende minstens 60 dagen van een doelma- tigen muilkorf te zijn voorzien. 40. Afmaking van dolle ot van dolheid verdachte dieren bij Avijze van politie raaatregel. De geneeskundige inspecteurs hebben in over- leg met de districtsveeartsenden wensch uitge- sproken dat de regeling vau dit onderwerp internationaa! zij en de burgemcesters van grens gemeenten over en weer elkander mededeelin0, doen van het voorkomen van hondsdolheid in hun gemeente. V001'jaar is te Amsterdam eene inrigting voor ooglijders geopend. Sedert het gebouw voor kostelooze consulatie aan minver- mogenden is opengesteldzijn in 130 dagen aan 1004 personen 9406 adviezen gegevenzeker een bewijs hoe groot het aantal ooglijders is In November zal het gesticht ook openstaan tot opneming van lijders, wier toestand geen loopende behandeling gedoogt. Jl. Woensdag heeft te Amsterdam het te Het stoomschip Cycloop van Kroonstad naar Amsterdam bestemdbeladen met zadeii kreeg in den storm van den 22 October zwareu slagzijde en begon zoo veel water te maken dat de vuren uitgeblnscht werden en men ten laatste genoodzaakt was het zinkende schip in den nacht van 23 op 24 October te verlaten en de equipage bestaande nit 23 koppen kwam met groote moeite aan boord van het stoomschip Germania, kapiteiu Karstendtdie hem te Allingsewaar hij om kolen binnenliep, heeft aan land gezet. Plotseling overleed te Arnhem de heer B. Coster, eigenaar van de beroemde diamant- slijperij te Amsterdam. Dat bedelaars elkander dikwerf goed op de hoogte der zaken houden en, Avanneer zijzelven goede zaken makenhun collega's daar niet onkundig van laten, kan het navolgende briefje leeren dat dezer dagen, aan een der politiebureaux te Amsterdamop een ter zake van bedelarij aangebouden persoon is bevonden „Amsterdam 19 Sept, 1874. „Geachte Vriend. „Deze is dienende UEd. te rigte dat het in Amsterdam goed is, en dat gij beter uav broot kan vcrdiene als in Rotterdam daarom meld ik uw dat zoo op straat als langs de huize verder van mij gegroet „UEd. Vriend „B. „Mijn adres is op de regeliers Beerstraat in de Sint Pieter Steeg bij den heer WAmster dam. Goed lozies en goede menschen. Al te maal vere bedde volstrekt niet zegge dat ik UEd. hep geschreve per omgaande antwoord". De aangehoudene beklaagde zich echter zeer, dat hij in zijn verwacbting op zulk een onaan- gename wijze was teleurgesteld, daar hij naauwe- lijks in Amsterdam zijnde, reeds iu de uitoefe- ning van zijn beroep gestoord en te dier zake gearresteerd werd. Er hangt naar men aan :t N. v. d. D. uit den Helder meldt in de laatste twee dagen zulk een geAveldige damp over de zee dat de schepen niet zonder gevaar elkander passeren. Voor de visschersvloot is dit zeer nadeelig. Men hoort den ganschen dag niets anders in zee dan het krijschend blazen der stoomfluiten en de even Aveinig melodieuse muziek Avelke de vis- schers op hun koehoorns maken om het aan- varen te voorkomen. Van ongelnkken heeft men evenwel nog niet gehoord. Te Alkmaar heeft men bij het opruimen van een gedeelte van het kerkbof op de alge- meene^ begraafplaats cen doodkist gevonden die 26 jaren in bet graf gestaan hebbende, nog zeer gaaf is. De kist is van Amerikaansch grenen hont en vrij dik. Zelfs de bruine verf der kist is dnidelijk zigtbaar. Merkivaardiger nog is. dat bij de opening bleek dat bet lijk geheel is opgedroogd en hoewel zwart van kleur, in plaats van te vergaan hard is geworden. Dit feit trekt algemeen de aandacht; het groote publiek spreekt van versteening iet Avatzooals van zelf spreekt, hier niet bet geval kan zijn. - Te Utrecht heeft volgens het U. D. een scheikundig onderzoek bewezendat bij een bakker aldaar brood verkocht werd, hetwelk een groot gehaltc aan lood-bestanddeelen bevatte. Het monument ter herinnering aan [den watersnood van 1861, dat woensdag te Leeu wen onthuld isbestaat nit een kolom gedekt door eeu vergulde kroon en geplaatst op een vierkant voetstuk met toepasselijke inscripties. T" soduitfi I 041 A oojf I t litoa MMKI ffBY n ijfthifi thd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1