ALGGNEGN No. 985. Zaturdag 31 October 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. JPolitietc Overzigt Hoe ernstig de zaak van den gevangen Duit- scheu ex gezant wordt opgenomen, blijkt uitbet veel omvattende onderzoek, dat wordt ingesteld. Zoo meldt nu weer een telegram dat zelfs in Weenen onderzoek gedaan wordt naar deherkomst van een artikel in bet blad de Prosse waarin onthullingeu zouden ziju gedaan over den Duitscb kerkelijken strijd. Waarin die onthnllingen bestaanwaarom ze met zoovee! ijver wordeu nagespoord en waarom de ziekelijke v. Arnim zich liever de gevan- genis getroost dan bem aanvertrouwde stnkken voor den dag te brcngendeze zaken liggen nog altijd in 'tduister. Misscbien dat het tegen den graaf gevoerde proces eenige inlichting zal geven maar tot nog toe lekt er van de zijde tier regterlijke magt bitter weinig uit. Men meldtdat terstond bij de opening van den rijksdag de regering over dit boogst belang rijke felt zal worden ge'fnterpelleerd. 'tGeen overigens over de zaak wordt raede- gedeeldbeboort tot het gebied der gissingen of bespiegelingenen men weet, dat dit eene bron is, waaruit veel denk'oeeldigs te voorschijn komt. 't Scbijntdat naarmate de greuzen en kusten van Spanje beter bewaakt wordende zaak van den opstand achteruit gaat. Don Alfonso zou namelijk reeds de zaak zjjns partijgenoots verlaten en zich uit Spanje verwijderd bebben. Het antwoord van Engeland minister Derby op de Spaanscbe klagten over den iuvoer van oor- logscontrabande gegeven luiddedan ook teregt Zorg zelf voor de bewaking uwer grenzen en de opstand sterft spoedig den dood der uitpat- ting. Men berigt dat werkelijk de Spaanscbe gezant te Weenen de nota heeft overbandigddoor Spanje tot Frankrijk ten aanzien der neutra liteit gerigtwat bet doel dezer officieie kcnnis- geving aan 't Oosteunjksche bof is word niet gcmeld. Een vreemd berigt wordt door bet Engelsche blad Daily Telegraph medegedeeld. Dit nl. dat Duitsehland bet voornemen heeft, om, zoodra het zijn leger georgauiseerd en zijne Westerscbe grenzen versterkt zal bebben, zich te vergewissen van den toestand der weerbaarbeid van Belgie en Zwitserlandof nl. die staten bij magte zijn, om bunne onzijdigkeid te verdedigen. Dereden dier bandeling zou zijn dat het Belgische of Zwitsersche grondgebied aan een Franseh leger, dat in last zou kunnen krijgeu, om Duitsehland aau te vallen gereedelijk doorgang zou kunnen verschaffen. Vermits nu Duitsehland de onzij digbeid van Zwitserland erkend en die van Belgie gewaarborgd heeftacbt bet zich geregtigd zekerheid te bebben aangaande de veiligheid welke zekerc aangewezeue punten opleveren. Daargelatenof 't verzwakte of verdeelde Frankrijk er vooreerst toe komen zalom het magtige Duitsehland aan te vallen, zoo zou 't zich wel tweemaal bedenkeneer bet beslootdoor Europesche mogendhedcn voor onzijdig verklaard of gewaarborgd grondgebied over te trekkeu. Maar behalve datwie, hoe magtig, zal Belgie en Zwitserland noodzakeu hunne strijdkraebten ten beboeve cener buitenlandsche mogendheid te vermeerderen terwijl daarenboven hunne magt toch verre te kort zou schieten om de zware legerbenden te wederstaan. Indien Frankrijk ooit de dwaasbeid begaan mogt, Duitsehland weer aan te vallen men kon er van verzekerd zijndat het daarvoor zijne uiterste kracbten zou inspannen. Hoe 't overigens in Frankrijk gesteld is leert de volgende scbets van een Parijscheu corre spondent De regterzijde weigert bet gezag van Mae- Mahon te regclen het regtercentrum wil de republiek niet definitief goproclameerd zien bet linkereeutrum weifelt lusscben monarchic en republiek en zvvenkt nu cens naar de linker dan naar de regterzijde. De linkerzijde daaren tegen wil noch bet geregelde septenuaat, noch de monarchic der Legitimisten Orleanisten of Bonapartisten. Wanneer Thiers derbalve zegt „de monarcbie is in Frankrijk onmogeiijk, omdat de drie pTetendenten-Tiacties elkander in de weg staan." zou men (volgcns gcmelden berigtgever) even goed kunnen zeggen „De nationale verga deriug is onmogeiijk geworden, naardien zij geen kracbtige mcerderheid meer kan te voorschijn brcngen. Te midden van deze ongegronde verboudingen voegt bij er bij ontaard ailes en wordt letterlijk niets tot stand gebragt. IVeuzen, 30 October. Gisteren avond hield de vereeniging ondcr de zinspreuk ntot Nut en Genoegen" in bet iSederlaudscb logement albier hare eerste ver- gadeiing in dit saizoen die vrij druk bezocht werd aan gepaste voordrachten heeft het daarbij niet ontbroken de aangenarne stemmingwaar- van bet gezelschap onmiskenbare blijken gaf, bewijzendat deze vereeniging aanmerkelijk wint in belangstelling en belooft voor dezen winter verscheidene genoegelijke avonden. Z. M. heeft bij besluit van 26 Oct. 1874 no. 17, goedgevonden te bepalen dat tegen den In Mei aanst. o. m. de navolgende garnizoensver- anderingen bij het leger zullen plaats bebben 3e reg. inf., le bat., 5e comp. en 3e bat. 5e comp. van Nenzen naar Vlissingen; 3e bat. le en 2e comp. van Vlissingen naar Neuzeu 3e reg. vesting art.13e comp. van Njjmegen naar Neu- zen. Volgens een berigt nit Brusseldd. 28 dezer, is Flers anders genaamd Dnfresnoy, de beruchte vervaardiger van valscbe Belgische bankuoten overleden in het St. Pietersbospitaal aldaar waarheen bij eeDige dagen geleden vervoerd was. Hij moest in den loop der aanstaande maand met zijne medepligtigen voor bet assisenbof van Bra bant verschijnen. Tengevolge van het overlijden van den_ voornaamsten beschuldigde zal de zaak waarscbijnlijk naar een anderen zittijd verscbo- ven worden. 5 27 October. Op de heden albier geboudene veemarkt waren aangebragt10 paar den 56 stuks boornvee 9 varkens en 2 scliapen. De navolgende premieu zijn uitgereikt aan Adnaan de Kraker, landbouwer te Axel, voor bet grootste getal paarden ter markt gebragt f 5.— en voor het schoouste paard 5. Willem Dieleraan landbouwer te Axel,' voor bet grootste getal hoornvee ter markt gebragt f 5- C. L. de Rop, landbouwer te Axel, voor de scboonstc koe 5.— en aau Augustinus de Meijkoopman te Zuiddorpc voor het grootste getal varkens ter markt gebraet f 1.— Handel was zeer gering. Z. M. heeft benocmd tot ontvanger dor directe belastingen en accijnsen te Drnten c. a., den heer J. L. Huygenstbans ontvanger der directe belastingen in- cn uitgaande regten en accijnsen te Koewacht De tweede kamer is tot hervatting harer weikzaamheden bjjeengeroepen tegen dingsdag 3 November, des namiddugs te 3 uren. Z. M. de Komngdie reeds meermalen zijne bjjzondere belangstelling deed blijken voor den blindgeschoten Iuitenant Comfuriusvan de Atchin-expeditieheeft dien officier tbans eene piano eerste qualiteit ten geschenke gezonden. De direetie van de Haagsche opera heeft genoem- den officier een doorloopend vrije entree aan^e- boden. Bij de herstemming te Hoorn voor een lid der He kamer is gekozen de beer I. D. Fransen Van de Putte. Een ingezeten van een klein stadje in de Rijnprovincien scbreef dezer dagen aau een vriend in den Haag o. a. bet volgende: „Hier is voor mjjn kindcren geen gelegenheid om te leeren. Ze zjjn nu nog op school bij ecnjnfvrouw, waar ze bitter weinig degelijks opdoeu, Bijbelsche ge- schtedenis gaat op een prik aan tafel worden wij dikwijls vergast op de 10 geboden en zegt kleine T. met diepen ernst„Jo, dtt sollst uicht echebrechen" en zijn profeten kent gij beter dan ikdat is nu alles mooi en goed als zij er gescbiedenis en geografie en rekenen en nog iets bij leerden, maar dat gebcurt niet, zoodat T. laatst al de sporen te Iveulen ziende mij vroeg „waar de trein was, die naar bet land Kauaiin gaat." Door tusschenkomst van den minister van buitenlandsche zaken heeft de beer P. A. van der Drift te Alkmaarboekkouder vanbetsckip Nedei land en Orauje twee brieves ontvangen, dezer dagen in een fiesck aan de Franscke kust aangespoeld. De kapitein van den bodemH. S. de Jong, deelt in die brieven mede dat het 8chip van af 21 Maart te kampen bad gehad met zwaren storm en hooge zeeen en daardoor veel geleden had. Ten slotte was het water naar binnen gedrongen en toen de storm met ver- dubbelde woede bleef aanhouden werd de toe-1 stand eindeliik onboudbaar. Den 14 April op 46° N. Br. en 14° V. L was alles op het dek, ook de booten stnk geslagen en achtte de kapitein uitkomst en redding onmogeiijk. De tweede brief is blijkbaar op bet iaatste oogecblik gcscbre- ven. Met den dood voor oogenbrengt do sckrijver daarin eene iaatste groete aan zijn patroon, er een aanbeveling voor zijn ongelukki-e vrouw en kinderen bijvoegende. De hooge raad heeft verworpen een beroep in cassatiedoor bet 0. M. tegen het arrest van bet hot in Friesland, waarbjj de onderwijzer aan de school voor Christ, nationaal onderwijs te iznm is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf wegens vergrijp tegen de zeden. - Maandag morgen werd nit eene weide onder de gemeente Rijswjjk een vet schaap ontvreemd. Bij onderzoek bleek dat men het dier in het weiiand geslacht en daarvan dc twee achterbouten had mcdegenomen terwijl men het overige gedeelte maar iu de sloot geworpen bad. De politie doet een streng onderzoek naar den dader of de daders van dit brutale scheirastnk Te Ridderkerk is eene eerste proef genomen met eene gecombineerde vlasbraak- en zwin^el- machine, vervaardigd door den heer Landsheer. Daai die machine nog niet gebeel was afgewerkt konden ook de resultaten niet ten voile beoordeeld worden. Er zijn echter rcdenen om te venvachteu, dat dit werktuig aan de machinaie viasbewerking een grooten stoot zal geven. Bijzonder goed werkte ook de stofzuiger die alio vezelen en stofdeelen welke natuurljjk bij het lasbewerken overvlocding rondzweven ia de werkplaatsopzuigt en in de open lucht voert. Over veertien dagen hoopt men de machine gebeel in orde te hebbenom alsdau de proef- ceming bete: te doen plaats bebben en de resultaten te vergelijken met de gewone manier van bewer- king. Een 14jarige knaap uit Zevenbuizen is te Moercappellein eene hooiberg spelende met bet hoofd in een touw verward geraakt en heeft zoo den dood door ophanging gevonden. De Eems-polder in Grouingerland zal worden ingedijkttengevolge waarvan ruim 800 bunders uitmundende klei aan de zee zulleu worden ont- woekerd, tot aauleg van vruchtbare en winst- gevende bouw- en weilanden waaromtrent de gunstige verwachting bestaat daar de afvaart naar elders aldaar belangrijk is en de kosten voor de voorgestelde inpoldering meer dan vier- dubbel vergoed zullen kunnen worden. Men herinnert zich de geschiedenis van den onderwijzer Cainstra een der slagtoffers van de schrielheid van sommige gemeentebesturen bij de regeling der bezoldigiug van onderwij- zers. Van een tweede geval van dien aard wordt melding gemaakt in bet verslag der vereeniging tot verstrekking van dadelijke hulp aan minbe- zoldigde onderwijzers enz. DaAr nameljjk wordt medegedeeld, dat een onderwijzerdie bij de vereeniging aanklopte om hulp, o. a. het volgende scbreef. „Ik kan u voor God getuigendat wij totaal honger lijden en zulks reeds lang geleden bebben. Tot heden heb ik mij zelveu geholpendoor al wat eenige waarde bad te verkoopen of te verpanden, doch nu ben ik uitgeput. Tallooze malen gebeurt het zooals van daag nog, dat ik zouder eten naar de school ga en ook niet weet of ik na afloop van de les iets zal krijgen van heden avond af is bet God bekend, hoe ik mijne kinderen aan voedscl zal belpeu. Ik ben nu ten einde laad. Met vrouw en 10 kinderen te leveu van een tractement van f 450, waarvan nog personelc, gemeentelasten pensioenfonds enz. afmoet, iI, mij onmogeiijk. Docli wat u ook voor ons doen mogedoe bet haastelijk, want de nood is ten top gestcgen. Het is ecu toestand om krank- zinnig te worden. De kinderen vragen om brood en moeder kan bet niet geven." De onderwijzer, aau zoo groot gebrek ten prooiis de hoofdonderwijzer van Holten te Pouderoijen. De zorgen bij zoo talrijk geziu en met zoo onvoldoende bezoldigiug worden nog verzwaard door dien zjjne vrouw ziekelijk is. en bij in den vorigen winter maanden lang'met 5 of 6 zieken heeft getobd. Eerst toen de uopd tot het uiterste was gestegenwendde van Hol ten zich tot bet bestunr der gecoemde vereeniging,'. Na onderzoek heeft dat bestuur uit de kas° der vereeniging gedaan wat bet kon om in de incest dringende behoeften te voorzie-n. Iu de woning waren zelfs geen bedden meer en man vrouw en kinderen lagen honger en cllendc op bet gelaat Men zal tbans ten beboeve van dit diep on- gelukkige onderwijzersgeziu een beroep doen op de openbare liefdadigheid. Uit Antwerpen schrijft men dat er voor ruim 100 millioen is ingescbreven in deleeuiii" van frs. 72.500.000 ten beboeve dier stad. Zaturdag avond liield een rijtuig sti! voor bet huis van den wisselagent M. Delantsbeere te Brussel de dcur geopend zijnde vroeg de dame die zich in bet rijtuig bevond den bediende, een beambte van bet huiszekere II. vau St." Jaus Molenbeek te spreken. II. voldeed aan bet verzoek der dame, doch naauweljjk#was hjj buiten of deze loste een pistoolschot op hem. Gelukkig miste het scbot zjjn doel. Na dit feit gepleegd te bebben deed de dame zich onmiddehjk naar het St. Jansgasthuis brcn gen, waarin zij zeide opgenomen te moeleu wor deu doch daar niets haar verblijf iu bet gasthuis wettigde, heeft de politie haar naar de gevan- genis der kleine Karmelietcn gebragt. £ij zegt de minnares van H. te zijn, die naauweljjks 17 jaren joud iszij telt ongeveer dea ouderdom van 25 jareri. - In de gevangenis Mazaste Parijs is den 20 dezer de bekende valsche spelergraaf de Fleuries in den onderdora van 55 jaren gestorveu. Zjjn eigenlijke naam was Leopold Hils. Iiij bad met de kaarten meer dan een millioen verdiend, maar dit grootendeels weer doorgebragt. Ten gevolge van een diefstal bij ecu juwelier was bij in de gevangenis gekomen. De hceren van bet Observatorium te Parijs voorspellen een vroegen en strengen winterdie met veel sneeuw duren zal van 15 Nov. tot na '5 Jan. Te Bordeaux is vcor drie flesschen Medoc van het jaar 1793 door Engelschen de som van 1800 fr. betaald. De inzet was 180 fr. Te Kopenbagen ontvingen twee ongebuwde dames op zekercn dag twee plaatskaartjcs voor de schouwburg-voorstelliug van dien avond met een briefje waarin stond .- „raad van wien De dames woonden met veel genoegeu de voorstelling bij maar de gever der biljetten was ncrgens tc ontdekken. Toen zij echter te huis kwamen zagen zij maar al te goed wat het doel van deu onbekenden was geweestbare rberende goedereu waren door een dief onderzoeht en grooiendeels geannexeerd. Londen is groot 576 vierk. Eng. mijien en bevat onder ziju 4.000000 inwoners meer Israelieteu dan er zijn in Palestiua meer Schotten dan er zijn iu Edinburg, meer Ieren dan er zijn in Dublin meer rooinscb katholieken dan er zijn te Rome. Iedere vijf miuuten wordt er iemand geboren en iedere acbt minnteu sterft er iemand. De Tribune van Berlijn zegtdat de zaal van bet assisenbof te VViirzbnrg, waar Kullmann zal teregt staanniet meer dan 100 personen als toeschoinvers kan bevatten van dit aantal zjjn er reeds 40 besproken door vertegenwoor- digcrs van binucn- cn buitenlandsche bladeD, i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1