ALGEMEEN No. 984. Woensdag 28 October 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG EN Z ATURDAG J. 14. G. DIIOIT te Weuzeu. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerdo brieven worden niet aange- Bomen. IPolitielr Overzijjrt. Ofschoor, van Duitschen kant meermalen de verzekering wordt gegeven dat men niet ernstig aan bet scheppen eener oorlogsvloot denkt maar zijne kracbt hoofdzakelijk te land zocktzoo biijkt tocb nu en dan. dat ook dit deel der oorlogsmagt volstrekt niet door dc regering verwaarloosd wordtmaar bare schepeu zich gedurig bier en daar vertoonen. Spanje's knsten hebben bun Duitsch observa tie corps en nu verneemt men uit de ver verwij- dcrdc oorden van den Stilleu Oceaanin het verre Westeu dat zich cen Duitsch oorlogsc&ip tot bcveiliging der regten van Duitsckc on- danen heeft vertoond. Het schijnt wel, dat de Amerikaansche rege ring zich met dit conflict je, dat ecbter we! met een zeer kort staartje zal afloopen een weinig bemoeit, De geschiedenis wordt volgenderwjjze mede gedeeldEenige jaren geleden werdeu lande rijen bebouwd door Duitsche onderdanen die zich daar badden nedergezeten welke hun in eigendom toebekoorden verwoestdit had plaats bij gelegenheid, dat door de inboorlingen krijg werd gevoerd tot beslecbting van veten zooals voortdurend tnsscben ben ontstaan, De Pruisi scho consulde beer Weberdestijds daar ge- vestigdpoogde deswcge tusscben beide te tredenmaar zonder eenig gevolg. Toen zond de regering op de vertoogen door den beer Weber aan het department van buitenlaudsche zaken ingediend de Njunphe denvaarts met lastom de inboorlingen te dwingeu tot bet geven van schadeloosstelling. Na veel vergeelscbe pogingen bragt men het eindelijk zooverdat de inlaudsche hoofden de verpligting op zich namen om de gevorderde scbadevergoeding te betalen naau- welijks was dc Nympbe echter vertrokkenof men wcigerdc, de belofte te vervullen. Nu zal de Arcona de zaak hebben opgevat en de hoofden tot het uakomen bunncr belofte hebben gcdwongen Men mogt wel bopen, dat alle andere zaakjes evenver en evenzoo geleideljjk te bedisselen waren maar dit is er verre af. Een ander berigt meldt, dat Duitsckland, tegen geldelijke vergoeding aan Mexico, eene kolonic in Midden Amerika tracht to vestigen. De vraag echter is, of dit door Amerika zou worden geduld. Nog kent men aan Duitsckland het voornemen toe om zich bij het Spaansche manifest tegen Frankrijk aan te sluiten en laatstgenoemd land van alle meer of min middellijke of onmiddellijke ondersteuning der Carlisten terug te brengen. Volgens dejougste berigten hcbbeu de Carlisten de beide provincien Alicante en Murcia verlaten, terwijl don Alfonsus vruchteloos getracht heeft, de Ebro weer over te trekken. Het proces tegen v. Aruim krijgt met den dag eene ingewikkelder beteekenis en 't schijnt wel, dat men sterk vermoeden heeft, dat de ge schiedenis uitgebreide vertakkingen heeft en onder- scheidene hooge en invloedrijke personen daarin de hand hebben. Een regter van instructie heeft zich met ambtc naren naar Parijs begeven teucinde aldaar door bet onderzock van het archief des gczantschaps meer licht in de zaak te krijgen. Een bewijs van de waakzaamkeid der jnstitie in deze zaak is het volgende Baron Reuchenberg, Pruisisch gezant te Warscban een bloedverwant van graaf v. Arnim zond ouderseheidene brieven en paket ten af aan een Pruisisch groudeigenaar in Polen De verzending gesehiedde door spoorwegconduc teurs, die de paketten aan de bedienden van den groudeigenaarTreskow gekeeten, ter hand steldeu. De correspondence ontdekt zijnde werd bij de aankomst van den trein bet. toen aar.wezige paket opgeeisebt. Bij weigering van den conduc teur trad de Russiscbe overheid tusscben beide Het paket moest ten postkantore gedeponeerd worden en na een telegram nit Petersburg en Warsehau kwam een Russisch hoofd agent der gendarmerie het afhalen. Dit alles gesehiedde op verzoek der Prnisische regering. Graaf v. Arnim zelf schijnt nog altijd ziekelljk, maar wordt daarom niet minder streng bewaakt. Ofschoon bij zich des daags vrij in den tuin lean bewegen, laat men hem nooit alleenterwijl schildwachten het gebouw en zijnekamer bewaken. Elke briefwisseling is verboden en alle toegang afgcsloten. Volgens de Parjjsche Patrie schijnt de Fransehe administratie het cijfer vastgesteld te hebben van het actieve leger en de reserve. Het eerste zou bestaan uit 1 500.000 man. Van deze zouden 800.000 ocgeveer in militaire dienst bij het effec- tieve leger of bij de garde mobile zijn; 700 000 zouden volstrekt geen militaire opvoeding ont- vaugen de reserve zou 900.000 man tellen zoodat de gansche strijdmagt uit 2.400.000 man zal bestaan. De Patrie gelooftdat dit cijfer wel wat verminderd zal wordenmaar houdt het er toch voordat hot Fransehe leger minstens twee millioen man tellen zal. INeuzen, 27 October. LI. vrijdagavond was aan een talrjjk gezelschap uit de voornaamste iugezetenen dezer gemeente eene aangename verrassing bereid. De heeren van het handelskantooronder de firma J. David, Kernkamp Lumsden zoowat sedert een jaar onder ons gevestigdhadden minzaam een aanzienlijk getal heeren met kunne dames uitgenoodigdtot bijwoning van een con cert en bal in het Hotel des Pays Bas. De opkomst getuigde dat deze nitnoodiging met erkentelijkheid was aangenomen de uitne- mende outvaegstde prachtig versierde zaal de met zorg en smaak gearrangeerde bouqnetten voor de dames stemden al dadelijk de bezoekers tot eene verwachlingdie niet alleen vervuld, maar verre overtroffen werd. Door de kapel uit de kurzaal te Ostende werd een concert gegeveD, dat met 6en woord oitrnun- tend was te noemcn bier boeiden ons verrassende wendingendaar sleepten de heerlijkste tonen alter gevoel als in hooger sfeereu kortom een kunstgenot was het gezelschap voorbereid dat in deze gemeente hoogst zelden te smaken valt, en dan ook de welverdiende toejuichingen mocht inoogsteu. Door den heer J. Stibbe werd ook namens zijne vrieuden aan de vcrgadering dank toege- bracbt. voor de belaugstellende opkomst en deel- neraingwaarna dc heer burgemeesterals de tolk der uitgenoodigdendank betuigde voor dc ininzame invitatie en de uitinuntende uitvoering en daarna wees op kandel en scheepvaart waaraan Neuzen zijne opkomst is versckuldigd en waaraan wij dezen genofvollen avond voorna in el i j k te danken hadden: spreker cindigdemet het uiteu zijner beste wenschen voor den bloei van deze zoo belangrijke bronnen van welvaart. Op het baldat tot 4 uur in den morgen werd voortgezetheerschten guile vrolijkheid enalge- meeu genoegenwel voldaan over het onder- vondene en genotene ging men uileen om dezen avond nog lang in gedachten te koudeu. Hebben genoemde heeren een 'olijk van erken telijkheid willen geven voor ondervondene beleefdheid of hun betoonde vriendschappelijke gezindheiddan hebben zij hun doel ten voile bereikt niet alleenmaar zij hebben hunne kennismaking uitgebreid en getoonddat zij, om hunne hoedanighedenalleszins waardig zijn in den kring der Neuzenareu opgeuomen te wordenjaals eene belangrijke aanwinst in onze gemeente te heschonwen zijn. In de Pr6curseur van 21 Oct. jl. leest men het volgende Wij hebben melding gemaakt dat de koninklijke Nederlandsche stoombootmaatsckappij eene gere- gelde stoombootdienst organiseerl tusscben Vlissin- gen en Sheernesse. Wij hebben omtrent deze zaak eenige nienwe bijzonderheden ontvangen. Het plan is een versnelde dienst op te rigten in correspondentie met de London Chatham en Dover Railway. De stoombooten zijn reeds gebouwd en zullen binnenkort dedienstaanvangen. Ze zijn van zeer groote afmeting en uit hoofde van hun diepgang kunnen ze bijna nergens dan te Vlissingen binnenloopen. De inrigtingen voor passagiers zijn talrijk. De Hollandsche maat schappij schijnt het plan te hebben voor de meest direcie dienst op Londen. Men deelt ons mede dat het bestuur der nieuwe lijn reeds is gevormd en dat de compagnie te Vlissingen wordt vertegenwoardigd door het kuisde Groof en John Best. Tegen den boekhouder der voormalige bank van leening te ZierikzeeM. Rinkler, is door het 0. M. bij het prov. kof in Zeeland eene tuchthnisstraf van 5 tot 25jaren en tien geldboeten geiiischt. Uit Zierikzee schrijft menOnze toekom- stige landbouwscbool is weder cen schrede nader aan haar totstandkoming gebragt. Er is ul. door den inspecteur van 't middelbaar onderwijs een concept programma aan burgemeester en wethou- ders toegezondeu, regelende de vakken van onder wijs de eventueele leeraarsbetrckkingen enz. Er wordt voorgesteld de landbouwschool met de H. B. school te verbinden de noodige gebouwen der laatste zouden j nist aan die der eerste grenzen De directenr der H. B. school te Zierikzee zou dan ook als zoodanig voor de nieuwe inrigting optreden terwijl eenige heeren leeraars ook aan de landbouwschool werkzaam kunnen zijn. Een drietal of viertal nieuwe leeraars voor landbouw- kunde natunrlijke geschiedenis enz. moeten dan nog worden aangesteld. 't Onderwijs zon zich direct aan't lager aanslniten en de cursus driejarig zijn. Vrijdagmorgen is te Zierikzee brand ontstaan in den steenen korenmolen binnen dc bebouwde kom der gemeente. De brand schijnt beneden in den molen ontstaan te zijnte zeven nren sloegen de vlammenaangewakkerd door een fellcn windvan alle kanten uit het hooge ge bouw. Voor de aangrenzende huizen bestond oogenschijnlijk groot gevaar doch alles is geluk- kig afgeloopen. Na ruim een itnr stortte de as met de roeden naar beneden doch een en ander viel neder op het kleine plein dat voor een ge. dcelte den molen omringt. De molen is geheej uitgebrand en was tegen brandschade verzekerd< Omtrent de troepen in Alchin zegt de Javabode De gezondheidstoestand der troepen verbetert langzamerkand. De betere voeding draagt daar- toe het meest bij. Aan vermakelijkhedeu en gezellig verkeer kan nog niet veel worden gedacht. De burgerij van Batavia heeft 2 biljarten eenige muziekinstrumenten en orgels gezondendoch deze zijn nog niet ontpakt. Er is te veel te doen om alsnog aan zulkc zaken te denken. Een officiers societeit is nog niet opgerigt. Volgens de Ned. Ind. hebben B. eu W. van Rotterdam het maken enz. van den metalen bovenbouw van de brug over de Koningshaven gegund aan de maatschappij fttr Eisenindustrie und Brnckenbau te Duisberg. De firma Entho- ven [en Co.die voor circa f 2000 hooger had ingeschreven dan genoemde Duitsche firma, had j zich nader bereid verklaard om het werk ook i tegen den prijs van deu Duitschen concurrent te leveren, maar aan deze firma werd geantwoord dat er geen termen waren tot iuwilliging van i dat verzoek. De gezamenlijke; barbiers en haarsnijders fe *8 Gravenhage verzoeken bij advertentie hun klanten om vcrhooging van loon daar hun las- ten zwaarder worden en hun inkomsten totdus- verre daarmcde geen gelijken tred hoiulen. Z. K. H. prins Hendrik heeft opnieuw een blijk van gehechtheid van de zijde der Lnxemburgers ontvangen. Naar wij vernemen is den prins stedehouder een prachtigen reissalon- wagen aangeboden die in fraaiheid eu doelmatig- heid van inrigting den koninklijke salonwagen van de Rijuspoorwog maatschappij evenaart. De waggon is reeds aan het Rijnspoorstation (e 's Hage aangebragt en zal door eene deputatie, die weldra aldaar verwacht wordt,Jden prins-stcde- bonder in eigendom worden overgedragen die er bij IiD. reis naar Luxemburg voor het cerst gebruik van zal maken. Aan dr. L. Mulder, hoofdredacteur der Land- bouw courantis op de land en tuinbouw-tentoon- stelling der Soci6t6 horticole et agricolc de Lierre (Belgig) de groote zilveren medaille toegekend, De jongste storm heeft geen goedgedaan aan de zaak van de Kfinig Wilhelra bij Huis- duinen. Het schip is 35 meters verplaatsten daarbij nog een weinig meer landwaarts. Een locomobiclwelke op een terp stondzit nu tot den kctel in't zaud. Het plan tot oprigting eener Codperatievo Vleeschhouwerij te Utrecht is volkomen gelukt. In plaats van 100 hebben nagenoeg 200 huis- gezinnen voor het mcerendeel uit den gegoeden standzich aaneengesloten. De stoomboot van Harlingen op Amsterdam is woensdag wegens het bevige stormweerop aandrang der beangstigde passagiersbij Stavo* ren weder teruggekeerd. Het te Veendam te huis behoorende scboonerscbip Hendrikagezagvoerder Walvius, is op de Oostfriesche kust totaal verongelukt doch de bemanning gered. Het Nederlaudsch schip Astrea, gezagvoerder Mulder, is den 2n dezer door de bemanning in zinkenden staat verlaten. Het volk is behouden te Vlaardingen aangebragt. Tengevolge der invoering van de wet op den arbeid van kinderen zijn in de gemeenten Moordrecht en Gouderak ongeveer honderd kin deren van vijf tot tien jaren van de fabrieken ontslagen. Aldaar waren de noodige maatregelen genomen om die kinderen dadelijk op de scbolen te kunnen toelaten waarvan door vele ouders gebruik werd gemaakt. Naar de Pr. N. Br. Ct. verneemtbestaat bij de commissie van het te Leenwen in Gel- derland opgerigte monument van den watersnood in 1861, bet plan, den 28 dezer, die gedenk- zuil plegtig te onthullen. Niettegeustaande het eiland Schokland zoo goed als onbewoond is er woont slecbts een huisgezin heeft het in het jaar 1873 nog f 33.000 aan onderhond gekosthoofdzakelijk voor werken ten behoeve van de schipperij, welke vaak bij stormweder daar een toevlugt zoekt. Een buitenman komt bij een ijzerhandelaar te Zwolle en vraagt schroeven voor een doodkist, van welke schroeven hij de lengte opgeeft. Do koopman vraagt hem Hebt gij een sterfgeval of een doode bij u in huis?" „Neen, is het antwoordmoar mien vrouwe is nit goed en zai zal et wel nit lang meer maken. Ik nemme dus bie veurraad die schroeven moar dan hek ze" Op het verbaast aankijken dat de koop man hem deed, zeide gij nog: „Joa, ik holde er van um alles in orde te hebben. Je mot er mien in plaots van 8 moar 12 gevendan heb ik er vier oavermen weet nooitho di te pas kunnen kommen," Hij ontving de schroeven pakte ze zorgvuldig in een papieren ging heen. Te Appeldoorn is de vrouw van een papier- vormmaker bevallcu van vier welgeschapen Per drie maanden binnen Neuzen f 1, franco door hot geheele Rijk 1,10 i, geheel Belgie1,40 Enkele nominers0,10 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer,0,10 Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uitcrlijk Pingsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1