algemeen No. 981, Zaturdag 17 October 1874. 14de Jaarg, Binnenlandsehe Berigten. JPolitiek Overzigt. De dood van don Carlos is gebleken niets dan ccn valsck gerucht te zjjn geweest en uit dit ecne staalje valt op te inakenwelke waardc aan de talrijke bcrigten van veldtogten, ovcrwinningen cn groote oorlogsfeiten uit dit wonderland is te hecbten. Intusschen gaat de Spaanscbe regering voort, zich te bcklagcn over den steun, dien de Carlisten bij aanboudendheid over de Fransche grenzen ontvangcn. De gezant te Parijs de markies de la Vegaheeft zicb met eene zeer crnstige nota tot den Franscben minister van buitenlandscbe zaken den beer Dccaces, gewend waarin de Madridsche regering haar leedwezen betuigt dat de erkenning van Spanje door Frankrijk niet de uitkomsten heeft opgeleverd, die men er van verwacbt had. De Spaanscbe regering beklaagt er zicb over, dat de onruststokers van Spanje onverhinderd eene toevlugt in Frankrijk vinden en met name, dat de vronw, die zich'de toekomstige koningin van Spanje noemt, met een aanzienljjk gevolg aan de greuzen verblijf houdt. Ook vvjjst zij er op, dat de met surveil lance bclaste ambtcnaren hunne instruction open- ljjk overtreden en toelaten, dat oorlogsmaterieel in Frankrijk wordt aangekocht. Ook in bet leger schijnt de onverantwoorde- lijkstc nalatigheid te beerscben. De oneenigbeid der Carlistenwaardoor de opperbevelbebber Dorregary met een groot aantal officicren hunne zaak hebben verlaten, ware gewis eene der beste gclegenheden geweestom een voordeeligen slag te slaan. Niets daarvan. Men bepaalt zich enkel tot bet been en weer laten trekken der soldaten, nu en dan een enkel op den weg gelegen stadje in bezit nemende. Men zou haast zeggen dat de Spanjaarden bet tegenwoordige oorlogspelletje voor bun genoc gen doen en waren de omstandigheden op staat. kundig gebied minder ernstig, men zou baast eenigen spot niet kunnen wecrhouden. Voor eenige wekenb. v., werd het stadje la Guardia, aan den linkeroever van de Ebro, onder de oogen van de regeringstrocpen door eene handvol Carlisten genomen tbans hebben de Carlisten op hunne beurt het stadje zonder slag of stoot verlaten echter dit moet erkend worden, met meer regt. oradat zij eene groote overmagt tegenover zich hadden. Ziet men bier bij bet schicr dagelijks ontslaau en weder aanstellen van geueraals en hoofd- officieren, dan kan men eenigzins beseffen, boeveel succes met al de gedurige ligtingen, van nieuwe Boldatcn wordt bchaald. Zoo berigt men tbans het ontslag van den voortvarenden en bij de soldaten zeer geachten generaal Paviaeen man die in weinige weken meer heeft uitgevoerd dan alle andere generaals, cn er zijn niet weinig, te zamen. Verdcr wordt nog gemeld, dat de generaals Moriones Lopez, Dominguez en Prirao de Rivera hun ontslag erlangen en vervangen zullen worden door de generaals Turn, Makenna. Jovclar en Letona. Van de Pruisiscbe kanonneerbooten op de Spaanscbe kusten wordt tegenwoordig weinig vernomen ofschoon de Carlisten voor hunne ondernemingen inderdaad misschien geen grooter weerstand dan juist van die zijdeonuervindeu. De vroegcr zoo gemakkelijke weg tot invoer van wapenen aan den zcekant is daardoor veel moeije ljjker geworden. Dit neemt niet weg, dat de Spaanscbe marine zelve in dit opzigt veel te wenschen overlaat. De in Duitschland zooveel opzien barende gevangenneming van den graaf v. Arnim is reeds in eene overplaatsing naar een ziekenhuis ver anderdterwijl ook over bet geheel nog een nevel verspreid ligtdie welligt niet zoo spoedig zal worden opgehelderd. Omtrent de eigenlijk vermiste 55 documenten cn bun inboudlekt weinig of niets uitmaar zeker isdat men in hunne geheimhouding bet boogste bclaug stelt. De ongenade van den graaf v. Arnim verraaag schapt aan de voornaamste Duitscbe familien en sedert onderscbeidcne jaren een zeer invlocdrijk staatsmanmoet wel eene gewigtige oorzaak hebben dit beseft men algcmccu. Men gist nog altijd vruebtcloos naar de re- denendie graaf von Aruira bewogen kunnen hebbenom de zaak zoovcr te laten komen. Wantom het bezit der van hem ternggevraagd wotdende stukken kan bet den graaf niet te doen ZIJn daar bij ze iramers niet bad behoeven tcrug te geven zonder er afschrift van te nemen des uoods onder notaricelen waarborg voor de echt- beid. Daarom wordt van sommige zijden bet vermoeden geopperd, dat graaf von Arnim's verzet niets anders ten doel heeft gehaddan prins von Bismarck tot bet uiierstc te drijven en dezen aan het Europeesch publiek te doen voorkomenals een geweldenaar. Omgekeerd begrijpt men nietwat prins von Bismarck ge- dreven heeft om dit opzienbarende geval niet I liever te vermjjdentenzij het alleen te doen is, om de handhaving der onder bet corps staats- ambtenaren niet minder dan onder bet leger, in Pruisen zoo noodig gcacht wordende tucht. Want zijn de stukken van officieelcn aard, dan heeft prins von Bismarck er afschrift van en behocft hjj ze derbalve niet terug te vragen ter "iHe van den inboud. En bezit de rijkskanse- lier geen afscbriften dan zijn die stukken van particulieren aard en beboeft graaf von Arnim ze niet terug te geven. Zoo wordt van ver schillende zijden geoordeeld. Neuzen, 16 October. Bij bet jl. gehouden cxamen te Middelburg heeft mejufvr. Nolson, geboren Lefehvre, wonende alhieractc verkregen als buisonderwjjzeres in de Fransche taal. In bet jaar 1870 is aan genoemde mejufvr. Nolson dezelfde acte verleend te Mons (Belgie). Bij de beden alhier gehouden aanbesteding van werken aan den polder Nieuwe Neuzen is de minsle inscbrijving gedaan voor het eerste pcrceelbet doen van grondboringende beer C. Iloogendoorn, te Giesendam, voor 1344. cn voor bet tweede perceelhet doen van steen- bestorting, de beer D. de Jong, te Sliedrecht voor f 20790.— SSns van Gent, 15 October. Den 12n dezer kwam de Zecuwschc suikerfa'oriek alhier weder in werking. Al is nu juist de vertrokken direeteur niet meer met de leiding belast, laat het zich aanzien dat alles bjjzonder goed en ordelijk van stapcl loopt. Graauw13 October. Heden werd in deze gemeente in tegenwoordigheid van den gemeenteraad een proef genomen met een brand- spuit nit de fabriek van de heercu W. C. Pasteur Co. te Rotterdam. De fabriekantzelf daarbij tegenwoordig, en door een dertigtal ingezeteneu bijgestaan, bad cer van zijn werkdewijl de spuit alsook hare werking ruimscboots aan de vereiscbten voldeden. De raad besloot daarna tot aankoop dezer brandspuit, en droeg bij monde van baren voorzitterden beer burgemeester dit voor de gemeente zoo belangrijk werktuig op aan de zorg van den brandmcester, den beer G. Staal, en do onder zijne leiding staande man- schappenombij voorkomende gevallen van brand, daarvan een doelmatiggebruik te maken. arrondissements-regtbank te Goes beeft dd. 21 September de navolgende vonnissen uit- gesproken als 1. a. II. P., zoon van Petrus Andriesvracb- rijder, b. J. V.zoon van Ludovicus, 29 jaar timmerman, c. M. T. H. F.zoon van Ludovicus! .32 jaarroetselaaralien geboren en wonende te Hulstscbuldig verklaard aan bet aan elkander moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende om standigheden. Veroordeeld de eerste bcklaa<>dc tot twee geldboeten, ieder van f 3 de tweede beklaagdo tot eeno geldboete [3,— en de derde heklaagde tot eene geldboete van f 0.50 sub- sidiair gevangenisstraf van een dag voor iedere boete en verdcr alle drie beklaagden ieder voor een deide en de kostcn van bet regtsgedin0, desnoods invorderbaar bij Ijjfsdwang, 2. W. V., docbter van Wilhelmina, 34jaar, wcrkvrouw, geboren en wonende te Neuzen scbuldig verklaard aan bet moedwillig aan icmand toebrengen van stooten, generlei ziekte of beletsel om te werken veroorzaakt hebbendegepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van /'S subsidiair gevangenis straf van drie dagen en in de kosten van bet legtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. "D V.zoon van Johannes Bernardus 60 jaar, geboren te Westdorpe, herbergier en com- missionnair te Zniddorpe, scbuldig verklaard aan het opzcttelijk afnemen van het kenmerk van aangifte der in huis heerscbende besmettelijkc ziekte. Veroordeeld tot eene geldboete van /25. subsidiar gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het regtsgedingdesnoods invor vorderbaar bij lijfsdwang. D D 32 jaar, arbeidster geboren te Wachtebeke (Belgie) wonendo te Overslag, beklaagd van hot niet aangeven der in buis heerscbende besmetteljjke ziekte; daarvan vrij gesproken de kosten te drag en door den staat. Bij ministerieele bescbikking is aan J. van der Maaden en Co. tot weacropzegging, verganninf verleend, voor een stoorabootdienst tot veryoer van goederen en vee tusschen Rotterdam en Gent. In een buitengewone vergaderiu" der provincial staten van Zuid Hollandis tot lid van de eerste kamer verkozen de beer I. D. Fransen van de Puttegewezen minister van kolonieu. De uitslag der verkiezing voor een lid der tweede kamer in bet district Hoorn is dat eene berstemming moet plaats tusschen de hceren I D. Fransen van de Putte en C. Bloem. LI. vrijdag namiddag had er in bet dorp btrijp bet volgendo voorval plaats. Een bnaanje van ongeveer 7 jarenkwam een ander van ongeveer 6 jaar oud tegen en deed hem daarop de vraag„Mag ik u voor een half vierel ('/- ons) tabak opbangen waarop deze hem tocstem mend antwoordde. Hij baalde daarop een touw uit den zak sloeg dit om den hals van den anderen kuaap klom in een boom en trok hem zoo naai boven daar maaktc hjj bet touw vast en liet hem alzoo hangen. Er kwam gelukki^ icmand daar ter plaatsdie hem nog bij tijds ,s 8ne®<J;. Dad hij nog slechts eenige minuten langcr blijvcn hangen. zoude bij zeker een liik geweest zijn. J Het Ilandelsblad meldt, dat, evenals in de zoologiscbe tuinen le Keulen cn to Berliju ook in de tuinen van Natura Arlis Magistra te Amsterdam een besmetteljjke ziekte onder do groote roofdieren beeft gehcersckt. liet genoot- schap beeft daardoor aanrnerkeljjke verliczen gcleden, daar een zestal wildc dieren, waaronder de twee prachtige koningstijgeraan do ziekte zijn bezweken. Op dit oogenblik schijnt do besmettmg geweken to zijn. De verscbjjnseleu van de ziekte waren dezelfde als te Keulen en te Berlijn. De gelecrdcn kunnen nog niet met juistkeid den aard der ziekte verklaren. i ri "^'j8 ,ecne bijclrage tot den room van de uooldstad in bet diamantvak wordt medegcdeeld, dat op eene der slijperjjen een groote stecn vau 181 fi karaat geklool'd is, en wc! in bet midden zoodat er een stecn van ongeveer 100 karaat van het zuiverste wateruit voortgekomeu is. Door de bankiers, die de plaatsing der Amsterdamscke premiclecning op zich genomen bebben, kan een aardig duitjo aan die lecnin- veidient worden. Bij volledige plaatsing ontvan- gen zij 183/8 millioeu gulden, en daarvan 17 millioen in de Amsterdamscke gcmcentekas stor- tende bouden zjj l3/8 millioen over. Hiervan do kosten voor advertentieucommissiondrnk- werken enz. albljjft er stellig een niet onaan- ztenhjk bedrag over. -- 300 jaren geleden gaf de Leidscbe regcriu" den 8 October een maaltjjd aan den admiraal Boisot en zjjn kapiteins. Deze kostte 57 ponden Vlaamsch. De stadsregering bad van den admiraal overgenomen 44 ponden boter tegen zeven stuivcrs het pond. Te Kolderveer. beeft iemand e'en „gegoed persoon" nog wel, bet eerste onontbcerlijksle kleedingstuk op de openbarc straat te koop go- prcsentecrd, voor een kwartje verkocht en - altijd op straat dadeljjk afgeleverd tot groote ver- ontwaardiging der Koldcrveeners. Bjj advertentie in do Dordrechtscbe Ct waarschuwde voor eenige dagen de gezagvoerder van een te Zwjjodrecht in lossing liggende 1« ransch scbip de inwoners van Zwjjndrecbt en Dordrecht tegen een zich aan boord bevindenden Iudiaan het werd uitdrukkelijk aanbevoleu dien persoon „niet van boord te lokken." Tbans gaat bet geruchtdat deze Indiaan (Engelsch onder- daan) de eemgovergebleveue is vau drie broeders koraalvisschers die schipbreuk leden en door de bemannmg van het Fransche scbip gevocden werden drijvende op een balk. De delinquent vond het nnddel om van boord te ontsnappen en door het nitroepen en gebaren aan de Zwijn drecbtenaars te beduiden, dathjj onderde vrolijke Franscben" het voorwerp geweest was van wreede plagcrijen. Zoo zou men hem o a. bij berbaling met boenders geschunrd en daarnamet een touw onder de armen, in de ra te drogen gebangen bebben ook gaf by te verstaan dat zjjn vocding veel te wenscben overliet. Hoe het zij bij wekte in bet dorp algeraeen medelijdenzoodat egn plaats voor hem beschikbaar werd "esteld in een fabriek. De arme man is thans°onder de boede der Dordtsche politie, die zicb in bctrekking stelde met den Engelschen consul te Kotteidam. De Indiaan wil er niets vau weten weder naar boord terug te keeren en is regt ge ukkig onder de bescherming der Hollandci^. „Viva Hollandia juicht bij telkens, in tegen- stclling van gebaren waarmee hjj den afkeer te kenuen gecft van Fransche rodders." Ilet fijne van de zaak ligt alsnog in bet duister, wijl de zvyarte zeer opgewonden is en allerlei talen door elkander haspelt. De Fransche gezagvoerder schijnt ;er veel prjjs op te stellen hem weder aan boord te hebben. Den 14u dezer beeft de maan de planeet Venus gepasseerd on dczcu onzigtbaar gemaakt. Deze Venusclips is aaugevangen teu 3 u. 42 I mm.en ten 4 u. .56 min. gccindigd. Men scbrijft uit Batavia8 September De bcrigten uit Atchin zijn in zoovcr gunstig, dat de omtrek van den Kraton meer en meer door de onzen wordt beheerscht en dat ondersckei- deno kleine vorsten hunne onderwerping komen aanbieden. Ilet prestige van bet magtige Groot Atchin is verloren maar daarom beschouwen de Atchineezen den strijd nog niet als geeindigil. De eiscb tegen den beer van Daalen die teregt staat wegens boon en lasteris 2 jaar gevangenistrat en de kostcn van bet gedin". De besckuldigde wordt verdedigd door den beer mr. Keuelienius en wildc als getnigen hcblien geboord de gouv.-gen. Loudou de oud-minister Fransen v. d. Putte. dc generaals van Swietcn en Verspjjck en een aantal andere autoritciten.'Hct hof beeft in raadkamer beslistdat aan bet ver- zoek van den beschuldigde in deze niet kon worden voldaan. Een leidekkcr werkte op bet dak van bet stadhuisgleed uiten viel door het o])en dak, in de groote zaalwaar juist een raadsvergadering gehouden werd. Hjj viel precics op het boofd van een raadsheer. Deze zonk morsdood iucen en de leidekker bleef onbezecrd. Al de andere raadsbeeren scbriktcn ijselijk maar de leidekker stond bedaard opinaakte ecu buiging en zci „Ghi lierenbi oirlove cocm ic bier in uwer morghensprake ongberoepenWat in beden- daagscbe leidekkerstaal zeggen wil„Deheeren moeten bet niet kwalijk nemen, dat ik biundn- kom zonder dat ze me geroepeu bebben en daarmee streek bjj de dear uit. Maar daarmee was de familie van den gesneu- velden raadsheer niet tevreden en daagde den leidekker voor schout cn sckepenen. Een moejje- lijk geval voor den regter.- de leidekker bad den raadsheer gedood dit was zeker; maar even zeker was bet, dat bij dit niet uit moedwil gedaan baden tocb ciscbte de naastc zwaardmaag des verslagenendat do dader gestraft zou worden. Eindeljjk wees de regter dit vonnisDe lei dekker moest gaan zitten op dezelfde plaats waar de raadsheer gezcten bad. De uaaste zwaardmaag moest op bet dak gaan staan juist op dezelfde plaats waar dc leidekker gestaau badcn zicb laten vallen op dezelfde mauier eu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1