ALGEMEEN No. 979. Zaturdag 10 October 1874. 14de Jaarg. PUBLICATIE. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Ingezonden Stukken. HOOFDEL IJKEN OMSLAG BELASTING OP DE HON DEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN doen te wetendat de Suppletoire Kohieren VAN DEN dier gemeente, voor het loopende dienstjaar, door ben voorloopig zijn vastgesteld en van heden af gedurencje veertien dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter leziug liggen alsmededat, binnen dien tijd elk aangeslagene tegen zijnen aanslag schriftelyk op ongezegeld papier, bij den Raad bezwaren kan inbrengen. Neozen 8 October i874. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. D1ELEMAN. Folitieli Overzigt. Zooals bekend is, be'oben jl. zondag in Frankrijk de verkiezingen voor de algerneene raden plaats gebad. De uitslag van 170 dier verkiezingen is bekend. In de groote steden, o. a. te Nantes, MontpellierLyon Rijssel en Bordeaux zjju republikeinen gekozen doch in de plattelands dis- tricten wonnen vele voorstanders der monarchie of het Buonapartisme den strijd. De bertog van Anmale zegevierde in het departement Oise. Zoover thans bekend iszijn 400 conserva- tieven en 300 republikeinen gekozen. De laatsten mogen dus eene aanzienlijke minderheid bezitten, de republiek hangt nog altijd aan een zijden draad waar de meerderheid der bevolking tegen haar is. Evenals in den laatsten tijd bij elke verkiezing, reiken de monarchalen en Buonapartisten elkander de hand. Dit monsterverbond is te gevaar- lijker, omdat men stellig kan verwacbten, dat bij bun triumf over de republikeinen, al spoedig de strijd onderling zal uitbrekem Paus Piushoe hoog bejaard, houdf, naar men berigt, zulke drukke couferentien, dat men eer zou denken aan een man van krachtigen, dan afgeleefden tijd. Of de beer Thiersdie zich nog steeds in Italie ophoudtook den H. Vader zal bezoeken, is nog onbekend In alien gevalle wordt de reis van den ex- president met gewigtige staatkundige onderhau- delingen in verband gebragt. De spanniug tnsschen Denemarken en Prui- sen schijnt te verminderen althans de koning van Denemarken heeft zich in zeer verzoenenden geest uitgelaten. Ook heeft de uitzetting van eenige Denen uit Sleeswijkgeen ander doel gehaddan eenige raddraaijers, die de oude veten weer opwekten, in bun overmoed te beteugelen. Veel opzien baart de arrestatie van den voor- maligen gezant van Pruisen te Parijsgraaf V. Arnim Als oorzaak wordt opgegeven het achterhouden van staatsstukken, hem in zijne voor- malige betrekking toevertrouwd. O^k bij den zoon van den graaf is eene huis- zoekjng gedaanechter zonder gevolg. Het bekende radicale parlemenstlid, sir Charles Dilkeheeft het lijk zijner onlangs overledene vrouvv naar Weenen gezonden naar de nieuwe inrigtging voor lijkenverbranding Dit is het eerste voorbleeld dat een lijk op verlangen der naaste betrekkingen volgens het nieuwe systeem ver- brancj wordt. 't Scbijdtdat Spanje zijn tweeden Comacho gevonden heeft in den generaal Paviadie met elkeni dag de Carlisten meer in de engtedat is in jde bergpassen dringten hoezeer de strijd nog wel eenige maanden kan aanhoudenzoo blijkt loch dat die zijn einde nadert. Zelfs ge waag$ men, dat don Carjos ernstig gekwetst is, wat echter nadere bevestiging eischt. Dej woestheid, waarmede de Carlisten bij voort- during te werk gaanmoet ook wel hunneu ondergang doen wenschen, De stations van Po- conada Tobarra en Hellin zijn geplunderd en verwoest en de bruggen vernield. Op eene andere plaats Agnamon werden 60 spoorweg waggons verbrand maar het ergste is, dat 11 spoorweg- beambten bij die gewelddadigheden het leven verloren. Neuzen, 9 October. Z. M. heeft aan mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen laatst min. van buiten- landsche zakeneen pensioen verleend van f 4000 'sjaars. Hontenisse, 5 October. Heden avond had alhier op de bovenzaal bij de wed. Verbist de jaarlijksche vergadering plaats van de vereeni- ging„Kennis is Macht." Uit het verslag van den secretaris bleek dat deze vereeuiging voortdurend in bloei toeneemt en reeds een 50tal leden telt De rekening sloot met een voordeelig saldo van ruim f 43. Bij groole meerderheid van stemmen werden voor het jaar 1874/75 als leden van het bestuur benoemd de heeren J. A. Pateer Ez., voorzitter, (herbenoerad) J. F. Pieters, commissaris, (herbenoemd) en jhr. K. J. A. G. Collot d'Escury secretaris-penningmeester. In den aanstaanden winter cursus, die gere geld aauvangt met 1 November e. k. en gehouden wordt donderdag en zondag van iedere week zal behandeld worden1. werktuigkunde2. organische scheikunde, en 3. staathuishoudkunde, alles in verband met landbouw en andere maat- schappelijke bedrijven. Eerlang zal verschijnen een breedvoerig programma van dezen cursus. Van wege het bestuur der waterkeering van het calamiteus waterschap Walsoorden, heeft op 6 October te Walsoorden de aaugekondigde aanbesteding van eenige uit te voeren werken aan het Oude Hoofd plaats gehadwaarvan aannemer is geworden de heer D. Tholens te Neuzen, voor f 11.795. Naar wij vernemen zijn reeds een 120tal personen te Vlissingen toegetreden tot de aldaar ontworpen vereeniging om bij eenzelfden slagter het rnndvleesch aan te koopen tot een bij over- leg met eene commissie te bepalen prijs. Ook voor de oprigting eener gemeenschappeiijke bak- kerij worden plannen beraamd. Aan het departement van binnenlandsche zaken is 11. donderdag aanbesteed het maken van een gebouw voor ambtenaren der belastingen op het baventerrein te Vlissingen. De minste in schrijver was de heer B, den Exter van den Brink, te Kattendijke, voor 31,400. Uit Bath schrijft menAardappelen suikerpenen en meekrap houden hier nog een aantal handen bezig overigens is de oogst afge- loopen De aardappelen geven een bijzonder ruime opbrengstbijua zonder ziekte ze gelden f 1.50 a [2 per hectoliter. De suikerpenen zijn door de warmte der vorige maand nog vrij wat in omvaug toegenomen. Overqualiteit en qnantiteit der granen is de landman zeer tevreden minder voordeelig is de opbrengst der paardenboonen mangelwortel en erwten. Het thans uitgezaaide koolzaad, ofschoon bijna overal herzaaidheeft zooveel van de aardvloo geleden, dat er nog veel zal worden uitgereden. Bij de onderscheidingenbij koninklijk besluit toegekend aan hen die zich verdienste- lijk hebben gemaakt in den oorlog tegen Atcbin, is ter zake der tweede expeditiebenoemd tot ridder 4e klasse der militaire Willemsorde de le luitenant der infanterie D. van der Swan. Aan de geschutgieterij te 's Hage is aan- gekomen het op de Atchinezen veroverd geschut, waaruit zullen vervaardigd worden de ter herin- nering aan den oorlog uit te reiken eereteekens. Een verschenen extra nommer der Staats courant bevat in vier kolommen de namen van ben die ter zake der krijgsbedrijven bij Atchin met eene ridaerorde of eenige andere onderschei- dingbegiftigd zijn. De gemeenteraad van 's Gravenbage heeft tot curator van het gymnasium aldaar verkozen jde heer mr. J. P. R. Tak van Poortvlietlid der tweede kamer. In het Haagsche postkantoor kocht dezer dagen een badgast met haar kamenier postzegels. Zij scheurde er een afomopeen brief te plakken en zei toen tot haar kamenier steek je tong uit De slavin voldeed er aan en toen werd de brief verzonden. Bij den raad van state is aanhangig een ontwerp houdende verbod van aanmunting van zilver door particulieren. Er zal morgen (zaturdag) een zonsverduiste- ring plaats hebbendie ook in ons werelddeel kan worden waargenomen. Door de bandels firma Hotz Co. te Rotter dam, is opgerigt de Perziaanscbe Handelsvereeni- ging met het uitsluitend doelop Perzie handel te drijven. Het gerueht als zou de heer Gambetta in het hdtel St. Lucas te Rotterdam zijn afgestapt kunnen wij met zekerheid tegenspreken, als zijnde van alien grond ontbloot. Zondagmorgen had de hoofdconducteur Posthumus, op de hoogte van Delft uit een der wagons willende stappen om de plaatskaartjes in te nemen het ongeluk van te struikelen. Hij bekwam daarbij zware kneuzingen en werd vooral in het aangezigt ernstig gewond. Dit is de tweede keer biuneu een paar jaar dat bovenge- noemden persoon zulk een ongeval overkwam. Het U. D. geeft een overzigt van de eerste luchtreizen van den heer Godard. De eerste maal viel hij op een dak en bereikte met veel moeite een luik De tweede reis eindigde met een bad in de Seine, waarbij de heer G. bijna het leven verloor. De dcrde maal viel hij bjj Boulogne in zee. Zijn latere togten liepen daarcntegen alien gelnkkig af, zelfs die welke hij in 1859 maakte ter bespieding van het Oostenrijksche leger in Italie en die van 1871 bij het beleg van Parijs. Vrijdag 11. brandden te Mierlo drie groote boerderijen af, met al den voorraad en werktuigen, die zij bevatten. Twee dezer gebouwen waren verzekerd. De oorzaak van dit ongeluk wordt toegeschreven aan het spelen van kinderen met lucifers. In vergelijking met het voorgaande jaar hebben de prijzen van de meeste handelsartikelen eene groote verandering ten voordeele der consu menten oudergaan. Steenkoleu toch daalden 28 pCt.tarwe daalden 27 pCt.ijzer 21 pCt., koper 7 pCt.tin 25 pCt.katoen 10 pCt., en wol 8Y2 pCt. De daling was het grootst in de voornaamste voedingsartikelen en grondstoffen der industrie. Volgens eene door curatoren in het faillis- sement der Overijselsche bank ingeleverde balans, zijn de haten in dat faillissement 341 166 97'/2en de lasten daarentegen f 679.897.95, uit welke verhouding wel eenigermate is optemaken hoe het er voor de crediteuren nitziet. Als een groote zeldzaamheid dieut vermeld te worden dat de herv gemeente te Rauwerd in de classis Sneek in de laatste 100 jaar slechts eenmaal vacant geweest is. Van 17741826 stood daar ds. Lieftinek en van 1826 tot heden ds. R. L Kijlstra. Te Wijnberge is een vrouw met zooveel woede door een koe aangevallen dat zij lettelijk werd opengescheurd. Vijf geneesheeren zijn er bij geroepen. Men meldt nit Maastricht 4 October In verband met het bekende regtsgeding door den pastoor te Holtum tegen de kerkfabriek aldaar gevoerd heeft 11. donderdag aldaar een voorval plaats gegrepen dat het geheele dorp in rep en roer heeft gebragt In den ochtend van dien dag heeft namelijk de deurwaarder van Sittard vergezeld van twee gendarmeu een wethouder der gemeente Holtum en een smidzich naar de pastorie begeven waar de opening geeischt werd van de geldkist der kerkfabriekten einde daaruit betaling te erlangen van twee gexateerde staten van kosten voor advocaat en procureur dier fabriek. „Hoe zij in de kist gekomen zijnweten wij niet" (zoo drukt het weekblad Limburg, van Sittard, deze. tijding mededeelendezich uit); „genoeg zij hetdat de vertegenwoordiger der uitvoerende magt met een vracht gouds beladen het dorp zijn uitgetrokken." Gedurende de afgeloopen maand September, is aan de bureaux van den burgerlijken stand te Brussel aangifte gedaan van 507 geboorten en 403 overlijden. De Brusselsche dagbladen melden met een soort van verwonderingdat er gedurende de gansche maand slechts 6en enkele echtscheiding beeft plaats gehad. Het goederen vervoer op de lijn Mechelen-Terneuzen, Mijnheer de Redacteur Wel mocht ik bij mijne klacht opgenomen in uwe courant van 26 September 11. vragen „zal 'thelpen Ziebier welke uitwerking mijn schrijven gehad heeft. Ik kan mij niet beroemen satisfactie to hebben, maar dat de Maatschappij toch niet geheel ongevoelig is voor den dank van het publiek blijkt uit de wraakoefening waarvan ik het slachtoffer geweest bener blijkt echter tevens uit dat de Maatschappij ongenegen is aan bil- lijke klachten gehoor te leenen. Den 3en October ontving ik bericht van den station-chef te Neuzen dat den vorigen dag per trein van 9.35 aldaar eene maud was aangeko- men aan mijn adres te Middelburg en hij mij uitnoodigde tegen betaling der port van de kennis- geving die mand af te halen binnen een bepaal- den tijd (ik meen 48 uren)terwijl na dien tijd kosten van bewaring berekend per kilo en per dag zouden worden in rekening gebracbt. Kan de Maatschappij wederrechtelijker hande- len 't is bijna onmogelijk De Maatschappij nam te Hulst het vervoer op zich en was voor de reis verder dan Neuzen expediteur. De handeling is in lijnrecbten strijd met de wetvan daar dat zoowel bij den Raad van Bestuur te St. Nicolaas als bij een derCommis- sarissen eene klacht is ingeleverd. Eene bizondere omstandigheid heeft de Maat schappij gered anders zou een rechterlijk vonnis haar op het rechte spoor teruggebrackt hebben Ik hoop dat ik de handeling der Maatschappij als eene ondoordachte mag qualificerenis ze dat niet dan moge het publiek toezien aan welkeu expediteur het zijne goederen toevertrouwt. Ontvang M. H. de Redacteur de verzekering mijuer hoogachting. Uw Dstw. F. M. C. van DEINSE. MIddelburg, 7 October 1874. EN DE IBEOS Te Louden is vrijdagmorgen, in de onmiddelijke nabijheid van Regentspark, een lichter, voor een deel geladen met bus- kruit, in de lucbt gesprongen. Deze treurige gebeurtenis heeft zich als volgt toegedragen: Een stoomsleepbootje kvvam 's morgens ten vijf lire Regents- kanaal opstoomen om vijf lichterschepen naar hunne bestemming te brengen. De trein was North-Gate-bridge genaderd, toen plotseling de derde lichter, die met vijf tonnen buskrnit was geladen, in de lucht sprang. De brug werd totaal vernield en de ijzeren leuningen tot op een schier ongelooflijken afstand geslingerd. De oevers van van het kanaaldat op de plaats van het onheil vijftig voet breed is, werden geheel vernield; de boomen werden letterlijk uit den grond gerukt. De rest van den lichter, aan boord waarvan de ontploffing plaats had, was onmiddelijk na de ramp gezonken of in de lncht gevlogen. De lichter no. 4, voor een deel met ontplofbare zelfstandigheden geladen zonk gelukkiV spoedig. De opvarendcn van den eerstgenoemden lichter, drie in getal vonden den dooa. Twee mannen van den daaropvolgenden lichter werden zwaar gewond't verlies van menschenlevens bleef dus sehier tot een minimum beperkt. Had het onheil een half uur vroeger plaats gegrepen, toen de lichters een der digtst bevolkte wijken van Londen passeerdenhad men do slagtoffers welligt bij duizenden kunnen tellen. De zoologische tuin, digt bij de plaats van het onheil gelegen, kwam er met betrekkelijk weinig schade af. Van de huizen werd het zwaarts beschadigd dat van den heer Alma Tadema, onzen voormaligen landgenoot Zijne zoo artis- ti k gedecoreerde zalen zijn als in een puinhoop herschapen zijne kostbare collectic photografien en schilderstukken zijn of vernield, of zwaar beschadigd. De massieve deur van 1£ cen timeter dikte werd niet slechts uit de hengseh gerukt, maar in tween gespleten. Geen glasruit bleef heel, evenmin in dit als in de andere huizen, die in den omtrek stonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1