A LGEMEEN No. 978. Woensdasc 7 October 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. o X>olitiel< Overzigt. Zal de repnbliek „Frankrijk" alle scbokken wederstaaD, waaraan ze onopbnudelijk is blootge- steld Dat is eene vraag, niet alleen van Fransch, maar ook van Europeesch belang, docb bij de groot? krachten, waarover partijen kunnen beschik keD, is zij moeijelijk te beantvvoorden. Wat ecbter meer en meer zeker schijnt, is, datMacMabon nirnmer de hand zal leenen tot de vestiging eener beslist republikeinsche regering, tot eene wijziging in dien geest van het hem opgedragen i 8eptemnium. Onmiskenbaar, dat een groot deel van de ver- lichtste en weldeukende Franscben aan deze regering boven alles de vooikeur blijft geven. Getnige hiervoor menige en ook de jongste ver kiezing. getuige de hulde, die Thiers bijkans overal op zijnen weg blijft ondervinden. Hoe deze politieke veteraan over de zaken denktbljjkt uit eene aanspraakgebouden in de stad Vezillewaar hij op zijne reis naar Italie verblijf bield. „Men heeft," dns sprak hij, eene regering omver geworpen die den vredede ordede finantien het crediethet Ieger had hersteld alleen omdat zij zich niet leende tot het herstellen der monarchie. Welnnis die monarchie nu hersteld Achttien raaanden zijn verloopen men had de meerderheidmen had de magtheeft men de monarchie hersteld Neen. Men heeft den tijd en de krachten van het land in kleiu geestige kibbelarijen verbenzeld. De monarchie beantwoordt niet aan onze beboeftenen de naijver van drie monarchale partijen die ieder een pretendent hebbenmaakt haar practisch onmogelijk Welnn 'omdat men de monarchie niet kan krijgen moet men de repnbliek aan- nemen de geregeldeordelijke, maar vrije en opregte repnbliek, die haren vollen naam draagt. De Fransche politieke nestor bevindt zich thans in Italiewaar hij een bezoek aan den koning en de voornaamste staatslieden heeft gebragt. Men wil weten dat Thiers met eene gevvigtige zending is belast. Dat er aan de toekomst van Frankrijkbij aanhoudendheid en van verschillende kanten ijverig wordt gearbeid is vrij zeker. Een onzer bladen zegt omtrent Frankrijk dat, het land nog altijd onder de hoede schijnt te staan van zijn oudcn schutspatroon St. Denis den merkwaardigen heilige, dienadat hij als eerste bisschop van Athene in de derde eeuvv onzer jaartelling den marteldood was gestorven, zijn hoofd dat hem van den romp was gesla- genonder den arm nam en daarmede voort- wandelde. Voortdurer.d blijft bij de Franscben een streven bestaan om zich van het hoofd te ontdoen en zonder dat onmisbaar ligchaamsdeel de zaken voort te zettenen somwijlen gelnkt dil zelfs Maar ook den heiligen Dionysius zon het zoo kwalijk niet te nemen zijn geweest als hij op den togt na zijne onthoofding eene enkele maal gestruikeld bad. Men bespeurt nu zeer duideljjk den iiwloed ries heiligen. Sedert vicr jaar toch is Frankrijk hoofdeloos en toch gaan de zaken haren gang het. vermoeden rijst intusschen, dat het zijn hoofd onder den arm heeft genomen en dat het nog altijd keizer Napoleon isal is hij niet meer op Frankrijks romp, die het land bestnurt. De keizerlijke poliliek toch bernstte geheel op het leger en het septemnaat heeft geen anderen steun. De verkiezingen geschiedden tijdens bet keizerrijk onder het vaderlijk toezigt van den keizerhet septemnaat houdt de hand aan dit stelsel. Het keizerrijk was uergens zoo bedncht voor, als voor de personder het septemnaat is die vrees niet geringer. De maires en verdere antoriteiten waren onder Napoleon maunen ge heel doortrokken van den geest van het keizer rijk het septemnaat dnld't mede geen andere begir.selen, dan de zijne. Die onder het keizer rijk riep „leve de repnbliek!" werd gestraft ook het septemnaat beschonwt zulk een kreet, als vectoring der openbare rust Kortom tus schen bet keizerrijk en bet septemnaat bestaat in bet we/en der zaak geen ander verschil, dan dat er geen keizer aan het hoofd staat en dat Frankrijk in navolging van zijn beschermhei- lige, met het hoofd onder den arm loopt, in plaats van het op den romp te dragen. De positie der Carlisten schijnt steeds min der hondbaar te worden nn de toevloed van wapenen en ammnnitie minder gemakkelijk gaat. Ook blijktdat de regeringstroepen meer aanvallend te werk gaan. De gedurige verwisseling van de bevclhebbers der legers houdt nog altijd aan. Zoo zal Pavia, die gezegd wordt zooveel sncces te hebben vervangen worden door Jovellar. Onderscheidene andere generaals zijn benoemd. Men vraagt, waar Spanje al die militaire fenik sen vandaan haalt. Neuzen, 6 October. Bij art. 94 van hoofdstuk V der staats- begrooting voor 1873 is eene som van 150 000 toegestaan als bijdrage in bet tekort der uitgaven voor zeewering en oevervoorziening van de cala miteuse polders in de provincie Zeeland. Vol- gens de werkelijke uitgaven bedraagt het tekort over dat dienstjaar 266.814.03'/2waarvan 2/3 of f 177.876 02'/2 ten laste van het rijk komthet artikel moet dus met f 27.876 02'/a worden verhoogd en te dien eicde is aan de tweede kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van hoofdstuk V der begrooting van 1873. Op de begrooting voor 1875 is voor bedoeld onderwerp f 50.000 meer uitgetrokken dan op die van 1874. Yolgens de memorie van toelichting op de staatsbegrooting 1875 wil de minister van oorlog weder overgaan tot het oprigten van de muziek korpsen bij de infanterie. Axel, 5 October. Gisteren uamiddag hield de beer 0. C. Doornbos, beroepen naar Melis kerke zijne afscheidsrede als predikant bij de Christelijk gereformeerdc gemeente alhier, hande leude over Hand. 20. vs. 31 en 32. De arrondissement8 regtbank te Goes heeft de volgende aanbevelingen opgernaakt voor de betrekking van kantonregter te Hulst 1. Mr, F. J F.M.Walter, advocaat te Breda 2. Mr. J. W. C. De Jouge van Ellemeetadvocaat te Oostkapelle; 3. Mr. H. Meineszgriffier bij het kantongeregt te Oldeberkoop. Blijkens een bij de regering nit Indie ont vangen telegram van den 28 September zijn door de te Kotta Radja gestationneerde troepen de versterkiugen bij Langkrook genomen en bezet. De vijand werd verrast en nam de vlugt. Van onze zijde werden bij die gelegenheid twee mar. ligt gewond. De gezondbeidstoestand bleef on- veranderd. Aanvankelijk wordt van den stoombargedienst tusschen Middelburg en Vlissingen veel gebruik gemaakt Donderdag, toen de net ingerigt boot voor het eerst in geregelde vaart kwamzijn in de twaalf reizen 586 passagicrs vervoerd. Uit Middelburg wordt gemeld Meu ver nepmt, dat den 21n dezer inaand voor het prov. geregtshof van Zeeland zal teregtstaan M Rinklerj oud 55 jaren voormalig boekhonder der bank van leening te Zierikzeebescbuldigd van het plegen van verschillende bedriegclijke haude- iingen en het zich toeeigenen van gelden ten nadeele dier inrigting. Veertig getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. De advocaat mr. D. van Raalte, nit 's Hagezal voor den beschuldigde als verdediger optreden. In de op den 28 September jl. gebouden kiesvergadering, zamengesteld uit afgevaardigden van wege kerkvoogdeu en notabelcn der her vormde gemeenten in dit gewestzijn tot leden van het provinciaal collegie van toezigt op het beheer der kerkelijke goederen en foudsen op nieuw benoemd de met 1 Januarij 1875 aftredende leden mr. B. C. Cau en C. M. van Visvliet en in plaats van mr. A. M. Beciusdie verzocht had niet meer ter herkiezing in aanraerking te komende heer B. A. Overman predikant te Heinkenszand. Te Vlissingen heeft woensdagavond een meeting plaats gekad ter bespreking van de middelen tot verlnging der vleeschprijzen. Eenige slagers hebben zich bereid verklaard in onder- handeling te tredeu over de gestelde voorwaar- den mits zich minstens 50 personen widen verbiuden. Een commissie is zaamgesteld die beproeven zal de zaak tot stand te brengen. Uit Wolfaartsdijk wordt berigtdat de landbouwer Adr. B.vroeger berbergier en brood bakker aldaardie in September des vorigen jaars beimelijk naar N. Amerika vertrokken wasvan daar teruggekeerdjl. donderdag avond is te i huis gekomen en zich daarop zaturdag morgen l vrijwillig in arrest gesteld heeft. Bij vonnis van de arrondissements-regthank te Goes dd. 6 Oct. 1873, was hij schnldig verklaard aan diefstal van oogst op den akkereu dien ten gevolge bij verstek veroordeeld tot eene celiulaire gevan- genisstraf van 183 dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs- dwang Z. M. heeft aan den luitenant generaal J. van Swieten met 1 October, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienstonder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hem op nieuw aan den koning en aan den lande bewezen en weder gesteld in het genot van het hem vroeger verleende pensioen. Bovenstaande berigtmoge r.iet in den stroora der koninklijke besluiten onopgemerkt voorbijgaan Het vaderland heeft groote verpligtingen aan den man die in een hachelijk tijdsgewrigt zijne toen reeds welverdiende rust opofferde om in Atchin de gevaren van den krijg te trotseereu en door zijn beleid den vijand tot onderwerping te brengen. 't Blijkt, dat de generaal die taak volbragt rekent en de koninklijke dankbetuiging met het op nieuw verleend pensioen druk't zegel op die meening. Reeds zijn de berigten nit Atchin van dien aard dat wij niet twijfelen of't zal eenmaal de overtniging van alien worden dat de generaal Van Swieten ten voile zijn taak heeft volbragt en zich verdienstelijk gemaakt jegens het vaderland. Te Amsterdam worden eenige tapperijen te koop aangeboden. De verkooper adverteerd daarbijdat er hieronder zijn „waar alle twaalf of veertien dagen een okshoofd jenever wordt getapt." In den namiddag van 27 September jl. is in de nabijheid van het statiou van den oosterspoorweg te Amsterdam een knaapje ge- vondennaar gissing drie jaar oudgekleed in een versleten zwart fluvveelen kiel en broekje, blaauw boezelaar, grijze kousen zwart mutsje en klompen aan de voetjes. Men heeft grond te vermoeden, dat de oudersdie tot dusver niet ontdekt zijnhet kind moedwillig verlaten hebbente meer daar van de vermissing geen kennis gegeven is terwijl het kind niet zoodanige inlichtingcn en bijzonderheden kau mededeelen, die tot hunne ontdekking zouden kunnen leiden. Bij den heer v. Kempen te Utrecht is de prachtige zilveren lamp, waarvan de teekening door den heer G. W. van Dokkum aldaar is vervaardigd en die bij gelegenheid van de feest- viering van 12 Mei "jl.Z. M. den koning is aangebodenin orde. De lamp is van kolossale afmetingen en met smaak vervaardigd. Op 't prachtig voetstuk staat in gulden letters Genzengesehenk aan Z. M. W i 11 e m III; twee medaillons zijn op het voetstuk van de lamp aangebragt en relief en in v i e i 1- argent; op het een staan de lessenaar en bjjbel, indertijd door Z. M. welwillend aangenomen aan de eene zijde is een weesmeisje, aan de andere een weesjongen geplaatst.; op't ander medaillon staat een Gens met de banier in de hand. Verder zijn op de lamp verschillende versieringen aan- gebragt en staat de dagteekening 12 Mei 1874 er op vermeld met de koninklijke wapens enz. 't Geheel maakt een uitnemend effect en doet der fabriek des heeren van Kempen als altijd eer aan. Te Argenteauop eenige mijlen afstand van Maastrichtwas het kermis en te dier gelegen heid werden evenals jaarljjks meer geschiedde, mnziekfeesten op de Maas gegeven. Dan worden eenige schuiteu aan elkander verbonden een losse vloer wordt daaroverheen gelegd cn een leaning er omheen gemaakt. Die schuitjes worden schitterend verlicht en leveren een tooverachtigen aanblikterwijl zij een geschikte gelegenheid geven voor vele personen om het feest bij te wonen. Dit jaar liep het feest echter ongelnkkig af, Toen men huiswaarts wilde keerenbrak een deel der houten vloer en van daar dat velen naar e6n kant drongen de leuniug braken 20 personen in de Maas raakten Tien lijkeu werden den anderen morgen opgevischt7 personen mist men nog. Naar men verneemtbestaat het spoorweg- plan voor Ncderlandsch Indie, waaromtrent eerlang een wetsontwerp is tegemoet te zien in den aanleg van staatswege van eene verbinding tusschen MalangPasseroean Soerabaya. De kosten zijn begroot op 10 millioen en het werk verdeeld over drie jaren ter algeheele oplevering. Tegelijk zullen er opnemingen en opmetingen plaats hebben van Bandong anderzijds af, ten einde de noodige gegevens te ve>"krijgen voor de beste verbinding tusschen Bnitenzorg en Bandong in de Preanger Regentschappen. Omtrent de herdenking van het dcrde eeuwfeest Tan Leidens ontzet op jl. zaturdag wordt het volgende medegedeeld Met schoon weder is het feest begonnen. De stad was vrolijk en smaakvol versierd. Kanonschoten, klokgclui, en de muziek van het vierde regiment infanterie. welk korps op den toren van het raadhuis met goed gevolg vers 2 van den 98n psalm uitvoerdededen zich afwisselend hooren. De intocht der Zeeuwen eene emitatie van de aankomst der Zeeuwen in 1574 had op zeer kleine schaal plaatsdaar slechts twee platbodemvaartuigen aan den intogt deelnamenzij maakte niettemin vrij wat indruk op de intentie. Men juichte de opvarenden dikwerf toe, alsof zij werkelijk het ontzet van Leiden kwamen verkondigen. HH. MM. de koning en de koningin, H. K. H. prins Aleiander, en prins Hendrik kwamen met gevolg te 12 uren aan; tcgenwoordig waren ook de ministers Heemskerk, Van der Does, Van Lijnden, Van der Heim, Taalman Kip, en de voorzitters der beide kamers. Ds. Thiele hield eene feestrede in de Pieterskerkwaarbij hij den koning het welkom toeriep bij het feest der herdenking aan den heldenmoed en de Godsvrucht der vaderen; het feest der dankbaarheid aan de grondlegging der vrijheid en de oorsprong van den bloei der stad. Spreker besloot zijne rede met deze woorden„En wij bnrgers van Leiden, zonen van Nederland, feestgenoten 1 herinneren wij ons dat adeldom verpligtingen oplegt. Wij zijn van goede huize. Als straks het gedenkteeken van Leidens volharding, de eerznil voor zijn Van der Werff zal verrijzen, ze beschame ons nooit! Ons werd door het voorgeslacht een kostelijk erfgoed gelaten wij zijn gehouden het ongeschonden over te leveren aan het nageslacht. Hier, op dezen bodem cntwrongen aan de zee, hier heeft de wieg der vrijheid gestaan, hier werd zij onder smarten geborenhier sterve zij nimmermeer 1" Z. M. de koning, die bij zijn binnentreden in de kerk den bnrgemeester hartelijk de hand had gedrukt (men vernam later, dat de heer van den Brandeler tot ridder van den Nederland- schen Leeuw was benoemd,) liet zich den feestredenaar voor- stellen, wisselde met hem eenige hartelijke woorden en gafhem kennis van zijne benoeming tot officier der orde van de Eiken- kroon. Daarop verlieten Z. M. met de overige vorstelijka personen en gevolg de kerk, terwijl het orgel het Wien Neer* landsch bloed aanhief, waarmede de aanwezigen instemden. De stoet begaf zich naar het raadhuis, waar de vorstelijke personen gelegenheid hadden den optogt te zien, die voor het raadhuis defileerde, zoodra Z. M. er was aangekomen. De optogt met zijne vier muziekkorpsen en militair escorte voldeed zeer goed, vooral door de wagens die de nijverheid en den handel van Leiden op regt eigenaardige en treffende wijze vertegenwoordigden. Hoewel het weder ongunstiger werd kwam de optogt er vrij goed af, hetgeen te meer genoegen deed met het oog op den langen marsch, die moest worden afgelegd. Te 12 ure uitgetrokken. werd de togt eerst te 5 uren ontbonden. Z. M. de koning en H. M. de koningin verlieten Leiden te 2J nren met een extra-trein. De prinsen Alexander en Hendrik vertrokken eerst later daar zij deelnamen aan een diner van 60 couverts in de con- certzaal. Als een curiositeit wordt gemeld, dat op het menu van dit feestmaal twee voor zulk eene gelegenheid vreemde schotels voorkwamennaraelijk hutspot en pekelharing. Er is trouwens zaturdag te Leiden door velen hntspot en pekelharing (vermoedelijk wcl niet te zamen) gegeten, ter herinnering aan den historischen hutspot en aan den haring, die door Zeeuwen bij het ontzet der veste werd medegebragt. Ook bij vorige eeuwfeesten waren hutspot en pekelharing hoofdschotels. De illuminatie is grootendeels mislukt. De feestvierende menigte liet zich echter door niets afschrikken, zoodat in spijt van het slechte weder de levendigheid op de straten tot in den laten avond bleef voortduren. Groot was het aantal vreemdelingen, dat te Leiden bijeen- gekomen was, zoodat zelfs een oogenblik de vrees ontstond den hongersnood van 1574 in de oude veste te zien terugkeeren maar ten slotte is ieder er toch nog in geslaagd zijnhongerte stillen. Een aantal treinen waren onophoudelijk in beweging om reizigers aan te brengen en later om ze terug te voeren. De passagierstreinen en de treinen met ledige wagens zaten elkander op het dubbele spoor digt op de hielen. Hoewel alles in orde en zonder ongelukken afliep, had toch een enkel ernstig ongeval aan het station te Leiden plaats. Een wisselwachter, wiens aandacht was afgeleid door de komst van den koninklijken treinbemerkte niet dat een goederen- trein rugwaarts manoeuvreerde. Hij geraakte onder dien trein en werd zoo vreeselijk gewond dat hij een uur later den geest gaf. Alhoewel de eigenlijke feestdag is afgeloopen, wordt Leidens ontzet nog gednrende verscheiden dagen herdacht, daar eerst woensdagavond de feesten worden besloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1