ALGEMEEN No. 977, Zaturdag 3 October 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. X^olitielc Overzigt. Uit Frankrijk weinig anders dan eenig ver- kiezingsnieuws Bij de laatst voorgevallene stem ming voor de nationale vergadering in hetkies- district Maine et-Loire, heeft, ondanks vereenigde bestrijding van alle tegenoverstaande partijen de republikeinscbe kandidaat, de beer Maille de overwinning bebaald. Die overwinDing is te meer beteekeneud, daar de regering zich klaarblijkelijk door middel der ambtenarenvoor een anderen kandidaat had geinterresseerd. Nu is aan de orde de verkiezing van 1500 algemeene raden (leden der prov. staten) en dat hiervoor de gemoederen druk in beweging zullen komen. blijkt. reeds uit een brief van Gambetta, waarin hij het uitstekend vindt, dat de verkieziDg van 4 October een politiek karakter aanceemt. Tegenover eene nationale vergadering, die zicb constituerend noemt, maar niets kan en weet uit te rigtenbehoort de natie zich kracbtig uit te spreken. Gambetta verwachtdat de nieesten der geko- zenen repnblikeinen zullen zijn. Deze zullen slechts de gedragslijn bebben te volgen, door de vrienden sedert October 1871 aangenomen. Zij, die het meest verbitterd waren tegen de Fran- sche democratic, zijn thans genoodzaakt te erkeunen dat zij de verkozenen bij de laatste 8temmingen onregtvaardig hebben veroordeeld. Eindelijk hoopt Gambetta dat de verkiezingen van den 4n zullen strekken, om de republiek te bevestigen. Hij vindt, dat geen democraatzoo hij mogt verkozen worden het regt heeft, om het aangebodene mandaat af te wijzen. Bijzon dere redenen neigingenhuiselijke belangen kunnen niet in aanmerking komenwaar een dienst aan bet land te bewijzen is. Wij bcginnen eene agitatie eindigt Gambetta, maar zij is wettig, zij is heilzaam alle goede burgers moeten wenschen, dat zij moge dienen, om een einde te maken aan de politique de combat." Meer en meer treedt dns het vraagstuk re publiek of iets anders weer op den voorgrond dit heeft Mac Mahon op zijn rondreizen ook maar al te veel moeten vernemen waarom bij verder maar stilletjes is te huis gebleven. Hoe onaangenaam dergelijke uitdrukkingen voor de regering zijn blijkt uit de afzetting van een maire, die wat al te sterke sympathie voor Thiers had geuit. De zaak vau Bazaine schijnt voor goed afge daan. De veroordeelde personen hebben zich aan de weinig bezwarende vonnissen ran hoog- stens 6 maanden onderworpen en ook de justitie schijnt geen verdere nota te zullen nemen tegen over ambtenaren. die het schandelijkste verznim, zoo niet verraad hebben gepleegd in de hun toe- vertronwde betrekkingen. Het geheel draagt ook zeer het karakter van een comediespel. In dien zin wordt deze ontvlngting ook vrij algemeen door bet volk opgenomen zoodat men er weinig of niets meer vau hoort. Naar nit Madrid antvangen berigtzal Ba zaine aldaar zijn verblijf vestigen. Zijne echt- genoote zon daar rqcds zijn gearriveerd. Indien [deze tijdingdie echter nog alleszins bevestiging vereischtbewaarheid wordtis het niet ontdenkbaar, dat de gevallene generaal van Metz nog eens in de Spaanscbe gebeurtenissen herleeft. In den Spaanschen burgeroorlog schijnen te- genwoordig weinig belangrijke gebeurtenissen plaats te hebben. Er kan geen sprake zijn van voordeel, noch aan de eene, noch aan de andere zijde. Verleden jaar werd reeds voorspeld, dat de strijd voor den winter geeindigd zoude zijn en nu is men bij den naderenden tweeden winter nog gebeel op het onde terrein. Het noodlot, dat de ongelukkige steden en dorpen door den langdnrigen strijd treftwordt in de stad Arcos te zien gegeven. De generaal des gouvernements met zijn leger in hare om- streken genaderdstelde de stad, die blijken van Carlistische gezindheid gegeven bad op eene brandschatting"terwijl naauwelijks vier uren naderhand de Carlisten arriveerden en hetzelfde rantsoen vooral niet minder eiechtenwat de bewoners aan de republikeinen hadden afgestaan. Wat zijn dat toch ware vaderlanders en volks- vrienden,die pretendenten naar eene koningskroon! Neuzen, 2 October. Zag men beden namiddag tegen half drie de leerlingen der openbare schoolwaarbij zich ook eenige der bizondere hadden aangesloten onder geleide der onderwijzers en kweekelingen een paar straten doorwandelen op de markt werd halt gehoudenom de welingerichte tent vau den beer Dassie binnen te treden waar eene buitengewone voorstelling de schooljeugd wachtte. Eere zij de plaatselijke scboolcommissiedie de provineiale bijdrage tot weering van school- verzuiin met eene belangrijke som vermeerderde, om aan de kinderen dat genoegen te verschaffen de heer Dassie verdient alien lof voor de wijze, waarop hij de jeugd zoo aangenaam wist bezig te houdenopgetogen van blijdsehap verlieten de kleinen het cirque de belangstelling van de commissie en den beer districtsschoolopziener, die de voorstelling bijwoondenverdient dank bare vermelding. Z. M. heeft aan B. Pag6commies le klasse bij 's rijks belastingen een pensioen verleend ten bedrage van 460.'sjaars. Aangaande de uitkomsten van den oogst der onderscheidene gewassen in deze omstreken wordt ons het volgende medegedeeld Tarwe erwten en paardeboonen zijn uitnemend binnengekomen, gevende een rnim beschot bij zware wigt. Van roggegerst en haver is de opbrengst Diet zoo voordeelig te noernen hoewel nog boven ver- wachting; de gerst althans is minder wigtig dan ten vorigen jare. De opbrengst van het vlas kan slechts middelmatig genoemd worden terwijl het zich door de droogte slecbt liet aanzien. Het koolzaadwaarvan bij den bloei de voor- uitzigten schoon waren, doch later door de droogte veel te lijden had, heeft slechts een middelmatig beschot opgeleverddaar het klein van korrel was. Omtrent de suikerpeen zijn de uitkomsten niet gnnstigook de droogte heeft aan den groei daarvan veel nadeel toegebragt. De aardappel teeltwaarvan de aanplanting, met het oog op de jaarlijksche buitengewone verzending naar Belgienu wederom op eene groote schaal heeft plaats gehad isover bet algemeen genomen zeer gunstig geslaagd Het beschot is hier en daar zelf buitengewoon te noemeuterwijl men, echter bij uitzondering verneemt van de rooijing van rnim 16 mud uit 30 oude roeden ook de hoedanigheid der vrucht voldoet goeden de prijzen tot heden tamelijk min boogstens f 2 per mud bedragende. Tengevolge van het gun- j stige najaar is het veevoeder te velde alom nog in ruime mate voorbanden daar dijken en wei landen ook mede nog frisch groen nageven. Over het algemeen genomen geniet de veestapel eene gewenschte gezondheiden ook de hier en daar voorgekomen varkensziekte schijnt ge weken te zijn althans men verneemt er zelden meer van. Hoek, 2 October. In den nacht van woens- dag op donderdag jl, is uit de weide van J. Riemens, landbouwer in den Koudenpolder alhier, ontvreenod een merriepaard (vosse bles). Hoewel terstond alle opsporingen zijn gedaan is het paard tot heden niet teruggevondenmen vennoedt dat het naar Belgie is vervoerd. Otilst, 2 October. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad hebben deelge- nomen 114 van de 130 kiezcrs. Verkozen werd de heer Louis van Waesberghe Janssens met 66 stemmenterwijl de heeren J. P. M. Haak 41 en dr. J. E, Oalleufels 7 stem- men bekwamen. Stoppeldijk:, 2 October. Dingsdag 11. zijn de leerlingen der openbare lagere school alhier aan de Vcerstraatdie in 1873 de school getvouw bezocht hebben, nit de premie, door de provineiale staten tot weering van school- verznim en tot belooning voor getrouw school- bezoek verstrektte Rapenburg en in twee herbergen te Pauluspoider feestelijk op krente- koekjes en bier onthaald. De onderwijzer beeft dat feest zoo weten op te luisteren dat die vrengdevolle dag nog lang bij onders en kinderen in herinnering zal blijven. Ook de oudste wethouderde heer P. Ver- straaten heeft ten zijnen huizeals bewijs van belangstelling, de getronw scboolbezoekers rijke- lijk onthaald op appelennooten en bier. Maria vau der Velpen een meisje van acht jaren ouddat in twee achtereenvolgende jaren geen enkelen schooltijd verzuimd beeftwerd door den onderwijzer een fraai boek vereerd alsook Constant van Kampenhouteen jongen van negen jarendie slechts een halven dag school verzuirn heeft. Dat de gelden door de provineiale staten tot dat doel geschonken nog al gnnstige resultaten hebben opgeleverd, bewijst het volgende: in 1872 zijn 35, in 1873 veertig en in 1874 vier en veertig leerlingen der school aan de Veerstraat voor getrouw school bezoek beloond. In 1871 hebben alien minder dan 75, in 1872 minder dan 50, en in 1873 minder dan 25 dagen school- verzuim. De verloting ten voordeele der blinden- inrigtiug te Middelbnrg zal vermoedelijk op het einde der volgende maand plaats hebben. De raiuister heeft toestemming gegeven om 8000 loten te plaatsen 2000 meer dan door het bestuur was aangevraagd. Overbodig zou bet zijn de aandacht onzer lezers te vestigen op deze waarlijk nnttige inrigting en het nemen van loten aan te bevelen. Naar men verneemt, is te Middelburg door een handelsfirma bij den minister van binnen landsche zaken aanvraag gedaan tot verkrijging, onder zekere voorwaarden van een belangrijk stuk gronds aan het kanaal door Walcheren tnsscben Middelburg en Veere ten einde daarop, op groote schaalpetroleum bergplaatsen te stichten. Als een bewijs van buitengewone groeikracht in dezeu tijd des jaarswordt uit Zierikzee gemeld dat de kastanjeboomen op denienwe haven aldaar voor de tweede tnaal een aantai bloesems dragen. In de op jl. woensdag gehouden zitting van (den raad van state is Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden plegtig gei'nstalleerd. Door eenige ingezetenen van Kampen alsmede van Bergen op Zoom en Rotterdam is bij adres den minister van binnenlandsche zaken verzocht wijziging der artt. 19 en 20 der lager- onderwijswetopdat beter zal kunnen worden voorzien in de bezoldigingen der onderwijzers. Op onderscheidene plaatsen langs den IJssel worden honderden mudden appelen opgekocht voor de stroopfabriek te Pannerden. De schippers besteden f 1.50 per mud, waarvoor de boeren alles knnnen leveren zooals het van den boom komt. De appelen oogst is zoo rnim als in geen jaren het geval is geweest. Het is geen zeld- zaamheid dat 8 h 10 mud van een enkelen boom wordt geplnkt. De aardappelen doen in Gelder- land voor de appelen ook niet ondermen bere- kent dat de opbrengst dit jaar ruim zooveel is als verleden jaar. Op meerdere plaatsen staan de frambozen- struiken voor de tweede keer dezen zomer met rijpe vrucht te prijken de frambozen zijn zelfs veel grooter van stnk dan in Jnhj het geval was. Morgen 3 October zal Leiden het drie- honderdjarig heiinneringsfeest vieren van haar ontzet van bet beleg der Spanjaarden een feit dat niet minder dan de inneming van Brielle niet alle^n voor die gemeentemaar voor het geheele vaderland in hare gevolgen van het onberekenbaarste gewigt is geweest. Men schrijft uit Leiden Den 3n October, des morgens te 9 uren, 'zal ook het binnen - komen der, Zeenwen worden voorgesteld door eenige deelnemers aan den optogt. Er ontbreekt thans niets anders aan dan dat de Leidenaars van nu tot zaturdag geheel vasten dan zouden wij ons gebeel kunnen terugdenken naar den 3n October 1574. Op het paleis op den Dam te Amsterdam spookt het zoo althans wordt er verhaald. Onder den koepel van het paleis ziet menals men des avonds van een zeker standpnnt op den Dam daarheen kijkteene witte vronwengestalte rond- wandelendie verdwijnt als men van plaats verandert. Vermoedelijk wordt bet verschijnsel veroorzaakt door eene glinsterende oppervlakte op het uurwerkdat pas hersteld is, en waarop het maanlickt zich spiegelt. Men is er echter nog niet in geslaagd deze gissing tot zekerheid te brengen. Bij den roeiwedstrijdvrijdag te Brussel gehouden ter gelegenheid van de Septemberfees- tenwerd de 2e prijs voor vier riems gieken bebaald door den Prins Hendrikde le prijs voor twee riems gieken door de Sylphidede le prijs voor zes riems gieken door de Flevo alien van de Amsterdamsche Roei- en Zeilvcr- eeniging de Hoop. De nitslag van de verkiezing in het kies- district Leenwarden voor een lid der tweede kamer is dat de heer J. K. H. de Roo van Al- derwereltaftredend lid, met 1000 van de 1609 uitgebragte geldige stemmen gekomen is. In Tiel is gekozen de heer jhr. mr. H. A. Ridder van Rappard met 1238 van de 2275 uit gebragte stemmen. De heer mr. H. J. Dijck- meester verkreeg 1022 stemmen. Door de Holl. Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen is degonden medaille toegekend aan dr E. Laurillard voor zijn geschrift: „Opgaven en toelichting van spreuken en gezeg- den in de volkstaalaan den Bijbel ontieend." Te Donkerbroek hebben de veehouders een onderling veefonds opgerigt met het doel om elkander gedeeltelijk de schade te vergoeden veroorzaakt door het sterven van vee. Dingsdagavond is te's Boschde sckoen- makersbaas 1). bet slacktoffer geworden van misbrnik van stevken drank. Hij schijnt met een raakker eene weddensehap aangegaan to hebben, ora zeker getal borrels in korten tijd te drinken. Spoedig waren er vijftien gedronken doch nu begaven hem zijne kracbten Naar buis gedragen was hij een paar uur later een lijk. D. was gebuwd en vader van vier kinderen. In de aanstaande najaarsvergadering der staten van Zee- land znllen o. a. in behandeling komen de voorgestelde wijzi gingen in het algemeen reglement voor de polders of water- schappen in Zeeland, die in de laatste zomervergadering werden aangehouden. Sedert is in drnk aan de leden rondgedeeld het algemeen verslag der afdeelingen omtrent die wijzigingendie over het algemeen gunstig werden ontvangen, benevens het antwoord van gedeputeerde staten op dat verslag. Ten aanzien van de redactie der artt. 16, 42, 43, 58, 60 en 69, zooals die door gedeputeerde staten gewijzigd is voorgesteld, bestond in geen der afdeelingen bezwaar Het voorstel om in artikel 41 de woorden „of hun gemagtigden" te doen vervaugen door „of hun vertegenwoordigera", en daardoor een einde te maken aan de bezwaren tegen de volmagten gsrezenheeft algemeen bijval ondervondenook omdat men daardoor terug- keerde tot het beginsel, dat een polder iseen publiekregtelijk ligchaamzonder evenwel te breken met historic en traditie, volgens welke de eigenaren meer dan 60 jaren het regt van vertegenwoordiging hebben bezeten. De voorgestelde wijziging wordt dan ook onveranderd gehandhaafd. De wijziging op art. 44 voorgesteld, om ook aan gehuwde vrouwen, die krachtens huwelijksche voorwaarden eigen beheer over hare goederen voeren en aan voogdessen hetzelfde regt toe te kennen als aan ongehuwde vrouwen, curatrices en be- windvoersters nl. om als stembevoegden ter vergadering van ingelanden te verschijnen, werd tegelijk met het door mr. Fok- ker voorgestelde amendement behandeldstrekkende om dat regt weder aan de vrouwen te ontnemen. De strijd over dit beginsel schijnt weder vrij heftig te zijn geweest. In eene afdeeling was men eenstemmig en volkomen van gevoelen, dat het bedenkelijk is en weinig strookende met de ,waardigheid der vergadering om nu reeds terug te komen op een zaak van zoo ingrijpenden aarddie betrekkelijk nog zoo korten tijd geleden door de staten is gcregeldzonder dat over- wegende redenen tot een zoodanige verandering van beginsel bestaan. In een andere afdeeling kon niettegenstaande alle be- denkingen tegen het amendementde groote meerderheid zich daarmede wel vereenigen, terwijl in de derde afdeeling 7 leden zich voor en 5 tegen het amendement waren een lid bleefbniten stem ming. In antwoord hierop geven gedeputeerde staten te kennen, dat de thans in het reglement opgenomen voorschriftentot dusvergeen aanleiding tot bezwaren hebben gegeven waarom zij, na het besluit der provineiale staten te dier zake, op voor stel van dr. van Eck genomen, hebben gemeend het amendement van mr. Fokkcr niet te moeten overnemen, maar aan de be- slissing der staten te kunnen overlaten. De wijziging van de 2e zinsnede van art. 64, strekkende om te bepalen, dat in geval het stemregt naar den maatstaf van het grondbezit is geregeld, een persoon niet meer dan vijf stem- men zal kunnen uitbrengenen die van de 3e zinsnede om de bezwaren weg te nemen, die ten aanzien van de overlegging der volmagten waren gerezen, hebben bij de meerderheid der leden geen bedenking ondervonden en zijn derhalve door gede puteerde staten gehandhaafd, evenals die op de artt. 69 en 76, waarmede de meerderheid zich kon vereenigen. In verschillende wijzigingen zijn voortsnaar aanleiding van de beraadslagingen in de afdeelingen en de voorstellen van jonk- heer de Jonge, door gedeputeerde staten veranderingen voor gesteld, die echter minder hoofdbeginselen dan wel bepalingen van administratief karakter betreffen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1