ALGEIHEEN No. 976. Woensdag 30 September 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Beri^ten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT 'WOENSDAG EN ZATURDAG J* 14. G. I) II O HI X (e JVeuzeu. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- JPolitielc Overzigft. Men zoekt nog steeds te vergeefs naar de oorzaak, dieRusland verhiuderd heeft, ten aanzien van Spanje 66ne lijn te trekken met de overige Europescbe en inzonderheid de Duitsche, jazelfs ook de Amerikaanschestaatkunde. Terwijl alle gezanten te Madrid zijn gei'nstalleerd, hunne adhaesie aan bet bewind van Serrano bebben betuigd en regt feestelijk en officieel zijn ont- vangen, outbreekt de e6ne gezant van het magtige Rusland. Zelfs beweert men van Carlis- tische zijde, dat keizer Nikolaas aan het streven van don Carlos zijn bijval heeft betnigd. 'tis bijkans ongeloofeljjk dat Rusland eon dergelijken hinderpaal in den vveg zou leggen aan het streven van het overige Europa, om den jammcrlijken toestand in Spanje te doen eindigen maar het denkbeeld is raisschien niet ongerijmd, dat Ruslands bedoelingen in het Oosten nog immer krachtige tegenwerking bij het overige Europa ondervioden en de Czaar nu op zijne heart geen aausluiting wil, inzonderheid bjj Enge land en Duitschlaud. Zoo schijnt ook Rusland de Bismarckscbe staatkunde ten aanzien van Denemarken te wil leu dwarsboomenwelk land men blijkbaar meer en meer aan de Duitsche suprematie wenseht te onderwerpen. Een voorstel, om dit land in den bond op te nemenschijnt ook door Ruslands invloed voorshands te zijn verijdeld. Intusschen maken de Spanjaarden zelven de goede intentie te banner schande. Het blijkt toch maar al te zeer, dat Spanjes eigene schepen den invoer van wapenen en amnnitie voor de Carlisle:) zoo niet bevorderen, althans oogluikend toelaten en dat het ter surveillance gestationeerde Spaansche eskader van den beginne af en tot nogfoe te dezen aanzien zeer slecht zijn pligt vervult. De positie van het kleine Pruisische eskader is daarom weinig benijdenswaardig, daar dit nu, zoowel op Spaansche, als op andere schepen het oog heeft te honden. Bij dezen stand van zaken is het einde van deu Carlistischen opstand voorshands nog niet te zien. De krijgsbedrijven scbijnen met afwissclend geluk te worden voortgezet. Den eenen dag heet het, dat de republikeinen den anderen dat de Carlisten geslagen zijn. Uit Frankrjjk weinig meer dan eenige verkie- zingsberigten, die aantoonen dat er met veel heftig- heid gestreden zal worden. De laagste insinua tion aan het adres der afgevaardigden worden niet geschroomd. Zoo wordt een zekere Mall6, bekend voorstander van het Septemnium uitge scholden voor petroleer en commune-held. Wat bij deze verkiezing het meest stuit is eene soort van overeenkomst tnsschen Orle anisten en Buonapartistenom gezamenlijk el- kanders kandidaten tegenover de republikeinen te haudhaven bij eventuele herstemmingen Grooter begiuselloosheid is haast niet denkbaar. G Maar dat de staatkundige intrigues tot allerlei laf- en laagheden voerenbewijst het gedrag van prins Napoleon (bijgenaamd de roode) waarbij hij zijne nicht (de ex keizerin Eugenie) aan de openbare verachting wil prijs geven door haar staatkundig en particulier leven aan de kaak te stellen. Indien er nog iets mogt ontbreken, om de demo ralisatie van de familie Buonaparte aan het licht te brengen dan zou het zijn deze handeliug van een armen prins die in alien gevalle door de troonsverheffing van Napoleon III weer tot rijk- dotu en aanzien is gekomen. INeuzen, 29 September. Bij koninkiijk besluit is aan de commissie tot ondersteuning van C. Vermeere door het rijk f 100 geschonken. - In de zitting der tweede kamer van gisteren is het adres van antwoord op de troonrede, na eenige discussie over enkele paragrafenmet algemeene stemmen aangenoraen. De minister van biunenlandsehe zaken wenseht, na afdoeuing der wet op het hooger onderwjjs, wijzigingen voor te stellen in de wet op het lager onderwijs. Zijne overtuiging is niet, dat wijziging der grondvvet uoodig isdoch wel dat de openbare school moet zijn bruikbaar en toegankelijk voor alien. De minister van finan cier heeft rerklaard, dat de intrekking van het wetsontwerp tot afschaffing van den zeepaccjjns, lateremeer algemeene maatregeien tot verbe- tering van inkomsten niet belet. De minister van binnenlandsche zaken zal een wetsontwerp voor een nienw spoorwegnet indienen doch kan daarvan nu nog niet in details treden eveuinin als over bjjzonderheden nopens het plan tot droogmaking der Zuiderzee. Volgens inededee- ling van den minister van kolonien zal een out- werp voor een spoorwegnet voor Java eerlang naar den raad van state verzonden worden en het kan dan spoedig de kamer bereiken. De kamer zal nu de werkzaamhoden in de afdeelingen aanvangen. Jl. zaturdag ten 3 ureheeft de minister van finantien de staatsbegrooting in de tweede kamer aangeboden met eene finautieele rede. Daaruit blijkt dat alle tekorteu van vroegere diensten gedekt en de diensten 1873 en 1874 ruime overschotten opleveren. De middelen over 1874 hebben opgebragt 5 millioen boven de taming. Nietlegeustaande den jaarlijkschen spoorwegaanleg is de uitgifte van schatkistbiljetten onnoodig geweest. De begrooting 1875 is tien millioen hooger geraamd dan in 1874, wegens meerderen spoor wegaanleg l1/? millioen voor marine 2 millioen voor oorlog 5 millioen tot uitvoering der vesting wet en andere vermeerderingen. De middelen zijn matig geraamd op 1027s, mill, waaronder eene hijdrage ad 4 millioen uit Indische overschotten. lot sluiting der begrooting wordt magtigiug gevraagd tot uitgifte zoo noodig van schatkistbil- letten k 7'/i millioen welke echter daar er 41 mill, in kas is, waarschijnlijk niet zullen benoodigd zijn. Met het oog op belangrijke uitgaven, vervolg voor spoor en watervvegendroogmaking der Zuiderzee enz. bljjft de regering vooralsnog de bestaande bela3tingen handhaven. De commissaris des konings in Zeeland heeft aan heeren burgemeesters en wethouders der gemeenten in de provincie Zeeland de vol gende circulaire gerigt Hoewel de longziekte onder het rundvee in Friesland in den loop des jaars voortdurend is afgenomenis het getal ziekte gevallen in die provincie steeds zoo belangrijk, dat de ziekte nog in lang niet als geweken kan worden be- scbouwd. Ook in sommige andere prorincien voorname lijk in Zuid Holland, blijven steeds gevallen van longziekte voorkomen. Ten vervolge op mijn circulaire van den 23 January laatsleden (Provinciaal blad no. 10) heb ik de eer nwe aandacht bierop te vestigen, met verzoek de veehonders daarmede bekend te maken en hnn by vernieuwing groote voorzigtig- heid in het elders aankoopen van rundvee aan te beveleu. De minister van kojoniOn heeft voorloopig bekend gemaaktdat in het volgend jaar voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werjk.rn in Nederlandscb Indie beno0. digd zijn acht en twintig praktisch ervareo opzigters der 3e klassedie den leeftijd van dertig jareu niet zullen hebben overschreden. In de rnaand January aanstaande zal eene nadere oproeping geschieden. Naar men verueemt worden te Vlissingen pogingen aangewend om de oude koopmanshaven in te rigten voor de stoombooten op de Wester schelde, die niet kunnen varen als wegens het bouwen der schntsluis van het Marinedok de haven zal moeten worden gesloten. Den 25 September heeft zich te Vlissingen een op wacht staande schildwacbt door midde van zijn geladen geweer van het leven beroofd. Zijn dood voigde onmiddelijk. De rede is onbe 1 kend. Bij M. M. Couvee te 's Gravenhage is eene j brochure verschenen Vlissingen Eugeland een open brief aan den minister van financien." Daarin wordt het adres ter sprake gebragtdoor de kamer van koopbande! te Rotterdam aan het vorige ministerie onder dato 9 Junij 11. aange boden waarin die kamer hare beschouwingen ont wikkelt omtrent een plan tot het in het leven roepen vac eene regtstreeksche versnelde postdienst tus schen Harwich on Rotterdam door middel van de booten der Great Eastern-Railway Companyen alzoo onder Engelsche vlag. Deschrijver wijsterop hoe reeds eenige maanden vroeger in de Nederl, Staats Courant was inedegedeeld dat zich een comity bad gevormd om eene snelle postverbinding tusschen een der meest nabijgelegen Engelsche havens en Vlissingen daar te stellen, met de Nederl. vlag in top, en met Hollandsch kapitaal te doen drjjven. Het nienwe ministerie moet alzoo bij zijne optreding kiezen tusschen een vreemde en eene natiocale onderneming tot ver- binding van de Nederlandsche havens en spoor- wegen met Eogeland. De Rotterdamsche kamer tracht aan te toonendat de nieuwe waterweg van de Maas voor de versnelde postdienst op Engeland de meeste waarborgen vau slagec oplevertals zijnde „de beste, korste en zekerste route. Dat zij zulks wel poogt te bewijzen maar niet bewijstdat zij daarmede de groote voordeelen die de ligging van Vlissingen voor dat verkeer aanbiedt On verkleint On willens of onwillens de ontwikkeling van Vlissingen tegeu- werkt, betoogt de schrijver dezer brochure.^ Voor het a. s najaars examen in Zeeland tot het bekoraen van akten bij het lager onderwjjs, hebben zich aangemeld 6 adspiranten voor hoofd- onderwijzer12 voor liulponderwjjzer5 voor hulponderwijzeres 4 voor huisonderwijzeres 11 voor de Frausche5 voor de Engelsche1 voor de Hoogduitsche taa!2 voor de wiskunde, 2 voor de landbouwkunde5 voor het teekenen, 2 onderwijzerressen voor de Fransche en 1 voor de Engelsche taal en voor de nuttige en fraaije handwerken. Zaturdag 19 September ontstond er te Koewacht in de bierbrouwerij van den beer C. Dierick brand, veroorzaakt door het ontvlam men van hoppe, die men bezig was op deu eest te droogen. Door spoedig toegesneld hulp was men het vuur in korten tijd meester en voorkvvara men zoo grooter onheil. Bij meerdere uitbreiding van den brand, zouden pomp en putten weldra ledig geweest zijn en er ware dan aan blusscben niet meer te denken geweest, bij volslagen gemis van brandweer en brandspuit. De schade wordt berekend op slechts 300 gulden. Alles was verzekert bij de brandwaarborg-maatschappij de Phenix te Brussel. De heer Godard is donderdag weder met zijn ballon Ie M£t6ore, in den tuin van het paleis voor volksvlijt te Amsterdam, opgestegen. Hij werd vergezeld door de heeren G. Verschuurec A baron de Vos van Steenwijk. De reizigers hebben weder een togt over de Zuiderzee moeten maken en zijn na een prachtige reis van vijf uren ten half tien ure neergedaald te Zuidbroek bij Groningen. Voor de arbeiders der Amsterdamsche suiker fabriekdie door den brand van dat gebouw broodeloos zijn geworden is ruim 18000 bij de commissie ontvangen waarvan 4500 door tusschenkomst van eenige dagbladen. Onder de in den laatsten tijd ingekomen giften behooren f 200 van prins Frederik, f 2825 vau assuradeuren en f 3000 van G. B Z. Dezer dagen heeft een 16jarige knaap te Kampen zich verdronken nit vrees voor straf, waarmede zijn vader hem bedreigd had. Een paar avonden achtereen schoolden een groot aantal fabrieksarbeiders en leerlingen te zamen voor de woning der ouders van den knaap en gaven door luid schreeuwen en tieren lucht aan hunne verontwaardigiog. Door de politie en rijksveldwachtter plaatse aanwezig, werd het woedende volk weerhouden tot gewelddadigheden over te gaan. Een vrouw uit Alblasserdam heeft getraeht haar man met eec bijl te vermoorden. De wonden zijn niet^ gevaarlijkde vrouw is gevankelijk naar Gorinchem overgebragt- De beetwortel suikerfabriek te Breda die indertijd circa 4 tonnen gouds kostte en sedert geruimen tijd niet meer werkteis thans door een der vroegere chefs den heer J. F. Segers, voor de helft van dien prijs gekocht, Te Tilburg heeft een 54 jarige tapper, belust op jenever een goede teug genomen uit eene flesch die in plaats van jenevervitriool iuhield, Na eenige uren van smartelijk Iijden overleed hij' Voor een te Wageningen onteigend paard, dat. aan kwaden droes leed werd geen vergoe- ding gegeven daar de behandeling der ziekte was toevertrouwd geweest aan een niet geiixa- mineerden veearts. De arrond.-regtbank te Deventer beeft in de vorige week Victor Driessensden tooneel- directeur, wonende te Antwerpen schuldig ver- ?laard aan het in het openbaar toevoegen van smaadwoordenwelke geenerlei telastlegging van eene bepaalde en omsckrevene daad maar van eene aangeduide ondeugd behelzen en ver- oordeeld tot betaling van eene geldboete van 3 en snbsidiaire gevangenisstraf van een dag. De aanlciding hiervan heeft zich volgens de Dev. Ct. aldus toegedragen. In den avond van den 8 Julij 11. beeft een standje plaats gehad bij de schonwburgtent, destjjds staande aan den Brink. De taxateur B. H de Leeuw te Deventer verscheen toen aan die tent met den deurwaarder Van der Saag en haalde eenige meubelen, stoelec enz. aan de achterzijde er uit. Daar kwam een oploop en al spoedig werd er gezegd „Die D. (de tooneeldirecteur) betaalt niet!" D. hierbij tegenwoordigheid riep daarop uit, dat dit zoo niet was en om dit te bewijzen zeide hijtot de Leeuw en het volk bjj de tent zich wendende „Gij zjjt een afzetter, dat is bij raij een dief dit verklaar ik ten aanhoore van het gansche Deventer publiek Deze beleediging had eene aanklagt ten gevolge en zoo werd V. D. voor de regtbank gedaagd. De beklaagde was niet verschenen. Ter teregtzitting verklaarde do Leeuwdat voor de voorstellingen van het tooneelgezelschap gedurecde de kermis eenige meubelen bij hem vvaren gehuurd voor de som van f 8later had men nog andere gehaald waarvoor afzonderlijk moest worden betaald. In den namiddag van den 8 Junij II. had bjj eene rekening vau f 14 aan het bureau van de tent gepresenteerd en die had men als niet accoord, geweigerd te betalen. Daardoor had hij zich genoodzaakt gezien nog denzelfden avond door den deurwaarder zijn goed te laten weghalen. Dat de Leeuw dit deed onder de tooneelvoor- stellingheeft bij de regtbank gegolden als eene verzachtende omstandigheid bij het bepalen van de straf. Door armoede gedrongen komen verschei- den emigranten uit Overjjsel naar Amerika in den laatsten tijd weder terug. Per drie maanden binnen Nenzenf franco door bet geheele Rijk 1 10 n geheel Belgie1^40 Enkele nommereo,10 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaare Postdirectenren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf o,40 Voor elke regel meerq.IO Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1