ALGEMEEN No. 975. Zaturdag 26 September 1874. !4de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Ingezonden Stukken. JRolitielr Overzigt. De geschiedenis levert onderscheiden voorbeel- den hoe ondanks hunne hooge positiehunne veelvuldige besloromeringen en dientengevolge ingespannen levensommige staatkundige per- sonen niet allecn een hoogen ouderdom bereikten, maar ookondanks de gewone gebreken van dien leeftijdaltijd dezelfde krachtdezelfde energie, dezelfde onvermoeide werkzaamheid behouden. Wij wijzen slechts op een Taillerand, MetternichWellington, Palmerston Thiers en zoo vele anderen. Het scheen of alle die mannen, hoe hoog bejaard ook, tot het laatst hnns levens bnnnejeugdige frischheid behielden. Zjj schenen zoo vastgehecht aan hunne staatkundige positie, hun invloed was zoo grootdat men onwille keurig vroeghoe zal het in de wereld gaan als zij eens van hun verheven voetstuk zjjn afgevallen Een boven alles schitterende per soonlijkbeid onder deze alien is gewis de thaus vijf en zeventig jarige keizer Wilhelm IVhoning van Pruiscn. Stelde zich de 70jarige vorst voor 4 jaren in den oorlog aan de ongeloofiijkste vermoei jenissen en inspanningen blootmen mogt ver- wachten dat nu de tijd gewijd zoude zijn aan de rust des ouderdoms. Niefs daarvan. Met een bewegelijkheid en kracht, alleen der jeugd eigen zien wij hem steeds van plants tot plants van oord tot oord heen en weer trekken zien wij hem tegenwoordig dan in dezeu dan in genen hoek van zijn uitgebreid rijk. Zoo zagen wij hem in de vorige week in Hanover de groote manoeuvres van het daar verzamelde leger bijwonen. Hamburg, Kiel en andere plaatsen zagen hem aan hunne feesten deelnemen hoorden van zijn rnond de keizerlijke toasten en gelukwenschingen om daarna Slees- wijk Holstein op te zoeken. De ontvangst in het eens zoo afkeerige Hanover is naar luid der berigten zeer hartelijk geweest. De goede Flanoveranenzoo gehecht aan hun blinden koning vervuld van een gloeijend patrio tismehebben vreedzaam het hoofd in den algemeenen Duitschen schoot gelegd en roepen trots den besten Pruisbet „lebe Hock" bij de verschijning van den overwinnaar. Zal het in Elzas en Lotbaringen ook eenmaal zoo gaan? Zeker nog niet zoo spoedig, daar eene Fransche propaganda nog steeds ijverig werkzaam blijft het volk tegen hunne nieuwe bebeerschers op te winden en dus de hoop nog blijft levendat Frankrijk zijn verloren provin- cien nog eens zal komen terughalen. Als eens de tijd aan deze nieuwe Duitschers hun de overtuiging hunner vrome wenschen heeft geleerd. dan zal misschien ook het Duitsche „vivat" niet miuder vurig van hunne lippen klinken als nu het „vive la France." Het N. v. d. D. trekt een paralel tusschen de reis van keizer Wilhelm en Mac-Mahon Be volkingen van steden en dorpen zegt het, die acht jaar geleden gewapend tegen Wilh. over stonden als tegen den aanvallenden vjjand, halen hem nu met luiden en welgemeeiulen welkomst groet inHanover, het bolwerk van hot Duitsche particulari8ine vergat zijn onttrooude koniDg om den vijand van gisteren te gemoet te treden. De reis van Mac Mahon door het noorden daarentegen was een ware maneling. Overal moest hij ontdekken dat men met den gang van zaken in Frankrijk ontevreden is en datslechts de bajonetten moesten weerhouden dat aan die volksstemming geene uitdrukking werd gegeven. En inderdaad het willekeurig bijeen blijven der voorloopig gekozen nationale vergadering waarvan Mac Mahon de steun isgeeft eene onvergenoegdheiddie slecbts door den sterken arm voor nitspatting kan worden bewaard. Uit Amerika luiden de berigten hoezeer de opstand voorhands onderdrukt is, niet bemoedi- gend. Vrij algemeen gelooft men dat het gebeurde te Louisana slechts de eerste uiting is geweest eener volkshaat, die eene reeks vau gebenrte- nissen zal na zich slepen die het noorden de grootste iuspanning zal kosten te beteugelen. Het scbijnt dat het Amerikaansche radicalisme de zaak der vrijmaking heeft overdreven en nu aan het neger ras op zijne heurt te veel magt over de blanke bevolking heeft gegeven, daar het deze gelukt is de voornaamste ambtenaren j en daaronder den gouverneur Kellogte doen i verkiezen. De Spaansche legers schijnen zich nog altijd den tijd der voorbereiding te houden. Althans wat ook gemeld wordt van troepen aanwerving, een eigenijjken slag wordt vermeden. Het scbijnt dat men een stelsel van uitpntting ten aauzien van don Carlos heeft aangenomen. Vandaar de maatregelen hem den toevoer van oorlogsma- terieel en ievensmiddelen te benemen waartoe ook de aanwezigheid van de tot een eskader aangroeijende Pruisische zeemagt niet weinig zal bijdragen. Neuzen, 25 September. Den 1 October a. s. wordt de 2e luitenant Leussen van Middelburg naar hier overgeplaatst. Z. M. heeft benoemd tot lid der comm. voor de nil watering der polders Stoppcldjjk van wege Stoppeldijk, P. van Campen id. id. van wege Sir Paulnspolder J. van Campen tot djjkgraaf polder Westdorpe of Nieuw Vogelschor C. B. Wijffels tot diens plaatsvervanger J. v. d. Bulche tot lid van het bestuur der waterkeering van het waterschap Walzoorden J. van Sikke lerustot djjkgraaf van den Remoorterepolder C, B. Wijffels, tot diens plaatsvervanger P. Dumoleyn tot djjkgraaf van den Sejjdlitzpolder H. P. de Vleeschauwertot diens plaatsvervan ger P. Dumoleyn; tot lid van bet bestuur der waterkeering van het waterschap Tienhonderd en Zwarte J. de Hnlle. De tweede kamer vergaderde dingsdag onder voorzitterschap van het oudste lid in jaren, den heer de Biebersteiu. Een lijst van drie candidateo is opgemaakt opdat Z. M. de koning daaruit den voorzitter der kamer zou benoemen. Eerste candidaatde heer mr. W. H. Dullert. Tweede candidaat, jhr. C. M. Storm van 's Gravensande. Derde candidaat de heer mr. A. F. X. Lujjben. Z. M. de koning heeft mr. W. H. Dullert benoemd. De benoemde heeft zijne betrekkiug aanvaard. Z M. heeft aan Z. K. H. Willem Alexan der Karel Hendrik Frederikprins der Neder- landenzitting en raadgevende stem verleend in den raad van state. De minister van kolonienbaron van Goltstein zal op donderdag 1 October in het groot stedeljjk badhnis te Scheveningen een groot diner geven ter eere van de uit Atchin teruggekeerde generaals van Swieten en Verspijck. Behalve deze zijn op dit banket nog genoodigd de ministers verschillende leden der diplomatic en eenige autoriteiten. Voor eenige dagen werden door den kom- mandant van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen twaalf aldaar aangeworven schepelingen opgezon den naar Hellevoetsluisbjj hun aankomst aldaar waren er drie door het roodvonk aangetast. Ten einde verdere uitbreiding dier besmetting te voorkomen is door den minister van marine bepaald dat zoolang de ziekte duren zal geen marineschepen Vlissingen zullen bezoeken en er ook geen nieuw aangeworven schepelingen tijdens het heerschen der zieke uit Vlissingen zullen mogen worden opgezonden. Aangaande het berigtals zou onder Krab- bendijke eene zwarte beer zijn gezienberigt men van daar aan de N. G. Ct. dat het geen beer, maar een wild zwjjn was. Door een vijftal personen is er jagt opgemaakt. De afdeeling Zeeland van de vereeniging van Christelijk onderwijs in Nederlaadheeft het plan een openbare meeting uit te schrijven, waar voor- en tegenstanders van het Christelijk onderwijs openljjk kunnen discussieeren. De kapitein der stoomboot, waarmede de passagiers van den spoorweg van het Mallegat naar Rotterdam worden overgezetwas zaturdag avond beschonken. De stationschef aan het Mallegat, geen oponthoud durveude veroorzaken waar- schuwde den stuurman en den machinist en telegrapheerde naar Rotterdam. Bij de aankomst van de boot werd de kapitein ontslagen cn bij den eerstvolgenden overtogt stond reeds een ander op zijne plants. De arrondissements regtbank te Haarlem heeft den voortvlugtigen notaris P. Th. B.van Zaandam wegens verduistering van gelden ver oordeeld tot een jaar cellulaire gevangenis en eene boete van 250. Zaturdagnamiddag ten half zes ure heeft Z M. de koning in een buitengewoon gehoor ontvangeu den luitenant-generaal J. van Swieten. Voor het kantongeregt te Heusden is een lid der commissie voor het krooningsfeest gedag- vaard tot betaling van zijn verschuldigd aandeel in de kosten dier feestviering. De brievenbestellerdie te Amsterdam ecu tentbillet van Bamberg voor muntbillet had uitgegeven is kort na zjjn arrestatie weder in vrjjheid gesteld en heeft zijn dienst bervat. - Vrjjdag namiddagden laatsten dag van de practische artillerie oefeningen in het kamp bij Soeterberg, heeft een treffend ongeluk plaats gehad. De milicien kanonnier J. B uit de gemeente Steenbergen geboortig, en dienende bij de 12e compagnie, 2e regiment vesting artillerie, te 's Bosch in garuizoenheeft. namelijk bij het lossen van het laatste schot een puntgrenaat in den rug gekregen hetwelk onmiddelijk den dood ten gevolge bad. Het Ijjk is 's avonds naar het hospitaal te Utrecht overgebragt. Men schrjjft nit Kuilenburg van den 21 Sept. Op eene treurige wjjze is hier weder gebleken welke de gevolgen kunnen zijn van eene gewoontedie nog al te dikwijls plaats vindt. Een paar echtgenooten plaatsteu gisteren avond bij het naar bed gaau een brandend petroleum lampje in de bedstededat omstreeks 11 uur door een noodlottig toeval omviel. De brandende petroleum die zich door het bed ver- spreiddestak de kleederen van manvronw en een klein kind in brandmet het gevolg dat de vronw aan de hevige brandwonden be zweken is en ook de beide anderen deerlijkzjjn gebrand. Het ongeluk heeft een tairijk gezin getroffen. Voor de betrekking van concierge aan de H. burgerscbool te Almelotraktement f 600 en vrjje woning, hebben zich niet minder dan 118 sollicitanfen aangegeven waaronder hoofd- onderwijzers der openbare lagere schoolalsmede een gepensioneerd officier van ons leger. De heer K. te Gorincbemwerd dezer dagen zeer verontrustomdat zijn 16 jarige zoon, die een boodschap voor zjjne ouders deedniet terugkwam. Met behulp der politie werden den geheelen nacht opsporingen gedaan, totdat door telegrafisch onderzoek bekend werddat de jongeling die f 8 bjj zich had naar Rotterdam was gereisd, waar hij door de politie werd aange- houden en aan zijn vader werd overgegeven. Te 's Hertogenbosch is zaturdag inonder- trouw opgenomen Petrus van Dijk oud 32 jaren, letterzetter met Helena Bodarond 45 jaren beiden doofstom. -- Dezer dagen overleed te Brnsselwaar hij zich tjjdelijk bevond de gepensioneerde kolonel der genie bij het Nederl. leger J. A. Feith. Door een inzender in het Utrechtsch Dag- blad wordt als middel ter voorkoming van de varkensziekte aanbevolen de jonge varkens te voederen met gekookt paardenvleesch. Descimj- ver heeft dat middel reeds voor een viertal jaren in de Rjjp in het groot zien toepassen en met zulken goeden uitslag dat daar nog een tweede zoodanige inrigting is opgerigt. De jonge varkens worden gedurende zes weken bjj den onderne mer gebragt en aldaar dien tijd met gekookt paardevleesch of afvalgevoed waardoor ze gevrijwaard schijnen te worden tegen de ziekte. De Union nationale geeft de volgende schil dering van den overvloed in Gascogne De boomen bezwijken onder den last der vruchten en moeten op alle manieren worden ondersteund. De prjjzen zijn in overeenstemming met dezen invloedperziken van drie in een ponddus zeer schoone vruchtengelden in de strateu van Toulouse een dubbeltje het dozijn en nog kunnen de kooplui al hun waar niet slijteu. Heerljjke drniven gaan mede voor 10ct. het pond van de hand, terwjjl pruimen Reine Claude twee a drie stuivers de hondcrd gelden. Dezer dagen had te Kenlen een bijzonder wreede en woeste moord plaats. Een man be- stelde in een koffijhuis salade met aardappels. Terwjjl hij zich even verwjjderde, nam een knaap een aardappel van de salade en at die op terwjj 1 de man voor wien de salade was gereed ge- maakt, in de kamer kwam. Deze, den kleiuen diefstal zieude werd zoo woedend dat hij een mes van de tafel nam en het met de woorden „Ik zal je leeren aardappels eten den jongen in de borst stietdie terstoed dood neerviel. Bij een huwelijksvoltrekking op een dorp in Duitschland zeide de predikant, die verschei- dene paren trouwen moest: „A1 degenen die zich door den band des huweljjks wenschen vereenigd te zien gelieven op te staan." Bij deze woorden rezen alle ongehuwde vrouwen van hare zitplaatsen overeind. Een Engelsch oorlogschipde Vulture heeft een grooteu slavenhaalder prjjs gemaakt op de noord oostkust van Madagascar, Aan boord vond men 41 mannelijke en 95 vrouwelijke slaven en 137 kinderen. De ongelukkigen waren geheel uitgeput en stjjf, daar zij gedurende de geheele reis in dezelfde bonding moesten blijven nit gebrek aan ruimte. Sommige kinderen waren na drie a vier dagen nog niet in staat de beenen uit te strekken. De eigenaars35 goed gewa- pende Arabieren werden naar Zanzibar gebragt, waar zij behoorlijk gestraft zullen worden. Gedurende de reis stierven nog 17 slaven tenge- volge van de doorgestane ellende. Te Fallriver is een krnidmolen afgebrand waarbjj 29 personen bet leven verloren en een dertigtal zijn gckwetst. De verliezen bedragen 500.000 dollars. Uit New-York wordt gemeld dat bjj een fabrieksbrand te Tall River 30 meisjes die op een bovenverdieping werkten in de vlammen zjjn omgekomen terwijl een nog grooter aantal in wanhoop uit de ramen sprong, waarvan de meesten of levenloos 6f zwaar gewoud werden opgenomen. Mijnheer de .Redacteur Vertrouwende op uwe welwillendheid kom ik eene kleine ruimte in uwe courant vragen voor eene klacht over een vervoermiddei in Zeeland, waarbij het grootste deel uwer lezers belang heeftdaar het genoodzaakt is er telkens gebruik van te maken. Of klagen verbetering za! aanbrengen ik weet het niet! maar wil het beproeven daar publici- teit het eenige middel is dat mij ten deze ten dienste staat en misschien iets kan afdoen. Het feit dat ik meedeel staat niet alleenanders zou ik zwijgen doch reeds te dikwijls had ik mjj over het vervoer met dezelfde Maatschappij te beklagen. Het geldt de spoorweg maatschappij Mecbe- len—Neuzen. Zaterdag 19 September jl. des niorgens 8.30 werd aan het station te Hulst een stuk goed aan mijn adres bezorgd terwijl op het adres dui- delijk geschreven was Aan bederf ondcrlicvig. de vracht tot Neuzen werd betaald. Het bestelgoed werd per trein van 8 55 ver- zonden en arriveerde dus te Neuzen 9.35, tijdig genoeg om per stoomboot op Vlissingen van 10.30 verzonden te worden dit deed men echter niet, men bezorgde het goed evenmin tijdig voor de boot van 12 uur, maar stelde het volgens aanteekening op het adres van den commissaris Harte dezeu eerst te 3 uur ter hand. Het gevolg was dat het goed in plaats van 's middags 12 20 of 3.10 van Vlissingen naar Middelburg verzonden te kunnen worden 24 uur en 55 minuteu te Neuzen bleef staau en eerst MUWU. ■...JXMUk'lJ.J.l U.UU1W.IW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1