ALGEMEEN iilSi No. 970. Woensdag 9 September 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. VOORMALIGE MARINESLDIS KERMIS AFSLUITING BURGEMEESTER cn WETIIOU- DERS van JNeuzen niaken be kenddat de aldaar dit jaar zal plants hebben van afltlaan- dag, den Sin tot en met Zaturdag, den S6 September aanstaande. Het verrigten van gymnastische toeren met kinderen op straat, het vertoonen van gevaarlijk gedierte en alle bedelarijvermomd ofopenlijk, zal daarbij worden geweerd. Neuzen den 31 Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIE LE MAN. te VL1SSLNGEN. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie ZEELAND, maakt bekenddat, tengevolge van het werk tot verbinding van het voormalige Marinedok met bet kanaa! door Walcheren de doorlating van schepen door de voormalige Marinesluis na 9 September aanstaande, niet meer mogelijli zal zijn. Middelburg den 5 September 1874. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. Politiek Overzigt. Over het geheel biedt de politiek tegenvvoor dig zeer weinig nieuwe gezigtspunten aan. De reis van Mac Mahon, om de politieke gesteldheid van Frankrijk te leeren kennen levert bitter weiuig belangrijks op vooral ook door de zeer gereserveerde bonding, die de president aannam. Republikeinen Chambordisten Orleanisten en Buonapartisfenalien kannen haast gelijkelijk zich gaan verbeelden, dat ze het best in de zon der presidentale gunst en sympathie staau. Niet onbelangrjjk is eene schets, die door het Engelsche blad Daily Nevvs over den tegenvvoor- digen toestand van Rusland wordt gegeven. Het stuk raoet afkomstig zijn van eeu Engelschman, die zijne zomer-vacantie in Rusland heeft door- gebragt. „Het is onmogelijk zegt schrijver, deze reus achtige mogendheid gade te slaan zonder aau het polsen te geraken over de mogelijkheden van de toekomstja van eene niet zeer verwij derde toekomst vvelligt. fien ding is zonneklaar dat het Rusland van 1874 niet meer het Rusland is van tijdens den Krim oorlog. Geen feitin de geschiedenis opende ooit voor een land z66 be slissend een nieuw levenstijdperk als dcKrim- oorlog het deed voor Rusland. Die oorlog deed den kolos van het noorden feitelijk wedergeboren worden door hem de zwakke pnnten te doen kennen van zijne wapenrnstingde fouten in zijne administratehet gebrek aan middelen van inwendig verkeerde behoefte aan beter onderwijs zijner bevolking. Elke tak van beheer is sedert bervormd veiligheid van ambtenaren of magistraatspersonen is eene booge zeldzaara heid geworden een net van spoorwegen isaan- gelegddat het hart des rijks met de niterste leden verbindtbovenal de lijfeigenen zijn tot vrije lieden geraaaktwaardoor de eerste stoot gegeven is tot stoffelijke en verstandelijke ont- wikkeling der millioeneu en ruillioenen platte landsbewoners. Inderdaad zien we bier vooruit- gang een grootenSnellenwonderbaren vooruitgang. in alles en overal. Polen was de slentel van oostelijk Europa. WelnnRusland heeft dien slentel veilig geborgen in den zak. „Voeg daarbij dat sinds kort eene strenge algemeene dienstpligtigheid het werk der reorga- nisatie en uitbreiding van alle magten in den staat is komen kroonen en. spreek mij dan, zoo gij durft de bewering tegendat Rusland op dii oogenblik vvel tien maaf sterker is, dan bet was tijdens den Krim oorlogtoen het toch reeds in staat was, gedureude twee jaren aan eene geduchte coalitie het hoofd te biedec. Ja ik vraagof het verstandig en voorzigtig kan geacht worden van hen die welligt eerlang dezen reus als vijand zullen te ontmoeten hebben aan den Balkan of aan de Carpathen of aan den Himalaya, te blijven voortdommelen onvoorbe- reid en ongewapend, in den zoeten waan dat het gevaar denkbeeldig is Het Duitsche Sedanfeest is dan eindelijk toch nog beter en algemeener geweest, dan men aan- vankeljjk vreesde. De eenheidszin voor bet algemeene vaderland heeft andere stemmen verre overtroffen ja, tot zwijgen gebragtzelfs daar, waar men meende, den grootsten tegenstand te zullen aantreffen b. v. te Mainz, waar de feest- viering schitterend was. Treffend vooral waren de toespraken van den burgemeester Wallan den katholieken geestelijke en ded inspecteur van het onderwijs Metzer in de academiezaal gehouden. Het orgaan van den bisscbop van Passau, het Passauer Tageblattzegt: „Het Sedanfeest is een vaderlandsch volksfeest en staat als zoodanig boven de verdeeldheid der partijen. Wie zich niet over het Sedanfeest verheugt, is geen vriend zijns vaderlands." iNeuzen, 8 September. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche alge meene vergadering van de leden der onderwij zers vereeniging in bet zesde scboodistrict van Zeeland te dezer piaatse gehouden worden op dingsdag den 29 dezer. Tot hulponderwijzer te Groede is benoemd de beer A. Prinse tbans als zoodanig werkzaam te Breskens. Uoel£, 8 September. Naar men verneemt werd sedert" eenigen tijd alhier ten uadeele van den hulponderwijzer diefstal en wel van klief- hout gepieegd. Om den dief te snappen was in eeu kliefhout een gat geboord en met kruid gevuldwaarop een prop, en alzoo werd het bij de overige houten gelegd. Op woensdag den 2 dezer werd weder bout ontyreemden 's middags brandde gerneld bout rustig bij eene buurvrouw onder den pot tot het kiuid ontplofte. Of de pot met aardappelen en varkenskluifjes daarop a la van Speyk in den schoorsteen vlogen werd niet gezcgd docb de veldwachter nam de gesprongen stukken hout in beslag en maakte procesverbaal. A.xel, 7 September. De heer 0. C. Doom bospredikant bij de christelijk gereformeerde gemeente alhier, heeft het beroep naar Meliskerke aangenomen. „Sas van Carent8 September. Naar wij vernemen zal door de societeit „Harmonie" alhier gedurende de kermis een eetmaal worden gegeven. De president laat door zijne commis- sarissen bekend maken dat wegens geldgebrek de dames er niet aan kunnen deelnemen.° Arme dames! wij condoleren u met eene ker mis waar het aan mnziekdans en zang en bovenal aan geld hapert. - le Middelburg is jl. vrijdag bij het provin- ciaal geregsthof in Zeeland bebandeld de bekende zaak van den notaris V. uit Sas van Gent. Vijf getuigen werden gehoord. De eisch van het openbaar ministerie was ontzetting uithetambt. De advocaat rar. Borsius trad op als verdediger. Het hof heeft den beschuldigde ?an het misddjf, als niet bewezenvrijgesproken. P. van achter eene snede aan den hals toe, waardoor geweldige bloedstorting ontstond. Ons vrouwije vlugttebleef twee dagen weg, doch keerde daarna in de echtelijke woning terug, en ibans leeft P. weder met zijn vrouwtje als vrolijk Fransje. Met zuJkc zaken beruoeit zich geene politie in Belgiedaar bet maar als half werk wordt beschouwd. De arrondissernents regtbank te Goes, heeft dd. 13 Julij het navolgende voncis uitgesnro- ken als 1 A. d. P., zoou van Johannes Franciscus28 jaai, slagter, geboren te Boscbkapellc, wonende te Hontenisse schuldig verklaard aan het aan lemand moedwillig toebrengen van slagen en stooten geenerlei ziekte of beletsel van te werken hebbende veroorzaaktgepieegd onder ver- zachtende omstandigbeden. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair gevangenis- straf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Breskens, 7 September. Het nieuws is ue: schraal. Dat de boot nu maar tweemaal pei dag van Vlissingen op Breskens vaartis u bekend. Velen zijn van oordeel, dat zij deze maand ook nog wel om z e s uur de reis naar Breskens you kunnen doeu daar zij wel tot 1 November s morgens om 6 uur vaart. Ook zoudec velen het wenschelijk achtendat de boot meer in verband met t spoor of't spoor meer in verband met de boot gebragt werd daar men's morgens om zes iiui de boot niet uit Middelburg kan halen en bij aankomst van hier te Vlissingen de trein reeds 10 minuten vertrokken is ^en men dus gewoonlijk een paar uren te Vlissingen moet vertoeven. Wenschelijk zon het zijn als hienn eens verandering gebragt kon worden. Overal heeft men tbans gemakkelijke gelegenheid tot spoedig reizen behalve in 't voormalig 4e district van Zeelanddat in dit opzigt nog stiefmoederlijk bedeeld is. afknippen om de kampioenen van elkaar te krijgen. Het 25jarig bestaan der konihklijke koor- raaatschappij van Gent, zal bet volgende jaar met eene reeks van feesten gevierd worden vvaaronder in de eerste plaats een groote inter'- nationale prijskamp van koorzang voorkomt, Voorzeker zal deze wedstrijd ingerigt door een zoo gnnstig bekende vereeniging, buiteugew voon Overslag-, 8 September. Aan degrens alhier, op de gemeente Wachtebeke (Belgie) kwam zaturdag den 29 Augustus de koopman Pier G. i des namiddags van jde markt te Axel bij zijne vrouwin eenigzins beschonken toestand te huis. Zijne vrouw, een vroeger weenwtje, geraakte met hem in vvoorden twist, greep een mes eu bragt daarmede onzen goeden ujti. i nJi'lyiuiXIJi In Zeeland is de commissie voor het afnemen van het najaars examen aan candidaten voor akten van lager en meer uitgebreid lager onder wijs aldus zamengesteld Voorzitterde inspecteur C. M. Van Visvliet leden de schoolopzieners, in het le distr. Mr. C. J. Ricke, 3e distr. Mr. G. L. Schorer5e distr. no 7' ,.Q„ SCn en 6e distr" H" A' A- d hscury. Plaatsvervangers de schoolop zieners in het 2e en 4e district. Behalve de hoofdonderwijzers, die, bereids in dit jaar gedachtenis mogten vieren nl. J. Schille- man te SJuiskil (gem. Neuzen) den 13 Febr. van zijn Jojangen -, M. Van der Est te Renesse, den 16 Maart van zijn 40jarigen-, en A. Gouka te Middelburg den 1 Julij mede van ziju 40jarigen diensthopen eerlang in onze provincie ook uog de volgende hoofdonderwijzers de vervulling bunner 2ojarige ambtsbetrekking te gedenken als I. lh. Luypen te HoofdplaatW. K. Hoffman te Haamstede en J. Van Gassen te Ossenisse respectievehjk sedert 15 September, lNovembei: en 3 November 1849 in functie. Bij de regering is het volgende telegram ontyangen uit Atchin s Door het vuur uTt de zuulertace is de veiligheid van Kotja Radja yerzekerd. Toekoe Macbmoedbewindvocrder te Pattynoordelijk gedeelte westkustbezegelde in Kotta Kadja de onderwerpings acte. In Patty is de Nederlandsche vlag gehescben. Hetzelfde in Klonwang, mede noordelijk gedeelte westkust. Up de noordoostkust onderhandelde Djoloh over onderyverping. Ook Langsar geeft blijken van toenaderiug, Niet Z. M. de koning, zooals wij in ons vorig no. meedeelden en ook in andere bladeu was geme'd, maar Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden is door Z. M. den keizer aller Kussen tot kolonel van een Russisch regiment benoemd. a Op het Spui te 's Hage heeft 11. donderdag avond een vechtpartij plaats gehad tusschen twee viouwen uit een danshuis iu de BagijDestraat. De een heeft de ander hcvige krabbels in het aangezigt toegebragt, en had baar „vriendin" zoo stevig m de baren, dat men die heeft moeten goed siagen. De magazijnen van bet Roode Kru"is~vin- den gelijk Z. K. H. prins Ilendrik onlangs bij een bezoek verklaarde bare wedergade niet in Europa. Op dit oogenblik is men in staat eene geheele scbeepsladingmet al het noodige voor het liefderijke doel der vereeniging, op het eerste aanzoek af te zeudeu. Zoo gocil is daarbij de organisatie, dat alles biunen twee uren tijds kan verzonden worden. Naar Atchin werd reeds verzonden voor eene waarde van f 80.000, vvaaronder voor f 500 aan tabak. Voor het provinciaal hof in Znidbolland stond donderdag de gewezen brievenbesteller van Biielle te regt. Die man had twee brieven uit Oost-Indiehem tot bezorging ter hand ge- steld van de postzegels ontdaan en vervolgens met het cijfer 80 gestempeld, zoodat bij bij de bestelling van eiken brief 80 cents ontving. Het bedrog is waarlijk te ingeuieus in verbouding tot de kleine som die het opbragt. Tegen hem is eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en drie boeten van 20 cent geeischt. luitenaut F. G. Koppendie voor vijf jaren bij bet leger in Oost-Indie was gede- tacheerd is weder bij bet leger hier te lande en wel bij het 7e regiment infanterie te Amster dam ingedeeld. Te Arnhem hebben de vleeschhouwers den prijs van het vleesch weder 10 cents per kilo afgeslagen De wachtkamer 3e klasse van bet station te Meppel heeft verleden week voor kraamkamer dienst gedaandaar eene reizigster uit Zwolle die met haar echtgenoot, eeu militair, op reis was naar Groningen bij aankomst in bedoelde wachtkamer is bevallenbijgestaan door een geneesheertot de reizigers behoorendenadat het publiek verzocht waszich te verwijderen. Des avonds laat is zij zorgvuldig in een draag- mand naar het ziekenhuis overgebragtom aldaar verder verpleegd te worden. In versehillende omliggende plaatsen van bteenwijk woedt de varkenziekte op een onrust- barende wijze. Er zijn vele landbouwersdie al hunne varkens aan deze ziekte zagen bezwijken. Velen zoowel daar als in de besmette stre- ken geven aan bunne varkens in het voedsel geregeld zout. Dit middel schijnt uitstekendde ziekte tegen te gaan ten mioste men hoort van landbonwers die het steeds toepassen en no0- nimmer een varken aan deze ziekte vcrbren. In 't Meer nabij Ileerenveen wordt een huis gebouwdwaarvan het bestek en de teeke- njpg gemaakt door de Graafde opzigter bij dit werk is Prins, en de aanstaande bewoner Keizer. Te Streefkerk lag deze week een schuit met steenkolen. Terwijl de schipper op het dek stond, kwam er een schroefbootje de rivier op- varen waardoor hooge golven bij de schuit op- liepen. Mot een dier golven kwam een zalm raeedie ver boven bet water uitsprong en op bet dek der schuit voor de voeteu van den schipper teregt kwam. Tcrstond liet de schipper zich op den visch neervalleu en ua eenige in- spanning werd hij den zalm, die 7'/.» kilo Tvoo", meester. Het volgende voorval heeft te Dadel een diepen indruk gemaakt. Moge de mededeeling overal tot meer voorzigtigheid aansporen. Corn, var. de Laarlandbouwerszoon uit het nabnrige Preusel wilde een baas schietendie zich op de landerijen zijns vaders ophield. Metgeladen geweer op den schouderstaptc hij de dear nit. Op weg een kar ontmoetende, legde bij het ge weer daaropen gaat naast den wagen verder. Ter piaatse gekomen waar hij ook de jagt zal beginneutrekt hij het geweer bij den trornp i-1 uinu ii VAN DE m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1