ALGEMEEN No. 968. Woensdag 2 September 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Beri^ten. Buitenlandsche Berifften. KERMIS BURGEMEESTEK en WETHOU- DERS van JNeuzen maken be- kend dat de aldaar dit jaar zal plants hebben van nflHaau- dag, den 'II n tot en met Zatnrdag, den *16 September aanstaande. Het verrigten van gymnastiscke toeren met kinderen op straatbet vertoonen van gevaarlijk gedierte en alle bedelarijvermomd of'openlijk, zal daarbij worden gewcerd. Neuzen, den 31 Augustus 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIE LE MAN. JPolitielf Overzigt. Men verhaalt, dat de troepen van Napoleon I in 1813 uit een Duilscb stadje verjaagd, bet „weg met Napoleon!" „weg met den Franscben indringerdoor de bevolking met geestdrift werd uitgeroepen Toen ecbter weinig uren daarna de keizer zelf met eene handvol volk terug keerdetoen weergalmden de straten van het, leve Napoleon leve de groole krijgsheld van Europa Het Fransche volk, dat voor een paar jaar voor een groot deel bet keizerrijk aanbad roept thans, vvaar Mac Mabon doortrekt, bijkans eenstemmig leve de republiek Wie weet, wat bet na eenigeu lijd wezen zal. Intusscheu kliukt bet niet onaardig, de volgeude gezonde verklaring van ingezetenen van Nantes, aau Mac Mabon t j hooren doen De stedelijke administratie beeft u op de hoogte gebragt van de bijzondere beboeften der stad Nantes. Deze beboeften zijn inderdaad zeer dringend. Maar er zijn nog andere behoeften en nog andere wenscben waarover we u willen spreken. Zouder twijfel zijn spoorwegen en bevaarbare rivieren uitnemende middelen om den voorspoed eener stad te bevorderen. Maar dit alles baat niets, wanneer er geen vertrouvven bestaat. En vertrouwen kan er niet bestaan wanneer het gouverneinent op onvoldoende wijze is georganiseerd. In uwe jongste boodscbap hebt gij op deze zaak aangedrongen en we verzoeken n nu bij dat wijze plan te volharden. -.We verlangen geen verandering der tegenwoor- dige regering; we wenschen alleen, dat die rege- ring zal worden versterkt en bevestigd. We gelooven onzen pligt te vervullen, wanneer we u dit mededeelen en wij bebben de eer, u de ver- zekering te geven van onze toewijding en onzen eerbied. Uit Spanje geen andere berigten, dan dat de Carlisten voor Puyerda eene nederlaag geleden hebben en de Fransche greuzen sedert de erken ning gestrenger schijnen te worden bewaakt. Er schijnt meer een stelsel van verdedigende dan aanvallende houding door de regeringstroepen te worden aangenomen. Het plan, om Engeland en Frankrijk door een onderzeeschen tunnel te vereenigen, schijnt te worden verwezenlijkt. De kapitalisten en inge- nieurs betrokken bij deze reusachtige ouderne- ming, vragen eene concessie voor den tijd van dertig jareu en volstrekt geen garantie. Het plan is zoowel aan Engeland's als Frankrijk's zijde eene buis in den grond te voeren en aan elkei: kant twee lange galerijen te bouwen. Het Jonrnal de Calais twjjfelt volstrekt niet aan het welslagen. De spil der ondernemiug wordt ge- vormd door de heeren Michel ChevalierLeon Say. Rothschild en den beer Lavallev, ingenieur. Laatstgenoemde schat de kosten op 150 millioen trancs de raming der Engelsche ingenieurs is 100 millioen hooger. Het voorloopige kapitaal van 4 millioen is bijna volgeteekend. Maandag is bij bet Fransche ministerie van publieke werken het rapport der commissie van onderzoek ingedieud. Dat rapport adviseert tot aanneming van het ontvverpbeboudens de ver- vulling van enkele f'ormaliteiteu. Deskundigen meenen dat de tunnel in een vijftal jaren zal kunnen worden voltooid. Neuzen, 1 September. De koninklijk Belgisch Botanische vereeuiging heeft jl. zaturdag te Selzaete eene buitengewone vergadering gehouden. Zij heeft ten doel eenen wetenschappeiijken togt te ondernemen door' Oostelijk Zeenwsch-Vlaanderen enZuid Beveland. Gisteren zijn dan ook alhier en in den omtrek verscheidene hunner leden werkzaam geweest. Zatnrdag avond is alhier van Vlissingen aau- gekomen het muziekgezelscbap „Ons genoegen" om deel te nemen aan het festival to Brugge. Na alhier vernacbt te bebben is bat gezelschap des zondags morgens te zes ure per spoortrein naar Gent vertrokken. Gisteren weder alhier teruggekecrd zijnde en eeuige pas redouble's te hebben uitgevoerd is het des namiddags van bier vertrokken. Koewacht, 23 Augustus. De heer J. A. Vermandel alhier had heden het voorregt zijn vijftigjarig jubelfeest te vieren als secretaris dezer gemeente. Algemeen was de belangstelling en deelneming in deze zoo zeldzame plegtigheid. Zij werd opgeluisterd door het muziekgezelscbap, de kring letis van Brnsseldat omstreeks elf ure de gemeente binnentrok iugehaald door de feest commissiewier presidentnaar gelegenheid van het oogenblik. eene korte gepaste rede hield waarna het Nederlandsch Volkslied werd gespeeld. Nu begaf men zich naar de woniug van den jubilaris, om daar eene zeer schoone serenade te brengeuen vervolgens naar het gemeente huiswaar de heer burgemeester deu feestvierende op de meest hartelijke en vleijende wijze toesprak. Om 3 ure gaf het Brusselsch gezelschap een groot concert op de gemeente plaats. De uitvoering der keurige muziekstukken was ongewoon fraai en werd dar. ook aanhoudend door de talrijk zaamgevloeide menigte luidetoe gejuicht. Na den afloop sprak de heer J. A. Vermandel een woord van hulde en dank en vereerde den kring Fetis als blijvende herinne- ring aau dit gedenkwaardig feestmet een kost- baar eeremetaal. Onder het uit voeren van pas redoubles en marscben, deed men nog eene mnzikale wandeling door de gemeente. Jl. donderdag namiddag heeft de vermaarde luchtreiziger Camille Dartoisvan Parijsmet een metgezelte St. Nikolaasbij gelegenheid der kermis aldaar, een luchtreis onderuomen. De ballon steeg statig omhoog en nam de rigting naai de Noord BrabantschAutvverpsche grenzen. Bij Hulst had men hem boven Callo of den Doel waargenomen. Den geheelen dag waren de vreemdelingen hij duizenden te St. Nicolaas zameugestroomd en was het groote marktpleiu letterlijk opgevuld met toeschouwersterwijl de luchtreizigers tjjdens het opstijgen de gevaarlijkste toeren verrigtte; onbeschadigd is de luchtbailon met zijne reizigers ouder de gemeente Doel neder- gekomen. Bij Zr. Ms. besluit zijn hepalingen vastge steld tot vereenvoudiging van de formaliteiten in acht te nemen bij het vervoer van goederen, w^t betreft lo. het vervoer van accijnsvrije goe deren te land en te water, met verzendingsbil- letten of documenten volgens de algemeene wet 2o. omtrent dat vervoer met verzendingslijst of zakboek 3o. omtrent het vervoer over vreemd giondgebied en over zee. Tot uitvoering van n i ,')es'u'^ 's bij resolutie van den minister van Delden van 25 Aug. een instructie vastgesteld. Tengevolge van het optreden van vijf nieuwe ministers zijn vacant gewordeu de betrekking van raadslid in den hoogen raad twee plaatsen in de tweede kamervoor het hoofdkiesdistrict liel en het hoofdkiesdistrict Amersfoortde betrekking van lid van gedeputeerde staten der piovincie Zuid Holland en die van commissaris des konings in het hertogdom Limburg. Naar wij vernemen zal binnen eenige dagen het bereden gedeelte van het corps marechaussee met revolvers gewapend worden. 1 e 's Ilage is iemand aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl hij rustig lag te slapen en een nachtlampje bij zijn bed stondis, naar men vermoedthet glasvan dat lampje ge- spiongen. vvaardoor de petroleum zich over het bed veispreiddedat dientengevolge in een oogen blik in vlam stond. Zijn moederdit bemer- kendeijlde plotseling naar boven. haalde haar zoon wiens kleedereu reeds vlam haddeu gevat, uit het bed en deed alle mogelijke moeite om hulp te krijgen ten einde de vlamtnen te blusschen, hetgeen ten slotte met veel inspauning en moeite gelukte. Donderdag jl. zijn door den kantonregter te 's Gravenhage eeD 50tal personen wegen dronken- schap tot een of meer naar gelang van het aantal overtredingen geldboeten van f 1 of subsidiaire gevangenisstraf van 66n dag veroor deeld. Slecbt dertien personen verschenen ter teregtzittiug en onder hen een die weer smoor dronken was. Ds. Kocken gaat nog geregeld voortdes zondags in de kerk der Nederl. hervonnde ge meente te Moerdijk godsdieust oefening te houden. De ringpredikanten die regtens den dienst moeten waarnemen, overtuigen zich bij hunne komst dat de heer Kocken op den preekstoel staat en begeven zich dan weder hniswaarts. Men schiijft het volgende aan het Yad. Zeker is er veel omtrent het spoorwegongeluk bij Warmond overdreveu maar toch kornen er meer feiten aan het lichtdie niet van algemeene bekendheid zijn en toch van hoogst treurigen aard. De heer B. nit Uitgeest meende aanvan- kelijk hoegenaamd geen letsel bekomen te hebben, doch weinige dagen na het ongeval kreeg hij bloedbraking, zoodat zijn toestand niet geheel huiteu gevaar is. Een heer uit Haarlem dacht slechts zeer weinig beleedigd te zijn zoo zelfs dat hij nog ijverig meegeholpen heeft den ver- minkteu op den noodlottigen avond te helpen later evenwel hebben zich ijlende koortseu bij hem geopenbaard. Daarenboven is zijn been zoo zeer aangedaandat hij niet dan met behulp van een stokje loopen kan. Een derde eindelijk de heer v. d. W.huurkoetsiermede uit Haar lem die dacht slechts een ligte kneuzing aan zijn been bekomen te hebben heeft ook hevige bloedbraking gekregen en verkeert in zorgvolle omstandigheden. Men meldt uit Wijk bij Duurstede dat sedert de zeer warme dagen van July in die gemeente onder degenen die door den arbeid in de open lucht hun dagelijksch brood verdienen3 per sonen aan waaDzin lijdende zijn. Een bunner een man in voile kracht zijns levens. moest naar het krankzinnigengesticht te Utrecht worden gebragt. Onlangs werd te Schoonhoveu in een var- kenshok gevouden een dun koperen muntje van de beerlykbeid Jever in bet hertogdom Holstein- Oldenbnrgde groote hebbende van een stui- vertje. Het zou 300 jaren oud zijn. Ook werd op bet oeverzand van de Lek ge vouden een zilveren mnntstukje van Conradus IV. Dit muntje is zeker door het rivierwater van Wijk bij Duurstede derwaarts gevoerd want nimmer werden in die streken dergelijke ge- vonden Beide munten waren bijzonder goed geconser- veerd Voor eenige dagen werd bij Werke'ndam bet lijk opgevischt van een manspersoon zonder hoofd. Dit lijk verkeerde in zulk een vergevor- derden staat van ontbindicg, dat de personen met het ophalen en begraven belastonder toe- zigt van een doctor gedesinfecteerd moesten worden. Uit de naaracijfers op een der onder- k'eeren ontdekte men later, dat het 't lijk was van een in Januarij 1873 bij het fort Loevenstein verdronken soldaat. Door den timmerman Krnisink en den srnid Geessink te Laren (Gelderland) is eene dorscb - machine vervaardigd waarmede men in 18 a 20 minuten tijds 2 win kan dorschen. Zij wordt om bare eenvoudig constructieen vooral om bare zuivere werking door kenners zeer geroemd. Aan den polder Kijfhoek onder Dusseti is een schip dat in lading lag met booi en reeds 40 000 pond scheep bad, totaal verbrand. Ook bet nog op den wal staande booip. m 30.000 pond, werd door de vlammen aangetast en ver- brandde. In een der roomsche kerken te Zwolle beeft dezer dagen een zeldzame, doch brutale diefstal plaats gehad men beeft namelijk ver scheidene veeren kussens, ten nadeele van ver schillende personen, uit de bankeu outvreemd. Men is de daders nog niet op bet spoor. Uit Winschoten schiijft men: De polder- werkers aan den Dollard dijk in Oost-Friesland hebben ten getale van omstreeks 1000 man, 20n dezer bet werk gestaaktmet deu eiseb van hooger loon. Zij trokken in optogt Emden binnen. Er werd een roode vaan voor ben uitgedragen. De gendarme Wagner greep met opgestoken bajonet den vaandeidrager aan maakte zich vau de vaan raeester en wierp haar in bet water. Men sloeg hem met een spade den helm van het hoofd't geen bij met een kolfslag beant- woordde. Er rukte nu meer politie en ook militaire magt aan en eenige belbamers werden gevat. Toen de oproermakers zagen dat er scherpe patronen werden uitgedeeld bliezen zij den aftogt. Het getal der gearresteerden beliep ten slotte 20 man. De meeste arbieders zijn den volgenden dag weer aan 't werk gegaan. Te Assen is er sprakedat daar even als te Berlijn geschiedteenige particnlieren het plan hebben voor eigen rekening koeijen en paarden te laten slagten ten einde goedkooper vleesch te bekomen en niet van de slagers afbankelijk te zijn. Dat de aardappelteelt in Nederland een zeer belangrjjk deel inneemt van den bouwgrond, kan bet volgende bewijzen. In 1872 werden niet minder dan 126.449 van de 747.411 hectaren bouwgrond voor dezen verbouw in gebrnik genomen. De opbrengst van dit gewas was dan ook allezins belangrijk en wordt gerekend in dat jaar te hebben bedragen 18.738 778 hecto litersvertegenwoordigende, naar dengemid-' delden marktprjjs berekendeene waarde yan f 51.719.027. Uit Brussel wordt aan de Times getelegra- feerd dat Bazaine plan heeft zich te 's Hage te vestigen. In de Louisawijk te Brussel,' is woensdag een vreeselijk ongeluk gebeurd. In de Floreii- ciestraat waren eenige straatwerkers bezig met het graven van een riooltoen eensklaps°eene aardinstortiDg plaats had en drie der werktieden onder de aardklompen begraven werden. Op bet Gedeputeerde stateu van Zeeland hebben bij besluit van 21 Augustus vernietigd de besluiten van de vergadering van ingelanden van den polder Clinge, gehouden den 3 Junij jl. In die vergadering werd door den voorzitter te kennen gegeven dat hijnaar aanleiding van het besluit der vergadering van 10 November 1873, de eigenaren van acht hectaren kadastraal en daarboven heeft opgeroepen, en dus geen gevolg heeft ge- geven aan het besluit van gedeputeerde staten van 27 December 1873 no. 7. Een voorstel tot schorsing der vergadering en tot bijeenroeping der eigenaren van zes hectaren en daarboven, werd met meer heid van stemmen verworpen; vervolgens werden door de ver gadering verschillende besluiten genomen. Overwegende dat het aantal hectaren voor de stembevoegdheid, met inachtneming van art. 42 van het algemeen reglement voor e polders of waterschappennaar behooren was vastgesteld- de dijkgraaf volgens art. 58 jo art. 41 van dat reglement ver- p !gt was al dc stembevoegdennaar den maatstaf van het getal hectaren, aldus door gedeputeerde staten bepaald, ter verga dering op te roepen en zijn verzuim in dit opzigt niet kon worden gedekt door een besluit van de vergadering van inge landenom dat deze de bevoegdheid mist, aangaande het stern est en de zamenstelling harer vergadering iets te verordenen dat zoowel uit het berigt van het polderbestuur van den 27 j j°n£stleden, als uit de stukken overlegd bij zijn brief van 13 Augustus, aan gedeputeerde staten voldoende wordt bevestigd, dat niet ai de ingelanden, die, volgens het hiervorengemelde besluit van gedeputeerde staten stembevoegd zijn, tot de ver gadering van 3 Junij jl.zijn opgeroepen; dat de vergade ring van ingelanden op den 3 Junij jl. derhalve niet naar behooren en overeenkomstig de voorschriften was zamengesteld, en hare besluiten mitsdien niet mogen geacht worden geldig te zijn, hebben gedeputeerde staten besloten lo te vernietigen de besluiten genomen ter vergadering van ingelanden van den polder Clmge, op den 3 Junij 1874; 2° te bepalen dat door den dijkgraaf, of die hem, volgens art. 51 van het algemeen reglement, vervangt, zoodra mogelijk zal worden belegd, eene vergadering van ingelanden, waartoe al de stembevoegden worden opgeroepen, ter behandeling der zaken, welke in de voorschreven vergadering van 3 Junij aan de orde waren en waaromtrent alsnu op nieuw eene beslissing moet worden ge nomen te wetenhet vaststellen der begrooting van inkomsten en uitgaven; het onderzoeken en vaststellen der rekening en verantwoordinghet benoemen van eeD dijkgraaf, en wat verder in genoemde vergadering is afgedaan en tot hare bevoegdheid behoort.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1