No. 96? ALGEMEEN t Zaturdag 29 Augustus 1874- 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. In 6en opzigt steekt Mac Mahon by zijn voorganger op den presidentalen zetel uit, dat is, bij weet te zwijgen. Waar Thiers metzijne staatsmanswijsheid telkens tnsschen beiden kwara waar de oude orateur zicb de meest mogelijke inspanuing gaf, om zich aan bet volk te doen verstaan of de nationale vergadering in een ander spoor te leiden daar weet Mac Mabon zich bij kans voor elk woord te bewaren. In de natio nale vergaderiDg zendt hij ten boogste zijne bood schap en op zijne tegenvvoordige reis door't land laat hij de burgemeesters en de geestelijken redevoeringen houden maar bij zelf bepaalt zich bij een diepzinnig neigen, of, waar 't zaken geldt buiten de politiek bij een kort en belaugstel- lend woord. Slechts daar waar 'tzevenjarig bestand zijner regering wordt aangerand daar slaat de krijgsman als de band aan den degen en bezweertdit nimmer te zullen laten aan- randec. Zij, die meenen, dat met de erkenning van het tegenwoordige Spaansche bewind door de Euro pesche mogendhedende gelukzon van Spanje dadelijk zou opgaan hebben buiten den waard of liever de Carlisten gerekend. Niets kondigt nog aaD, dat het Serrano gelukken zal, deze las- tige indringers zich van den hals te schuiven. Wanneer integendeel wordt vernomen, dat leger scharen van 15004 1600 man ruim van wapenen en amunitie voorziendan hier dan daar weer onverhiuderd hunne tenten opslaan rooven en stelenwat bun voorkomtde telegraafdraden afsnijden locomobielen vvegvoeren sporen op breken en de rails zelfs raeenemen en dit zelfs midden in t landdan moet erkend worden, dat het gezag der repablikeinen inderdaad weinig te beteekenen heeft. Door de Carlisten wordt hoog opgegeven van bunne overwinning van bet vesting stadje Sen de Urgelwaardoor tevens de inneming van Puycerda gemakkelijk is gemaakt en waardoor eene directe gemeenscbap met Frankrijk en de oostelijke Pyreneen zal worden verkregen. Seu de Urgelofschoon op zicb zelf eene vesting van de tweede klasse, is het snijpunt van twee wegen die Tarasconin het depar tement Ariege en Perpignon, in bet departement der oostelijke Pyreneen, metLeridaen Barcelona verbinden. Het stadje ligt op den regteroever van de Segrebet beeft steeuen wallen en drie forten, die het aan de oostzijde verdedigen. Naar Puycerda voert een weg, die slechts voor een gedeelte voor rijtuigen bruikbaar is en nu op den linker dan op den regteroever van de Segre loopteven voorbij die stad ligt de Fransche grens met de steden Bourg Madame en Montlouis. De andere weg naar Frankrijk loopt door de repu- bliek Andorra naar Tarascon. Puycerda is met de steden Ribas en Ripolldie mede in het bezit der Carlisten zijn door druk gebruikte wegen verbonden Indien dit stadje na Seu de Urgel in hunne handen vielzouden zij een zeer ge- wigtig vast puut in Catalonie bezitten. Engeland is wederom ten prooi aan die groote werkstakingen, welke voor werkman en fabriekant zijn gebleken even noodlottig te zijn. In het zuiden van Wales hebben de mijnhouders begre pen ter oorzake der concurrentie, het werkloon te moeten verlagen. Men berekent, dat veertig duizend werkers hiertegen in verzet zullen komen en het werk staken. Op grond van vroegere ervaring ziet men dit met bekoramering tegemoet; daar de prijs der steenkolen datleven- elixter Eogelandser alligt de helft door kan verhoogen en de bevolking zal drukken zonder den werkman te bevoordeelen Ontzaggelijke verliezen zijn door de werkstakingen reeds gele denterwiji het buitenlandvooral Belgieer het meeste voordeel bij trekt. In hetSchotsche graafschap Efeshire hebben 3000 werklieden opgebouden te arbeiden en men rekeut, dat dit wel tot 7000 zal aangroeijen. Ten aanzien der Brusselsche conferentie ver- neemt ineu tbans dat zeer vele punten betref fende den oorlog besproken zijnwaarin ook de Nederlandsche gezantde beer van Lansberge, zijne stem krachtig heeft laten gelden. Hij ver- klaardedat Nederland niet verlangt in eenige combiuatie voor een aanvallenden oorlog te worden opgenomen. 0. a. werden beproken het bombar- deren van open steden en de omtrek van vestingen, I de insluiting van vestingen en de vrijdom daarbjj J aan ingezetenen te verleenen, het spionnen stelsel, de verpligte houding van de ingezetenenwier landstreek door den vjjand is bezetde capitulatie, de hospitalende bphandeling van krijgsgevan genen en gekwetstenenz. Uit de gansche beraadslaging blijktdat deze bijeenkomst weinig vrucht zal opleveren. De vraag om de oorzaken van den oorlog weg te nemen kwam niet oens ter sprake en de Europesche doctoren staan daarin zeer ten achteren bij de onbaatzucbtige bonding der medicie, die ruim zooveel middelen aanwenden, omdeziektej te keerenals om den zieke te genezen. Neuzen, 28 Augustus. In de op heden gehouden vergadering van ingelaudenis benoemd tot gezworen van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzende heer A. Franse Cz. te Hoek en zulks in plaats van den heer P. Moes, die in de vergadering van den 6 Mei jl. tot dijkgraaf van dien polder word verkozen. Het heeft Z. M. behaagd, op het daartoe door hen gedaan verzoekeen eervol ontslag te verleenen aan de heerenmr. G. de Vries Azn., als minister van justitie; I. D. Fransen van de Putteals minister van kolonien mr. J. H. Geertsema, als minister van binnenlandsche zakenmr. A. van Deldenals minister van finantien en mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen als minister van buitenlandsche za ken onder dankbetniging voor de vele en ge wigtige dienstendoor hen aan ons en den lande bewezen. En te benoemen tot minister van binnenlandsche zaken mr. J. Heemskerk Az.raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden tot minister van justitie mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg, lid van de tweede kamer der staten-generaal tot minister van kolonien mr. W. baron van Golsteinoud lid van de eerste kamer der staten generaal tot minister van finantien jhr. mr. H. J. van der Heimlid der gedeputeerde stateD van Znid Holland en tot minister van buitenlandsche zaken mr P. J. A. M. van der Does de Willebois. com missaris des konings in Limburg. Teregt merkt men op, dat de niet aanneming door Z. M. van de aanvraag om ontslag der ministers van oorlogWeitzel en van marine Taalman Kip, op onverklaarbare wijze in de Staats Ct. vergeten is te verraelden. Z M. de koning is woensdag middag ten 5 ure met een extra-trein van het Rijnspoor in de residentie aangekomen. Z M. werd ontvangen door Z. K. H. prins Hendrik den commissaris des konings in Zuid Hollandden gouverneur der residentieden opperschenker van der Duyn en den burgemeester. Eene talrijke menigte begroette den koning met een herhaald hoera en eene welgekleede jonge dame bood Z. M. een verzoekschrift aan De nieuw benoemde ministers zijn jl don- derdag middag te 1 uur door den koning beeedigd en hebben vervolgens aan de ministeriSn hunne portefenille8 van hunne voorgangers overgenomen. Mr. E. J. A. graaf Bijlandtvoorzitter der eerste kamerheeft naar het Vad. meldtzijn ontslag genomen als lid dier kamer. Het D. v. Z. H. meldt, dat het om redenen van gezondheid is. dat graaf v. Bylandt zijn ontslag neemt als lid van de eerste kamer. Reeds sedert eenigen tijd zou hij daarop plan hebben gehad maar de uitvoering nog achterwege heb ben gelatenin de hoop dat zijn gezondheids- toestand verbeteren zou. Aan het Vaderland wordt geschreven dat het plan bestaat om te Yzendjjke een nonnen- klooster op te rigten, tevens bes'temd voor bijzon- dere school. Op de Goesche kermis is even als te Middeiburg het geval was een kraam geplaatst waarin bijbels enz. verkocht en tractaatjes uit gedeeld worden. Naar wij vernemen heeft dit woensdag avond aanleiding tot eenige moeilijk heden gegeven van de zijde van eigenaars van tenten en andere kermisvermakelijkhedendie zich in hnn bedrijf benadeeld achten door de wijze waarop bovenbedoelde verkoop plaats heeft. De uitgedeelde traktaatjes werden door velen verscheurd en de alzoo verkregen snippers over de uitdeelers uitgestrooid. Het einde was dat het kraam onder luid gejubel gesloten werd. - Op het einde der vorige week werd te Nieuwlande bij Krabbendijke aan den weg ge- vonden een 18jarige jongelingdie een paar uren later overleed. Wat de oorzaak van zijn dood was, is onbekend. Hij bestuurde een ledigen mestwagen en men zag wel dat de paarden met dien wagen op hoi warendoch het is onzeker of de jongeling dientengevolge van den wagen i® geslingerddan of hem te voren een ongeval op den wagen is overkomen en de paarden zich alstoen onbeheerd gevoelende, op hoi zijn gegaan. Het ligchaam was geheel onbeschadigd. De Engelsche schoener Camillasgezag voerder Lamasurier, heeft, de Schelde afkomende, op de hoogte van „de Pijp Tabak" eene hoeveel held kruit aan boord genomennaar beweerd wordt bestemd voor Sunderland. Ook een ander Engelsch vaartuig de brik May flowerheeft na te Antwerpen reeds eenige amunitie te hebben ingenomen op de reede van Rammekens buskruit geladen dat onder geleide van twee artilleristen met een ligter uit Holland was aangevoerd. Bij den zeil en roeiwedstrijd., zondag te Antwerpen op de Schelde gehouden werd van de tweeriemsgieken de eerste prijs behaald door de Sylphide, van de Arasterdamsche zeil en roeivereeniging de Hoopwelke vereeniging tevens den eersten prijs behaalde bij den wedstrijd tusscben vierriemsgieken. Een bij het departement van kolonien ontvangen telegram van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indie, dd. 24 dezer, bevat de volgende mededeelingenontleend aan een telegraphisch berigt van den kolonel Pel te Atchin. „Den 16u Augustus is kampong Poede zonder verlies genomen en bezet. De vijand maakt bentings om ons grondgebied Den 17n is een grasheuvel, 400 meter ten oosten van Kotta-Radja, genomen en bezetons verlies bedroeg 3 dooden en 26 gewondenalien minderen en koelies 's vijands verliezen waren onbekend. Toekoe Nek van Maraksa is overleden. „De gezondheidstoestand is beter." Oen generaal van Swietendie in het be gin van September te 's Hage wordt terug ver- wachtheeft een droevig verlies getroffen een zijner dochters is dingsdagjna korte ongesteldbeid op 23jarigen leeftijd overleden. Twee phothografen hadden 11. woensdag verzocht de kinderen vau eene school te Scbe- veningen te mogen potretteerenwaartoe de hoofdonderwijzer gereedeljjk zijne toestemming gaf. Toen echter de beide heeren des middags om een uur met hun toestellen op het terrein voor de school gereed stonden en aan den gang wilden gaankwamen de moeders der kinderen opda- gendie zich met kracht tegen de operatie verzetten onder het geroep Waerligsche gekken, ga je nou me kindertjes betooveren Ik wil me kmdeitjes terug hebben" enz. Van schelden kwam het tot steenworpen de verbitterde moe tiers vorderden met geweld haar kroost terug, dat zij niet iu het „tooverhol" willen laten en ofschoon de politie de beide phothografen tegen misbandeling beveiligdewaren zij echter ver pligt hun toestellen te sluiten en te vertrekken. Naar men verneemt heeft zondag weer een geval van ODvoorzigtigheiddat jammerlijke gevolgen na zich sleeptein de diergaarde te Rotterdam plaats gehad. Een dienstbode wierp een wolf een stuk brood toe, doch daar het dier hiervoor bedanktestak zij de hand door de tralien van ziju hok en bood het hemaldusaau. Het dier greep de hand en liet die niet los totdat de dienstbode hem met de linkerhand bij het haar op den kop greep. Dit scheen hem minder te bevallen en hij liet de hand vrij waaraan zijne tanden echter belangrijke wooden hadden toegebragt. Met 'toog op de afsckaffing der regteu op de suiker in Engeland en in 't belang der industrie en ook van de accijnspligtigen hebben 21 beet- wortelsuikerfabriekanten hier te lande zich met een adres gewend tot den minister van finantien, om hem met nadruk te verzoeken de geheele afschaffing van de suikerbelasting te willen voordragen De plaat, in 't jongste nommer der Spectator, stelt onder 'topschrift ^De koets van Staat", een herberg voor met het uithangbord „Zwitser- land." Eene statiekoets met het Ned. wapen staat voor de deurin de weide voor het huis grazen twee paarden de eerste en tweede kamer. Een voerman - de heer Heemskerk vraagt beleefd aan de deur van de herberg: ,,Kan ?k nog niet inspannen Dingsdag 11. had in een polderkeet aan den Ganzendijkgem. Finsterwold ten nadeele van een putbaas een diefstal plaats. Een der polder- gasten had zich ziek gemeld en was in do keet gebleventerwiji de kist was opengebroken waaruit ontvreemd was: oDgeveer f 400 aan rijksdaalders twee gouden halssloten acht gou- den ringentwee paar gouden oorbellen en een gouden horlogeketting. De dader Max Eduard Hcinzeman bijgenaamd Frederik Burger, afkora- stig uit het hertogdom Saksen-Weimar Eisenach, zou^ denzelfden dag nog te Nieuwe Schans zijn gezien en den weg naar Bondaalzoo naar Prui senzijn opgegaan. In de duel zaak heeft de Amhemsche regt bank maandag uitspraak gedaan. De heer A. is tot de drie maanden en de heer S. tot acht dagen cellulaire gevangenisstraf en ieder tot beta- ling van de helft der kosten veroordeeld. De overige beklaagden zijn vrijgesproken. Nadat bijna gedurende een jaar te Nijmegen het zakkenrollen had plaats gevondenvoorna melijk op de groenmarkten zonder dat het der politie mogt gelukken de schuldigeu te vinden, werd donderdag de daderes ontdekt en gearres- teerdzij is een meisje van twaalf jaar, die -®en £ekleed knaapje nadert op 20 dezer den regter (yacantie-kamer der arrondissements-regtbank te Amsterdam). Om het misdrijf, dat hij gepleegd heeft en de straf die hem wacht, schijnt hij zich al zeer weinig te bekommerenwant met vriendelijken en open oogopslag ziet hij om zich heen en schijnt naauwkeung en belangstellend op te nemen al die vreerade menschen en die vreemde zaken, het voor hem ongewoue schouw- apel. Daarboven op die verheveuheid de heeren in hun zwarte mantelsdaarginds die heer met zijn oranjelint om den hals een weinig verder regis die tafel waarachter eenige personen hebben plaats genomen, nog een weinig verder die mannen in uniform met sabels op zijde en aan het eind der zaal de balie waarachter een aantal lieden, niet alien van het meest gunstig uiterlyk, die meuwsgierig den gang van zaken volgen de toe- hoorders en toeschouwers. De knaap antwoordt op de gebrui- kelijke vragen dat hij is geboren te Hilversum, in de fabriek arbeidt en twaalf jaar oud is. Een kind van twaalf jaar dat wekt belangstelhng en daarenboven een knaapje van een zoo vriendelijk en zacht niterlijk. En toch, dat knaapje, dat daar voor u staat, met zijn lief en innemend gelaat en zijn melodieus kinderstemmetje, is een misdadiger, die zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis met mklimming, volgens art. 384 van het straf- wetboek strafbaar met een tuchthuisstraf van minstens vijf en hoogstens vijftien jaardoch voor personen onder de zestien jaar oud, die met oordeel des onderscheids hebben gehandeld volgens art. 67 van dat wetboek strafbaar met opsluiting in een verbeterhuis voor minstens een derde van dien tijd. De jongen had niets meer en niets minder misdreven, dan te Hil versum, op 29 Junij 11., 's morgens te kwart voor vijf uur op de buitenplaats van den heer K. nit Amsterdam, over een 'hek te klimmen en uit deu tuin van genoemde en te diens nadeele te stelen een roos Volgens zijn eigen opgaaf was hij echter tot dit misdrijf verleid door eenige Hilversumsche fabriekar- beidsters die een bijzondere neiging hadden voor des heeren K s rozen. Doch hooren wij den heer K. zelf: „Wij, Amsterdammers" zoo spreekt hij, ;/doen alles wat wij kunnen om de omffeving van Hilversum te verfraaijen en de bevolking doet alles om ons tegen te werken en vernielt en verwoest onzen schoonen aan- leg Ik heb mij hierover bij den burgemeester beklaagd- de yeldwachter heeft, op diens bevel, mijn plaats bewaakt, en ziet deze knaap is door hem op heeterdaad betrapt." Geen roos zonder doornen voor dat I2jarig kind. Schuldig verklaard aan diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis met overklimming, gepleegd door iemand beneden de 16 jaar met oordeel des onderscheids, wordt hij door de regtbank onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf vau drie dagen, de minste straf, die zij volgens onze bestaande strafwetgeving bij magte was, op te leggen. De knaap scheen het vonnis met gelatenheid aan te hooren ofschoon zijn houding ons grond geeft om aan tc nemen, dat hij er met bijzonder oplettend naar heeft geluisterd, daar hij het voortdurend te druk had met zijn omgeving. De Hilversumsche schoolmeester heeft zeker van de zaak niets vernomen; anders had hij den jongen stellig wel een heclen dag laten schoolblijven, misschien wel zonder boterhem maar 't is waar ook, de jongen gaat niet meer school.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1