A L CEIHEEN No. 966. Woensdag 26 Augustus 1874 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATURDAG Jm K. G. DROIT te Neuzeii. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. XJolitiel< Overzigt. Is het vroegere opperhoofd des Franschen legers de vriend of vijand van den tegen woor- digen president van Frankrijk Is de thans bevrijde Bazaine met wrok vervuld tegenover zijn vroeger ondergeschikten generaalonder wiens regering hij tot de diepste vernedering werd gebragt, die ooit een militair kan treffen onder wiens bestuur den eersten in rang naast den keizer als laudverrader het geringste militaire teeken werd van de schouders gerukt, hij als voor het front des Franscben legers gebragt en daar als den soldaten toegeroepen ziedaar den eer- loozen schurk die uw wapen bezoedeld heeft door daden welke bet ronde soldaten hart slechts met afkeer en diepe verachting vervnllen werpt hem uit uwe gelederen als een laaghartigezelfs niet waard dat een kogel uit uw wapen hem treffe. Verwijder dien eerlooze als een tucbt- huisdief, stort hem terug in de kuil zijner eigene nietigheid. Dat is de smaad, den voormaligen opper-chef onder de regering van zijn voormalig onderge schikten generaal aangedaan. Bazaine niet meer levendeals de eerbare Franschraan maar als de begenadigde lafaardslechts door 't oog 1 eener naald.aan 't verachtelijke koord ontkomen. En dat is geschied onder de regering van Mac-Mahon terwijl Thiers de ijverigste tegen- stauder van geheel het Napoleontisch regime toch nog altijd dezen nevenknie des keizers voor zulk eene verlaging, voor dergelijke vernietiging had weten te bewaren. Bazaine bevrijd en tegelijker tijd spreekt de natie zich als uit in de verkiezing van een Buonapartistisch kandidaat. Bazaine bevrijden als met blinkende letteren wordt daar boven den troon van Mac Mahon geschreveneens zal uw voormalige en diep vernederende chef weer herleven en wat dan voor hem, die dit zoenoffer toeliet of koos Omtrent zijne ontvlugting doet Bazaine zelf de volgende mededeeling aan den minister van binnenlandsche zaken De heer Viiette, aide de camp, en tegen- woordig mijn vriend moet niet verantwoordelijk gesteld worden voor mijne ontvlugting. Hij was niet bekend met mijn plan en in den avond van den 9 dezer zijn wij op het gewone uur van elkander gogaan. Mijn bediende, Angusti Bareau ond 18 jaar, die slechts zelden des avonds in mijne kamer kwamverkeert in hetzelfde geval Ik alleen hebgeholpen door mijne vrouw en mijn neef, gedaan wat er te doen was, om die gevaarlijke afdaling te bewerkstelligen en ik ben daarin geslaagd ten koste van erge kueuzingen, scheuren en schrammen in mijne kleederen en in mijne buid. De directeur en zijne beambten hebben nooit hun streng toezigt verzuimd. De dienst werd altijd door hen met eene strenge regelmatigheid verrigt en niemand hunner moet verantwoordelijk worden gesteld. De heer Marchi, dien ik slechts prijzen kan, oudanks zijne moeijelijke taak is 's avonds bij mij gebleveu tot nagenoeg 10 uur. Na hem verlaten en kolonel Viiette te hebbep vaarwel gezegdwiens vertrek reeds eenige dagen in den morgen van den lOn was vastgesteld heb ik in plaats van in mijne kamer te gaan mij aan het oog van den bewaker kunneu onttrek- ken die mijne denr kwam sluiten en zich over- tuigd bielddat ik binnen gegaan was. Verder beklaagt zich de vlngteling over de strenge beperking zijner vrijheidwaardoor hij gedwoDgen werd, op eene zeer beperkte ruimte in de brandende zon op en neer te trippelen. Ook mevrouw Bazaine en haar broeder deelen allerlei ontmoetingen mede, bij de uitvoering van hun plan ondervonden en toch gelooft bijkans niemand in Frankrijk aan al die verhalenmaar wijt veeleer de schuld van alles aan de arnbte- naren met zijne bewaking belast. Steeds stouter wordt de toon der veroordecling, over Frankrijks tegenwoordige instellingen uit- gesproken. Onverbloemd wordt Mac Mahon op zijne reis dit te kennen gegeven en men schroomt zelfs nietde kwijning van den handel en de bedrijvigheid aan den tegenwoordigen regerings- vorm toe te schrijven. Mac Mahon daarentegen beweertdat ook in Duitschland de zaken kwijnende zijn en inderdaad schijnt de ficantiele crisis des vorigen jaars een algeraeen verlammenden invloed op handel en bedrijvigheid uit te oefenen. Neuzen, 25 Augustus. Ter gelegenbeid van de kermis te St. Nicolaas zal aldaar op donderdag den 27 Augustus aan- staande, des namiddags te 4 ure, de opstijging plaats hebben van eenen buitengewoon grooten en prachtigen luchtballonmet den vermaarden luchtreiziger Camiile Dartois. Zij die van dit gezigt wenschen te genietenworden daartoe in de gelegenbeid gestelddaar er dien dag van wege de administratie der spoortrein Meche lenNeuzen is besloten dezelfde treinen als des zondags te doen loopen. Zaamslag22 Augustus. Heden had alhierdoor het bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huis sens en Eendragtde aaubesteding plaats van het maken en zinken van 7520 vierk. meters zinkstuk van twee rijslagenhet leveren en verwerken van 6100 scheepston gewone Doornik sche steen en 2620 scheepston afval van Doornik sche of Lessinesche steen, benevens het maken van 90 vierk. meters rijsbeslag met staakrijen waaryan aannemer is geworden de heer C.Roskam, te Sliedrechtvoor f 36.240. De minister van oorlog heeft bepaald, dat aan verdienstelijkeongehuwde onderofficieren, tusschen de 24 en 36 jaren, zieh op nieuw ver- bindende voor 6 jaren dienst, zal worden uitge reikt eene gratificatie van f 600, welke te hunnen behoeve tot afloop van hun diensttijd zal worden ingeschreven intrest op intrest in het grootboek der nationale schulden waarvan zij eene som van f 100 desverkiezende direct kunnenontvangen. Uit Veere wordt gemeld Zijn de geruchten waardan zouden de gebrekenwelke zich hebben voorgedaan aan de groote slaizen alhier van het kanaal door Walcheren geheel hersteld en de beiangrijke onderloopsheid der muren overwonnen zijn. Dit zou waarlijk een heuge lijk nieuws wezen en daardoor een uitgaaf van duizenden guldens voorkomen worden. Het kanaal is thans opgevoerd tot een waterstand van nagenoeg 1.50 meter boven Amsterdamsch peilnaar men wil ter beproeving van de deugdelijkheid der aan de sluizen verrigte her- stellingen. Men schrijft uit DomburgMeer dan vroeger mag zich deze badplaats verheugen over een zeer talrijk bezoek van vreemdelingen waaronder ook velen uit het naburig Belgie. Het nieuw badhfitel en verdere logementen zijn voor het oogenblik alien bezetzoodat men reeds ernstig denkt aan uitbreiding. Alleen ontbreekt nog een beter en sneller vervoermiddel tusschen deze plaats en MiddelburgVlissingen. Van de tramway concessiereeds voor lang aangevraagdhoort men niets meer. Naar de Stoompost verneemthebben zich voor het in den aanvang van de volgende maand te houden vergelijkend onderzoek voor de be- noeming van adspirant iugenieurs bjj den water- staat11 candidaten aangemeld. Te 's Hage heeft voor eenige dagen in de Torenstraat eene bijeenkomst plaats gehad der familie de Gruijter. Indertijd liet een markies De Bette een ver- mogen nadat op 42 millioen geschat wordt. Zijne erfgenamen waren voor 1/3 der familie De Bette en voor 2/3 de afstammelingen van i Philippus De Gruijter en diens gemalin QuintiGa van tieleu die door de Nederlanden en Duitsch land verspreid waren zoodat de erflater ze niet kende. In 1789 werdende De Bettes, bijuitspraak der regtbank van Aalstwel in 't bezit der ge heele nalatenschap gelaten maar het regt der De Gruijters voor 2/3 erkend dit vonnis werd in 1846 bevestigd. De De Gruijters moeten hunne afstamming van Philippus de Gruijter bewijzendaartoe sloten zij zich aaueenen kozen uit hun midden een uitvoerende commissie, aan wier hoofd geplaatst werd mr, J. H. Mos- selmans. Men is tot 1630 met het bewijs in orde. maar zit nog met 't bewijs voor het huwe- lijk van Philippus V, laatsten heer van Dirks- land. Men zal nu in het prinsdom Oranje daar- voor de bewijzen trachten op te sporen Betreffende de vaart van de Scholten door de nieuwe waterweg naar Rotterdamdeelt de Middelb. Ct. het volgende mede „De stoomboot Scholten van New-York naar Rotterdam kwam den 6 Aug. te Brouwershaven binnen. De kapt. kreeg last van de directie te Rotterdam om de Scholten zoover te ligtendat die den nieuwen waterweg binnen kon. Dientengevolge moest de Scholten zooveel ligtendat zij slechts 44 palm diep ging. Had de directie de boot langs Ooltgensplaat naar Hellevoet willen laten varen dan had zij slechts tot 55 palm behoeven te ligten. Nu moest men er ruim 300 last meer uithalenelk last kost aan .ligten en vervoer van Brouwershaven naar Rotterdam 3 gulden en maakt dus 900 4 1000 gulden onkosten die men had kunnen besparen. Zaturdag 8 Aug. was de Scholten geligten had men langs Oolt gensplaat willen varen dan had het schip's avonds in Rotterdam kunnen zijn. Het woei toen en de volgende dagen vrij hard, en de kapitein durfde den nieuwen waterweg met zulk we6r niet invaren maar moest wachten op beter weer tot woensdag 12 Aug als wanneer de Scholten eerst te Rotterdam door den nieuwen waterweg kwam. Behalve een uitgaaf van 900 4 1000 gulden aan .igten had men dus daarenboven nog van zaturdag tot woensdag op de reede te Brouwei shaven moeten wachten. Naar gissiug had de Scholten toen hij den nieuwen waterweg inkwam nog 3 4 4 honderd last lading." Bjj den raad der gemeente Rotterdam is ingekomen een voorstel van den In luit. M. J. van Hoogstratente Vlissingen, tot reorganisa- tie van de brandweer. Hij biedt zich aan dit in negen maanden tijds tot stand te brengen. In de diergaarde te Rotterdam was iemand onvoorzigtig genoegom door de tralies van het beerenhok zijn hand te steken. Het beest beet hem een vinger af. De stoombootdien8t van Brouwershaven op Rotterdam eerst sedert ruim een jaar bestaande, die in zulk een groote behoefte voorzag, is voor drie weken ongeveer geschorst en thans definitief opgeheven. Het Vad. verneemt dat na de terugkomst van generaal van Swieten aan de opperbevelheb- bers van laud- en zeemagt der tweede expeditie, de generaals van Swieten en Verspyck en den kapitein ter zee van Gogh in de residentie een eeremaal zal worden aangeboden. De zilveren lamp met inschrift, waarvan door de koram. van de Geuzen-ver. bij gelegen heid van de Meifeesten aan Z. M. den koning de teekening werd aangeboden zal door den ver- vaardiger den heer van Keinpen den 1 October vvorden afgeleverd eenige dagen later zal de aan- bieding kunnen geschieden nadat de lamp eerst eenige dagen te Rotterdam en elders ter bezigtiging gesteld zal zijn. Het stuk moet prachtig zijn en de uitvoering zeer goed voldoen. Woensdag is te Amsterdam in de nabijheid van zijne woning op de Lauriergracht in hech- tenis genomen W- Volkers, wegens valschheid in geschriften van koophandel, ten nadeele van verscbillende groote bankiurigtingen. Men zegt dat hij tot een bedrag van f 60.000 valsche wissels in omloop heeft gebragt. - Donderdag is te Amsterdam in het paleis voor volksvlijt het lOjarig bestaan van dit paleis gevierd. In eene bij die gelegenheid door den heer Werthera gebouden redevoering werd mede- gedeeld dat er plan bestaat een stand beeld op te rigten voor wijlen dr. Sarphati, waartoe de medewerking van alien zal worden ingeroepen. Voorts is men voornemens in de groote zaal van het paleis een orgel op te rigten en het 600jarig bestaan van Amsterdam in October 1875 te vieren. Ook aan den directeur Eduard de Vries werd een welverdiende hulde gebragt. Met het in de volgende maand vertrekkende stoomschip Voorwaartskapitein Graadt van Roggen van de maatschappij „Nederland," zal weder een detachement koloniale troepen de reis naar Java medemaken. Dit jaar zullen door de regering nog 600 man troepen naar Indie gezonden worden. Verleden week had te Zaandam een aller- trenrigst ongeval plaats. Twee slagersknechts hadden elkander, in afwezigheid van den meester, gedurigal gekscheereude geplaagd.tot dat dit eens-' klaps in ernst overging en de jongste den oudsten een steek met een mes toebragt ter zijde onder de ribbeu. De ongelukkige viel neder en ofschoon ijlings hulp werd aangebragt, had het bloedver- lies hem z66 verzvvakt, dat men voor zijn leven vreest. Omtrent eene gevangenneming van den heer Previnaire door Italiaansche roovers lezen wij in het Haarl. NieuwsbladWij kunnen mededeelen dat ten kantore van den heer Previ naire van deze zaak niets bekend is hij reist met zijne familie in Zwitserland en niet in Italie blijkens zijne laatsten berigten bevindt de familie zich daar zeer op haar gemak. De heeren C. van Lidth de Jeude van Thiel, W.Hermans, van Maastricht en A. Ooenen, van Weert, studenten aan de Belgische rijks- laudbouwschool te Gemblaux hebben na afge- legd examen het diploma van landbouwkundig ingenieur ontvangen. Van de 50 opgeroepen jongelieden hebben zich 43 tot dienstneming bij het instructie bataillon te Kampen aangemelddie alien zijn goedge- keurd en geplaatst. Men schrijft uit het kamp bij Soesterberg dd. 21 Augustus Dingsdag hebben we gevnurd met het korte getrokken kanon van 12 c. M. achterlaad op een houten schijf waarop een schietgat geprojecteerd was de resultaten waren zeer goed slechts een enkele van de 70 granaten trof dit schietgat niet het is dezelfde vuurmond die in Atchin gebrnikt is. Daar de te beschieten batterijen voltooid zijn is het vuur hier tegen deze week geopend en thans geeindigdmorgen wordt met den getrokken achterlader indirect bresgeschoten. Het weder houdt zich beter dan de vorige week wij kunnen ons zelfs in eea eenigszins tropische hitte verheugen hoewel af en toe de morgens vrij frisch zijn. De gezondheidstoestand is goed -- Door de politie te Utrecht zijn een viertal personen in arrest genomen, die verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van tin in den nacht van 7 op 8 Augustusjl., uit een wagon op het terrein van den staats- spoorwegfde gestolen hoeveelheid tin die zij voor f 900 verkocht hebben vertegenwoordigt, eene waarde van f 1400. De gearresteerdres- waren sjouwerlieden, in dienst bij de koniardie Per drie maanden binnen Neuzenf 1, n franco door het geheele Rijk 1,10 h i, geheel Belgie1,40 Enkele nommers0,10 Men abonneert zich bij alle Boekhandelam Postdireetenren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer,0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1