ALGEMEEN AAPSBISTRIIINe. No. 965. Zaturdag 22 Augustus 1874, 14de Jaarg. Binnenlandsche Beri^ten. Buitenlandsche Beri^ten. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAGzullen op Vrij- dag den 38 Augustus 1874, des voormiddags te 9 urenin het openbaar bij enkele inscbrijving AANBESTEDEN Dc strnatverllchting binnen de kom der gemeente, gcdnrende Let verlichtings- saizoen 1874/7 5 daaeondei* Legeepcn de levering van petroleum en katoen, het schoonhouden der lantaarns enz. De voorwaarden liggen ter lezing ter seeretarie der gemeente; zullende de inschrijvingsbiljetten, behoorlijk gesloten v66r den aanvang der be steding, ter seeretarie voornoemd moeten zijn bezorgd. Gedaan ten gemeentehnize van Zaamslag, den 21 Augustas 1874. De Buigeuieester en Wethouders voornoemd L. VAN DIXHOORN Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. I'olitielir Overzigt. De ontvlugting van Bazaine is nog steeds het lichtende punt van den dag en indien waar is, wat meermalen werd medegedeelddan mag gerust gezegd worden, dat, zoo Bazaine zelfgeen wezenlijke held is zijne vrouw daarentegen al de deugden van standvastige beradenbeidlist en onversaagden moed bezit. De ontwerping van het plan de voorzigtige en behendige leidingde moedige uitvoering waarbij zij zicb in den donkeren naehtin een klein bootje aan de schuimende golven bloot geeft, dit alles maakt deze Mexicaansche Dulcinea tot een voorwerp van bewondering, maar zal ook haar naam als een voorbeeid van huwelijks- trouw in de gescbiedenis doen bevvaard blijven. Zij zelve geeft de volgende schets van de toe- dragt. „Zoek geen medepligtigen schrijft. zij, ,,want zij zijn er niet. Mijn neef, de beer Alvarez de Rull en ik hebben alieen de taak volbragt Daar er geen uitzigt was op verandering van de behandeling van den gevangen maarscbalk en deze zijn leven dreigde te verkortenbesloot. ik hem tot de vlngt over te balen. Ik vroeg de hulp van mijn neef en wij besloten niemand te compromitteren. ,,Ten einde geen onschuldigen in de gevan- genis te laten zuchten deel ik u alle bijzonder- heden mede. Den 29 Julij verlieten wij Spa en kwamen 2 Augustus in Genua, waar wij van de compagnie Pecrano Danovaro eene pleizier- stoomboot hnurden, om, zoo 't heette, eene vaart in de Middellandsche zee te maken. Zondag 8 Augustus des morgens ten 5 uur, verlieten wij Genua en kwamen in den loop van den voor middag in Porto Manrizio aan het slecbte weder noodzaakte ens, daar te overnacbten Den vol genden cchtendten 9 uur, voeren wij naar San Remowaar wij dien dag bleven Tegen 3 uur gaven wij den kapitein bevel, ons naar de golf Juan te voeren, daar wij, zoo ik zeide, van eene aan de knst Iiggende villa een bediende wilden afhalen. De kapitein wist niets van onze plannen. De maarscbalk was door woorden, metsym- pathetisehen iukt iu mijne brieven geschreven onderrigt, dat hij zijne toebereidselen moest ma ken, zoodra hij eene stoomboot in de golf van Juan zag. Tegen half acbt uren verlieten wij met een der booten de stoomboot en lieten ons in de nabijheid van Lacroisette aan land zetten, ten einde zelfs niet eens de matrozen te corn pro mitteren. Wij gingen te voet verder en buurden eene boot om een roeitogtje te maken. Daar het weder onstuimig was en wij beiden slecht roeiden, kwamen wij eerst tegen 10 uur aan den voet van het fort. Daar zagen wjj den maarsehalk met behulp van een touw naar beneden dalen. Om hem een teeken te geven, waar wij ons be- ▼onden staken wij een lucifer aan betgeen op gelijke wijze door deD maarscbalk bjantwoord werd. Eenige oogenblikken later sprong bjj in zee, om onze boot te bereiken. Mijn neef moest hem bij het inklimmen behulpzaam zijndaar by kwetsuren had ontvangen en geheel uitgeput was. Nu zochten wij de boot van de stoomboot, die ons zou wachtenwaar wij haar verlaten hadden, weder op. Tegen 1 uur's nachts hadden wy de stoomboot weder bereikt en den 10 Augustus om 11 uur des morgens stapten wij te Genua aan wal. Men verdiept zich in gissingen waarheen de ievi ijde maarsehalk zich voor vast begeven en wat zijne gedragslijn zal zijn. Sommigen willen, cat bij al dadelijk den degen opvatten en voor de Garlisten zal gaan strijden anderen, dat hij voor de regering van Mac Mahon uiterst lasfigj zal zyn en de Napoleontische fractie in hem een ljverig medewerkend lid zal vinden. t Is waar, zeer waarscbijnlijk zal 66nmaal de dag komen, dat er eene revisie van het vonnis van den veroordeelde van Metz zal plaats hebben boogst denkelijk, dat hij eeumaal zijne rangen bernemen en met nieuwen luister zal' optreden voorshands is echter denkbaar, dat hij na 27 bange maanden van preventieve en werkelijke gevan- genismaandenvvaarin het doodzwaard meer malen aan een zijden draad boven zijn hoofd htng het genot zjjner bevrjjding niet door nieuwe werkdadige aanslagen zal Vergallen. Behalve de ontvlugting van Bazaine heeft zeer de aandacht getrokkendat bij de jl. zondag geboudene verkiezing voor de nationale vergade- rtng een Bonapartistisch kandidaat verre de meerderheid heeft verkregen. Er waren drie -iandidaten gesteld.- een Bonapartisteen legi tiraist en een republikein en men meende, dat de laatste, een geacht man zeker de overwinning zou bebalen. Het tegendeel heeft plaats gehad. de Bonapartist werd gekozen met 0 794 of bij kans y3 van het geheele stemmental. Dereiiu- bliketn bekwam maar 8978. Een klaar bewijs van den grooten aanhang der Bonapartistische partij in vele districten van 1 rankrijk. Mac Mahon heeft de maanden September en October gekozen om de kaart van Frankrijk eens te leeren kennen en eene roudreis in het zuidelijk, midden en oostelijk deel des lands doen. verbindingskanaal te Vlissingen en de verschil lende steigers in orde zullen zijn. - 1 e s Hage heeft de bekende dr. S. Hoven in den laafsten tijd een heelkundige operatie verngt, die merkwaardig mag genoemd worden. Een pauente nl. die nu het stadium van volko men genezing reeds bijna heeft doorloopen is door genoemden medicus met een neus, een bovenlip en een linker ooglid begiftigd. Hoe zonderling 'took mogeklinken, de juistheid van bet feit Ijjdt geen twijfel. In de volgende maand zullen ruim 700 hect. drooggevallen gronden in de Schieiandsche plassen beoosten Rotterdam die reeds met kool zaad rogge en haver bezet zijn geveild worden. De Ned. Industrieel roemt zeer het model van net standbeeld van Thorbecke, dat in de werkplaatsen der firma L. J. Enthoven Co. is aangekomen. De gelijkenis zoo van gelaat als gestalte wordt boog geprezen. Pet beeld is a'' 'J zeer gelukkig voorge.steld. Het geheel Neuzen, 21 Augustus. Woensdag middag is alhier van Middelburg in de Westerhaven binnengekomen Z. M. monitor Hijena, kommandant de luitenant ter zee le klasse jbr. J. A. Roell na eenige oefeningen gehouden te hebben is dezelve weder heden morgen vertrokken. Het doel dezer kruistogten is jongelingen te werven. Naar ons uit 's Gravenhage berigt wordt heeft Z. M. de koning de door den heer Heems kerk gedane voordragt voor het nieuwe ministerie onvetanderd aangenomen. De benoemingen zullen waarschijnlijk niet vroeger dan in de Staats courant van 27 of 28 Augustus dus na de terug- komst des koningsbekend gemaakt worden. De commissaris des konings in deze provin cie inaakt bekend, dat de opening der jagt op klein wild in deze provincie, is bepaald op zaturdag den 5 September aanstaandevoorts dat de korte jagt dagelijks met uitzonciering van den zondag en de lange jagt op den maan- dag, woensdag en zaturdag van iedere week alsmede op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jagtzal geoorloofd zijn. De miliciens van de ligting van ditjaar die in Mei bij de vier regimenten husaren het regiment veld- en het regiment rijdende artillerie zijn ingelijfd en daarna tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden zullen 1 Oct. a s bij hun korpsen in werkelijken dienst worden gesteld ten einde gekleed en geoefend te worden. Deze week is te Middelburg gearriveerd het eerste der stoombootjes bestemd voor de stoombargedienst tusschen Middelburg en Vlis singenwaartoe concessie is verleend aan den heer G. Alberts Lz. Deze boot kan 150 h 200 passagiers bevatton en zal met de volgende booten in dienst gesteld wordenzoodra het maakt eeu hoojst gunstigen indruk - In een in aanbouw zijnd bin's te Haarlem beett een Ireurig ongeval plaats gehad Op de derde verdieping was een nieuwe trap geplaatst doch maar losweg gezet. Drie werklieden gingen met hunne materialen langs die trap naar boven maar hadden slechts eenige stappen gedaan toen' zij kanteldewaardoor alle drie door een gat in den zolder naar beneden vielen. Een hunner bekwam zware rib kneuzingen en werd naar zijne woning gebragtde tweede brak zijn renter arm en moest naar het gasthuis worden vervoerd ue ucidc heeft geen letsel gekregen Twee kinderen, van 4 en 6 jaren speel den jl. zondag namiddag te Bergen op Zoom bij den afgegraven walgang der courtino Horn*. Mogende, bij het kleine kruitmagazijn Du.nout. Up eens stortte een gedeelte van den aardeu wal naar beneden en beide kleinen werden onder het zand bedolven Het jongste kind is levenloos opgegraven het andere was als door een wonder ongedeerd. De ouders waren afwezig en hadden de zorg voor de kinderen opgedragen aan de boogbejaarde grootmoeder. Bjj de aankomst op zaturdag avond van Jacob Wolff te Zwolle, waren duizende menschen op de been waaronder velen die luide hunnen baat tegen den ex directeur der Overijselsche bank te kennen gaven met moeite 'kon de geyangene tegen den volksoploop worden be veiligd. Zondag morgen, ongeveer ten 91/2 ure kwam een pleziertrein uit Harlingen en Leeuwar' den aan het station Zutphen. Twee van de den trein vergezellende conducteurs bleken beschonken te zijn zoodat men zich moest verwonderen dat zy zoover waren gekomen. De adj. inspec'teur, juist aan het station aanwezig liet ze beiden opsluiten tot de trein vertrokken zou zijn dezen natuurlijk een behoorlijk geleide raedegevende. In den namiddag zijn de beide .gesehorste con ducteurs als passagiers teruggezonden naar het station van waar ze kwamen. ken 5'offend ongeluk heeft dezer dagen in de gemeente Mheernabij Maastricht, plaats gehad. Het kind van een landbouwer was met een koe uitgegaan om die langs de wegens te lateu grazer, Het had het touw, waaraan het dier bevestigd wasora dea arm gebonden ten einde middelerwijl eenig breiwerk te kunnen verichten. Eensklaps zet de koe, wegens een nog onbekende oorzaak het op een loopen met bet noodlottig gevolg, dat het kind een eind weegs medegesleept werd en reeds een lijk was toen men de holiende koe tot staau bragt. ^en 8chr!.)ft uit Tilburg, 17 Aug.: De beer Eijcken wiens linkerbeen tengevolge van de hier plaats gehad hebbende spoorwegramp geamputeerd was, is gister avond in het gasthuis alhier overleden hij had den ouderdom van 43 jaren bereikt en laat een weduwe met ne"-en kinderen na. Zoodia de overgang heeft plaats gehad wordt een telegram over Aden verwacht. Men hoopt van uitslag zoodra doenlijk publiek berigt te kunnen geven. In 1882 verwacht men weer eene overgang langs de zon van dezelfde planeet. veestapel van Nederland bestond op het einde des jaars 1872 uit 247.888 paarden orf- LrfZels en mu''ezels, 1.377.000 runderen, 8o5.„G5 schapen139.477 geiten en 320.129 varkens. De gezamenlijke waarde van dezen veestapel^ wordt geschat op niet minder dan f 311.112 500 guldens; de waarde der paarden op f 57 909.000, der ezels op f 137.000 van het lundvee op f 227.712 500, der schapen op f 14.355 300, der geiten op f 1.394.700 en der varkens op f 9 603.800, een en ander naar den markprijs berekend. In een verhaal van het spoorwegongeluk te Warmond wordt medegedeeld dat het eerste werk van een der passagiers wasmet groote bezorgdheid naar zijn hoed te zoeken. Naar aanleidiug daarvau verneemt het Handelsblad dat een ander passagier( die crnstige kwetsuren aan het hoofd had en nog niet geheel buiten gevaar is bij zijne thuiskomst er erg over tobde, dat hij een witten hoed op had in plaats van den z war ten waarmede hij was uitgegaan. Een derde, een jongmensch, die geen kwetsuren bekwam zeite het onmiddellijk na het ongeluk op cen loopen alsof hij werd nagezeten Eerst toen hij Zomerzorg bij Leiden bereikt had, kwam hij wat tot zich zelven. Natuurlijk was hij doodmoe, Vol gens eene mededeeling in de-Amst. Ct. bevond zich onder de passagiers die gekwetst zijn bij het spoorwegongeluk te Warmondde beer II...., van Amsterdam, werkzaam op het gebied van evangelisatie voor doofstommen. Deze lszoodanig aan het hoofd gewoud dat hij, toen hij bij zijne echtgenoote des naehts ten 4 ure werd te huis gebragt, door haar niet kon her- kend worden. Sedert bevindt de lijder zich meerendeels in hewusteloozen toestand en is ijlende 'tVerdient vermelding dat bij de oefeningen in 't kamp de bevelenaan de verschillende autoriteitencorpsen en onderdeelen te geven in den kortst mogelijken tijd schriftelijk worden verder gebragt. In een tent na&st het bureau van den chef bevinden zich twee schrjjvers die, door middel van autographische persen orders' programma's enzkopieeren waardoor het schrijf- vyerk zoodanig wordt verkort, dat vele bureau- listen kunnen gemist worden. De Nederlandsch commissie tot waarneming van den overgang van de planeet Venus voorbij de zon blijft voortdurend in correspondentie met eene commissie hier [te landen. Zij reist over Marseille in vereeniging met eene Fransche commissiedie zich op St. Paul gaat vestigen De koning van Belgie, zijue gemalin cn prinses Louise, bezochten dezer dagen Antwerpen. Het doel was voornamelijk dat Z. M. eigenhandig het sein zou geven tot ontmanteling der Zuider- citadeldat bolwerk der Spaansche siavernij. Het hooge gezelschap begaf zich ook naar het Vlaamsch tooneelgehouw, waar de rederijkkamer „de Olijftak" een plegtige zitting hield. De president Julius de Gejjter sprak den koning in het Vlaamsch, met deze woorden, aan: „Wij dan ken u voor het bezoek waarmede gij ons vereert. Dat bezoek heeft voor ons alien betee- kenis. De koniDg der Belgen brengt hulde aan de Nederlaudsche letteren." Z. M. antwoordde in het Frausch en gaf onder auderen te verstaan dat men wel wist dat zijne gansche familie Vlaamsch verstonddoch dat hij bij zulk een plegtige gelegenbeid als hem in him midden voerdeliefst de taal sprak waarmede hij het meest vertrouwd was De oproerlingen der correctionele klas van Vilvorden zullen eerstdaags voor den krijgsraad der hoofdstad teregt staan. Zoudag zijn zij 18 iu getalnaar de gevangenis der kleine Karme- licten te Brussel vervoerd. Rochefort deelt in zijn Lanterne mede dat mevrouw Bazaine, toen zij een weigerend ant- woord ontving om het vonnis van haar echtge- noot in levenslange verbanning te veranderen den maarsehalk Mac Mahon bedreigd heeft met de openbaarmaking van eeu zonderling feit. Haar zegsman is de verdediger van Bazainede advocaat Lachauddie indertijd het verzoek om m J J O fjvj/.vfjvu. UCClll IS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1