ALGEMEEN No. 964. Woensdag 19 Augustus 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Provinciale Geldleening. De Gedeputeerde Staten van Zeeland Gelet op het beslnit der Staten van den 4n No vember 1869, no. 14, betrekkelijk bet doen eecer geldleening van f 150.000, tot verbetering der middelen van gemeenschap in Zeeland goed gekenrd bij Koninklijk beslnit van den 28n No vember 1869, no. 13 (Provinciaal blad no. 119), waarvan volgens de besluiten der vergadering van den 20n Mei 1870. no. 88 (Provinciaal blad no. 61) en 11 Januarij 1871, no. Ill (Provin ciaal blad no. 14), reeds een bedrag van /60.000 is te gelde gemaakt In aanmerking nemendedat voor rentelooze voorschotten tot verbetering van wegeneene som van 47.000 behoort beschikbaar te wezen Beslniten: Te bepalen 1°. dat in genoemde geldleening van 150.000 kan worden ingesehreven voor zeven en v e e r t i g aandeelen elk van duizend gulden tegen eene rente van vijf ten honderd in het jaarin te gaan den eersten Octo ber 1874; 2°. dat de termijn voor de inlevering der inschrij- vings billetten is bepaald van Maandag 21, tot en met Donderdag 24 September 1874; 3°. dat de inlevering der inschrijvings billetten kan plaats bebben ter provinciale griffie op den 21n. 22n en 23n September 1874, des voormiddags van 10 tot 12 ure. en des namiddags van 2 tot 3 aredoch op Don derdag den 24n daaraanvolgende slechts des voormiddags van 10 tot 12 nre 4°. dat de inscbrijvingsbus en billetten in het openbaar zullen geopend worden op Don derdag den 24n September 1874, des namid dags ten twee urein de gewone raadzaal van Gedeputeerde Staten 5°. dat het bedrag der ingesehreven aandeelen voor zoover die zijn aangenomeninoet overgestort worden in den loop van de maand October 1874. bij den heer Betaal meester te Middelbnrg, op de gewone kan- toorurenen dat de kwitantien van storting behooren te worden overgebragt ter provinciale griffie, in handen van den met de compta- biliteit belasten ambtenaar die daarvoor de vereischte obligation zal afgeven 6°. dat exemplaren van het plan der geldleening kosteloos verkrijgbaar zijn bij genoemden ambtenaar, op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in het Provin ciaal blad van Zeelanden bovendien in de Staats courantde Middelburgscbe de Nieuwe Middelburgschede Goessche en Zierikzeescbe couranten het Slnisch weekblad en het Algemeen Nieuws en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Middelburo den 14n Augustus 1874. De Gedeputeerde Staten van Zeeland R. W. VAN LIJNDENVoorzitter. BUTE UX. Griffier. Folitielr Overzigt. De erkenning der Spaansche republiek door de Europesche mogendhedende ontvlugting van Bazaine en de reis des keizers in Duitschland in gezelschap van v. Bismarck, naarltalie, zijn de drie meest belangrijke hoofdpunten der buiten- landsche gebeurtenissenwaarmede men zich tegenwoordig onledig houdt. Het blijktdat op het initiatief van Duitsch landSpaDje thans door de voornaamste hoven van Europa, als wettig bestaande regering, zal worden erkend en het dus even als andere rjjken zijne stem kan laten geldenwaar het zaken van een internationaai of algemeen Europeesch belang geldt. Dat dit van niet geringen invloed op den loop der Spaansche gebeurtenissen kan zijn valt niet te betwijfelen daar iedere onder- steuning van den Carlistischen opstand daardoor zeer bemoeijelijkt wordt. De telegraaf berigt, dat de gezanten van Amerika, Belgie, Italic, Enge- land en Duitschland den Spaanschen minister van buitenlandscbe zaken met deze gebeurtenis hebben geluk gewenscht. Of Frankrijk ook reeds formeel tot deze erken ning is toegetredenis nog onbekend. Van Russiscbe en Oostenrijksche zijde mag men dit vrij zeker verwachten. Bazaine's ontvlugting heeftzooals zich ver wachten lietin Frankrijk vrij wat opzien gebaard. De gevangeniswaarnit voormaals bijkans niemand ontsnaptewaarin de man met het ijzeren masker 12 gruwzamejaren versmachtte, reeds na twaalf maanden tijds geheel onverhinderd en onbemerkt te kunnen verlatendit is een feit, dat meer den spotlust dan het geloof aan ernst bij de Franschen opwekt. Men gaat. zelfs zoover, van een schakel dezer geschiedenis aaneen te knoopen waarvan het eind door Mac Mahon zelven wierd vastgehouden. In alle gevallen mag ook gerust worden gezegd, dat eene gevangenis, waarin de echtgenoot vrij en onbelemmerd verkeer heeft, slecht bewaakt is. De toedragt wordt volgender wijze besclireven Zondag 10 dezer namiddag na het diner, 's avonds halt achtheeft mevrouw Bazaine zich eene boot aangeschaftom daarmee naar haar zeggen met een bloedverwant een zeetogtje te onderne men maar inderdaad om terstond koers te zetten naar de kust van het eiland St. Maguerite en wel naar die zijde, waar het gevangenverblijf van Bazaine uitkwam. De gevangenevan de onderneming onderrigtwandelde in gezelschap van anderen op het aan zee uitkomende terras. De eigenlijke ontvlugting schijntonder begun stiging van donker weereerst later in den avond te hebben plaats gehad. Hoe, is Dog niet genoegzaam opgehelderd, maar stellig zeker is, dat Bazaine zijne bevrijding voor bet meerendeel aan de koenheid en vastberadenheid zijner vrouw heeft te danken. De vlugtelingcn zijn in eene gereedliggende Italiaansche boot opgenomen. Waar deze aauge- land is en Bazaine verblijf houdt, is op dit. oogen blik niet met zekerheid te zeggen Allerwaar schijnljjkst dat Engclands vrije kust ook het toeviugtsoord van dezen staatkuudig veroordeelde zal zijn. De vogel is gevlogen en zal niet ligt weer in de kooi worden opgesloten. Koning Viotor Emanueldie in het voorjaar Duitschland bezocht,zal het genoegen hebben in de volgende maand eene tegen visite van den ouden Duitschen keizer te ontvangen en daarbij, zooals gemeld isdoor v. Bismarck vergezeld worden. De beide nevenknien, de een om zijnen ouderdomde ander om zijne ligebaamszwakte schijnen dus nog al tegen eenige beweging be stand te zijn. Men berigt, dat in Rome reeds een paleis voor hun verblijf in gereedheid wordt gebragt. Ook zal de keizer een bezoek aan Hanover gaan brengen om eene doopplegtigheid bij te woneu van den zoon van prins Albregtentevens eene revue over de troepen te houden. Von Bismarck heeft met familie Kissingen verlaten. De gemeenteraad van Kissingen zal in den voorgevel van het door hem bewoonde huis een wit marmeren gedenkteeken doen plaat sen, waarin de volgende woorden .- „Den 13Julij 1874, werd op deze plaats, door Gods genadig bestier zijne doorluchtigbeid prins von Bismarck van een moord-aanslag gered. Dezen gedenksteen draagt de gemeenteraad van Kissingen op aan het Duitscbe volk." Van het oorlogsbedrijf in Spanje wordt weinig vernomen dan dat de verschiliende benden van don Alphonsus en don Carlos de arme bewoners uitplunderen. Zij, die niet op hunne zijde zijn, worden van hunne bezittingen ontzet en alles wat eenige waarde heeft, voor vogelvrij ver klaard. nooit voorgekomen kan gemeld worden dat in den tuin van den heer A. E. C. van Dishoeck, te Axel een Cactus Heptagon us iu de open lucht met vier frissche gezonde knoppen prijkteen dezer knoppen belool't reeds op het einde dezer week in de zoo prachtige bloern te zullen veranderen. Sas van Gent, 17 Augustus. Heden voormiddag zijarm om lO'/j uur werd alhieruit een kanaal NeuzenGentlevenloos i ait het water opgevischt IsedoiA de Leux 53 .jaar, boodschaplooper alhier, die sedert 13 i dezer uit zijne woning was vermist. j - Benoemd tot lid van het bestuur der water- keeriug van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en EendragtJ. de Putter Lz. Men meldt uit Zuiddorpe 11 Augustus. Verleden woensdag, had Augustinus van Ever, arbeider bij den burgemeester van Haelst, het ongeluk van eene kar te vallen waarbij bij zich zoodanig bezeerde dat hij heden aan de gevolgen daarvan is overleden. De man zou in het yolgend jaar zijnegouden bruiloft hebben gevierd Aan den beer J. Vermast, zoon van den heer V. Vermast, kapelmeester te IJzendijke is op den wedstrijd van hetkonink 1 ijk conservatoire te Gent de eerste prys voor kamermuziek toege kend. waarde te levereu wat tot schromelijke mis- bruiken zou aanleiding geveu waardoor ook de wetsbepalingen op het vervreemden en verpanden giootendeels illusoir gemaakt en ontdoken zouden kunnen worden. Neuzen, 18 Augustus. Bij beschikking van den minister van justitie dd 11 Augustus 1874, no. 3989is F. deBree, dijkwachter van den polder Nieuwe Neuzen te Hoek benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter. A.xel 18 Augustus. Als eene groote bijzonderheidzoo wij gelooven in deze streken Uit het verslag over de verwachtingen om- trent den oogst in de provincie Zeeland blijkt dat de tarwe gerstrogge en boekweit een voor- deeligen oogst doen verwachten hoewel de heete weersgesteldheid vooral aan de zomergerstna deel schijnt te hebben toegebragt. Ook het vlas, meekrap aardappelen voedergewassen en wor- teigewassen geven mede grond dat de uitkoinst bevredigend zal zijn. Wat de aardappelen even wel aangaatde in Julij geheerscht hebbende dioogte kan op het beschot ongunstig werken. an de peulvruchten hebben de paardenboonen en de erwten geen gunstige ontwikkeling ver- kiegen zoodat daarvan geen voordeelige uitkomst kan worden verwacht; Bovendien is op vele plaatsen door het aan die gewassen eigen insect, groote verwoesting aangerigt. De witte- en bruine boonen zijn voordeelig ontwikkeld. Het koolzaad schijnt de verwachtiDg min of meer te leur te stellen. Het reeds gedorschte is door de droogte klein van korrel en levert slechts een matig beschot. De haver en de suikerbiet gaven tot dusver onguastige uitkomsten. De graslanden vertoon- den een schoonen groeitot dat de hitte van Julij stilstand bragt. De hooioogst leverde alzoo een matige opbrengst van uitmuntende hoedanig- heid. Waarscbijnlijk zal het Nederlandsche stoom- schip Tromp van de Vlissingsche reederjj van Engels en Co. den 22n dezer te Vlissingen arn- veren om steenkolen en verdere lading in te nemen waarna het van daar naar Oost Indie veitiekken zal. Het plan bestaat dit schip voor- taan geregeld van Vlissingen te laten vertrekken. Voor het kantongeregt te Middelbnrg werd dezer dagen de qusestie behandeld ofhetkoopen van een hoed van f GO tot de dageljjksche ge wone uitgaven van een huishonden behoort. Een winkelier had namelijk aan een dame een hoed geleverd voor de soin "van 73.50. De echtgenoot had echter geweigerd deze som te voldoen. De leverancier doet daarop een dagvaarding instellen waarbij de vordering met f 10 is verminderd en derhalve het bedrag der rekening is teruggebragt op /63 50. De dame en haar echtgenoot bleven echter in hun weigering volharden doch boden aan 38 50 voor den ingeleverden hoed met inbegrip der voile 4/3 50. De kantonregter heeft tbans in deze zaak aan den leverancier zijn eisch ontzegd voornamelijk op grond dat tot de dagelijksche huishoudelijke uitgaven niet kunnen gerekend worden de'in- slagen van geheel nieuwe kleedingstukken on- verschillig van welken prijs en van hun a! of niet noodzakelijkheid. Bij eene andere uitlegging toch van de wet zou de leveranciers van mode- artikelen de deur worden opengesteld om zonder eenige iuformatie naar de al ot niet gegoedheid der bestelsters of koopsters goedereu van groote Krachtens besluit van Z. M. den koning van 21 Julij jl no. 18, is den 10 dezer door den minister van finantien gearresteerd het plan van den 286e staatsloterij. Zooals vroeger werd berigt, bestaat deze loterij uit 21.000 loten en 10 500 prijzen en 2 premien. Dus 1000 loten en 500 prijzen meer dan de voorgaande, Het getal hoogste prijzen in de vijfde klasse dezer loterij is nu gebragt op 65, als: 1 van 100.000, 1 van 50.000, 1 van/25.000, Ivan/15.000. 1 van 10.000, 1 van 5000, 1 van 2000, 3 van f 1500, 55 van 1000; een premie van 30.000 en een van 3000. De collecle wordt geopend maandag 28 September en gesloten op zaturdag 10 October. De trekking van de eerste klasse vangt aan op 26 October 1874; tenvijl de laatste 100 noramers op zaturdag 16 Januarij 1875 worden getrokken. In gewoonlijk goed onderrigte kringen loopt het gerucht, dat correspondentien tusscben Montreux en den Haag tot het resultaat bebben geleid dat de heer Gericke Van Herwijnen en niet de heer v. d. Does De Willebois in het ministe- rie Heemskerk als minister van buitenl. zaken zal optreden. Wij meenen reden te hebben te geloven dat dit gerucht niet geheel uit de lucht is gegrepen. Naar het Vaderland verneemt isdefinan- tieele toestand ten aanzien van Oost-Indie boven verwachting gunstig. Alle uitgaven tot en met 1874, de buitengewone wegens de expedition naar Atchin inbegrepen zijn gedektevenals de gewone bijdragen tot de begrooting van het moederlaud, De ontworpen begrooting voor 1875, met inbegrip van de buitengewone uitgaven van oorlog en marine zou evenzeer met een overschot van ongeveer 10 millioen als gewone bijdrage voor Nederland sluiten. De vergoeding aan de inlandsche hoofden voor ingetrokken heerendien- sten schijnt onder de uitgaven uitgetrokken, even zeer als onderscheiden openbare werken. Die gunstige uitkomst zou verkregeu zijn bij eene zeer matige raining der middelen. Zaturdag namiddag is te Rotterdam aange- komen onder geleide van politie beambten per stoomboof. Prins van Oranje, uit Duinkerken, de gewezen directeur der Overijselsche bank Jacob Wolff, die vervolgens per spoor naar Zwolle is overgebragt. Omtrcut de botsing die te Warmond tus scben twee treinen heeft plaats gehadworden door de bladen varschillende mededeelingen ge- daan. Volgens het Vad. ontdekte de machinist, on geveer 1000 el van de plaats, waar het ongeluk heeft plaats gehad, een signaal van onveiligheid. Terstond werd last gegeven om te rem men maar helaashet was te laat. Juist op het einde van het tweede wisselspoor een minuut later en alles was goedgegaan vlogen beide treinen in voile vaart tegen elkander in. De koetsierdie bij het ongeluk gedood werd, zat met vrouw en kleindochter in eeu der waggons het digst bij de locomotief en werd letterlijk verpletterd tusschcn de banken. Ook zijn vrouw is zwaar gewond o. a. heeft zij een rib gebroken. De dochter is gekwetst aan haar voetdie eerst geheel omgedraaid wasmaar toch gelukkig bij onderzoek niet gebroken bleelc te zijn. Op de plaats des onheils waren de beide locomotieven de Flora en de Pluto, als twee bokken in elkander verward. De aanblik van de beide treinen die als het ware een lauge ruine vormden moest elk toescbouwer wel met ontzelting vervullen. Op het verlengde perron zag men nog overal sporen van bloed vau de ongelukkige slagtoffers De hoofdconductenr van trein 32die verbrjjzeld werdwas genaamd Hedikhuyzen en laat een weduwe met kinderen na. De beide machinisteri en stokers zijn erin geslaagd om zich te reddendoor nog van de locomotief af te spricgen. Onder de gekwetstendie te Warmond zijn achtergebleven bevindt zich, behalve de familie van den koetsiereen heer uit Amsterdam met van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1