ALGEMEEN No. 963. Zaturdag 15 Augustus 1874, 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. I^olitieli Overziyft. Uit Frankrijk komt bet belangrijke berigt, dat Bazaine uit zijne gevangenis op de kuRt van hei eiland St. Maguerita is octvlugt. Men wil, dat hij door rniddel van een touwladder in den avond zijne gevangenis heeft verlaten en daarna in een gereed liggend schip is opgenomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nogmaar nit dit voorval blijkt weer, dat gevangenissen op eene afgelegene zeekust juist de veiligste en zekerste bewaarplaatsen niet zijn. [)e ontvlugting van Bazaine is een nienvv voordeel voor de reeds zooveel grond winnende Buonapartistiscke partij en het zwaar gedrukte iegerhoofd zal niet weinig gewigt in de schaal leggen waar bij hare woelingen door zijnenin- vloed kan ondersteunen. Men meldtdat ten laste dezer partij zeer ernstige geruchten in omloop zijn. Er bestaat een comitd, dat zich over het geheele land uit- strekt en door geld en schoone beloften zich een grooten aanhang tracht te verwerven. De bewijzen hiervan zijn in handen der rege ring, die echter met onbegrijpeiijke onverschillig- heid de zaken laat loopenofschoon het haar pligt zonde zijnde geheime zamenzweerders, waaronder meer dan d6n lid der natiouale ver gadering, openlijk te vervolgen Dubbelhartigbeid echter is en blijf't het ken merk der Fransche regeriug zoowel ten opzigte van buiten als binneuland. Aangaaude de buitenlandsche tnsschenkomst in de Spaausche zaken wordt weinig meer ver nomen. Voorshands schijnt ze zich te zullen bepalen tot het stationeren van een paar Duitsehe oorlogschepen in de Spaansche wateren. Men zal dns inoeten afwachten wat te dezen opzigte bet Brnsselscbe congres zal nitwerken. Over het geheel lekt tegen gewoonte aantot nog toe weinig uitvan hetgeen in die vierschaar wordt behandeld. lloe uiterst voorzigtig Engeland te dezen opzigte blijf'tdit bleek weer uit de troonrede, waarin wordt verzekerd dat de Engelsche gezant alvorens tot een of ander zjjne toestemmiug te gevenbepaaldelijk eerst het gevoelen zijner regering moet inwinnen De Duitsehe keizer is zondag namiddag van zijne badreis te Berlijn ternggekeerd. Hij werd door de aan het station bijeenverzamelde menigte met geestdrift begroet. Volgens de Nordd. Zeit. wordt von Bismarck 12 dezer te Berliju verwachtwaar hij een bezoek aan den keizer brengen en eenige dagen blijven zal. Blijkens berigten uit Kissingen heeft de bad knur volkomen aan het voorgestelde doel be antwoord. Uit Schweinfurtin Beijeren wordt gemeld dat deinstructie der zaak van Kallmann bijna is afgelnopen zonder dat verder eenig belangrijk nieuw feit aan het licht is gebragt. Kallmann doet geenerlei mededeelingen berouw legt hij over de door hem gepleegde misdaad niet aan den dagzoodat uit zijn inond niets wordt ver- nomen betreffende de aauleidiug, die hem tot de d and heeft gebragtof de medepligtigen welke hij heeft. Op 31 Julij heeft de regter belast met de instructie der zaakvergezeld van den griffier een bezoek afgelegd bij den rijkskanseliermet het doel om proces verbaal op to inaken van de verklaringen van von Bismarck betreffende het gebeurde. Men vermoedtdat bij de openbare behandeling van het regtsgeding weinig nienws zal vernomen worden. In 't laatst der vorige week is te Saarbriicken het gedenkteekeu tot herinnering aan den ge- duchten slag bij Spickeren feestelijk ingewijd. Meer dan 10.000 menschen waaronder talrijke depu'aties van Pruisische eu Beijersche troepen- afdeelingennanten aan den plegtigen optogt deeldie uit de stad naar de Wittenberg trok. Een protestantsch geestelijke sprak de feestrede uit. De plegtigheid werd besloten met een Hoch op den keizer uitgebragt. Bij keizerlijke kabi netsorde werd aan de steden Saarbrttck en St. Johan ter erkenning van hare vaderlandslievende bonding in den oorlog van 1870 en 1871, ver- gunning gegevenom voortaan de Pruisische vlag" in bet stadswapen te voeren- Jl. yrijdag vierde het eiland IJsland in tegen - woordigheid van den koning van Denemarken het feest van het duizendjarig bestaan zijner kolonisatie. Bij deze gelegenheid heeft de ge meenteraad van Kopenhagen besloten 6000 rjjksdaalders besehikbaar te stellen ten behoeve van een standbeeld voor Thorwaldsendat te Reikiavikhoofdstad van IJsland opgerigt zal wordenvan welk eiland de beroernde beeld houwer afkomstig was. Zjjn daar geboren vadcr was beambte bij de marine en zijne moeder de dochter van een geesteljjke uit Jutland bragt hem 19 November 1770 ter wereld aan boord van een schip, op weg van Reikiavik naar Ko penhagen. Neuzen, 14 Augustus De beer Ileemskerk is gisteren ochtend naar Montreux afgereisdwerwaarts hij door Z. M. den koning ontboden is geworden. Hulst, 14 Augustus. In de jl. woensdag gehoudene vergadering van ingelanden van den polder Lamswaarde c. a., is, in plants van wijlen den heer PP. T. Pierssens tot dijkgraaf gekozen de heer A. G V. Hombach alhier. Omtreut den vermoedelijken dader van het schrijven van een brandbrief te St. Jan Steen schrijft men nader Voor eenige dagen werd te St. Jan Steen bij de wed. S. Aertsrentenierstereen naamlooze brandbrief onder de deur gestoken. Deschrijver eischte daarindat de som van 125 fraoken in een bears met een lint er aan op eer, bepaalde plaats rnoest gelegd worden. Bij niet voldoening aan dien eiscb zou bij haar huis doen springen met buskruid en haar alzoo mede het leven benemen. De politie, daannede in kennis gesteld, deed ter aangeduide plaatse een zakje met steentjes gevuld leggen en hield daannede de wacht. Een paar dagen later uaderde zekere T. Plnimtimmermansknecbtzeer voorzigtig den boom waaronder de bears lag Na herhaalde maleu omgezien te hebbennam hij haar en wilde voortgaau doch uu had hij te doeu met de politie. Hij is dan ook als vermoedelijke dader naar Goes getransporteerd. De wed. Aerts, die door dien brief zoozeer verontrust is geworden, is meer dan 70 jaren oud. Omtrent de te Schooudijke opwellende petroleum, waarvan wjj in ons vorig nummer meldiug maaktenwordt aan Het Vaderiand onder anderen medegedeelddat de reuk dier petroleum iets sterker is dan die van de zuivere petroleum welke in de handel is; zij wordt door sommigeu onzuiver, door anderen gefiltreerd met goeden uitslag in iampenkooktoestellen enz. gebrand. De heer A. Meeusen hulpondenvijzer te Groedeis benoemd tot hulponderwijzer te Nieuwcrkerk »/d IJsel. Als een bewijs hoe hoog het onderwijs op sommige plaatsen van Zeelaud geschat wordt, diene het volgende In Driewegen werd onlangs een hulponderwjjzer benoemd tot groot genoegeu van vele weldenkenden hij had echter nog niet geheel aan de militie voldaan waarom hij een maand naar het karnp werd opgeroepen. Bij zijne tehuiskomst werden hem vier en dertig dagen van zijn tractementzonder opgaaf van eenige reden afgetrokkenwaaronder nog een week voor het schoonmaken der school. De hulpon derwijzer nam dadelijk ontslag. Te Ovezande staat sedert geruimen tijd een onderwijzer alleen aan het hoofd van een aantal kinderen, en te Oudelande geniet de hulponder wijzer, een oud man, eene jaarwedde van f 65. In Zeeland zijn thans 17 vacaturen bij de hervormde gemeenten. Te Zoutelande werden bereids 26, te Kats 16, te Domburg 15, te Wemeldinge 10, te Nieuw en St. Joosland 8, te Krabbendijke 7 te Wilhelminadorp en te 's Heerenhoek 6 te Kattendijke 5 en te Wissen kerke 4 vruchtelooze beroepen gedaau. Volgens eene berekening in het Wageningsche Weekblad zouden er thans slechts 6 candidaten beroepbaar zijn voor de 187 bestaande vacaturen in ous vaderiand. Naar men verneeintzullen de najaars acten examens voor het lager onderwijs 7 Octo ber a. s. en volgende dagen plaats hebben. Te Breda had maandag de plegtige instal- latie plaats van msgr. H. van Beek als bisschop van Breda. De bisschop werd ingehaald door de verschillende dienstdoende geestelijken parochi- ale kerkbesturen zoomede de besturen der ver schillende katholieke instellingen praalwagons pages en eerewachteu te paard en de stoet werd opgeluisterd door de ruuziek van vier fiarmonie- gezelschappen. In zijne inleidingsrede verklaarde msgr. van Beek dat hij zeer getroffen was door deze ontvangst. Een dronken jager, heeft dingsdag middag in de Oranje kazerne te's Hage vrij wat opsebud- ding veroorzaaktdoor het lossen van een 7tal schoten op verschillende manschappen waarvan hij echter niet den trof. Met eenige moeite is de man, die pas uit arrest ontslagcn wasweer in hechtenis genomen, Het Dagblad vestigt de aaudacht op de gevaarlijke omstandigheiddat de manschappen steeds middelen tot moord bij de hand hebben. 'tis inderdaad onverantwoor- delijk bij de vele gevallen van dronkenschap in ous leger en vooral in Den Haag. Een correspondent van de Arnhemsche Ct. meldt, dat in den Haag sedert eecigen tijd pogingen zijn gedaan om een geuootschap tot bevordering der lijkenverbranding in ons laud op te rigten. Die pogingen hebben voorloopig succes, en spoedig zal men met de zaak voor het publiek kornen. De Koln. Zeit. spreekt het berigt tegen dat prir.s Bismarck te Scheveningen de zeebaden zal komen gebruiken. De resultaten der badkuur te Kissingen werden voldoende geacht. Te Batavia heeft zich een hoofdcommissie gevormd om uitvoering te geven aan 'skonings denkbeeld tot oprigtiog van een monument gewijd aan de nagedachtenis van de gcvallenen bij de eerste en tweede expeditie tegen Atchin. Uit het Nieuwediep koos dezer dagen een bijzonder klein vaartuig zee met bestemming naar Suriname. Het is de schooner Maroni- Packetgezagvoerder De Boerreederjj van den heer Cramer, te Amsterdam. Het scheepje meet niet meer dan 12 last en heeft een diepgang van 6 voethet is bemand met 4 koppen waar onder de gezagvoerderdie met zijne vrouw en tweekinderen deze gewaagde reis onderneemt die de kloekste zeeliedeu niet gaarne met hem zouden widen meemaken. De schoener moet een uitmuntende zeiler zijnde visscherlieden, wier vaartuigen bekend zijn voor fiinke zeilers, verklaren dat de schoener' hen op de Zuiderzee verre acbter zich liet. Het vaartuig is bestemd voor de vaart op de rivieren van Suriname. Door het hooge water vau 6 dezer en vrij sterke windstooten van 25 a 30 kilogramis het stoomschip Koning Wilhelm nagenoeg 3.5 meter zeewaarts gegaan. Het vloedmerk was bijna aan den duinvloet. Toch zijn de beide locomobielen staande gebleven en kon men er heden weer mede werken. De steenkolen liggen op het strand verspreid ze worden trouw opge- zocht doorde strandjutters. Met laagwater ziet men nog veel zand om het schip, aan de zeezijde is wel 60 meter strandgemeteu vau het schip tot de laagwaterlijn. Om het schip is een gedeelte dat men tracht te bewaren door het leggen van zandzakken aan den voorsteveu. Er werkt tegen- I woordig maar weinig volk misscbien geen dertig 1 man Door al het werken neemt de breedte van het strand eer toe dan af, en hebbeu we alzoo het vooruitzigt nog lang de Koning Wilhelm in onze gemeente te hebben. Een sigarenfabrikant te Amsterdam ontving dezer dagen ran twee kolonisten uit het bede- 1 laarsgesticht te Ommerschansper post een brandbrief, met bedreiging, dat zij binnen eenige dagen zijn woning zouden komen in brand steken 1 wanneer bij hun geen f 25toezond. Dejustitie heeft beiden kolonisten toen zij van Ommer schans wilden deserterengearresteerd. Maandag avond omstreeks 872 ure zijn tusschen de gemeente Wormerveer en Krommenie twee personenvader en zoonzoodanig door den bliksem getroffen dat de zoau dadelijk dood j was en de vader in een zorgwekkende toestand verkeert. Door de justitie is dezer dagen een huis- zoeking gedaan ten huize van den beer V. te Zwoile, op het vermoeden dat daar ten huize versckeidene krankzinnigen zouden worden ver- pleegd. De uitslag van het onderzoek is nog onbekend; zeker is bet echter, dat de daar gehuisveste personen alien nog in dezelfde woning aanwezig zijn. Te Aalten bestaat een bloeijende pjjpen- en hoornfabriek. Verleden jaar is men op de j gedackie gekomen om den afval van borens of zoogenaamd hoornkrulselbij den verbouw j van aardappelen als meststof te gebruiken eu deze proeve van bemesting is met uitstekend gevolg bekroond geworden. Omtrent den branddie vrijdag middag te ruim 5 nren oustond in de stoomkatoenspinnerij van de keereu Ten Bruggencate en llesselink meldt de Ensch. Ct.dat behalve de machine- karaer die voor het grootste gedeelte behouden is, de gebeele fabriek een prooi der vlaminen is geworden. Daar de fabriek juist weder in voile werking was, ontstond er niet weinig ont- steltenis onder de arbeidersdie bedneht voor hun leven de vlugt namenen enkelcn van een aanmerkelijke hoogte sprongeu waardoor echter geene ongelukken zijn te betreuren. Naar men zegtzou de brand zijn ontstaan op de tweede verdieping door het droogloopen der as waar van eene vonk zou zijn gesprongen in de wol. Alles was tegen brandschade verzekerd. Onder de spoorwegbrug van Kuilenburgis een sterke echo ontdekt. Niet minder dan vijf A zes lettergrepen worden herhaald. Volgens een correspondent vau het Handels blad zou de heer Eijcken te Geldrop, die bij het jongste spoorwegongeluk te Tilburg een been verloorvan de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen eene schadevergoeding van f 100.000 vorderen. Op den 17 dezer zal in Belgie de nieuwe wet, regelende het gebruik der Nederlandsche taal bij de geregtshoven in werking treden. Ter eere van den heer Edw Coremausden volks- vertegenwoordigeraan wien in de eerste plaats het tot stand komen dier wet te danken is zal bij die gelegenheid een feestmaal worden aange- boden in de groote benedenzaal der Koniaklijke Maatschappij van Harmonie te Autwerpen. Te Antwerpen is een kroeghoudsterdie aan een werkman 35 borrels bad verkocht waardoor zijn dood was veroorzaaktdoor de regtbank veroordeeld tot een maand gevangenis- strat50 francs boete en de uitkeering van 2000 francs aan de weduwe vau den werkman. De nieuwste Amerikaansche aardappel „Snowflake." Dit is de nieuwste in den handel voorkomende aardappel de sneeuwvlok. Hij moet een der fraaiste en beste varieteiten zijn die ooit zijn gekweekthet vleesch is sneeuwwit, de sehil wit; de knol rijpt in Augustas en is zeer fijn en vruchtbaar. Het pond (0 453 kilo) kostvolgens Fundgrube, het bagatel van slecht's 3 dollars d. i. 7.20 Volgens de Corresp. Republicaine zal Nairn- dorff, die zich voor een zoon vau Lodewijk XVII uitgeeft en wiens proces onlangs gevoerd zich nog een ieder herinnertin cassatie komen tegen het arrest van de regtbank te Parijs waarbij zijn aanklagt tegen den graaf van Cham- bord niet outvankelijk werd verklaard. De verdediging zijner regten zou bij, volgens ge- noemd blad hebben opgedragen aan den heer Christophleadvocaat bij het hot" van cassatie en afgevaardigde van het departemeut l'Orne. Den 4 Augustus werden te Parijs publiek verkocht de post luchtballous tijdens het beleg van Parijs gebruikt. Velen er van geraakten in handen van onderneiners vau publieke vermake- lijkheden en de bestede prijzen waren bijna niet noemenswaarddaar de meeste ballons zich in ontredderden toestand bevondeu. Geen lncktrei- ziger was bij de veiling tegeuwoordig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1