ALGEMEEN No. 962. Woensdag 12 Augustus 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsehe Berigten. Politick Overzigt. Het is zeker, dat er tegenwoordig in de diplo matic weer veel omgaat en dat tusschen de staatslieden van Frankrijk aan den eenen van Duitschland en Engeland aan den anderen kant ernstige besprekingen plaats hebben. Even als vdor den oorlog van 1870 de Luxemburgsche onderhandelingen slechts de wolken aan den horizon waren, waarnit later het groote onweer zoude broeijen zoo schijnen ook thans de Spaan- sche zaken voorboden te zijnwaaruit voor ons werelddeel de bedroevendste kamp kan geboren worden. 't Is waarbijkans ongelooflijk, dat het ver- j zwakte Frankrijk zonder b.mdgenooten een j nieuwen strijd zal aanvaarden zoolang staats lieden met gezonde hersenen nog eenigen invloed zullen bezitten maar men houde in het oog, dat men geen dag zeker is, wie het roer van zaken in handen zal houden en welke regeringsbeginselen zullen worden gehuldigd 't Is waar nog is de oppervlakte kalm maar daar wordt een vuur gestookt van een vreeselijk fanatismedat niet dan verwoestend om zich been zal grijpen. Zullen wederom, helaasdusgenaamde godsdienst- belangen de maskers zijn waarachter politieke raddraaijers zich verschuilen en waardoor het bun gelukkeu zal, in het geheim den brandenden fakkel uit te werpen. Zullen, helaas! nogeens de volkeren de slagtoffers der gewetenloozen zijn, die niets ontzien, zoo maar hunne heersch- znchtige oogmerken worden bereikt. Moge de goede Godmoge de bezadigdheid der Europesehe kabinettenmoge de stem van de volkeren der wereld voor de nieuwe ramp van een godsdienstoorlog behoeden. De erkenning van Spanje is ongetwijfeld op dit oogenblik het kardinale punt der onderhan delingeu. Uit Engeland beweert men van onderscheidene kanien, dat daartoe het onvermijdelijke oogenblik gekomen is. Zoo zegt de Morning Post „Er is volstrekt geen redenwaarom wij de erkenning van het Spaansche gouvernement nog langer zonden uitsteilen. Het is toch bljjkbaar in het belang van den Europeschen vrededat Spanje zoo spoedig mogelijk tot rust kome. Het is dnidelijk dat don Carles nooit den troon van Spanje bestijgen zalal behaalt hij nog zooveel overwinningenwant hij heeft vier vijfden des lands tegen zich. Het bestaande gouvernement van Spanje kan zich beroepen op het feitdat de groote meerderheid het vrijwillig gehoorzaamt. Engeland heeft door het orgaan van zijn minis ter van buitenl. zaken tot het gouvernement van Spanje gezegd „Toon, dat gij sterkzijt, geef waarborgen voor uwe duurzaamheid en wij zullen n erkennen." Daarop zou het kunnen ant woorden„Wij hebben uwe erkenning noodig, om het doel te bereiken dat gij ons stelt. Uwe erkenning zou even ontmoedigend voor ooze vijandenals bemoedigend voor ons zijn. Zij zou bet beste middel zijn, om den vrede in Spanje te herstellen. Thans heeft zij voor ons waarde, niet als wij sterk en veilig zijn." „Maar zell's al bereikte de erkenning door Engeland haar doel nietwelk nadeel zou zij voor ons kunnen hebben Geen enkel. Wij zoudeu er volstrekt niet door gecompromitteerd zijn. Wij zouden het onze gedaan hebben, om tot de vestiging van een blijvend gouvernement by te dragen. Het mislnkken zou ons niet ge- weten kunnen worden en ons geen nadeel doen. „De tegenwoordige houding van het Engelsche gouvernement is niet edelmoedig tegenover een bevriend en ongelukkig land. Zij is ook niet consequent. Want terwijl het beweertdat het de Spaansche regeriug niet kan erkennen onderhoudt. het betrekkingen met het Spaan sche gouvernement. En het abnormale karakter dier betrekkingen hare geringe soliditeitzou dadelijk in het oog vallen als het Spaansche gouvernement zeide „Gij moet 6f ons openlijk zonder voorbehoud erkennen 6f in het geheel niet." „Hoe dit ook zij. de kwestie zal waarscbijn- iijk opgelost worden door het gedrag van Duitsch land. Het is duidelijkdat de Dnitsche vloot de havenswelke door de Carlisten gebruikt worden niet blokkeren kan of tegen hen niets kan uitrigtenzonder op eenige vvijze in een bondgenootschap of eene scbikking met het Spaansche gouvernement te komen en dit gaat niet, zonder dit gouvernement te erkennen. Na- tuurlijkals de Duitsche vloot geen andere instructien heeft, dan de belangen der Duitsche onderdanen te beschermen, behoeft het Spaansche gouvernement niet forineel erkend te worden. Maar daar er slechts weinig Duitschers onder het bereik der vloot wonen is het niet waar- schijnljjk, dat die vloot naar de Spaansche wateren gezonden wordt, om slechts eene vage en doellooze taak te vervullen. Daarenboven is het waarschijnlijk dat het Duitsche gouver- ment, hetwelk stellig den ondergang der Carlisten wenschtalleeu het Spaansche gouvernement zal erkennen indien het niet spoedig daartoe de medewerking der andere mogendheden kan krijgen. En als eenmaal een gouvernement het ijs gebroken heeft, zullen de overige weldra volgen." Door de Spaansche regering is eene circulaire aan de kabinetten van Europa rondgezonden waarin de gruwelen der Carlisten uitvoerig wor den in het licht gesteld. Onder het voorgeven van de Christelijke godsdienst te verdedigen wordt gemeld doen zij niets dan brandsticbten, rooven en moorden. Naar de Weser Zeit. heeft de Spaansche zaak gelastigde te Berlijn met een der voornaamste Duitsche wapenfabriekanten een contract gesloten tot volledige uitrusting van 125 000 man Spaan sche troepen behoudens de goedkeuring van de regering. Wie zal dat betalen Neuzen, 11 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Oud Beijerlandden heer A. Lagerwerff, thans directeur van het postkantoor alhier. Door Z. M. is benoemd tot rijks ontvanger der directe belastingen te Sas van Gentde heer M. P. Troelstra te Eolwerd. Z. M. heeft benoemd bij den waarborg der gondec en zilveren werkentot controleur te Middelburg den beer I. W. M. G. Van Kervel, voormalig controleur van den waarborg te Roer' mond thans tijdelijk belast met dewaarneming van den essaaidienst te Maastricht. Den 5n dezer is door de brigade rnard- chaussee te Hulst, T. Pluijm, timmermansgast te St. Jan Steen betrapt en aangebouden bij het wegnemen eeuer beurs met geld, die door mejuf vrouw S. Aertsrentenierster aldaarna het ontvangen van een brandbrief. op eene aange- duide plaats was nedergelegd De arrondissements regtbank te Goes heeft dd. 29 Junij het uavolgende vonnis uitgesproken J. J. R.50 jaar, geboren en wonende te Hulst, defaillant schuldig verklaard aan hoon tweemalen gepleegd. Veroordeeld bij verstek tot twee geldboeten van acht gulden ieder, subsidiair gevangenisstraf van drie dagen voor iedere boete en in de kosten van het regtsgedingdesnoods invorderbaar bij Iijfsdwang. Op de boerderij van den heer J. Leenhouts aau den Gaternisse weg onder Schoondijke doet zich het voor deze streken zeer vreemd ver- schijnsel voor dat sedert 8 dagen waterin ruime mate met petroleum vermengd uit een welput wordt opgepompt. Den 4 Augustus jl. is door een schippers- knechtopde Scheldevoor Borsselen, drijvende gevonden het lijk van een manspersoon, en door hem aan den zeedijk aldaar gebragt. Men vond daaraan de volgende voorwerpen zwartlakensche broekwit henulwit gebreide borstrokeen riern om het middel en om den hals een kruisje, schijnbaar van leder, waarop beeldjes waren gewerkt. Door den vergevorderden staat van ontbinding, waarin het verkeerdekon men slechts gissendat het iemand van omstreeks 30 jaren zal geweest zijn. Een en ander geeft aanleidingj tot het vermoeden dat hij tot de be- manning van het Grieksche vaartuig heeft behoord, datgeruimen tijd geleden voor Vlissingen is gezonken. Uitgelokt door de goede resultaten die met de oesterbanken te Yerseke na de verpach- ting en kunstmatige teelt der oesters verkregen wordenis nu ook de Vleijwaar jaren lang oesters gevonden werden verpacbt en wil men de kunstmatige teelt ook aldaar nitoefenen. Bij besehikking van het prov. geregtshof in Zeeland in raadkaraer genomen den22Julij jl.is M. Rinkler. gewezen boekhouder in de bank van leening te Zierikzee, verwezen naar de openhare teregtzitting van het hof, ter zake van valsehheid in openbaar geschrift, knevelarij, brandstichting en het niet regelmatig houden van registers. Volgens het programma van het letter en toonkundig feestdat door de rederijkerskamer ,,de Olijttak te Antwerpen wordt voorbereid, zal het feest zondag 16 Aug. geopend en maan- dag 17 Aug. voortgezet worden. Verschillende sprekers zullen voordragten houdenuit ons land de hh. J. P. Hasebroek dr. J. K. Beynen, dr. R A. S. Piccardt en dr. J. ten Brink. Z. M heeft den kapt. H. Piccardt, van het corps ing. mineurs en sappeursop zijn aanvrage op pensioen gesteld, het bedrag daar- van bepaald op f 1080 s jaars en aau genoemden kap. den rang verleend van majoor. De miliciens van ligting dezes jaars die in Mei bij de vier regimenten huzaren en de regimenten veld- en rijdende artillerie zijn ingelijfd en tot nadere oproeping met verlofzijn gezonden zullen den 1 October a. s. in werkelijke dienst worden gesteldten einde gekleed en geoefend te worden. De minister van oorlog heeft op nieuw op een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien verlofgangers vrijstelling wordt ver- zocht van het opkotnen onder de wapenen voor de te dezen jare te houden najaarsoefeningen, bekend gemaaktdat de belangen van den dienst niet toelaten dat verzoek in te willigeu. Te dezer gelegenheid wordt den betrokken miliciens herinnerddat zijdie wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen overeenkomstig de daaromtrent bestaande voor schriften zich na hunne herstelling bij bun corps moeten vervoegen, teneinde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Met 1 October dezes jaars is er gelegen heid tot plaatsing van 7 leerlingen aan de rijks- kweekschool voor vroedvrouweu te Amsterdam. De voorwaarden ziju vermeld in de Staat courant van Zaturdag. Naar wij vernemenzijn tegen den 27 dezer maand niet minder dan honderd personen gedagvaard om voor het kantongeregt te's Graven- hage te verschijnen ten einde zich te verantwoor den omtient het hun ten laste gelegde feit van zich in kennelijke beschonken toestand te hebben bevouden op de open bare straat of op eene andere openbare voor het publiek toegankelijke plaats. De Arnh. Ct. meldt dat in den Haag pogiugen aangewend worden om de zaak der lijkenverbranding ook in ons land te bevorderen Te Dordt willen een paar heeren eene maatschappij oprigten met het doel om f 300 aan de deelhebbers uit te keeren bij de geboorte van het eerste kind, zoo nameljjk van het echtpaai de man en de vrouw beiden op zeven- jarigen leeftijd door betaling van een vaste premie leden zijn geworden. Men wil daardoor den min- deren stand te gemoet komen daarzegt men, eerst het huwelijk en dan de geboorte van het eerste kind velen tot armoede brengeu. De vijftigduizend gulden, door mr. A. Ver- heull ten behoeve van het te Brielle in aanbouw zijnde Asyl voor oude of gebrekkige Nederland- sche zeelieden geschonken, zullen overeenkomstig het verlangeu van den edelen gever besteed worden voor den aanbouw van 66n der vleugels van het monumentale gebouw. De aanbouw van dien vleugelwaarop de naam van Verheull zal prijkeu zal aan den heer Lok op dezelfde voorwaardenwaarop hem de bouw van het hoofdgebouw dat weldra gereed zal zijn gegund werdtoevertrouwd worden. De commissie vleit zich, dat zij door de lief- dadigheid barer landgenooten zal in staat gesteld worden ook den tweeden vleugel te doen bouwen en alzoo de prachtige stichting geheel te doen voltooijen. Te Amsterdam zal het gebruik van honden als trekdieren met 1 Jan. 1875 verboden zijn. Een groote omkeer heeft de brandweer te Amsterdam otidergaan. Het nieuwe personeel oefent zich vlijtig, vooral bij avond. De [deeding der pompiers" bestaat in dienst uit helm als hoofdbedekking pantalon en kiel van linnen, met een breeden lederen gordel om het lijf, waaraan een bijl en verdere benoodigheden buiten dienst, d. w. z. als zij niet met het bluschmaterieel uit zijn en de kazerne betrokken hebben, uit blaauwen petdito korte jas en pantalon en hooge laarzen de laatste ook in dienst. Het corps bestaat uit1 commandant1 onder- commandant; 4 sectie brandmeesters 1 beambte aan het centraal bureau6 brandmeesters 8 machinisten 122 brandwachts en 4 toreuwach- ters terwijl het te beschikken heeft over 5 stoombrandspuiten waarvan 2 drijvende 2 spui- ten lste, 4 idem 2de, en 3 idem 3de klasse braudspuiten met aanjagers en idem met schraag- pompen schouwspuiten extincteurs, personen- wagensijzeren drijfbalkenbrandladders reddingtoestellen enz. Alle grachten en straten zijn onderling door een ondergrondschen telegraafdraad verbonden die in verbinding staat met telegraafschellen, in verschillende huizen geplaatst, zoodat men nu op ongeveer 150 plaatsen gelegenheid heeft oin te vertellen dat er brand is, waardoor de brand weer in staat gesteld wordt binnen ongeloofelijk korten tijd op de plaats, waar de brand woedt, tegenwoordig te zijn. Eene tentoonstelling van Zaanlandsche oudheden en merkwaardigheden is thans op het gemeentehuis te Zaandam geopend. De catalog us dezer hoogst bezienswaardige verzameling bevat 1500nommers, erzijnenkele exemplarer, gedrukt op echt Zaausch papier vau 1675, uit de fabriek van Pieter van der Ley te Zaandijk die de eerste witpapiermaker aan de Zaan was. Bedoelde exemplaren zijn voor de leden van het koninklijke hnis bestemd. Op de tentoonstelling komen proefjes papier voor uit verschillend jaren tus schen 1675 en 1793, alien van de zoo even genoemde firma. In den nacht van 1 op 2 Augustus heeft in een keetgeplaatst op de nieuwe R K. be- graafplaatsbuiten Wittevrouwe te Utrecht, een brutale diefstal ten nadeele van den putbaas plaats gehad. Terwijl deze evenals zijn vrouw te bed lag, heeft een dief, een polderwerkereen kist opengebroken en er een groote partij kleederen uitgebaald, alsmede een blikkeu trommel, waarin zich ruim f 200 bevondhiermede nog niet tevreden haalde hij onder bet hoofdkussen, waar op de vrouw van den putbaas sliep een vrouvven- zak weg, waarin ruim f 160 was, doch hierop werd de vrouw wakker, zij geraakte met den dief aan het worstelendoor haar hulpgeroep werden ook de andere bewoners der keet wakker, die den dief onmiddellijk beet grepeu en van een en ander keunis gaven aau de politie. Hij is onmiddellijk gearresteerd en naar het koofdbureel van politie gebragt. Op 9 September a. s. zal aan het centraal- bureau der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrechtcen examen wor den gehouden van adspiranteu naar de betrek- king van surnunierair. Van de te benoemen surnumerairs zullen de vijf die bet best aan de eischen van het examen voldoen een toelage ontvangen tijdens het sur- uumeriaat van f 1 daags. In den nacht van zaturdag op zondag heeft boven Zeist en Dricbergen een zwaar on- weder, vergezeld van een hevige regen en hagelbui gewoed. De bliksem sloeg in een hooiberg op de hofstede vau den landbouwerN. van Woudenbergh tegenover het station Zeist

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1