ALGEMEEN J No. 961. Zaturdag 8 Augustus 1874 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Beris-ten. Folitieli Overzigft. De nationale vergadering schijnt niet uiteen te kunnen gaan zonder zich eerst nog eens door een of ander incident berucht te maken. Hiervan werd 11. zaturdag weder het bevvijs geleverd. Het was een standje zonder weerga. De Bona partistende uiterste regterzijde en de niterste linkerzijdescbreeuwden alien om het hardst en 80uitijds werd het zoo erg dat men dreigde kand- geineen te worden. Wat was hiervan nu de oorzaak. Zoodra de zitting geopend was vroeg de heer Scboelcher nl. het woord, onder voorwendsel een rectificatie te willen maken in het proces- verbaal. De tribune beklommen hebbende ves tigde hij nl. de aandacht op eene zinsnede gesproken door den heer Galloni d'Istria, lui- dende „De republiek (van 1848) is gevallen onder den schok van de verachting en den afschuvv welke zij aan de eerlijke lieden inboezemt." De heer d'Istria was op dat oogenblik nog niet tegenwoordigdoch eensklaps verrees de heer Gavardie en zeide „Ik handhaaf die woor- den." Oogenblikkelijk daarop antwoordde de heer Scboelcher Welnu mynheer dan verklaar ik dat gij gelogen hebt." Een vreesselijk tumult was het gevolg van deze woorden. De voorzitter riep den heer Schoelcher tot de orde doch dit schcen niet naar den zin van de linkerzijde. „Roep ook de Gavardie tot de orde hoorde men nit dien hoek. De voorz. Ik mag niet dnlden dat ieinand zijn collega antwoordt met: „Gij hebt gelogen." Nogmaals hoorde men „Roep ook de Gavardie tot de orde," tot deze daarop de tribune beklom. Eindelijk aan het woord gekomen zeide hij „Mijuheeren ik wensch bet mij ontvallen gezegde toe te lichten. Ik was onder den indruk van een herinnering aan de woorden gister door den heer Brisson gesproken. Hij zeide nl. „dat de monarchic onder de algeraeene afkeuring was gevallen. Wat beteekent dat dan „Dat is waar" hoorde men van de liukerzijde. De Gavardie. „Weluu, dan kunnen wij met veel meer regt zeggen dat de republiek is ge vallen onder de verachting der eerlijke lieden. Ik houd de door mij gesproken woorden vol." Schoelcher. Welnu dan houd ik het d6raenti vol dat ik n gaf." Daar komt op eens de heer Galloni d'Istria binnen. Hij beklimt de tribune en verklaart de woorden gesproken te hebben en ze te zullen volhouden. Nu scheen er aan het geraas en gctier geen eind te komen en de voorzitter de orde niet meer kunnende bewaren verklaart de zitting voor 10 minuten geschorst. Daarna ging men over tot de orde ran den dagen het was of er niets bijzon ders was voorafgegaan. Een buiteugewone stilte heerschte De qnaestie van den dag is en blijft nog steeds de interventie in de zaken van Spanje en het al of niet verleenen van hulp door Frankrijk aan de Carlisten. De een voert bewijzen aan voor het eerste en andere werder voor het tweede. Volgens berigten nit New York d el 18 Julij, heerschte onder de Indiaansche stammen in het westen nog steeds groote gisticg. Van de vier voornaamste stammen, de Keowas, de Cheyennes, de Comanches en de Apaches hadden de drie eerstgenoemden gelijk ze het noemen zich op het oorlogspad begeven. Roovend en moor dend trokken ze door het land tusschen den Missouri en den Mississippi. Men maakte zich bevreesd voor een algemeenen opstand. Een aangeuaam vooruitzigt is dit niet al let men alleen nog maar op de kosten welke vereischt zullen worden om zulk een opstand te onder- drukken. Men heeft uitgerekend dat elke gedoode Modoc Indiaanin den jongsten oorlogder regering niet minder dan 500 000 dollars heeft gekosten nr. wareu de Modocs nog slechts een kleine stam en niet eens de dappersten onder de Indianen. De bovengenoemdc stammen zijn veel meer te vreezen. De Keowas zjjn berucht wegens hunne trouweloosheid de Chey ennes berocmd wegens hun doodsverachting de Apaches wegens bun bloeddorst en de Coman ches weike men de Indiaansche Parthers zou kunnen noemen, wegens hunne vaardigheid in het paard rijden. Generaal Popede opper- bevelhebber van de Unie troepen in het district Missourihoudt de Indianen reeds sedert lang scherp in het oog. Neuzen, 7 Augustus. Als een bewijs dat nog niet overal in ons vaderlandeven als in onze omstrekende meekrapteelt vaarwel gezegd wordtkomt er^ in de Hollandsche bladen eene advertentie voor, waarbij, tegen hoogloon, in den Anna Panlowna- polder in Noord Hollandmeekrap del vers ge- vraagd worden, met opgave dat aldaar dit jaar ongeveer 20 bunders (nagenoeg 44 gemeten) drie- jarige meekrap te delven is. De comraissaris des konings in Zeeland heeft aan heeren burgemeesters in de provincie Zeeland de volgende circulaire gerigt Volgens bij mij ingekomen berigt van den heer inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt in de provinciebereist sedert eenige tijd zekere L. Neijens zich noemden M6canicien den tiste gevestigd te Brusselde provincien Noord- brabant en Zeeland en zou hij werkelijk in enkele gemeente dezer provincie zijn toegelaten om tand heelkundige bewerkingen te verrigten en genees middelen te leveren. Die toelating is niet overeen te brengen met de bepalingen van de artikelen 1 4 en 9 der wet van den 1 Junij 1865 (Staatsblad no 60,) en artikel 1 der wet van dezelfde dagteekening (Staatsblad no. 61 waaruit voortvloeid dat bedoelde persoon onbevoegd moet worden be schouwd om in Nederland zijn kunst nit te oefenen en om geneesmiddelen te leveren. Bij het departement van kolonien is een telegram ontvangen omtreut de jongste gebeur- tenissen in Atchin. van den volgenden inhoud „Te Telok Semawe (werwaarts een oorlogs scbip met een controleur aan boord gezonden was) waait de Nederlandsche vlag Moesapi (ten oosten vau den mond der Atchin-ri vier) is door onze troepen bezet. De kampong Soerian is genomen en ook bezetdaarbij zijn 6 der onzen gedood en 47 gewondwaaronder de kapitein Perelaer en de luitenants van der Zee en Krijgsman. In de benting werden 73 lijken gevonden. De gezondheidstoestand laat tewen- Bchen over." Onder de jongeliedendie na voldoend afgelegd examen zijn toegelaten als kweekeling op 's rijks kvveekschool voor onderwijzers te '8 Hertogenbosch komt voorde heer Dubois, van Honteuisse. Te Vlissingen loopt nog steeds het gerucht dat H. M. de koningin van Engeland tegen 20 Augustus naar Berlijn zal gaan, via Vlissingen. In de Engelsche bladen vinden wij echter van dat plan geen melding gemaakt. Naar men aan de H. N. van geachte zijde verzekertzou het wel half Augustus kunnen worden voor dat de zamenstelling van een nieuw ministerie in de St. Ct. zal worden medegedeeld. Er zouden nog besprekingen aan de benoeraingen dienen vooraf te gaan en deze zouden eerst kunnen plaats hebben na den terugkeer van Z. M. den koning in de residentie of op het Loo In den Haag is berigt ontvangen dat Z. M. den 19 Augustus uit Montreux afreist en den 20n in de residentie wordt terug verwacht. De N. Gor. Ct. beveelt het denkbeeld aan, dat de leden der kamer, die in het nieuwe ministerie mogten optreden zich aan een her- kiezing als volksvertegenwoordigers mogen onder- werpen. Het voornaamste motief daarvoor aan- gevoerd, is dat ministers, die tevens afgevaar digden zijn met de kamer vverkende in plaats van tegenover haar leden te staanniet alleen veel tot het gemeen overleg kunnen bijdragen maar ten aanzien der voorlichting omtrent de aanbangige voorstellen der kamer nuttigkunneu zijn en in de sectien gemakkelijker zullen kunnen medewerken tot. regt verstand der maatregelen, door hen ontworper, en daargesteld. Aangaande de invrijbeidsstelling van de jonge dochter in den Haag, die. onder verdenking van kindermoord eenige weken in preventieve hechtenis heeft doorgebragt, verneemt men nader dat de invrijbeidsstelling bevolen is op grond dat hare bekentenis noch door getuigennoch door aanwijzingen kon worden bevestigd. Ook de voormalige kolonel van het 0. I. leger van Daalen te 's Hage aangekomen zal zich in de residentie mettervvoon vesligen. Op donderdag 3 Sept. a. s. zal aan het ministerie van binnenl. zaken in den Uaag worden aaubesteed het maken en stellen van den metalen hovenbouw voor de brug over de Nieuwe Maas te Rotterdam. Door het bouwen van deze brug zal alzoo de kortste weg langs de staatsbaan verkregen worden naar Belgie-Frankrijk. Men denkt dat de geheele lijn met 1 November 1875 gereed zal zijn. In de Duitsche bladen is sprake dat vorst Bismarck in Scheveningen het zeebad zal komen gebrniken wanneer dit gebeuren zal is nog niet bepaald. De voor Ned. Indie bestemde brievenmail aan boord van het stoomschip Wijberton is bij de aan dat vaartuig overkomen ramp niet gered kunnen worden. De hoofdonderwijzer S. Schotel van de stadsscbool aan de vest te Dordrecht heeft onder de hoogste klassen zijner school eene kinderver- eeniging dpgerigtdie reeds 235 leerlingen als leden telt. De vereeniging heeft ten doel het beschermen van dieren en eens anders eigendom en het bevorderen van al wat fatsoenlijk en knap staat. Wie lid wordt, verbindt zich om een voorbeeld te zijn in liefderijke bebandeling der dieren, in het beschermen van het goed van een ander en in het bevorderen van al wat fatsoenlijk en knap staat, en teekent daarvoor De leden kunnen vrijwillig iets bijdragen tot aansckaffen van geschriften enz. Tevens heeft de heer Schotel eene schoolspaar bank opgerigtwaaraan reeds 250 300 kinderen deelnemen en waardoor reeds f 100 op de spaar- bank der maatschappij „Tot nut van 't algemeen" zijn uitgezet. De le prijs in de Haarlemsche paarden loterijbestaande in een sociable met twee bovenlandsche merrienis ten deel gevallen aan den heer Wuste, wonende op het buitenverblijf „Eindenhout" op den Wagenweg over dc Span- jaardslaan bij Haarlem. De zoon van den loge- menthouder Janssen te Zevenaar, heeft een span paarden met rijtuig gewonnen. Zaturdag jl. had te Vlaardingen een aller- treurigst ongeluk plaats. Een zesjarig knaapje lag nevens ziju twee zusjes rustig te slapen toen de moeder omstreeks twee uren na midder- nacht met de petroleumlamp in de hand het bed naderde om naar de kindereu te zien. Op dit oogenblik sprong de lamp vaneen en de brandende olie kwam op het bed, op het hoofd en ook in den mond van het jongentje nederzoodat het kind na een smartelijk lijden twee uren later stierf. De werkzaaraheden aan het strand te Huis dninen om het stoomschip Konig Wilhelm af te brengen, schijnen te mislukken. Het plan is eigenlijk, om het schip op zijde te doen vallen daartoe legt men eene soort van kistdam om het schip van zakken met zand gevuld. Het zand wil men daarna om het schip, door middel van de vroeger besproken stoommachine vveggraven, totdat bet omvaltom het vervolgens met een hoog tij water, dat volgens den Engelscben aan - nemer medio Sept. zal invallen door middel van de nilgebragte ankers af te brengen. Maar men kan er niet in slagen om dien kistdam te be wareu. Er staat op de strandingsplaats nog al zeeen deze slaat de zakken door elkander en werpt ze leeg op strand er moeten er reeds 2500 geleegd zijn. Onze Engelschman klaagt dat het zand aan ons strand zoo fijn en woelig is. Tot overraaat van teleurstelling wil het werkvolk niet meer werken omdat het te weinig loon raeent te ontvangen en zelfs de Engelsche werklieden zi]n, op 2 a 3 na naar Engeland terruggekeerd. Toch heeft men het werk niet op nu zal men caoutchouc zakken laten komendie zanddigt zijn en andere Engelsche werklieden ontbieden. Zondag 23 Augustus zal van wege de Union-club, te Antwerpeneen roei- eu zeil- wedstrijd plaats hebben. Alle Nederlandsche vereenigingen van dien aard zijn uitgenoodigd in 't geheel uit Europa 51 vereenigingen. Te Bergen op Zoom was een koe aange- haald die door een slager naar het oordeel der ambtenaren te laag was aangegeven. Toen deze het beest wilde laten slagtenwas geen der Bergen op Zoomsche slagters ofschoon aanvan- kelijk zich bereid verklarende, genegen het karrewei af te doen. Ook de slager te Halsteron en een landman namen op verzoek het werk aaumaar weigerden toen het tot uitvoering moest komen naar het schijntop aansporing van den slager, wiens koe het gold. De kommie- zenhebben eindelijk zelf het beest geslagt. De commissie van enquete naar den toestand der koopvaardijvloot is maandag, zooals wij vroeger aangekondigd hebben begonnen met het hooren der getuigen. In de zitting van dien dag werden gehoord de heeren F. C. Tromp en Th. Schut. te Amsterdam. Dingsdag de experts de heeren D. C. Rietbergen en S. Stapert te Rotter dam. Woensdag de heeren F. J. Stamkart hoogleeraar te Delft en M. H. Jansen lid van den raad van state. Door de commissie tot voorbereiding vau een Ned. rundvee stamboek is als haar meening geuitdat de oprigting van een vereeniging het Ned. rundvee stamboekwenschelijk is. Bij genoegzame deelneming der Nederlandsche vee- houdersis het niet onwaarschijnlijk, datderge- lijk stamboek zal tot stand komen. Uit Batavia meldt men dd, 20 Junij aau de Locomotief „Ik beb het genoegen u te kunnen melden dat kier zeer gunstige berigten ontvangen zijn omtrent den toestand in Atchin. Er zijn name- lijk twee brieven van Pauglima Polim aan den bekenden gewezen minister van Atchin te Penaug onderscheptwaarvan de hool'dzakelijke inhoud deze is: Panglima Polim erkent, dat het hem onmogelijk wordt den oorlog langer vol te houden, daar er gebrek bestaat aan levensiniddelen en ammunitie. Hij is voornetnens de kleinere vorsten en grooten bijeen te roepenom hun voor tc stellen met het gouvernement over den vrede te onderhandelen. Hij wil de positien die de Hollanders uu veroverd hebben voor altijd aan hen afstaan hij wil den Hollanders de vrij- heid laten om alle andere Atchineesche rijkjes te annexeeren maar onder voorwaardedat de XXII Moekims een onafhankelijke staat zullen blijven behoudens zekere, nader vast te stellen verpligtingen dier Moekims jegens het Neder- landsck gouvernement." In haar overzigt van het mailnieuws herinnert de Locomotief, dat hier met „den gewezen minister" wordt bedoeld „de bekeude gewezen Atchineesche hofgroote of minister die te Penang door zijue inkoopen van ammunitie en geweren, zoowel als door zijn geschriften tegen de Hollan ders onzen vijanden de gewigtigste diensten heeft bewezen." Of Panglima Polim in dien brief zijn vaste overtuiging heeft uitgesproken hieromtrent zegt zij: Dit weten wij natuurlijk nietmaar wij meenen te mogen verzekeren dat de brief bestaat en dat de regering hem in handeu heeft. In zeker opzigt is het te betreuren, dat hij niet zijn eigenlijke bestemming heeft bereiktmaar voorloopig is de kennis van den toestand des vijands voor ons het uuttigst." Men schrijft uit Brussel aan de Gazette de Li6ge datte rekenen van de maand November a. s.het kabinet aan de wetgevende kamers zal voorstellen eene vermeerdering van 5 millioen francsten voordeele van verschillende klassen van ambtenaars en het overnemen van verschil lende spoorwegen. De correctioneele regtbank van Brussel heeft M. Lieviu aannemer te Brusselveroor- deeld tot eene boete van 1100 fr. voordoodslag door onvoorzigtigheidveroorzaakt door de in- storting van een huis voor welke instorting men hem verantwoordelijk heeft verklaardc rjX

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1