ALG EMEEN No. 958. Woensdag 29 Julij 1874. 14de Jaarg. Bmnenlandsehe Berigten. i a in s it n si I?olitiel* Overzigft. De lang verbeide beslissing der Franscbe kaniers is donderdag gevallen. Het voorstel van den afgevaardigden P6rierstrekkende om de republikeinsclie regering voor goed te vestigen is met 374 tegen 333 stemmen verworpen. Bij de voorafgaaode aanbeveling van zijn voorstel betoogde Perier, dat de tegenwoordige regering rust op een bepaald onomstootelijk beginselvvaartegenover de monarchic niet be- staanbaar is de monarchalen moeten zich z. i. onderwerpen en den eenig mogelijkeri regerings- vorm, de republiek, vestigen. De beer de Broglie betoogde daarop in eene nitvoerige rede., dat de proclamatie van de republiek ontijdig is en niet de vereiscbte veilig- heid zou verschafifen omdat er zooveel verschil lende repnblikeinsche staatsstelsels zijn en bet altijd een font is van de repnblikeinsche instel lingen dat zij het hoofd van den staat niet boven de partijen slellen Van Mac-Mahon had men geen coup d' 6tat te vreezen daarvoor zeide de Broglie is hij een te eerlijk soldaat. De oud minister Dufaure trad vervolgens op, om den heer de Broglie te weerleggen en het voorstel P6rier te ondersteunen. Daarna las de Cisseyvice president van den ministerraadnamens het ministerie eene ver- klaring voorstrekkende om de aanneming van het voorstel-Pdrier te ontraden omdat het zonder eenig nut de wet van 20 November 1873 herroept, en die wet buiten het debat moet blijven. Don Carlos heeft na de belangrijke en onver wachte vermeestering van de stad Cuenza eene uitvoerige proclamatie tot de Spaansche bevolking gerigt, natuurlijk als zulke lokstemrnen vroom, pochendveel belovend cn hartroerend. Inmiddels is de veroverde stad, ook nog na de inneiningaan de wreedste tooneelen van insubordinatie der overwinnende benden blootge steld geweest. De zaak schijnt zich volgender wijze te hebben toegedragen. „Den 13 Julij, vroeg in den morgen vielen 8000 Carlisten onder don Alphonso de voorstad Qarreteria aan. De drie eerste aanvallen werden afgeslagen. Toen de commandant der republi- keinen Yglesias zag, dat hij was omsingeld liet hij de voorstad aan haar lot over en begaf zich binnen de vesting. De Valenciapoort werd versterkt. De gedane opeisching werd door Yglesias beantwoord met de verklaring, dat hij zich nooit zou overgeven. Het vnur nam toe in hevigheid en duurde den geheelen nacht. Veertien raalen werd in den morgen van den 14n door de Carlisten storm geloopen en telkens dreven de republikeinen hen terug. Hoewel de belegerden geene levensmiddelen en geen water haddengelukte het den Carlisten eerst na 56 nren de plaats te nemen. Yglesias gaf bevel om zich in de citadel terug te trekkenwaar hij meende weSrstand te kunnen bieden tot den dood. In de straat San Pedro aangekomenzag hij echter een nieuw corps van 4000 Carlisten hem tegemoet trekken uit de citadel, waarin zij waren doorgedrongen. Men weet hoe Yglesias en al zijne officieren en soldaten krijgsgevangen zijn geworden. De Carlisten gaven toen het signaal van roof en moord. Vele gebouwen brandden vele huizen werden verwoest en de inwoners vermoord. De Carlisten outvoerden alles, wat waarde had en vernielden de versterkingen. Men meentdat zij in het geheel 11000 man sterk waren en bestonden nit de benden van Freixa, den pastoor Felix en den kanunik Villalain. De republikeinen hadden 150 dooden en 700 gekwetsten." Volgens de officible Gaceta, heeft echter later generaal Lopez eene overwinning behaald op de Carlisten. Hij heeft de 700 krijgsgevangenen van Cuenca verlost en zeven Cariistische officieren, waaronder hun kommandant. gevangen genomen. Voorts zijn een aantal wapensammunitie paarden enz in zijne magt gevallen. Een Dnitsch blad wenscht dat. Engeland en Duitschland tusscben beiden zullen komen om de gruwelen van den Spaanschen burgerkrijg te doen ophoudeu en aan don Carlos zal worden te kennen gegevendatindien hij voortgaat op zulk eene onmenschelijke wijze oorlog te voeren Engelsche en Duitsche schepen de Canta- hrische kust. zullen blokkeeren en Bilbao bescher- men. Het is niet denkbaar dat aan dien raad spoedig gevolg zal worden gegeven. Te ontkennen is het niet, dat de verraoording van den Duitschen dagblad correspondent Schmidt, een zeer ongunstigen indruk heeft gemaakt en te dezen opzigte alligt stappen kunnen worden gedaan in het belang van weSrlooze ingezetenen van audere natien. JXeuzen, 27 Julij. Blijkens in de raadszitting van heden door den voorzitter gedane mededeeling, is door den heer dr.^ P. D. Buijze alhier, als souvenir aan zjjne 50jarige vestiging in deze gemeente en uit erkentelijkheid voor de bij de viering daarvan ondervonden belangstelling van de zijde van gemeentebestuur en ingezetenen, aar. de gemeente ten geschenke aangeboden eene fraaije schilderij in olieverf, voorstellende Neuzen, zooals het was ruim een eeuw geleden. De raad heeft besloten dit geschenkmet dankbetniging aan den geverte aanvaarden en te doen plaatsen in de raadzaal op het gemeente- huis. Met zekerheid vernemen wij dat de vol- gende voordragtbetrekkelijk de ministerieele eombinatieaan Z. M. den koning zal worden aangeboden binnenlandsche zaken, Heemskerk justitie, van Lijnden van Sandenburg finantien, van der Heim Buitenlandscbe zaken van der Does de Willebois, commissaris des konings in Limbnrgkolonien W. van Golsteijn marine, Pels Rijcken en oorlogWeitzel tentooivstelliivg 12dc Afdeeling der Maatschappij van Landbouw cn Veelcelt in Zeeland, gehouden te Hulst, den 20 Julij 1874. 27 Julij. Als eeue bijzonderheid kan van bier gemeld worden, dat van 25Junij jl. tot heden, op eene bevolking van 2800 zielen, geene sterfgevallen hebben plaats gehad. De arrondissements regtbank te Goes heeft dd. 15 Junij de navolgende vonnissen uitge- sproken 1. C. d. K. koopman in mosselen te Clinge (Zeeland) schnldig verklaard aan niet verschijning als getuige. Veroordeeld tot eene geldboete van tien gulden en in de kosten dezer nitspraak, desnoods op hem iuvorderbaar bij lijfsdwan°- subsidiair gevangenisstraf van drie dagen. 2. J. v. J. 30 jaar, huisschilderzoon van Josephus. geboren en wonende te Hontenisse, schuldig verklaard aan boon. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de'kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. D. W. zoon van Cornelis, 35'jaar, land- bouvver geboren en woHende te St. Jan Steen, thans in hechtenis te Goes schuldig verklaard aan het aan iemand moedwillig toebreDgen van stooten, geenerlei ziekte of werkbeletsel veroor zaakt hebbendegepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van dit regtsgeding desnoods iuvorderbaar bij lijfsdwang. f" 37 iaa.r' schippersgezel te Neuzen, defaillantschnldig verklaard aan moedwillige mishandelinggeenerlei ziekte of werkbeletsel van meer dan twintig dagen hebbende veroor- zaakt. Veroordeeld bij verstek tot eene cellulaire gevangenisstraf van 66n jaar en tot eene geld boete van acht guldensubsidiair cellulaire gevangenisstraf van 6en dag en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 5 D. W. 27 jaar, schippersknechtzoon van Johannesgeboren en wonende te Philippine schuldig verklaard aan lo. beleediging met woorden van twee agenten der gewapende magt in functie2®. het toebrengen van slagen en stooten aan een agent der gewapende magt ter gelegenheid van het waarnemen van zijnen dienst. Veioordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden en twee geldboeten van acht gulden ieder, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag voor iedere boete en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang, Bij bevelschrift der regtbank te Goes van 20 Julij jl. zijn naar den heer procnreur-generaal in Zeeland verwezen Samuel Bobbe, koopman te Neuzen, en Sara Bobbe, vrouw van H. Kun- stenaar te Neuzen, ter zake, dat de tweede in de maand September 1873 van hare zuster Jaantje Bobbe wonende te Brnsselheeft ontvangen een pak waarin zich bevonden 24 valsche biljetten, ieder van 1000 franken van de nationale bank dat zij wetende dat die biljetten valsch waren, daarvan vijf stuks op verschillende tijden op het laatst van 1873 eu in het begin van 1874 heeft gegeven aan den eerstgenoemden om die door hem te doen uitgevendat de eerste die vijf biljetten wetende dat zij valsch waren tegen inwisseling en betaling heeft uitgegeveu als voigt twee biljetten op verschillende dagen in (fen loop van den winter 11. bij den notaris Fercken te Neuzen een biljet op het laatst van December of het begin van January jl. bij den beer J. de Jonge te Neuzen; een biljet op 10of 11 Jan.jl, bij den heer D. Scheele te Neuzen cen biljet op 21 February bij den beer J. Dieletnan te Neuzen. Door den hoogen raad is uitspraak gedaan in de voorziening in cassatie van J. T. boeren- knecht te Oostburg, tegen een vonnis'van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij bij wegens aanranding der eerbaarbeidgepleegd onder verzachtende omstandigheden veroordeeld is tot drie jaren correctioneele gevangenisstraf. De hooge raad heeft, op grond dat het hof als bewijsmiddel aanwjjzingen heeft gebezigddie alleen door andere aanwijzingen worden bewezen, waardoor artikel 443 van het wetboek van straf- vordering gesckonden wordt, het vonnis ver- nietigd en de zaak verwezen naar bet provinciaal geregtshof in Noord-Brabantom op de bestaande akte van beschuldigiug te worden afgedaan. Uit Goes schrijft men Werd bier sir.ds lang reikbalzend uitgezien naar regen voor drinkwater en landbouw tbaus is in deze behoefte Goddank voorzien hoewel gedurig gepaard met onweder zoo hebben zich geen onheilen voorgedaan. Alles is verfrisckt en verheugd, door de heerlijke regens. Alleen de 3 hnisgezinnen met pm. 12 kinderen die op last van het burgerlijli armbestnuruit het gesticht van oude mannen en vrouwen gezet zijnen die nu ruim 3 weken zonder huisvesting zijn dus onder den blooten heme! aartsvaderlijk in tenten wotien was het te friscb en niet aangenaam. Het schijnt dat niet een enkel armbestuur zich deze verlatenen aantrekt. Door burg, en weth. van 's Hage is de volgende verordening ter wering van open bare dronkenschap afgekondigd„Het is verboden zich in kennelijk beschonken toestand te bevinden oj) de openbare straat of op andere openbare of voor het publiek toegankelijke plaatsen. Over- treding van dit verbod wordt gestraft met eene boete van f 1 tot f 10." Te Leiden is een paardenvilder overleden aan de gevolgen van eene wond opgedaan bij het villen van een paard dat aan den kwaden droes gestorven was. In de Wijk heeft iemand een toestel uit - gedaebtwaardoor den maaijer gedurende zijn werk een verfrisscbende luch'tstroom wordt toe- gevoerd. Het bestaat in een veerkracbtigen lederen buidelonder den arm bevestigd. Bij de beweging door bet maaijen wordt de buidel ingedrukt en een frissche luchtstroom drijftdoor een huis den maaijer in het aangezichthetwelk zich telkens herhaaltdaar de buidel door een van onderen aangebragte klep wcder gevuld wordt. De genomen proeven waren bevredigend. Vrijdagjl. barstte er een zwaar onweder boven Doesborgb los. De bliksem sloeg in het huis van den griffier bij het kantongeregt op de Paardenmarkt. Met groote krackt werd de scboorsteen negrgeworpen een zware balk van bet dak werd door middengespleten een veertig- tal pannen werden op den grond geworpeu en de vonk baande zich een uitweg door het plafond van de zitkamer des heeren v. d. S.waar- schijnljjk door bet open raam naar de werkplaats van den steenhouwer Levernmn en wierp daar een werkman op den grond, die echter met den scbrik vrijkwam. Gelukkig zijn er geen verdere oogelukken te betreuren. Woensdagnamiddagomstreeks 5 ure is de bliksem geslagen in cen boom, staande achter de woning van de wed. J. Breunissen te Wijchen tenge- volge waarvan die boom geheel ontveld en 16 stuks schapen van genoemde weduwe, welke bij en onder dien boom graasden gedood werden. Te 's Meerenberg is de woning van den land- bouwer P. F. van Mierlo door bet onweder getroffen eu in korten tijd geheel verbrand. De bode van Steenwijk op Steenwijkerwold, VAN DE DOOE DE Maandag 20 dezer werd de afdeelings-tentoonstelling der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, afdeeling Hulst, gehouden. Aangevoerd waren2 hengsten, ala 1 van 5 en 1 van 3 jaar, van 2 inzenders; 4 merriepaarden, 2jarige, van 4 inzenders' 14 boven de 3 jaar, van 7 inzenders 3 3jarigen, van 1 inzender! RUNDEREN. 1 stier inlandsch ras, beneden 2 jaar1 stier inl. ras, 2 jaar; 2 stieren vreemdras, 2 inzenders; 35 stuks melkkoeijen, 10 inzenders; 27 stuks vaarzen, 23 jaar, 8 in zenders 8 stuks vaarzen, beneden 2 jaar, 3 inzenders. SCHAPEN. 1 springram, 2 tands; 16 ooijen, 2tands, 1 inz.- 4 stuks wolvliezen, 1 inzender. VARKENS waren niet tentoongesteld. GE1TEN. 4 stuks, 3 inzenders. KONIJNEN. 1 vooij, 1 rijer en I mand met jonge konij- nen. 1 inzender. PLUIMGEDIERTE. 1 kalkoen met 13 jongen, 1 inzender; 12 kippen en 2 hanen, inl. ras, 2 inz.; 5 hoenders, 2 hanen,' 1 klok en 8 kuikens, vreemdras, 1 inz.6 ganzen en 2 genten' 2 inz.; 4 pielen. WERKTUIGEN. 1 Waalsche en 1 Zeeuwsche ploeg, 2 inz. 2 Wagens 2 inz.1 Zaaimachine1 Handdorschmachine 2 Stroosnijders, 1 inz. Ter opluisteringEenige soorten mestspecien. Op het bekende terrein, buiten de Bagijnenpoort, waren een 2tal tenten opgezet, waar men ververschingen kon bekomen en waarvan een druk gehruik gemaakt werd. flet heerlijk warme zomerweder was de tentoonstelling gunstig, die wel aan de verwachting schijnt beantwoord te hebben, maar dit echter meer zoude gedaan hebben en ongetwijfeld uitgehreider geweest zoude zijn, ware dezelve een maand vroeger of wel een maand later kunnen gehouden worden. De bezoekers waren betrekkelijk niet veel, ten minste er waren vele leden die achterbleven. Van de entreekaartjes voor niet leden a 25 cts. werd redelijk gebruik gemaakt. Des middags ten 2 ure verscheen de harmonie op het veld en speelde eenige stukken. Hoewel de belangstelling der leden, minder was als wel ge- wenscht ware merkte men op het terrein een paar vreemdelingen op, namelijk de heeren Baron C. de Caters, van Antwerpen en Leon P. T'Sersievens, Belgisch volksvertegenwoordiger voor Nivelles, die door hunne tegenwoordigheid belangstelling toonden in deze tentoonstelling. Aan het gemeenschappelijk diner ten 5 ure, waren 45 per- sonen in de benedenzaal van het stadhuis vereenigd, waaronder ook waren de zoo even genoemde heeren. Een woord van lof voor de goede regeling op het terrein mag zeker de directie dezer afdeeling niet onthoaden worden en de wensch geuit worden zij nog lang voor de landbouw en veeteelt werkzaam mogen zijn, dan zal de 12de Afdeeling voortgaan op de zoo goed ingeslagene weg. Van de uitgeloofde pvijzen werden toegewezen: No. 1. Dekhengsten, minstens 3 jaar oud: le prijs, weezen Bruggeman, Graauw, f 15; 2e prijs, wed. v. Overbeke, Ossc- msse, f 5. No. 2. Mi-vriepaarden, minstens 3 jaar: le prijs, P. Serrarens, Stoppeldijk, zilveren medaille en f 152e prijs' W. Staal, Stoppeldijk, f 10 3e prijs, J. Krieckaert, Hengstdijk, f 5. No. 3. 1 merriepaard (2jarig)le prijs, Ad. v. Arenthals, Hengstdijk, f 10; 2e prijs, P. Hoefijzers, Graauw, f 53e prijs, P.^ Serrarens, Stoppeldijk, f 2.50. No. 4. Runderen, 1 spring- sner van 2 tot 3 jaar: le prijs, P. Verhacgen, Graauw, f 15; prijs, D. Hartog, Hulst, f 7.50. No. 5. Springstier gekruist rasle prijs, wed. E. J. E. P J. G. Vogelvanger, Hulst, f 15 2<i prijs, L. Bonte, Absdale, f 7.50. No. 6. 3 stuks melkkoeijen: le prijs, wed. Vogelvanger, Hulst, zilveren medaille en f 15 2e prijs, J. J. v. Arenthals Hengstdijk, f 10; 3e prijs, G. van Campen, Graauw, f 7.50; 4e prijs, wed. Vogelvanger, Hulst, f 5. No. 7. 2 vaarzen van 2 tot 3 jaar: le prijs, wed. Vogel vanger, Hulst, f 15; 2e prijs, D. Hartog, Hulst, f 10; 3e prijs, B. Buijs, Graauw, f 5. No. 8. Vaarzen beneden de 2 jaar: le prijs, wed. Vogelvanger, Hulst, f 7.50; 2e prijs, D. Hartog, f 5 No. 9. Schapen, 1 springram 2tandsle prijs, D. Hartog, Hulst, f 52e prijs niet toegekend. No. 10. Ooijen, 2 tot 4tandsle prijs, P. Verhaegen, Graauw, f 5; 2e prijs niet toegekend. No. 11. 4 stuks wolvliezen: le prijs, D. Hartog, Hulst, f 2.50. No. 12 Varkens: Niet tentoongesteld. Geiten 1 baatgevende geit: le prijs, P. Troupe'e, Hulst, f 2.50; 2e' prijs, L. v. d. Walle, Hulst, f 1.50. Konijnen, 1 vooijlo prijs, L. v. Waesberghe-Janssens, Hulst, f2; 2e prijs, (1 kren- tenbrood) niet toegekend. Konijnen, 1 rijer: le prijs, L. v. Waesberghe-Janssens, Hulst, f 2; 2e prijs, (1 krenten- brood) niet toegekend. Pluimgedierten. 2 stuks Hennen en 1 haan (kalkoenen)Geen prijzen toegekend. 6 stuks hennen en 1 haan (hoenders): le prijs. J. A. van Heteren, Hulst, f 3 2e prijs, E. Vergouts, Hulst, f 2; 3e prijs, niet tentoongesteld. Idem vreemdras, kwamen niet in aanmerking. 3 ganzen en Gent: le prijs, P. J. v. d. Eeckhout, Graauw, f 2.50; 2e prijs, P. erhaegen, Graauw, f 1. 4 eenden eu 1 wartel, inl. ras en 4 eenden en 1 wartel, vreemdras kwamen niet in aan merking. Werktuigen. Volledigste verzameling: le prijs, niet toegekend; 2e prijs, Jos. T. Stout Antwerpen, flO. Hand dorschmachine: le prijs, Jos. T. Stout, Antwerpen, f 5; 2e prijs, niet toegekend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1