ALGEMEEN No. 957. Zaturdag 25 Julij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Handelsberigten. Politick Overzigt. Hoe ongnostig de algemeene toestand in Spanje is blijkt genoegzaam uit den maatregel, waarbij bet gansche land in staat van beleg is verklaard. Het is dus niet meer enkel bet oorlogsterrein maar bet geheele landwaar de fakkel des oproers zijn verderfelijken glocd dreigt te ver spreiden. Wat nadeel door dezen gevaarlijken geest aan de welvaart des lands wordt toegebragt, is niet te berekenen. Verzet tegen wet en regt is aan de orde van den dag en slechts de sterke arm waarmee geregeerd wordt, is in staat, om bet vuui der oneenigheid te bedwingen. Van het oorlogstooneel verneemt men weimg, dan dat de Carlisten in plaats van verdedigend in den laatsten tijd weer meer aanvailend te vverk gaan en zelfs de pas verlatene vesting Bilbao weer bedreigen. Overigens gaat het kanibalen- werk van bet doodschieten van gevangenen en ongewapende personen, bestendig voort. Schrik en angst vervulien daarom de ougelukkige be wonersdie met met elken dag aan de stroop- togten der bandieten-soldaten blootstaan. En dat werk schijntvolgens sommige berigten nog wel zijn steun in Frankrijk te vindeu. Zal als het gelukken mag den opstand meester te worden Spanje nog eens even als Amerika van Engeland scbadevergoeding gaan vragen Stellig zeker als de Spaansehe dons aan hunnen eiscb de magt der Yankees konden paren Mag echter Frankrijk bij zijn nabnur het vnur des opstands aanblazen wie weet hoe spoedig, bij den gespannen politieken toestand het eens weSr zelf zijn rampvollen gloed zal gevoelen. Er bestaat meer dan eene partijdie niet voor het geweld zal terug treden om haar oogmerk te bereiken. Daarom wordt ook elke regeling van den bestaanden toestand met alle magt gedwarsboomd. Rochefort heeftgelijk reeds vroeger is berigt, zijn lantaarnlicht ontstokenzijn ouden afkeer tegen het Buonapartisme op zijne gewone sareas- tische wijze weer lucht geven en de drijvers volgenderwijze tentoongesteld „Gij had mij eens een jaar geleden moeten zien ik zag er toen versehrikkelijk uitgebeel vermagerd zonder horologie ketting ik was genoodzaakt, mijn jas tot boven toe digt te knoopen, om niet de gebeimen van mijn hemd te doen raden. Gij moet weten dat ik toen repu- blikein wasmaar de oogen gingen mij open ik werd Bonapartist en gij kunt zien hoe goed het met mij gaat. Voel maar eens het laken van mijn jas." Uit Iiongarije komen niet zeer gunstige be rigten. De Magyaren hebben een model-minister, den heer Ghyczy die bij al de partijen evenzeer gezien is. Maar, daar hij met de meest ondank- bare taak belast is, die nl om de fiuantien te herstellen en 's lands uitgaven weder met de inkomsteu in evenwigt te brengen, komt hij ieder oogenblik met allerlei ingeroeste misbruiker. en persoonlijke belangen in botsing. Niettemiu wordt hij door de pnblieke opinie als den eenigen persoon aangewezeu die in staat zal zijn. om graaf Deack te vervaugen welke steeds sukke lende blijft en het einde zijner staatkundige loopbaan begint te nadereu. Alleeu Ghyczy bijgestaan door Tiszahet hoofd van de gema- tigde linkerzijde wordt beschouwd als de man, die Hongai ije uit den verwarden en ontredderden toestand waariu het zich nog steeds bevindt zal kuuneu verlosseu. Bij al den politieken onzin verneemt rnen met genoegen uit zeer vele landen berigten over een gelukkigen oogst. In Italie en Frankrijk moeten zoowel wijn- als graanoogsten dit jaar zeergun- stig zijn ofschoon iangdurige droogte bier en daar groote boschbranden veroorzaakt. In Enge land staat een uitgestrekt bosch in Shropshire, een mijndistrictnu reeds 8 dagen in brand zonder eenig vooruitzigtvan de vlammen te kunnen beteugelen zelfs aan den bodem ston- den het mos en het overige struikgewas in brand. Zwarte wolken rook en asch verduis- teren het zonlieht in deu omtrek eu zeven mijlen ver kan de brandlucht worden waargenomen. Indien geen zware regen valtvreest men dat de brand nog wel drie weken kan duren. Neuzen, 24 Julij. Wij ontvingen heden een verslag van de ten toonslellinggehouden door de 12e afdeeling der Maatschappij van Landbouw eu Veeteelt in Zeelandte Hulstden 20 Julij 1874door de late ontvangst deelen wij in het volgend nummer dit verslag in zijn geheel mede. Bij koninklijk besluit van 14 Julij 1874 no. 10 zijn met ingang van 1 Augustus a. s benoemd tot dijkgraaf van de polders MeloP. Verhaegen VisartJ. F. Goethals St. Pieters (kanton Axel,) C. Draek Verdronken poldertje ten Z 0. van Philippine, H. Wauters Aan en Geuderdijke C. de Kok Serlippens A. Dekker; Vlooswijk Jacobus de FeijterPierssens Jozias de FeijterKoude M. Riemens van het water- schap Loven en Willmeskerke P. Seheele eu van den polder Nieuw Othene D. E. Wolfert. Van goed ingelichte zijde meldt men uit 's-Hage dat de volgende ministerieele eombinatie als zeker werd beschouwd Heemskerk binnen landsche zaken baron van Zuylen die van bui- tenlandsche zakeu graaf Schimmelpenninck die van financier!de heer Wintgens die van justitie, geueraal van der Schrieck die van oorlogde heer van den Bossche die van kolonieu eu de heer Nierstrasz die van marine aanvaarden Van eene andere zijde vernemen wij dat bij de vorming van het nieuwe ministerie het aaublij ven der tegenwoordige ministers van marine en oorlog zoo goed als zeker is. Eindelijk wordt uit Maastricht gemelddataan den heer van der Does de Willebois, commis- saris des konings in de provincie Limburg, die zich naar 's Gravenhage begeven heeftde p or tefeuille van justitie is aangeboden. Boschkapelle, 21 Julij. Heden had alhier de aanbesteding plaats van de uitvoering der funderingswerken voor de in aanbouw zijnde kerk waarvan bij inscbrijving, voor de som van f 375.aannemers zijn geworden de gebroeders van de Velde te Neuzen. Een dezer dagen bij de tweede kamer ingediend wetsontwerp tot naturalisatie bevat onder een achttal namen ook dien van J. L. de Mulderbakker te Philippine geboren in Belgie. Bij bevelschrift der arrondissements regt- bank te Goesis naar den procureur-generaal bij het provineiaal geregtshof in Zeeland verwezen A. A. Vermandelnotaris te Sas van Gent thans gedetineerd te Goes ter zake dat hij op 2 Julij 1874, des namiddags ten half acht ure, ten huize van P. J. B. Kieboom te Westdorpe, in zijne betrekking als notaris heeft verleden eene actezijnde een wisselprotestdat hij in die acte met opzet in strijd met de waarheid heeft vermeld „Van welken wisselbrief de aanneming tot betaling werd af'gevraagd waarop door haar de wisselbrief is belaald doch de kosten geweigerd te betalen verzocht haar antwoord te teekenen, heeft na gedane voorlezing alhier geweigerd te teekenen als zijnde het onwaar dat de vrouw van Kieboom met wie hij sprak door hem is gevraagd om betaling van den wissel of de kostenof ook verzocht haar antwoord te teekenen. Dat daarbij als getuige is tegenwoordig geweest A. Geulterwijl deze daarbij niet tegenwoordig was. Aan het departem. van marine is 11. dingsdag aanbesteed het maken van een lichttoren en het stellen van dien op den zeedijk van den Perk- polder bij Walsoorden gemeente Hontenisse alles met den aankleve van dien. Tien biljetten van inscbrijving waren ingeko- mende minste inschrijvers warcn de heeren Gebrs. Figee. te Haarlem, voor f4395. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de akte van oprigting der naamlooze vennoot schap: de Middelb. courant, ten doel hebbende de uitgave onder dien naam van een dagblad hetwelk de liberale staatkundige beginselen voorstaat en zoowel volksontwikkeling als bescha- ving wil helper; bevorderende vennootschap is aangegaan voor den tijd van 29 jaren en 9 maandenaanvangende 1 April 1874, en het kapitaal bedraagt f 150.000, verdeeld in 150 aandeelen van f 1000. De in de vorige week te Sluis gehouden veiling van rijksgronden waaronder degronden van het Nederlandsch gedeelte van den onlangs ingedijkten Willem-Leopold-polderheeft opge- bragt 189 942. Naar de N. M. Ct. verneemt worden te Goes pogingen aangewend tot het oprigten van een roomsch katholieke bijzondere school. Z. M., willende ter uitvoering van art. I der wet van 22 Pluviose, jaar VIIde ambtenaren aanwijzen, bevoegd tot het houden van openbare verkoopingen van in beslag genomen vee of goederen bedoeld in art. 37 der wet van 20 Julij 1870 (Stbl. no. 131), heeft bepaalddat de burgemeesters of die hen als zoodanig ver- vangen bevoegd zijn tot het houden van openbare verkoopingen van in beslag genomen vee of goederenbedoeld in art. 37 der wet van 20 Julij 1870 (Stbl. no. 131). De miliciens-verlofgangers der ligting van 1871 die in de vorige maand in werkelijken dienst zijn opgekomen zijn weder in het genot van onbepaald verlof gesteld. De verlofgangers van 1872 zijn tegen 12 Augustus voor den werkelijken dienst opgeroepen. Voor de arr.-regtbank te 's Hage stond jl. dingsdag teregt mevrouw Boreelgeb. Dedel en haar koetsier Coehoorn wegens beleediging tegen een bedienend beambte en weerspannig- heid, gepleegd in den avond van den l7Junij. De koetsier had geweigerd op grond dat een paal in den weg stondmet zjjn rijtuigdat inriten de fil£ stonddaar binnen te gaan en deu brigadier titulair der rijksveldwacht gedreigd met de zweep te slaan ais hij met zijn handen aan zijn paarden kwam. De officier van justitie mr. A. J. Roestrequi- reerde schuldig verklaring met veroordeeling van de eerste tot een geldboete van f 100 of 14 dagen subs, gevangenisstraf, van den tweeden tot 2 geldboeten ieder van f 25, of subs, gevan genisstraf van 3 dagen voor elke boete. Ingevolge de bestaande wettelijke bepalingen, moeten o. a. leden van de staten generaal wegens gewone overtvedigen en misdrijven teregt staan voor den hoogen raad der Nederlauden. Naar aanleiding hier van is ook het proces verbaal tegen den heer van Kuijk lid van de tweede kamer, opgemaakt wegens het niet nakomen van door de politie gegeven bevelen, opgezonden geworden aan den procureur generaal bij den hoogen raad. Wij vernemen thans, dat de magi- straat, na examinatie der stukkenden heer bnrgeraeester dezer residentie heeft gedelegeerd tot hot hooren van den heer van Schermbeek hoofdeommissaris van politie, en van den heer van Kuijk. De hooge raad heeft heden verworpen het beroep in cassatie van J. J. S koffijhuishouder alhier, tegen een arrest vac het hof in Zuid- Hollandwaarbij de requirant is veroordeeld tot 9 maanden celstraf wegens gazdiefstal, Een der oudste soldaten van ons leger, misschien zelfs de oudste soldaat volgens het U. D de stukrijder S. P- Kooy is eergisteren overleden. Hij trad den 1 Mei 1821 in dienst en bleef tot aan zijn sterfdag werkzaam. Hij was dan ook versierd met de bronzen zilveren en gouden medailles voor trouwen dienst en droeg tevens het metalen kruisdaar hij aan de campagnes tijdens den Belgischen opstand deelnam in 1830 behoorde hij tot de bezetting van de vesting Grave in 183134 was hij bij het mobiele leger en heeft dus ook den tien- daagschen veldtogt bijgewoond. De regtbank te Deventer vond geene termen om den pastoor te Wijhedie het ongeluk had, toen hij op een doel schooteen jongeling zijnde een eeuige zoon en een der beste vrienden van den pastoormet een schot doodelijk te treffenverder te vervolgen. een aan den drank verslaafd monsteralle drie zijn kinderen verdronken een jongentje van 6 jaar en twee meisjes vau 4 en 2 jaar. De beek was zoo ondiep, dat hij de kinderen onder water moest houden om ze den dood te geven. Daarna heeft hij de kinderen op een veld ge- worpen. Het jongentje kwam echter bij en bragt de misdaad aan 't licht. Uit het inmiddels ingestelde onderzoek is gebleken dat de moordenaar de ontaardedoor den drank tot waanzin gebragte vader was, die met zijn vrouw slecht leefde en die nu ook een einde aan zijn rampzalig bestaan heeft gemaakt, want zijn lijk werd opgeviscbt. Toen men het lijk van zekeren deCraene, die in de vaart van Willebroek verdronken is naar Brussel bragt werden de vader en eenige vrienden die het lijk volgden door drie mannen aangegrepen. Op hun geschreeuw kwam een politie-agent toegesneld doch men slaagde er niet in de aanvallers vast te houdenwelke ten laatste de vlugt namen. Men maakte aller lei gissingen over die geheimzinnige aanrandiug De nikkel in Belgie en thans ook in Duitsch- land voor pasmunt gebezigddreigde zooduur te worden, dat het gebruik als munt ondoenlijk werd thans wordt echter uit Noorwegen gemeld, dat aldaar in een bosch bij Gldred een bijzonder rijke nikkellaag is gevonden. Het erts houdt 3.59 pet. zuivere nikkel en is dus veel beter dan eenige bekende mijn. Het bewijs, dat de vrouw niet ongeschikt is voor ernstige studie, blijkt weder uit het volgendeAan de hoogeschool te Londen is dezer dagen de eerste prijs voor regtsgeleerdbeid door eene vrouw behaald dezelfde die voor twee jaren een eersten prijs behaalde voor staathuis- houdkunde. De tweede prijs werd mede door eene vrouw behaald. ZEETUDINGEM. Te Quevy-le-Petit (Belgie) heeft een vader Prijzen der* Effect en. Amsterdam, 23 Julij. cerwold, Van 17 tot en met 23 Julij zijn in deze haven binneugeko- men, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen als: 17 Julij. Eng. stoomb. Colletiskap. Ellwoodvan Goole met stukg. N.-Duitsche schooner Marthakap. Benniuke van Dantzig met eikenhout. 20 Julij. Eng. stoomb. Balmoral, kap. Watkinsouvan Londen met stukg. 22 Julij. Eransche schooner Louis Eeliciekap. Auvraij, van Bordeaux met wijn. 23 Julij. Belg. stoomb. Flecha, kap. Seeuwen van Londen met Van 17 tot en met 23 Julij zijn uit deze haven vertrokken, komende van Gent, de volgende zeeschepen als: 17 Julij. Noordsche bark Vanadis, kap. Christen, op avonture in ballast. Noordsche brik Henriette kap. Christiansen, op avonture in ballast. Eng. stoomb. Romeo, kap. Schofield, naar Goole met stukg. Belg. stoomb. Flecha, kap. Seeuwen, naar Londen met stukg. N.-Duitsche bark Swinemunde, kap. Friersnaar New-Castle in ballast. N -Duitsche schooner Helvetiakap Kriigerop avonture in ballast. Noordsche brik Gustavkap. Helgesenop avonture in ballast. IS Julij. N.-Duitsche schooner Maria, kap. Schblte, naar Libau iu bal last Noordsche hark Otto, kap. Christensen, naar Riga in ballast. N.-Duitsche brik Scandia, kap. Pedesen, op avonture in ballast. Eng. stoomb. Colletis, kap. Seeuwen, naar Goole met stukg. 20 Julij. Noordsche brik Anna Conda, kapitein Johnsonop avonture in ballast. Noordsche schooner John, kap. Morckop avonture in ballast. Noordsche brik Caledouia, kap. Thorsenop avonture in ballast. 21 Julij. Russische bark Medea, kap. Kock, op avonture in ballast. 22 Julij. Noordsche bark Broderene, kap. Mathiesen, naar Riga in ballast. Noordsch jagt Falcken, kap. Larsen, naar Bergen in ballast. Eng. stoomb. Balmoral, kap. Watkinson, naar Londen met stukgoederen. Eng. stoomb. Romeo, kap. Scho field, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen bestemd, om aan den ijzeren weg hier te lossen, de volgende stoomschepen als-. 17 Julij. Eng. stoomb. Aijton, kap. J. Hazard, van Sunder land met steenk. 20 Julij. Eng. stoomb. Charles Capper, kap. W. Wilson, vau Shields met steenk. Eng. stoomb. Biscayan, kap. J. Roberts van Liverpool met stnkg. Eng. stoomboot Romeo, kap. Schofield, van Goole met stukg. 23 Julij. Eng. stoomb. Vigilant, kap. J Cook, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken, na aan den ijzeren weg hier te hebben gelost en geladen, de volgende stoomb. als 17 Julij. Eng. stoomb. Paradox, kap. W. Lumlny, naar Li verpool met stukg. 19 Julij. Eng. stoomb. Vigilant, kap. J. Cooknaar Londen met stukg. 21 Julij. Eng. stoomboot Aijton, kap. J. Hazard, naar Sunderland in ballast. 23 Julij. Eng. stoomb. Biscayankap. J. Roberts, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Char las Capper, kap. W. Wilson, naar Sunderland in ballast. Naar Antwerpen vertrokken, komende ledig van Gent: 21 Julij. Fransche schooner Confiance en Marie, kap. J. E. Dard. Nidebland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 60^ dito dito dito 3 dito dito dito 4 94| Aandeel Handelmaatichappij. 4J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1