ALGGMGGK II I r No. 956. Woensdag 22 Julij 1874, 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. folitiek Overzig-t. De Duitsche bladen zijn gevuld met berigten over den rnoord aauslag op prins v. Bismarck waaronder ookdat bet schot meer nadeelig is geweest voor bet gestel van den rjjkskanselier, dar. men dit aanvankelijk beeft doen voorkomen. Verneemt men echter, dat de vorst van't balkon van 't badhuis eene toespraak hieid tot de bad gastendie bem eene ovatie bragten en bij een onderhoud beeft gebad met den misdadiger zelf, dan moeten in den aanvang althans, die gevolgen al weinig zijn gevoeld. Ronduit inoet de moordenaar bebben verklaard, reeds voorlang met het voornemen der wandaad bezield te zijn geweestgeen berouw van zijne daad te hebben dan in zooverre die niet is ge lukt en op eigen gezag te bebben gehandeld. Dit laatste echter wordt vveersproken door de zigtbare medewerking van een priesterdie, door voor de paarden te treden bet rijtuig een oogenblik opbield en daardoor den bedreven scberpschutter een beter mikpunt gaf. Zooals reeds is medegedeeldis ook deze priester, Hautbaler genaamd gearresteerd. Alle onderzoek bij de familien der beide gearresteerden heeft tot geen nadere inlichtingen geleid. De vader van den misdadiger verklaarde, niet eens te weten, dat zijn zoon te Kissingen was. Hij is namelijk de zoon van een geacbt visehkooper uit Maagdenbnrg en 21 jaren ond, van een ligtbartig en twistgierig karakterwaar door hij gednrig met zijne patroons overhoop lag en moet reeds eenmaal met de jnstitie keunis hebben gemaakt, door geweldadigbeden tegen den zoon zijns patroons gepleegd. In een woord een echte vechtersbaasgereed om een ieder zijne schendige hand te leenen. Dat het v. Bismarck aan geen deelnemings betuigingen van den Duitscben keizer af tot den nederigsten Duitscher ontbreekt, behoeft natuurlijk geen vermelding. De moordenaar schijnt slechts aan de tusschen- komst van v. Bismarck zelven zijn leven te dan- ken te hebben die onmiddellijk te kennen gaf, dat men bet regt zijn loop moest laten en bem daardoor voor de woede der menigte beschermde. Kissingen zal dus, meer dan tot heden bet voorwerp der openbare belangstelling blijveu zoolang er de merkwaardige man onzes tijds verblijf houdt. Zeer druk zijn bij aanhoudendbeid de confe pondent is bet ongelukkige slagtoffer hunger wreedheid geworden. De man was bezig den omtrek te inspecteren toen bij door zijn gezigt misleidde Carlistiscbe voorposten naderde. Zonder genade werd de ongewapende man gedood. Geen wonder, dat zulk cannibalen-werk de verontwaardiging van alle beschaafde natien j de gemeente Sas van Gent van wegen op de vestinggrondea aldaar en verkoop aan die ge meente van een perceel vestiuggrond voor begraafplaats. De Staats Courant behelst een kon. besluit betrekkelijk het overmaken van geld door mid- wekt. Men vraagt, waar moet het heen, als 1 Jel vaD p<>stv?issels tusschen Nederland en Luxem ziilk tijgerwerk nog lang moet worden voortgezet Menige stem gaat er reeds op voor buitenlandsche I tusschenkomstmaar niet ligt. zal eene der Europesche mogendheden het wagen, den voet i in deu raond van deze basilisk te zetten. j Dat de Carlisten overigens nog verre van nit geput zjjnblijkt uit de gedurige aanvallen j dan tegen dezedan tegen gene stad. Zoo is ook eene tweede belegering der vesting Bilbao ondernoraen, doch tot nog toe echter met weinig succes. burg. Daarbij wordt bepaald dat er gelegenheid zal bestaan tot bet overmaken van gelddoor mid-del van postwisselstusschen Nederland en Luxemburgdoch tot geen hooger bedrag dan van 500 francs en 250 guldennaarmate de wissels in Luxemburg of in Nederland betaalbaar zijn. Van elke geldverzending zal van den afzender i bier te lande een regt worden ingevorderd van 5 cents voor elke 5 gulden of voor elk gedeelte van 5 gulden. 21 Julij. 11. zaturdag lezen rentien der Duitsche vorsten onderling. Ook de koning van Beijeren, die anders wordt voor gesteld, als niet te sympathiseren met de overige Duitsche vorstenbeeft thans den Russischen keizer op diens doortogt door Duitschland persoon lijk begroet. Men houdt deze bijeenkomst voor eene der gewigtigste Uit Frankrijk berigt men van de aanhoudende woeliugen der Buonapartisteuwaarbij met de grootste onbeschaamdbeid wordt. te werk gegaan. Photograpbiscbe portretten van den jeugdigen prins te Woolwich worden ondanks het verbod der regeringbij duizendtallen onder het volk verspreid. Gedrukte brochures tot verheerlijking van het keizerrijk en tot aanbeveling eener algemeene volksstemming regent het bij den dag en worden zelfs in de bureaux der nationale vergadering geaeponecrdzonder dat men te weten kornt hoe en door wien ze daar komen. Als men zich eebter herinnert, dat de meeste ambtenaren Buonapartisten zijn, valt de verwou- dering weg. De Buonapartistische afgevaardigde Ronber de zoogenaainde ex vice-keizerheeft onlangs het bestaan van Buonapartische comite's brutaal ontkend. Een onderzoek heeit tot de ontdek- king geleiddat er onderscheidene zoodanige vereenigingen zijn en Rouher zelf voorzitter van het centrale comit6 is. De staatkundige toestand blijft dezelfde en de onzekerheid wat de naaste toekomst zal opleveren, werkt zeer schadelijk op de algemeene beweging en welvaart. terug. Vele vreemdelingen verlaten Parijs uit vrees voor nieuwe botsingeu. Het bevestigt zich maar al te wel, dat de Carlisten een groot aantal bij bet jongste treffen gemaakte gevangenen zonder vorm van proces hebben doodgeschoten. Ook een Duitsch corres- Neuzen, In het Hulsterblad va wij onderstaand berigt „Men schrijft uit Sas van Gent: Het berigt, voorkomende in het nurnmer van woecsdag 8 Julij van het Algemeen Nieuws- en Advertentie- blad voor Z. VI., omtrent het onderwijs te Westdorpe en te Sas van Gentis voor zooverre onjuistdat slechts 6en leerling uit Sas van Gent en dus niet een groot aantalzooals het berigt rnelddesinds den 1 Julij de school te Westdorpe bezoekt. „Het onderwijs te Sas van Gent zal worden hervatzoodra de hoofdonderwijzer de school be hoeften heeft ontvangen die hij reeds den 26 Maart heeft aangevraagd en zonder welke het hem onmogelijk is, zijne werkzaambedeu weder te beginnen." Dat een onderwijzer zich tracht te verdedigen bij eene daad, door hem gepleegd, knnnen wij ons voorstellen doch dat de redactie van het Hulsterblad zich zonder onderzoek leent, om zulke De Staats courant van zondag en maandag 19 en 20 dezer bevat de wetten van den 4n dezerhoudende goedkeuring eener met de watering Cadzand gesloten dading over den eigendom der voormalige verdedigingswerken van Retracchementen die tot wijziging van de wette lijke bepalingen omtrent het zegelregt wegens de akten van beleeningalsmede van den 8n dezer, houdende vaststelling van nadere wette- lijke bepalingen betrefifende den ijk van gasmeters. Het gerucht loopt, dat eene ongehuwde dochter van een landbouwer in de gemeente Retranchement (Zeeland)het kind, waarvan zij in bet geheim zou bevallen zijnaan de varkens zou voorgeworpen hebben die het zouden hebben verscheurd terwijl zij even te voren zou getracht hebbeu het kind te begraven op het Hofplein welk plan zij door de nabijheid van eenige arbeiders niet zou hebben durven ten uitvoer brcngen. Ook segt men dat de justitie de zaak vervolgt en de ontaarde moeder in arrest heeft genomen. Met ingang van 1 October 1874 wordt, op nader vast te stellen voorwaardeu aan vijf personen gelegenheid aangebodentegen genot leugenachtige berigten op te nemeu gaat ous eenei' jaarlijksche toelage van duizend gulden i zjc[j fje noodige bekwaamheden eigen te maken voor de betrekking van leeraar in de landbouw- kunde voor middelbaar onderwijs. Zijdie het genot dezer toelage verlangen moeten genoegzaam ontwikkeld zijn om te doen verwachten dat zij het exarnen voor de gevor- derde akte van bevoegdheidna ongeveer twee jareu, met goed gevolg zullen afleggen. Aan hen die zich gedurende korter of langer tijd in de landbouwpracktijk hebben bewogen wordtbij overigens voldoende geschiktheid de voorkeur gegeven. Wie vermeent voor zoodanige toelage te knn nen in aanmerking komen gevc bij omstandig berigtv66r 1 Aug. e. k.met vrachtvrije brie- ven daarvan kenois aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs, den hoogleeraar dr. M. Salverda te 's Gravenhage. Op het internationaal congres betreffende de oorlogsregelen 't welk deze maand te Brussel vergadertwordt Nederland vertegenwoordigd door den generaal-majoor P. G. J. van der Schrieck, kommandant van de le divisie infan- terie. Te Zaandam is aan de schutterij bij dag- order bekend gemaaktdat eene schutter zich had schuldig gemaakt aan iDsubordinatie en dientengevolge is veroordeeld tot wegzending uit de scbutterlijke diensten tot eene geldboete van f50 per jaar zoolang hij dienstpligtig is, benevens in de kosten van veroordeeling die gemaakt zijn of gemaakt zullen worden. Een huisbewaarder in een licfdadigheids- gesticht te Leerdam heeft een nieuw model- ledikant uitgevoudengeschikt voor zieken waarbij men het bed kau opschudden reinigen, enz.zonder de zieken te verbedden of bun eenigen last aan te doen. Deze eenvondige vinding wordt door de geneesheeren zeer geroemd. De commissie die zich ten doel stelde voor den venninkten C. Vermeere, te 's Gravensande gelden in te zamelen ten einde hem een onbe- zorgde toekomst te geraoet te doen gaanis hierin volkomen geslaagd daar zij het vereischte kapitaal bij elkander heeft gekregen. verstand te boven Wij zijn in staat, het bewijs te levereD, dat er meer dan 66n kind van de gemeente Sas van Gent de school van West dorpe bezoektdat er geen schoolbehoeften door het gemeentebestuur geleverd zijn kunnen wij ook bepaald tegenspreken. Of de onderwijzer, die willekeurig de school sluitop eigen gezag de school weder kan openen, zal het onderzoek wel bewijzen, dat den 11 Julij 11. door den inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland enz. heeft plaats gehad. Dat eene courant als de Nieuwe Middelburger het berigt uit het Hulsterblad gretig overneemt, kunnen wij vatten daar het zijnen lezers in het numraer van 4 Julij 11. in vier regels drie on waarheden verkondigtmen leest „De heer W. den Hollandergeboren alhier (1) en gedurende geruimen tijd hulponderwijzer te Neuzen (2), is benoemd tot hulponderwijzer (3) aan de openbare school te Nieuwerkerk aan den IJssel." Benoemd tot opzigter van fortificatien le klassede opzigter van fortificatien 2e klasse de heer S. Schreurs te Neuzen belast met den dienst der genie aldaar. De heer A. Brink, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Burura. De zamenstelling van het kabinet is door Z. M. opgedragen aan den heer mr. J. Heems- kerk Azn. De heer Eeemskerk heeft j 1. zaturdag een langdurig onderhoud gehad met den heer Weitzel, minister van oorlog. SSas van Grent, 19 Julij. Gisteren morgen werd een jongentje van den werkman Eduardus Martens, ond 3 jaar, nabij diens wo ning alhierlevenloos onder een treem van eene ploeg gevonden waar hij misschien al spelende onder geraakt is. Bij de tweede karaer is ter overweging aangebodeG een ontwerp van wet tot atstand aan Men verneemt dat bij gelegenheid van den doop aan den jonggeboren zoon van Z. D. H. prins Von Wied op het vorsteljjk slot te Neuwied toegediend weder gebruik is gemaakt van den prachtigen bijbelden 17 Julij 1871 door het Nederl. volk aan het vorstelijk echtpaar ten ge- schenke aangeboden. Naar het Weekblad van het Regt verneemt, is bij de Nederlandsche regering door tusschen komst van ouzen vvaarnemenden consul geueraal te Alexandria, het verzoek ingekomen van den minister van justitie in Egypte, om hem voor de geraelde regtCrlijke betrekkingen zoodanige personen aan te bevelen die door bun karakter en kunde en door verkrcgen ervaring in regtszaken geacht kunnen worden voor de vervulling dier betrekkingen volkomen geschikt te zijn. Van Wijk bij Duurstede berigt men dat de kersenoogst in die omstreken zoo overvloedig is dat men genoodzaakt zal zijn deze aan de boomen te laten verrotten. Deze noodzakeiijk- heid zal dan toch zeker ook bier wel bestaan in het humaniteits beginsel van vele boerenom liever hunne vruchten aardappelen enz. te laten bedervendan om ze tegen een matigen prijs ten gerieve van het algemeen af te staan. Een inwoner van Amersfoort maakte onlangs op de Purmerender markt kennis met een koop- vrouw in garen en banddie hem zoodanig scheen te bevallen dat hij haar engageerde om als huishoudster bij hem in dienst te treden. Te spoedig werd een oubegrijpelijk blind ver- trouwen door dien man in zijne a. s. huishoudster gesteld op de boot gaf hij haar in bewaring een bankbiljet van f 1000een gouden horloge met dito kettingdrie snoeren granaten koraleu. waaraan een zilvereu slotbezet met negen juneelen steentjes, welk een en andergeborgen werd in een trommeldie de vrouw bij zich droeg. Te Amsterdam aangekomen z'ijnde kocht hij haar, om zich te vrijwaren voor het verliezen van ziju geld en kostbaarheden een slot op bedoeldeu trommelop den Nieuwendijk loopende, was echter zeer spoedig endeaanstaande huishoudster en de trommel met geld dwenenen hoe men ook vinden. In de Pr. Gr. Ct. worden de ingezetenen van Groningen gewaarschuwd tegen het gebruik van garnalen vooral bij de drukkende hitte. Jl. Woensdag zijn een menigte menschen te Groningendie den vorigeu avond garnalen gebruikten vrij ernstig ongesteld geworden. Die ongesteldheid openbaarde zich in hevige diarrbeebraking en buikpijn. Te Oosterwolde heeft iemand binnen den tijd van 24 uren 3 kinderen door den dood ver- loren, naar de Asser Ct. verneemt, vermoedelijk tengevolge van het eten van onrijpe vruchten. De Brusselsche correspondent van de Arast. Ct. meldt dat een Nederlandsch onderdaan thans angst en schrik verspreidt in de bosschen nabij Boussu (Henegouwen). De „Nederlaudsche on derdaan" is een pyton (slang) van het eiland Sumatratwee meter lang en uit een menagerie ontvlugt. Verscheiden menschen hebben het dier ontmoet en niet dan met de grootste voorzichtig- heid waagt men zich in die streek. a^-'u enz. ver- zocht niet meer te Uit Vilvoorde wordt aan de Indep. geschreven, dat zeshonderd personen uit de militaire gevau- genis naar Leuven zijn overgebragt. Dit feit wordt in verband gebragt met een stnk linnen, dat door een schildwacht zou zijn gevonden en waarop in het Vlaamsch zou zijn geschreven „Waarde vrienden onze eerste poging is mislukt binnen weinige dagen zullen wij slagenwij zullen de gevangenis in brand steken" -- Men ondersteltdat dit briefje gerigt was tot de werklieden aan het kanaal, Een Fransche abt heeft het boek Daniel met nieuwe commentaren uitgegeven. Daarin komt het volgende voor: „Het vierde dier met de tien horenswaarvan Daniel spreektis de Duitsche bond de kleine horen die groeit en sterker wordt dan de andere is Pruisen. Die horen zal door den Zoon des menschen gebrokeu I l\u r- r* l,i.. i, In i iitAiidt 1, I /I ,1 l 1 (1) Te Domburg. (2) Sedert anderhalf jaar te Hellevoet- sluis. (3) Hoofdonderwijzer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1