ALGEMEEN 1 HOEDEN EN PETTE No. 955. Zatnrdag 18 Julij 1874, 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Ingezonden Stukken. Ilandelsberigten. Advertentien. F. A. DDPDIJ JPolitieb: Overzigt. Het gewigtigste feit van den dag dat aller tongen bezig houdt is den aanslag op het leven van v. Bismarck. Een uitvoerige vermel- ding van de bijzonderheden die, voor zoover be- kend zich bij dit belangrijk feit hebben voor gedaan konit voorzeker niet ten onpas. We zullen ons bierbij ecbter bonden aan de waar- schuwing van de Koln. Ztg. om vooreerst nog niet verder te gaau dan de berigten. Waar schijnlijk zal het verhoor van den moordenaar nog tot belangrijke ontdekkingen aanleiding geven. Bismarck zou maaudag middag ten 2 ure naar het nabij Kissingen gelegen gebucht Saline rij den en dns was bet niet te verwonderen dat omstreeks dat uur eenige drukte in de nabij- heid van zijn hdtel heerschte. Toen het rijtuig moest wenden om den hoek te passeren werd op eens den weg versperd door een persoon, in geestelijk gewaaddie door vooruit te dringen ongemerkt den koetsier nood- zaakte de paarden in te honden. Van ditzelfde oogenblik maakte nu de moordenaar gebruik om bet schot te lossen dat de prinsdoor dat hij toevallig bij het groeten eenigzins bukte, slechts aan den voorarm trof. De moordenaar vervolgde nu zijn weg en was reeds ver venvijderd toen men eerste op de gedachte kwam wat er wel gebeurd was. Men ijlde den dader na die nn gegrepen werd door den beer Lederereen broeder van den tenor. Dit ging ecbter niet gemakkelijk want de moordenaar greep hem bij de keel en beet hem in de vingers. De beer Lederer liet hem echter niet los tot hem door anderen hulp werd geboden. Chicago is deze week weder door een ver- schrikkelijken brand geteisterd. Dingsdagavond ten 5 ure werd men het eerste teeken van brand gewaarwelke zoo spoedig toenamdat in een oogenblik tijds vier blokken hnizen beginnende bij den hoek van de Harrisson en de 12e straat waren veruield. Daarna sloeg de brand over naar de Harrison- en Cakestraten vernielde een kerk, het postkantoor en vier hotels. Men liet tal van gebouwen in de lucht springen doch te vergeefs Ten 10 are werden de vlammeu onbedwingbaar en dreigden zich tot aan den oever van het meer ait te strekken. Te middernacbt was men aan de Vanburenstraat de brand meester. Meer dan 20 blokken hnizen zijn vernield en 4 pompiers wer den gedood. Een hevige zuidwestenwind droeg er zeer toe bij om het vuur te verspreiden. De schade wordt begroot op 4.000 000 dollars waarvan 2t/2 millioen slechts is veizekerd. Neuzen, 17 Julij Woensdag 11. is het 2e Zuiderzendingsfeest, op Znid Bevelaud nabij Goes op de Hollandsche Hoeve gehouden. Ds. Cohen Stuartgewezen predikant te Rotterdam opende het feestds. Drostuit Leiden, hield de sluitrede. Ruim 4000 personen waren tegenwoordig. Wij vernemen dat op den 14 Julij te Serooskerkein Walchereueen woonhuis en twee schuren door ecu tot nog toe onbekeude oorzaak zijn afgebrand. Men berigt ons er bij dat teu verleden jare bij den zelfden persoon waar nu de brand beeft gewoed eveneens een 8chuur door brand is vernield geworden. Uitslag van de op den 14 Julij jl. plaats gehad hebbende herstemmicg voor een lid der provinciate staten van Zeelaudtusschen de beeren H. A A. Baron Col lot d'Escury en L.J. F. van Waesberghe. Aantal kiezers 816 Uitgebragte stem men 646 Biljetten van onwaarde 15 Geldige stemmen 631 Gekozen de heer H. A A. Baron Collot d'Escury met322 st. De heer L. J. F. van Waesberghe verkreeg309 Hieronder laten wij een overzigt volgen van het getal kiezers en dat der ingeleverde biljetten, door iedere gemeente van het kiesdistrictzoo bij de verkiezing op 30 Jnnij als bij de herstem- ming op 14 Julij jl. Te Zierikzee had een treurig ongeval plaats. Een bijna 7jarig meisje heeft spelende een koper oorbelletje ingeslikttengevolge waar van het binnen korten tijd een lijk was. De korporaal A. C M.van het 5e reg. infanterie te 's Bosch een jongeling van 19 ja- ren, heeft zich zaturdag namiddag tusschen half drie en drie ure, wacht hebbendeaan de St. Jacobs kazernemet een geweerschot van het leven beroofdterwijl niemand het zag (de sergeant en manschappen waren buiten de wacht, alleen 3 man ,zaten in de wacht te eten ruggelings naar hem) heeft hij zijn gevveer geladen en waar schijnlijk tegen den slaap van het hoofd gezet en in eene zittende houding met behulp eener liniaallosgetrokken de drie etende soldaten stoven de wacht uit, en de wachthebbende sergeant binneugekomen zijnde vond zijn korpo raal met een verbrijzeld hoofd; de halve schedel was tegen het raam gevlogen en de hersens tegen de muur gespat; het was wel een afdoeud schot geweesthij was een lijk. De aanleiding tot dezen zelfmoord was onor- deljjk gedragin zoodanige mate dat hij niet meer iD aanmerking kon komen tot bevordering in een ztjner zakken vond men een verzegelden brief aan zijne moeder gerigt die zeker nog dien ongelukkigen diep zal hetreuren, Naar men verneemt is Z. Ex. deluitenant generaal Verspijck den 8en dezer (e Napels aangekomen met het plan om eenige weker. in het zuiden te vertoeven alvorens zijn reis naar Nederland voort te zetten. Wij lezen in de Arnh Ct het volgende Ofschoon wij er ons in geenen deele voor aan sprakelijk stellen vermelden wij alleen dat het gerucht loopdat de ministers van buitenland sche zaken oorlog en marine hunne portefeuille zouden behouden en de heer van Reenen zelf optredende als minister van binnenlandsche zaken, met de aanvulling van het kabinet zou belast zijn! Waarom Nederland zooveel in de Spaansche effecten verloren. heeft. Dezer dagen zeide iemand „De Spaujaarden wreken zich nog op de uakomelingen van Piet Hein. Ze uemeu niet slechts het kapitaal terug maar de rente op den koop toe Onder de vele vreemdelingen en bezoekers die 11. zondagden domtoren te Utrecht beklommeu, behoorde ook zekere Cs. Fondsuit Zaandam. De man, die 53jaartelde, was aan beide beenen verlamd en beklom de 365 trappen met zijne krukken een togt die 2 uren dnnrde. Te Asperen nam reeds tien jaren geleden iemand heimelijk nit een koekkraam een peper koek weg hetgeen door niemand werd opgemerkt. Zijn geweten echter beschuldigde hem voortdtirend en gaf hem geen rust, alvorens hij een dezer dagen aan hetzelfde kraam een dergelijken koek kocht, zijn vroegere daad meedeelde, ter betaling van beide koekeu een rijksdaakier gafmet ver- zoek om het te veel betaalde aan een arme te gevenen verzocht dat men nu zijn vroeger vergrijp wilde vcrgeten en vergeven. De Belgiscbe bladen zijn vol van mede- deelingen betreffende de ontzetiende venvoestin- gen in de noordelijk Belgische gewesten op 11 dezer door zware onweders aangerigt. Ook in N.-Braband en Gelderland heeft op dien en den volgenden dag vrij algemeen doch in mindere mate zwaar weer geheerscht. Te Den Hout sloeg j de bliksem in den koepel van den kerktoren en j in de woning van een iandbouwer Dit laatste gebeurde ook in 't gebucht Steelhoven. Te i Hintham drong de bliksem in een ledigstaaud I huis. Het nichtje van een der buren aan de j pomp bezig zijndevoelde op eens een hevigen schok waardoor zij bewusteloos nederviel. Spoe- j dig bijgebragtondervond zij evenwel nader- hand nog een zekere stramheid in regteroog en j ledematen welke echter thans weer verdwenen is. Te Randwijk trof de bliksem een huis en verbrijzelde eenige glasruiten. Ook is de bliksem daar in een op den dijk staande schuur geslagen, zonder brand te veroorzaken. Te Buren werden zes runderen van den graanbandelaar De Krnyff door het hemelvuur gedood. Bij Hnlst in Zee- laud werd een schuur in een oogwenk in voile vlam gezetwaarbij eenige kalveren zijn verbrand en een voorraad hooi en landbouwgereedschappen werden vernield. Ook werd daar een boeren- woning getroffendoch de bewoners kwamen met den schrik vrij. Te Lichtenvoorde is een wening aan den grintweg naar Varsseveld in korten tjjd totaal afgebrand. Van den inboedel is nog veel gered geworden. Ook te Aalten sloeg dien dag het onweder in een boerenhuis, dat tot den grond is afgebrand behalve het vee is er weinig gered. Te Lichtenvoorde was niets, te Aalten alles tegen brandschade verzekerd. j Verschillende bladen ookonsblad, hebben dezer dagen gemelddat de komeet Coggia den 23n dezer op klaarlichten dag ziglbaar zal zijn. Inderdaad zal ditvolgens de verklaring van den sterrekundige Hindhet geval zijn doch men verzuimde er bij te voegen dat op dien dag een goede telescoop noodig zal wezen. De meesten zullen zich dus dezer dagen moeten vergenoegen de staartster des avonds te aanschouwenwelke moeite rijkelijk beloond wordt door de schitterende pracht van het ver- schijnseldat thans omstreeks middernacht in zijn voile heerlijkheid prijkt. Helziaete, 16 Julij. Verleden zondag viel onze gemeente eece groote eer te beurt. Onze nog zoo jeugdige zangmaatschappij Kunst en Vermaak namonder de leiding van haren bekwamen en onvermoeibaren bestnurderden heer Jan Varendonck deel aan den internationa- len prijskamp van Gent. In de lste sectie. 3de afdeeling, deed zij zich hooren naast Ido's mannenkoor van Hendrik Ido arabacht en Enterpia van Verrebroek. Twee stemmen werden haar toegewezen voor den eersten prysen zij verkreeg den tweeden met eenparige stemmen der beeren ge- zworenen. Bij hare terngkomst aan het station te Selzaete werd zij door den heer vrederegter Stokmann met guile woorden ontvangen en on/.en eere- voorzitterden heer H. Willems, wist daarop met de hem gekende hartelijke taal te antwoorden. Niemand zal betwisten dat deze eerste, pas op het gebied der kunst, ons klein Selzaete verheft. Dit is een treffend bewijs van datgene wat volharding en goeden wil, op korten tijd kunnen teweeg brengen. Weest fier Selzaetenaren strijd op de vreed- zame baan der kunstwaar nooit geen bloed vergoten wordt, voort. Dat dezo eerste zoo roemrijke overwinning u een prikkel zij tot het verwerven van nienwe lauwereu staat niet stil bij deze palmwerkt hardnekkig en zonder rust voort, behaald nieuwe en nog schitterender zegepralende erkentenis van alien die een echt Vlaamsch hart in den boezem voelen klop- pen de magtelooze gramschap uwer benijders zullen uwe belooning zijn. - Men schrijft uit New-York dd. 10 dezer dat Minnesota verwoest wordt door benden sprinkhanen. BROEDERLIEFDE. Dordrecht, 16 Julij. Bevallen van een Zoon, Mevrouw VAN IJSSELSTEIJN geb. Peeters. Neuzen, 16 Julij 1874. Aan alien die aan den door niij oO 43 gedaue oproep tot mildadigheidsbetoon aan een weduvve en vier weezen zoo welwillend en mildelijk hebben beantwoord betuig ik mijn oprechten dank. Westdorpe. B. F. REMERIJ. De BURGEMEESTER van VLIS- SINGEN Verzoekt de Burgetneesters der gemeenten aau de Westerscheldeom, bijaldien in hunne ge meente het lijk van een ongekleed jongman mogt worden gevischtdaarvan per tele- grraaf kenuis te willen geven aan den heer IX- -A..- folate te "Vlissingen. Vlissingen 14 Julij 1874. De Burgemeester van Vlissingen WINKELMAN. TE VLISSINGEN. heeft de eeraan beeren ingezeteneu van Neu zen te berigtendat hij voornemens is om MA ANDAG a. s. HEd. te komen bezoeken. Kr^TTeBsssagHaasEasaOTeca&rseiSGaEBCTeee Namen der gemeenten. Axel Boschkapelle Clinge Graauw Hengstdijk Hoek Hontenisse Hulst Koewacht Neuzen Ossenisse Overslag. Philippine. Sas van Gent. St. Jan Steen. Stoppeldijk Westdorpe. Zaamslag Zuiddorpe Totaal Getal kiezers. 113 17 14 34 12 47 98 76 28 109 17 34 26 37 37 87 16 Uitgebragte stemmen bij de verkiezing op 30 Junij. herstemming op 14 Julij. 816 66 9 11 21 7 25 76 59 21 63 13 5 7 22 18 27 16 61 535 78 13 9 27 9 36 87 63 20 89 16 3 7 26 25 36 28 65 9 646 Is er eene deugd, die meer het bewijs geeft van een gevoel- vol hart, die meer den stempel draagt van een waarlijk edel mensch, dan de oprechte broederliefde? Hoe weldadig is ze voor de samenleving, voor elk huisgezin, voor iederen nood- druftige, die naar bulp uitziet. Liefde, zuivere, werkdadige liefde veredelt den armoedigsten bedeiaar, wanneer dezelve ziju gemoedt bezielt en ontvlamt en maakt hem aanzienlijker, dan den trotschen rijke, wien deze schoone go waar wording vreemd is. 0welk een zegen is een liefderijk mensch voor zijne medebroeders. Een zoete voldoening is het den weldadige, znchten te stillen, tranen te stelpen, een gevoel, dat den licf- delooze vreemd blijft. Welk een last voor zijne onderdancn is de man, die hen streng en onmeedoogend bejegent, hen lasten oplegt, welke zij niet dragen kunnen en elken misslag met onverbiddelijke gestrengheid straft. Welk een schandvlek voor de mensehheid is hij, die door den nood van zijn bedrukten broeder niet getroffen wordt. Hij toch, die koud en gevoelloos een mensch aan zijne zijde ziet lijden, zijne hand niet uitstrekt, om hem te helpen, den mond niet opent om hem te troosten, hij, die tranen ziet vloeien, welke hij zou kunnen dragen en dit niet doet, die zijn oor niet leent aan de klaagstem des iijdenden en niet gewillig zijn hart voor hem opent, verdient het voorrecht niet, boven het redelooze dier gepiaatst te zijn; maar lieil en Goddelijke zegening verdient de edele menschen- vriendwant hij beantwoord aan zijne bestemming als mensch. navolgende Hem, die eenmaal zeide: „Hebt elkander liaf, zoo als ik u heb lief gehad." 0! welk een paradijs zou de aarde worden, wanneer eendracht en broederliefde onder al hare bewoners heerschten! Welk een zegen zou elk mensch voor zich en voor anderen worden op wien de geest der liefde rust en op wien de behoeftige zijne hoop kon vestigen. Wij alien weten en gevoelen het en er is niemand onder ons, die, door do schoonheid van dit denkbeeld weggesleept niet vaak het edele voornemen vormde, voor het welzijn zijner broeders alles aan te wenden. Dan boden wij ieder vriendelijk de hand, bedekten begane misslagen, openbaarden liefderijk het verborgene goede, droegen met vreugde vreerade lasten, gaven de weduwen, die bij den laatsten kus aan haar' stervenden echtgenoot met hare kinderen in droefheid en ellende zuchtten, een deel van onzen overvloed en alzoo schiepen wij zegen en geink om ons he en. W. B. F. R. De aanvoer van Tarwe was gering en ging 20 ct. la»er Rogge 20 a 30 cent en Gerst 20 ct. lager. I'uike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 12,80 a f 13 30 Overmaassche f 11,40 a f 12,—, Rogge, Zeeuwsche en Vlaam sche f 10,00 a f 10,70, Overmaassche f 9,60 a f 10,50. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 8,20 a f 8,50, Overmaassche f 7,— a f 8.--, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 8,20 a l 8,50, Overmaassche f 7,GO a f 8,—. Haver, dunne f 5,10 a f 5,60. dikke f 5,20 a f 6,20. Paardenboonen f 8,80. a I 9,20, Duiveubooneu f 9,00 a f 10,00. Witteboonen f 00,00 a f 00,00. Bruinebooaen f 00.00 a f 00.00. ErwteuOOOO. a 00,00. Kooliaad f 11,40 a f 12,00. Lijnzaad a st. IN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1