ALGEMEEN No. 954. Woensdag 15 Julij 1874, 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. JPolitiels Overzi^t. Er is meermalen veitrouwrend opgewezen dat Mac Mahon de man nie! isom laugs kruipemien oinweg Let hem toevertrouwde gezag aan iemand anders over te dragen en hetgeeu in de laatste dagen uit Versailles wordt vernomen bevestigt ten vollen de venvaehtingdie men op de eerlijk heid van den soldaat president heeft gebonwd. Na al het drijven der partijen beeft als bet bait, van den leger commandant geklonken die vast beraden op zijn post staal cn geen oogen- blik in beraad heeft gestaan zich 6enescbrede, door wie of wat ook te laten betwisten. „Voor zeven jaren hen ik door a gekozen. Twisthaspelkruip en intrigeerzooveel ge wiltik bemoei mij dnarmee nietmaar wacht u ook mij in mijn gezag te bekorten. Ik droeg niet te vergeefs het zwaard des krijgsmans zoolaug aan mijne zjjde Dat is de inhoud der korte boodschap van Fraukrijks president aan de nationale vergade- ring gegeven en bij de algeineene malaise die er bestaatis zeker niets weldadigerdan deze openecordate houding van het hoofd van den staat. Dat echter de politieke drijvers zich niet zoo dadelijk nit het veld znllen laten slaan blijkt nit de houding der nationale vergadering daar zij elk voorstel tot hare ontbinding hat'dnekkig biijft verwerpen. Het H. B. beschuldigt de Franschen dat ze in den grond te ordelievend zjjn en dat-zejnist om bet volmaakte te bereiken het goede verliezen, evenals de hnismoederdie door overdrevene kraakschheid de rust en het wezenlijk genot, van baar gezin versloort. Het HB. vergelijkt het tegenwoordige politieke standpnnt. van Frankrijk bij dat van 1792, loen de afgevaardigde Lormonrette aandrong op het nemen van bnitengewone maatregeleu om een einde te maken aan de verdeeldheden waaraan het land ten doel stond en die het in de oogen van het overige Europa verlaagden. Het eene deel der vergadering wilde de verwerping van den konink lijken troon het andere zocht naar onderdruk king van den herlevenden vrijheidsgeest. Deze herinneriug van hetgeen 80 jaren is ver leden toont, hoe weinig Frankrijk bij al zijne worstelingen sedertdien tijd nog is vooruitgegaan. Lodewijk XVI, Napoleon I, Lodewijk XVIII, Karel XLouis Philips Napoleon III zijn op en afgetredenFrankrijk is in het raateriele reuzeuschreden vooruitgegaanmaar ontwikke- ling, zedeljjkheid, karakterdeugd en burgertrouw heltben zoo het schijnt, totaal stil gestaan. Uit Spanje verneemt men geen andere berigten, dan dat de legercorpsen versterkt worden en men zich voor een nieuwen aanval voorbereidt. Morioues is nil benoemd tot commandant en chef der trpepen Men venvacht echterdat de nieuvve expeditie niet groote zwarigheden zaltekampen hebben daar ook de tnagt der Oarlisten in den tuSschentijd nog aangroeit eh men zelfs van dien kant nieuwe aanvallen vreest. Ni'uzen, 14 Julij. In de in den loop der vorige week gehon- den zitting der provinciale stafen van Zeeland is o hi. bet volgeude hchandefd en besioten Aangenomen met 36 tegen 3 stemmen het voorstel van geilepntec.nle staten tot rerkoopvau hoomen staande op den weg van Hulst naar Walsoorden met een later ingekomcn adres van J. A. Pateer Ez te Hontenisse, tot het onder- hands koopen van 100 dier hoomen. Aangenotnen met 39 tegen 1 stem het vborstel van gedeputeerde staten omtrent het adres van mr, J. G. de Witt Hamerte Goes curator in het faillissement van J Hoekman aannemer van het maken van een aanlegpiaats te Hoedekenskerke tot, het niet toepassen der korting egens het te laat opleveren van het werk. Aangenomen met 39 tegen 1 stern bet voorstel van gedeputeerde staten omtrent eer. adres van P. den Boeraannemer van het maken eeuer aanlegpiaats le Katscbe veer en van zijn borg II. Hugeter bekoming van kwijtschelding der toegepaste korting wegens te late oplevering van 1 het werk. j Zonder hoofdelijke stemming afwijzend be schikt op het verzoek van W. A. Visserjz., te j Wolphaartsdijk, aannemer der onderhondswerken aan den provineialen grind weg met veerdam en j steiger aldaarter bekoming van teruggaaf van de toegepaste korting wegens het te laat ople veren van dat werk. Aangenomen met 39 tegen 2 stemmen het voorstel van gedeputeerde staten omtrent het adres van G. Knoldirecteur der Commercie- Compagnie te Middelhurgter bekoming van! teruggaaf van de toegepaste korting wegens het te laat opleveren van een stoomketelgescbikt voor de stooinbooten Westerschelde en Zeeir.vsch- Vlaanderen. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de vergadering zich met het voorstel van gedep staten tot het vaststellen der grenzeu van de werken tot zeewering of oeverrerdediging van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen. Gescbiedt lezing der verschillende lapporten betrefifende het voorstel van gedep. staten tot wijziging van het algemeen regleinent voor de poiders of waterschappen in Zeeland. Deze ver schillende rapporten worden ter griffie gelegd ter inzage voor de leden ten einde in een volgende vergadering deze zaken te behandelen. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van den provineialen opzigter P. F. W. Eugelse, strek kende tot vergoeding van reis en verblijfkosteh. Men meldt uit Hulst den 11 Julij: Gisteren in den vroegen morgen oinstreeks 3'/2 lire kwam een vrij hevig onweder opzetten hetwelk voor de naburige gemeente Graauw minder gunstig is afgeloopen. De scbuur der hofstede bewoond door den landbouwer P A. van de Voorde Oude Graauvvpolderword door den bliksem getroffen en stond in een oogwenk in vollen brand, Vjer kalveren zijn daarbij omgeko'iiien een wagfen bet booicenig stroo en het paardentuig zijn in den brand gebleven. Bij den berbergier Willem Staaldrong het bemelvnur door den schoorsteen naar biitnen en rigtte daar eenige schade aan het gebouw en buisraad aan. De bewoners kwamen gelukkig met den scbrik vrij. Men zegt dat genoemde Staal eenig gering letsel heeft be'komen. Van eene vvelwillende hand ontvingen wij bet volgende relaas van den mbbrdfe'Koewacht Maandag 6 Julij jl. was Jacobus Varewijck stroodekkerwouende aan der; Heijkant, onder de gemeente Koewacbtdes morgens 11 are, nadat bij even als den vorigen dag, wat meer dan gevvoonlijk gebruikt had, op weg naar zijne woning en passeerde het veld van Ludovicus Geerswaarop dieus beide zoneu bezig waren te hooijen. Vroeger had Varewijck getracht met de zuster van die gebroeders Geers eene verkeering aan te knoopen die de eerste om wijze reden had afgeslagen daar Varewijck wiens vrouw ruira 2 maandeu geleden was overledeu en die nu met 2 kinderen eene dochter van 16 jaren en een zoontje van 8 jaren huisdevoor een zeer gevaarlijkoploopend persoon bekeml stond wien men liet>t op een afstand moest boudeu vooral ook aangezien bij hier en elders zich steeds beroemdc dat hij voor geen klein gerncht vervaard en ook reeds meermalen zijn tegen- standers telijf geweest was. Toen nu Varewijck het hooiveld passeerde had hij beide broeders weder eenige verwijten aaugaande hunne zuster te doen waarbij hij zich van eenige inin kiesche uitdrukkingen bediendedie door de gebroedershoewel in minder hevige bewoordingen, werden beantwoord; het was duirlelijk dat zij voor hunne zuster, even als de geheele familie Geers ter goeder naam en faam bekend staande, party trokken. Varewijck moest en zou zich wreken hij roept den oudsten der broeders toe: blijf eeus staan als gij durft" ijlt naar zijne woningdie hij onmiddellijk daarop weder verlaatin de hand een oud bbnloops jagtgeweer houdende, legt op Adriaan Geers aan, van wien hij zich omstreeks 15 passen af bevind en schiet hem neder De getroffenewien het geheele schot bijna a bout portant in de burst en bovenbuik had getroffen, slaakt een zucht. en valt onmiddelijk dood neder ongeveer 80 stuks hagelkorrels van de grootste short hadden zijne longen en zijn hart doorboord, zoodat hij zeer spoedig een 1 ijk was, De onverlaat werpt daarop zijn geweer in het tc velde staand graanschopt zijne klompen uit en zet het op een loopengevolgd door den broeder van het slachtofferwien het evenwel niet gelukte hem te grijpen. Spoedig was hij in het dichte stuikgewas verdwenen. De ontsteltenis en deelneming, daar terstond veischeidene huren en omstanders aanwezig warenwas grootdoch niet minder groot is het vei'lids dat de beide bejaarde ouders lijden, daar de verslagene algemeen als oppasend en hulpvaardig te boek stond. Het kantongeregt te Axel met de brigade marbebaussbe ook uit Belgiewas spoedig met de gemeente politie op de plaats des onheils aanwezig en de lijkschouwing heeft daarop den volgenden dag door de geneesbeeren A. de Fouw te Axel en Th. F Martin te Hulst plaats gehad. Tot dns verre heeft men den moordenaar die ook in Belgie als een gevaarlijk snjet gesig- naleerd staatniet in handen kunnen krijgen. Volgeus een bij de regeriug ontvangen tele gram nit Indie van den 28 Junij isdekampong Garouw door de marine beschoten en door den vijauji verlaten. Na een scherp gevecht is ook Kotta radja bedil genomen. Beide positien zijn door onze troepen bezet. Het verlies bedroeg aan onze zijde 4 dooden en 28 gewonden waar- onder 4 officieren Het volk van Pedir werd door ons vnur belet versterkingen aanteleggen. Middelburg-, 13 Julij. De gemeenteraad alhier heeft hedeu middag met 13 tegen 4 stem- men (die van de heeren van VisvlietDron kers Jeras en Snijders) eene gewigtige heslissiug genomen omtrent de toekomst onzer gemeente betreffende het adres van de heeren van Zeijlen Deckersckeepsreeders te Rotterdam daarbij verzoekende om alhier een drooge dokwerf van reparatie etc. te mogeu aanleggen en exploi- teren tevens van de gemeente voor dit grootsche werk een subsidie van f 50 000 vragende na deugdelijke bevindicg van het geheele werk, Niinmer is er een voorstel in den gemeente raad behandeldwaarbij het publiek zich zoo duidelijk heeft doen hooren. Verschillende adres- sen werden ingediend, te zamen van 1800 hand- teekeningen voorzienfen einde het voorstel te ondersteunen De plaats voor het publiek iu de ruime raadzaai was dan ook heden middag veel te klein om alien belanghebbenden eene plaats te bezorgen bij de behandeling van het voorstel. Onmiddellijk nadat het was aangenomen zag men de nationale driekleur uit honderde woningen wapperen als blijk van ingenomenheid met het besluit. Moge het besluit van den Middeiburgschen gemeenteraad van 13 Julij 1874 een begin zijn van eencn nieuwen dageraad van bloei en wel- vaart voor stad en ingezetenen De commissie voor het Z. M. den koning ter gelegeuheid van zijne 25jarige regeringaan gebodeti Zeeuwsch geschenkheeft zaturdagjl. te Middelbnrg, hare eindvergaderiug gehouden. Uit de alstoen overgelegde rekening is gebleken, dat al de uitgaven uit de van 1500 Zeeuwen ontvangen bijdragen zijn kunnen bestreden wor den. Het archief der commissie zal worden aangeboden aan het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen ter bewaring in zijne bibliotheek. De leden der commissie hebben aan hunnen voorzitter jhr. mr. J. W. M. Schorer en secre- taris mr. G, N. de Stoppelaareen stel groote photographische afbeeldingen van het zilverstuk ter herinnering vereerd. Met een gemeenschap pelijk diner op de bovenzaal der societeit St. Joris is de commissie ontbonden. Uit de rekening en verantwoording van den algemeenen penningmeester der hoofdcominis- sie voor 't koningsgeschenk blijkt dat het zuiver bedragdat bij 's konings thesaurier gestort is, de som van i96 469.61 bedraagt. Met zekerheid verneemt men dat Z. Exc. de luitenant-generaal van Swieten opperbevel- hebber der expeditie in Atchiniu de volgende maand (Augustus) hier te lande wordt terngver wacht. De aanvragen van onder-officiereu om voor 2en Untenant bij de infanterie in Oost Indie in aanmerking te komen zijn zoo lalrijk dat in November a. s. nog een tweede examen zoowel gewoou als verligt, zal plaats hebben. De uitslag van het concours van zaugge- zelschappen te Gent is geweestdat Lokeren den eersten prijs heeft behaald; Caecilia te's Hage heeft den tweeden eu Zanglust to Amsterdam den derden prijs verworven. Men meldt uit Breda van 11 Julij: Het zeer Telle onweder, dat heden ochteud tusschen 4 en 5 uur boven onze stad en omstreken woedde, heeft een treurig ongeluk teweeggebragt. Vijf arbeiders waren aan den Terheischen weg aan 't uit diepen der vaart werkzaam in een schuit gezeten. In een klein overdekt gedeelte van die schuit schuilden vier hunner voor den regen een vader en twee zoons en nog een zoon van den vijfden aanwezige. Deze laatste ging juist het zeil inhalen, toen de bliksem in de schuit sloeg, waardoor hij gewond en de vier overigen gedood werden. Het U. D. bevat onder den titel „Kan dit zoo blijveneen ingezonden stuk, naar aanleidiDg der voorstelling in den circus Carre en gerigt tegen de exploitatie van kinderen daarbij. Een der te Utrecht door de moeder aan den directeur verhuurde kinderen isna eenige avonden medegespeeld te hebbenwaar- schijalijk door inspanning, na eene kortstondige ziekte bezweken. Op verscheidene plaatsen worden in deze warme dagen de schooluren zoodanig gewijzigd, dat de kinderen gedurende de grootste warmte niet in de schoollokalen behoeven te vertoeven. Te Zwolle heeft de plaatselijke schoolcommissie aan de hoofdonderwijzers doen wetendat zij vacantie moeten geven vvanneer de thermometer 's namiddags 80o Fahr. aanwijst. In Twenthe liet een machinist den spoor- frein stoppeuoindat de passagiers zooveel gerucht maaliten. Bij onderzoek blcek dat zij een man zagen hangen in een boomgaard. Men ging er op af, om te zienof men hem nog redden kon maar dat behoefde niet. De ver- hangene was een vogelverschrikker. Men meldt uit Assen dat toen dr. A. Knyper op 't zendingsfeest druk aan 'tspreken was en de uitdrukking deed: „Ons leger valt niet" het geheele corps muzikanten naar beneden viel daar de banken en leunigen die aan de hoomen waren bevestigd, braken. Menigeeu perste dit een glimlack af, sommigen sehaterden het uit vau lagcheu. De spreker was geuoodzaakt eenigen tijd het stilzwijgea te bewaren dat hem hlijkbaar moeite kostte. De vermaarde sterrenkundige Hinddeelt mededat de komeet van Coggia den 23 dezer maand op klaarlichten dag zigtbaar zal wezen. Het is merkwaardig, zegt het Wag. Weekbl., dat in onze dagen onder de joden het verlangen ontwaaktom naar het land hunner vaderen weder te keerenzij houden den tijd hunner terugkeeriug voor zeer aanstaande. In Frankrijk, Engeland en Amerika hebben zij in de laatste jaren reeds aanzienlijke sommen verzameld tot den aankoop van het Heilige Land en in't bijzon- der tot den tempelbouw. Ook in Duitschland is er beweging. Nog onlangs verseheen nit Frankfort een oproeping, door drie Rabbijnen onderteekend, aan de joden, om een vereeniging ter kolonisatie van Palestina op te rigtcn. Hoe groot is de oppervlakte der woeste gronden in ons rijk De gansche opper vlakte van ons land beslaat ongeveer 3 300.000 hectaren en daarvan zijn onbebouwd 668.500 hectaren. Behalve dezeheeft men nog 45.000 hectaren water en inoeras, voornamelijk in Fries- land en Noord Holland. Van die 668.500 hec taren woesten grond zijn vatbaar voor bebouwen, althans met hontgewas 600 000 hectaren. In den laatsten menschenleeftijd (30 jaren ongeveer) zijn ontgonnen of van water tot land gemaakt 174 000 hectaren en als nu een volgeud rsesm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1