ALGEMEE1V No. 952. Woensdag 8 Julij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. JPolitieli Overzigt. Er begint meer eenstemmigheid te komen in de berigten over het gevvigt der nederlaag, door de Spaansche republikeinen aan de Ebro bij Estella geleden. De oude bevelhebber, zoo het scheen, met de sterke eu onneembare stelling des vijands bekend, heeft getrachtdoor gefingeerde aiarschen bij overrompeling zich van de hoofdpunteu meester te maken. Hij heeft daarbij echter buiten den waard of de Carlisten gerekend. Naauwelijks zelf met een corps voor eene der hoofd redoutes gekomenwerd men met zulk eene hagelbni van kogels ontvangen, dat het zelfs aan Concha met zijn staf niet mogelijk was, zich spoedig genoeg in veiligheid te stellen. Vandaar ook dat het verlies der officiereu betrekkelijk zeer groot isgeworden. De overroinpelaar is dns in zekeren zin zelf de overrompelde gevvorden. Concha was een man van 66 jaar en in den krijgsdienst grijs geworden een soldaat van den echten stempel. Hij plaatste zich te midden der eerste linie van bestormers en kreeg een kogel in de borst, die onmiddellijk een einde aan zijn leven maakte. Zijn zoon, in zijne onmiddellijke nabijheid strijdendeving slechts het lijk des vaders op. Intusschen schijnt de strijd met nieuwe woede te zullen worden hervat. 47 nieuwe bataillons met achttien stukken geschut zijD vooreerst ter rersterking en aanvulling opgezouden maar uit dit proefje blijkthoeveel Spaansch bloed nog zal inoeten vloeijen voor en aleer de Carlisten voor goed zullen zijn verdreven. De ondersteuning van de Navarrezen en de bergachtige landstreek komen de laatsten zeer ter hulp. Aan een geregelden veldslag valt niet te denken. Het is een strijd van corps tegen corpswaarbij meestal dat gedeelte de over winning behaalt, dat de beste positie heeft of van de krachtigste ammunitie is voorzien. De meest onverschrokken persoonlijke moed helpt veelal niets daar een kogel dikwerf uit een hoek snort, vanwaar men dieu in het geheel niet zoa verwacht hebben. Het kijkglas der Franscbe politick wisselt nog gedurig van tableau. Dan treedt de republiek, dan het koningschapdan het kftizerrijk het meest op den voorgroud. Mac Mabon schijnt zich om al dat parlementaire gehaspel weinig te bekommeren. Rustig bezit hij zijn presidentalen zetel en moet volgens sommigen gezegd hebben, zich geen enkelen dag te vroeg van zijn breeden stoel te zullen laten verdrijven. De tijd zal het leeren. In het Engelsche lagerhuis heeft dingsdag jl. een belangrijk debat plaats gehad. Het gold hierbij de meerdere onafbankeljjkheid van Ierland. De Iersche afgevaardigde Butt besprak met warmte en bezadigdheid de belangen van zijn land. Het antwoorddoor Disraeli op deze rede gegeven is, zooals de telegraaf het mededeelt, van gewigtige en reel omvattende beteekenis. Hij wees daarbij op eene groote crisis, die nader bij was, dan men meende en betoogde, dat daarom Groot Brittannie zeer aaueen gesloten beboorde te blijven. Men is gewoon aan de oratorische wendingen der diplomatcn maar zeker zal dit woord van den Engelschen premier menige vraag uitlokken. Terwijl v. Bismarck nog altijd zoowat schijnt te laborerenis het, of de grijze keizer van Duitschland weer verjongd is. Althans de oude man reist nog van de eene piaats naar de andere. Van Ems begeeft hij zich naar Coblentz vervol- gens naar Frankforttrekt verder naar de bad plaats Homburg, om vervolgens tegen bet midden der maand te Galstein aan te komen. De officieuse Norddeutsche Zeitung wijdt een woord van warme hulde aan den heer Bancroft, den eerlang naar zijn vaderland terugkeerenden Amerikaanscben gezant. Sinds Franklin door Frederik den Grooten ontvangen werd zegt het blad is de verstandhouding tussohen Duitschland en de Vereenigde Staten nooit inniger geweest, dan gednrep.de de jaren, welke Bancroft bier als gezant heeft doorgebragt. Keizer Wilhelm heeft hem zijn levensgroot por- tretopzettelijk voor dit doel geschilderd ten gescheuke gegeven. Neuzen, 7 Julij. De heer A. Brink predikant bij de Christelijk gereforraeerde gemeente alhierheeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Burum prov. Friesland. -A-xel 7 Julij. De heer F. Caland station- chef in deze gemeente is als zoodanig verplaatst naar St. Gilles-Waes. terwijl als station chef alhier is aangesteld de heer Moes. Hulst7 Julij. In de gisteren gehoudene vergadering der 12e afdeeling van de maatschappij van landbouw is na verwerping van een voor stel om een toelage aan de te benoemen secretaris te geven tot secretaris der afdeeling gekozen den heer L". van Waesbergbe—Janssens met 73 van de 98 nitgebragte stemmen. De gekozene had zich zelve staande de ver gadering candidaat gesteld. van (jrXMit., 5 Julij. Sedert den 1 dezer wordt in de gemeenteschool alhier geen onderwijs gegevende hoofdonderwijzer heeft in den morgen van dien dag de schoolgaande kinderen huiswaarts gezouden met de woorden „als ik weer school hou zal ik znlks op een papier schrijven en op de schooldeur plakken." \V estdorpe, 6 Julij. Het nieuwe prach- tige gebouw voor gemeenteschool en onderwij- zerswoning alhieris jl. zaturdag onder de kap gebragt en met vlaggen versierd gedurende de drukke kermistfagen lokt het menige vreemde- ling en inwoner tot bezigtigiag. Dat hier goed onderwijs wordt gegevenblijkt nit. het groot aantal kinderen, welke uit de gemeente Sas van Gent de school bezoekt. jAoewacht6 Julij. Heden raiddag werd een onzer ijverigste ingezetenen Adriaan Geertsoud 42 jaren. landbouwer alhier, nabij zijne woning in een hoop hooi werkeude naar men zegt, door zijn buurman met een geweer- 8chot gedood de justitie met mar6chauss6es uit Axel hebben zich onmiddellijk naar de plaats van het onheil begeven om een onderzoek in te stellen. De gedeputeerde staten van Zeeland hebben eene circnlaire gerigt (P. B. no. 71) aan burge- meester en wethouders en aan de besturen der polders en waterschappen in deze provincie betreffende de beschrijving en regeling van oude gemeente polder -en waterschaps-archieven, die niettegenstaande baar groot belang, op vele plaatsen tot dusver nog niet behoorlijk heeft plaats gehad. Er worden een viertal vragen gesteld wier beautwoording voor 1 September wordt ingewacht De commissaris des konings heeft in eene circulaire (PB. no 72) de a.uulacht der gemeente- besturen gevestigd op de aanwerving van schepe- lingen voor de zeemagt L)e aankomst der stoomkanonneerboot Ever kommandant luitenant ter zee le klasse C Bijle veld kan spoedig verwacht worden en derhalve worden de gemeentebcsiuren uitgenoodigd dien otficier de noodige hulp te verleenen en voor te lichten en alles te doen wat de aanwerving van jeugdige schepelingen kan bevorderlijk zijn, Woensdag II. vierde de heer A. Goukade 40jarige vervulling van zijne betrekking als hoofdonderwijzer nan de school voor minvermogen- den te Middelburg. De deelneming door veleu aan deu dag gelegd gaf blijk van de achting hem door zijne medeburgers toegedrageu. - In de vergadering der le afd. van het landbouwkundig congres te Zierikzee is o. a. de vraag besproken Wat kan in het belang van de meekrapteelt worden gedaan ten einde het hoofd te bieden aan den dreigende concurrentie der kunst alizarine enz. De discussie scheen het duidelijk te maken, dat men hier en daar wel met wat te veel haast aan het opruimen der meesto- veu is gegaan dat de kunst alizarine op den duur wel eene concurrentie zijn zal maar geene doo- dende mededingster Als de landbouwers verbe- terde bemesting invoeren als proeven zullen ge noraen zijn met andere, met Napelsche mee- krapsoorten als het product en dit kan met eenige verandermg in de stoven geschieden spoedig wordt aigedroogd enz.dan is er geen vrees voor de concurrentie der kunst alizarine die ook reeds meer aan 't dalen ismisschien wel omdat ze in Indie minder kleurhoudende is gebleken. Te Bergen op Zoom heeft zich een soldaat van het 3e reg. infanteriemilicien van 1871, in de provoost drie vingers van de regterhand gesneden. De ongelukkige is in het hospitaal opgenomen. De reden van deze handelwijze is onbekend. - De regtbank te Rotterdam heeft beslist dat ambtenaren ten overstaan van wie roerende goederen zijn verkocbttegenover de verkoopers niet aansprakelijk zijn voor de kooppenningen ook dan wanneer zij die niet hebben ontvangen. Onder de vele bijzonderheden die omtrent de jongste nachtvorst worden gemeld verdient deze de aandachtEen landbouwer te G. had in het vroege voorjaar een stuk land met haver bezaaidwelke kort na het uitloopen zooveel door de vorst leed dat de boer't land omploegde en er aardappels in pootte welke echter zoodanig door ongedierte werden uitgevreten dat hij be- sloot om op het zelfde land boekweit te zaaijen, 't geen kort daarna wedr afvroor. Daarop ploegde de landbouwer nogmaals het land om en pootte er starnbooneu indie ook in den nacht van zondag op maandag zijn doodgevroren. ^Woensdag jl. is de zoon van den prins von Wied te Neuwied gedoopt. Hij ontvingde namen van Wilhelm Alexander Frederik Karel Herman. Keizer Wilhelm hield het kind ten doop. j Woensdagavond omstreeks 7 uur, had aan het Oetgenspadbuiten de Weesperbarriere, te Amsterdam een treurig ongeval plaats. Een tvvintigjarig meisje, dat in een koffijhuis behnlp- zaarn was bij de schoonmaak stond op het deksel van den waterketeldie in een fournuis was gemetseld Het deksel brak onder haar en meer dan ter halver ljjve viel zij in het ziedend nat. De ongelukkige had nog de tegenwoordigheid van geest om in een nabijzijnde sloot te springen zij is naar het gastbuis vervoerd en heeft zoo 2ware brandwonden bekomendat men voor haar leven vreest. De warmte heeft in onderscheidene plaatsen de menscheu bewusteloos doen nederzinken. Te Gouda viel eon knechtdie wegens de hitte zijn pet had afgezetplotseling dood neder. In verschillende wijken van 's Hage werden den 2 Julij personen op straat door de hitte bevangenzoodat zij bewusteloos nedervielen. Van de premieleening der vereeniging tot bevorderiug van 's Lands Weerbaarheid zijn op 1 Julij II de volgende serien met f 2.50 uitge- loot: serie 137, 231, 312, 522, 733, 1046, 2297 2350 2757 28703072 35093878 42414438 4549 493253765704 en 7642. Voor vijf vacante plaatsen als dagschrij ver a 1 bij de contrQle der maatschappij tot expl. van staatsspoorwegen hebben zich twee en vijftig adspiranten aangemeld. Naar de betrekking van gemeente opzigter te Amersfoort solliciteeren 86 personen. Op de landhoeve van den heer R. te Ewijk moetnaar men ons mededeelteen put ontdekt zijn, die, naar de daarmede genomen proeven, uitmuntende petroleum bevat. Nadat men den put een paar malen geledigd hadkwam de petroleum telkens te voorschijn. Thans heeft men hem gedempttot er maatregelen genomen zullen zijn om van deze ontdekking partij te trekken. Eeu landbouwer te Diemerbrug die wegens vertimmering van zijne woning aan eenige effec- tenter waarde van f 6000.eene veilige bergplaats wilde geven, begroef ze in eene papieren enveloppe achter den koestal, Het bleek echter, dat ze ook d&ar niet veilig waren want de ratten hebben ze ontdekt en opgegeten. Te Nunspeet is een reiziger uit den in voile vaart zijnden trein gesprongeu omdat hij bemerkte dat de trein aldaar niet ophield. Hij heeft daarbij zijn arm ontwricht eu bovendien is proces verbaal tegen hem opgemaakt. e Usquert (prov. Groningen) is een vreese- lijk onheil geschiedt. Mevr. H.voor eenigen tijd uit het kraukzinnigen-gesticbt als hersteld ontslagen heeft in een aanval van razernij en terwijl haar echtgenootlid van gedep. staten der prov. Groningen op reis was naar het landbouw congres te Zierikzee, hare beide kin deren zoodanig gesneden en verwonddat een der kleinen reeds is overleden en het andere in hoogst gevaarljjken toestand verkeert. De onge lukkige vrouw heeft toen zich zelven van kant willen maken maar in dat plan is zij verhiu- derd zij zelve verkeertzooals wij verneinen eveneens in levensgevaar. De officier van j ustitie, te Groningen, maakt in het. Politieblad bekend, dat een Amster- damsch handelshnis, onder den naam van Turksch en Linzenmeeleen artikel in den handel brengt, dat "bij onderzoek bleek hoof'dzakelijk te bestaan uit zwavelzure kalkvermengd met eenige koolzure magnesia; meel ontbreekt geheel. Om de vervalsching aanlokkelijker te maken is de prijs per 100 kilo gesteld op f 5. 't Is zeker prijzenswaard dat op dit bedrog gewezen wordt, maar waarom de naam der bedriegende firma niet genoemd Nu rust de blaam op alle kooplieden die hier ter stede handel in mat's meel drijven. Iemand die levensmiddelen vervalscht, moet niet ontzien worden; indien de wet geen straf toekent voor deze misdaad, welnugeef dan althans den naam van den dader der algemeene verachting prijsen stel onschuldigen niet aan verdenking bloot. Als een blijk der ongegrondheid van het vooroordeelhetwelk bij vele landbouwers bestaat tegen het verhuren van hun land voor de beet- wortelteeltuit vrees dat hun akkers door dit product zoodanig uitgemergeld worden dat zij tot het verbouwen van andere producten in de eerste jaren niet weder geschikt zijn wordt uit Deventer berigt, dat dezer dagen aldaar eenige perceelen op stam staande gerstop land van de gemeentein het vorige jaar nog met beetwortelen bezetverkocbt zijn voor de aan- zienlijke som van f 321 per hectare. Uit onderscheidene plaatsen ineldt men dat de komeet Coggia reeds met het bloote oog is te bespeureu, Zij bevindt zich ongeveer in het midden van den grooten en kleiuen Beer. Eene particuliere depgche uit Brussel van den 3n dezer meldt Morgen verschijnt hier het eerste numtner van Rochefort's Lanterne. Het pamphlet zal voortaan alle zaturdagen verschijnen. Rochefort zendt zijn proeven uit Londen. Dezer dagen hood de Seine te Parijs het vol gende schouwspel aan. Een waanzinnige, die naar eeu verbeterhuis werd overgebragt.Jwistte ontsnap- pen aan zijne geleiders en sprong van de Pont-Neuf in de rivier. Zekere L.die juist een bezoek bragt aan zijn in de nabijheid wouenden vriend, zag het en aarzelde niet den ongelukkige ter hulp te Snellen. Toen hij hem bereikt had greep de waanzinnige drenkeling hem om het lijf en tracbtte hem met geweld onder water te krijgen. Op dit gezigt sprong ook de vriend van L. te water, doch ook hij werd door den krankzinnige vastgegrepen waardoor elke bewe- ging hem onmogeljjk werd gemaakt. Toen op die wijze het gevaar voor alle drie op het hoogste punt gestegen was, deed zich onverwacht een redder op en wel een groote New Foundlander. Deze hond getuige van den worstelstrijdt, sprong in de rivier en als wist hij waar het gevaar juist dreigdegreep hij den waanzinnige bij het hoofd en bragt bem zwemmende naar den oever. De beide anderen daardoor van hun last bevrijd, konden nu mede zich door zwemmen redden, De waazinnige werd in verzekerde bewaring genomenterwijl de hond het voorwerp eener luidruchtige ovatie werd. Onlangs hield een Fransch generaal een groote militaire revue. In het gelid stond ook des generaals zoon die, in dankbare herinncring aan de moederlijke zorg, zijn papa onder de inspectie vroeg „hoe is't met ma Vier dagen arrestwegens praten in het gelidwas het antwoord dat zeker de regtmatige nieuwsgie- righeid vau het kind van den huize niet bevredigde. li'i"fillf'Tfi'firfJTT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1