4LGEMEEN No. 951, Zaturdag 4 Julij 1874. 14de Jaarg. AAWBBSTBDI3ST6. Binnenlandsche Berigten. Handelsberigten. BURGEMEESTER en WETHOITDERS van N E U Z E N zullen op Woensdag, den 8 Julij 1874. des avonds ten 7 uur> in het gemeente raadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving nanbesteden: de levering van PETROLEUM en hetgeen verder noodig is, voor de straatver- lichting, gcdnrende 1874/75. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie. Neuzen, den 26 Junij 1874. Bnrgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. Holitiels: Overzigt. Het is maar al te wel geblekendat men van de zijde der Spaansche regeringwat al te spoedig victorie gekraaid en zicb van de over winning bij Esteila zeker heeft geacht. Er scbijnt daar een hevige strijd te hebben plaats gebad, waarbij aan weerszijden de verliezen enorm zijn geweest(men begroot dat der republikeinen op 4000 man) ecbter heeft voor geen van beide legers een eenigzins be-sliste uitkomst plaats gehad. Zoo- doende kan de worsteling in het ongelukkige land nog laug worden voortgezet. Bovendien is het hoogst onzeker of voor den gesneuvelden legerkommandantConcha, een geschikt plaats vervanger te vinden zal zijn. De ervaring heeft geleerddat Spanje niet rijk is aan mannen als de onversangde en beleidvolle gesneuvelde overste. Overigens mag gezegd worden dat de Spaan sche regering a! het. mogelijke aauwendtom den algemeenen toestand in 't land en zijne ko lonien te verbeteren en dat zonder den geesel van den hardnekkigen Carlistischen burger-oorlog spoedig een betere dag zoude aanbreken. Ongelukkig genoeg gaat men aan de Frausche grenzen voort met de opstandelingen op alle mogelijke wijze te ondersteunen en te beschermen. Passen door de Carlistische hoofden geteekend, worden doorde beambten gereedelijk voor goed ge viseerd terwy 1 daarentegen die der regering voor de bouders groote itioeijelijkheid opleveren om hunnen togt verder in Frankrijk voort te zetten. Ten aanzien der finantieele maatregelen komen berigten van zeer gunstigen maar ongelukkig van niet zeer klinkenden aard. De minister van finanticn nl. is gemagtigd om de achterstallige en met heden vervallende bui- tenlandsche coupons te voldoen te voldoeu nl. met papier op de Rio Tintomijnen tot een jaar lijksch bedrag van 25 millioeu pesetas. Een dito bedrag wordt voor de binneulandsche schuld afgestaan Men heeft niet vvillen overgaan tot eene be- lasting van 5 pCt op de rente. Of het Rio-Tinto papier meer waarde zal hebben dan dat der coupon zelveis eene vraag der toekomst. Het is misschien eene der eerste deugden van madame politiekdat zij slechts met uiterst langzame scbreden zicb voortbeweegtjazelfs gedurig weer stappen acbternit doet. Men ziet dit haar karakter in den tegenwoordig gespan nen toestand van Frankrijk zich niet verloochenen De commissie van dertig hield drukke vergade ringenmaar kwam tot geen ganstig I eslait over het voorstel P6rierzoodat men verwacht, dat de nationale vergadering zelve zal moeten beslissenof ze iets nader tot oplossing van de bestaande onzekerheid wil komen dan wel alles zoo wat tnsschen lucht en wolken laten hangen. Dat zulk eene onbestemdheid voor het land hoogst gevaarlijk is laat zich denken bij den grooten iuvloed die de Buonapartische partij bezit. Het is toch zonneklaar geblekendat van de bestaande ambtelijke stand 3/t gedeelte de Buonapartische regering is toegedaan. En geen wonder ook. Het keizerrijk was voor zijne aaubangers de goede moederdie hare gaven met milde hand voor hare gefavoriseerde kinderen nitstrooideterwijl integendeel de repnblikeinsche regeringvooral tijdens Thiers, er naar streefde, om ook door meerdere oeconomie in de staatshuisbouding de zware oorlogsoffers van het land te vinden. Men kan dus de Franschen voegzaam in twee gedeelten splitsen nl. zij, die door ambten en betrekkingen en zij die door de groote weelde der keizerlijke tijden in hunne zaken sterk profi teerden en aan den anderen kant de mannen, wien het duurzaam eu waarachtig belang des lands ter harte gaat en de dure en niet te ont- kennen veelal grove weelde dier tijden niet terug wenschengesteund door dat nijvere en verlichte deel des volksdat de verschillende proevenop monarchaal of imperatief gebied genomenmoede is. Zoo is menig ernstig monarchaal gezinde van vroeger tijdtot opregt republiekein bekeerd. Behalve Thiers en vele anderen met hem levert hiervan weer een voorbeeld een oud dienaar van de koningstroon van Lodewijk Philips, den reeds hoog bejaarden en sedert geruimen tijd stil levenden Montaliveteen geacht man wiens woord in vele kringen met ingenomenheid is vernomen en zich daarin voorstander der repu bliek verklaart. Welke van deze partijen zal in het eind zegevieren? Het is bekend, dat de Buonapartische partij voor geen kleinigheid vervaard is waar zij gelegenheid ziet om een goeden slag te slaan. Daarenboven heeft de ambtelijke standzooal geen groote sympathiealthans groote magt over het volk en kan er dus bij zekere gelegenheden van maken wat het wil. Geen wonderdat eene volkstemming het ideaal der Buonapar- tisten is. Neuzen, 2 Julij 't Was gisteren feest iu onze gemeente 'twas een goaden feest Dr. P. D. Buijze vierde de vijftigjarige vervulling zijner betrekking als ge neesheer te dezer plaats. Reeds vroeg in den morgen werden de vlaggeu uitgestoken van een aantal woningen ten einde, als om strijd den waardigen eu algemeen geach- ten jubilaris blijken te geven van belangstelling, van ingenomenheid met het zeldzame voorrecht, waarin zijn Ed. zich mocht verblijden. Waren de leden der talrijke faiuilie van den feestvierende van wijd eu zijd opgekomenom zich met hem in dankbare blijdschap te vereeni gen op dezen heuchelijken stondaanzienlijk groot was het getal vrienden en vereerdersdie hunne deelneming kwamen betuigenhunne heilwenschen kwameu uitstorten op dezeu ge deukwaardigen dag. Het gemeentebestnur kwam een blijk geven van erkentelijke belangstelling; in verscheidene ge paste toespraken werd dankbaar herinuerd, wat de altijd ijverige man, niet alleen als geneesbeer, raaar ook als president-kerkvoogd als burger en inwoner. enz. was voor de lijdende mecschheid, voor de belangen hem toevertrouwd voor zijne medeingezetenenvoor zijne vrienden voor de zijnen wat hij als Nederlanderwas voor het huis van Oranje en het vaderland. Behalve prachtige geschenken van familiebetrek- kingen werd den jubilaris een sierlijk zilveren inktstel aangeboden door eenige vrienden, hetwelk prijkt met de buste van Vesalius en de inscriptie Neuzen 18241874. Aan P. D. BUIJZE. Med. Doctor. De diepgeroerde grijsaard nam deze geschenken, ter herinneriug vau dezen voor hem zoo belang- rijken dag aan, met betuigingen van dankbaarheid voor de belangstelling, hem zoo algemeen bewezen. Het muziekgezelschap Apollo kwam de feest- vreugde verhoogeneerst voor de woning en daarna in den tuinwaar vunrwerkenBen gaalsch vuur en illumiuatie luister bijbrachten aan het feestdat door heerlijk weder werd begunstigd. Hartelijk en gul was het onthaal den bezoekers bereid tal van toespraken en toasten getuigde van innige belangstelling en deelneming worden de wenschen en bedendaarbij uitgesproken vervuld dan zal Neuzen zich nog lang verheugen in het bezit van Dr. Buijze. Aangenaam raoet de heer Buijze ziju verrast door de briefkaartdie de volgende regelen bevat Aan Dr. Ifd lechtiger heeft nooit het zonlicht de oosterldm voor U verguld an deez' hoogdag die den cirkel van Uw gouden dagtaak vult! td racht Gij vijftig levensjaren tot berstel van kranken door crlU brengen thans de dankbren hunnen besten weDsch daarvoor. clj die dagen nutlooze uren kende Uw werkzaam leven niet. CS3 oon der Wetenschap! verheug U, als Ge op Uw verleden ziet. W ere en dank brengt U de meuschheid eere en dank brengt U mijn lied. Op 1 Juli, 1874. W. - Op den 30 Junij 11. heeft in het hoofdkies- district Hulstde verkiezing plaats gehad voor een lid der provinciate staten van Zeeland ten gevolge van het bedanken door den heer A. L. J. van Waesberghede uitslag was als volgt .- Aantal kiezers 816 Uitgebragte stemmen 535 Biljetten van onwaarde 8 Blijft gel dig 527 Volstrekte meerderheid 264 Hiervan verkregen de Baron H. A. A. Collot L. J. F. van Waesbergh P. J. van den Eeckhout M. J. van Vessem S. A. de Smidt De overige stemmen personen verdeeld. Herstemming tusschen A. Collot d'Escury en L heeren d'Escury 205 stemmen. e 197 46 27 15 waren op verschillende de heeren Baron H. A. J. F. van Waesberghe. OpMaandagdeu 6 Julij 1874, des namiddags ten 2'/2 uie precies, zal in het societeitslocaal vau de maatschappij tot bevordering en aanmoe- digiug van den landbouw en veeteeltin de provincie Zeeland, ten huize van G. van der Pluim iu het wapen van Amsterdam te Hulst 12e afdeeling, vergadering plaats hebben. Onder- werp Ballotage leden. Uitreiking maandbladec verslagen enz. Ontvangst van nog verschuldigde reiskosten Brnsselen supletie 50 cent lidruaat- schap 1874, waartoe die leden beleefdelijk worden aangezocht. Beuoeming secretaris van de afdee ling wenschelijk dat daartoe iemaud uit Hulst benoemd worde tot bevordering der geregelde gang van zaken. Bespreking tentoonstelling Hulst op 20 Julij a. s. Volgens bij ons ingekomen berigten kunuen wij nopens den aanstaanden oo »st in deze streken een allezins gunstige opgave geven. Tarwe gerstpaardeboonen en erwten staan uitmuntend en beloveu veelrogge heeft veel geleden door het koude voorjaar en is daarvan de verwachting minderhaverveel droogte gehad hebbende doch later nog al bijgekomen zal nogthans een middelmatigen opbrengst geven; met de snijding van het koolzaad is men thans in vollen gang ran het beschot daarvan wordt geen groote verwachting gekoesterd de droogte in de laatste weken heeft zeer nadeelig op den groei van het vlas gewerkthet staat kort en schraal en zal in opbrengst niet veel meer dan de helft van een goed gewas gevendie droogte zal ook den hooibouw merkeljjk minder doen opleveren, terwijl daarentegen de klavers goed opbrengen suikerpeeu staan vrjj goed zijnde den verbonw daarvan wederom dit jaar belangrijk minder minder voordeelig voor het land en geschillen met de koopers of fabrikanten doen de meeste landbouwers voorhands besluiten van dezen teelt af te zien aardappelen geven een zeer gunstig aanzien en voldoen over het algemeen in smaak en opbrengst aan de verwachting. Naar men verneemt hebben zich dezer dagen bij eenige landlieden in dezen omtrek wederom gevallen voorgedaan van de varkens ziekte. Hulst, 2Julij. Gisteren morgenomstreeks 11 ure is er een begin van brand ontstaan bij de Bagijnepoortin de herberg „de Vriendschap", bevvoond door de wed. C. L. deSchepper. Da- delijk was de brandweer op de plaats aanwezig en kon spoedig weer aftrekken zonder dat er water gegeven was. Door eenige toegesnelde ingezetenen was de brand met eenige emmers water gestuit. Spuit B was het eerste present. Een kind had een brandende lucifer in een hoop beddestroo geworpen. Volgens De Stoompost zijn aan de cala- miteuse polders BorsselenVliete en Margaretha in het jaar 1873 reeds elf grondboringen tot de diepte van 40 meter onder het hoog waterpeil gedaandie eene uitgaaf hebben gevorderd van 14 tot 18 gulden per strekkende meter diepte. Een regeringstelegram van den gouverneur- generaal luidt. Al onze etablissementen op Atchin zijn door talrijke Pedirezen beschoten, doch zonder resultaat. De vijand vvondde vier onzer bij de beschieting opvarenden in de sloepen. Van een patrouille in hinderlaag werden acht man gewond. De vijand werd uit zijne sterkten met gevoelig verlies verdreven door een afgezonden kleinc afdeeling. Onzerzijds 17 gewond. Elf officieren en 450 man naar PadangBatavia geevacueerd. Den 22sten zou Kottaradja Bedil, den oostelijken mond van de Atchin rivier door de marine beschoten worden. De weersgesteldheid is beter. Een aanzienlijke Haagsche dame moct vervolgd worden wegens verzet tegen de politie. Tijdens de ovatie vau eenige zanggezelschappen op den verjaardag der koningin liet zij haar rijtuig op een ongeschikte plaats stilhouden en weigerde te voldoen aan het verzoek van de politieom den weg vrij te maken terwijl de zangers voorbijtrokkenzelfs moet zij 't is haast ongelooflijk zich voor de paarden geplaatst hebben om het afspaunen te bcletten waartoe de hoofdeommissaris had last gegeven. Het Vad. zegt dat in de laatste dagen weer hoop gegeven is dat men eindelijk de de daders van den mocrd aan de Bogt vau Guinea (thans Huygenspleinop het spoor is. Belangrijke getuigenissen zijn dezer dagen afge- legd. Het blad meent zich te moeten onthouden van het mededeelen van bijzonderheden doch voegt er de veelbeteekenende woorden bij: „De justitie schijnt inderdaad in haar argwaan uiet zoo geheel misgegrepen te hebben." De prachtigte camee door Z. H. den Pans aan de verloting ten behoeve van het St Andreas- gasthuis te Utrecht geschonkenviel door het lot ten deel aan den heer F. R. Hoekstradeur- waarder te Bolswarddie juist even te voren gehuwd was en nu den schoonen prijs beschouwt als in zekeren zin een huwelijkscadeau van den H. vader. Bedoelde camee was gesueden uit een andere steensoort dan diewaaruit de camee op de tentoonstelling ten behoeve der Vondelskerk vervaardigd werd en welke laatste nog elken dag voor het publiek te zien is. Beide zijn uitmuntende kunststukken. Dordrecht, 2 Julij. Kiez. lug. Kiez. Ing. Axel 118 66 Ossenisse 17 13 Boschkapelle 17 9 Overslag 6 5 Clinge 14 11 Philippine 8 7 Graauw 34 21 Sas van Gent 34 22 Heugstdijk 12 7 St. Jan Steen 26 18 Hoek 47 25 Stoppeldijk 87 27 Hontenisse 98 76 Westdorpe 37 16 Hulst 76 59 Zaamslag 87 61 Koewacht 28 21 Zuiddorpa 16 8 Neuzen 109 63 Puike Zeeuwsche ea Vlaamsche Tarwe f 13,00 a f 13.50 Overmaassehe f 11,60 a f 12,20, Rogge, Zeeuwsche en Vlaam sche f 10,50 a f 11,00, Overmaassehe f 10,20 a f 10.SO. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 8,20 a f 8,50, Overmaassehe 7,50 a f 8.20, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 8,20 a f 8,60, Overaaaassche f 7,90 a f 8,40. Haver, duune f 5,10

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1