14de Jaarg BEKENDMARING. Binnenlandsche Berigten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG provincie Zee- land, maken bekend 1*. dat de gewone jaarlijkscke PAAR- 1 DEN- en VEEMARKT, in deze gemeente zal worden gehouden op Dinsdag den 7den Juli 1874, aanvangendedes voor- iniddags te 9 uren en eindigende des namiddags te 3 uren. Bij die gelegenheid wordenvaD wege de gemeente tien verscbillende premien uitgeloofd, waaronder ditmaal een voor den schoonsten dekhengst. Van mededinging zijn uitgesloten de eigenaren van het grootste getal paarden en veediete dezen zakein het vorige jaar zijn bekroond alsmede de paarden en het vee, wegens welke reeds vroeger, in deze gemeente, eene premie, al8 uitmuntende is toegekend of die na 11 ure worden aangebragt. Geen liedjeszaDgersorgeldraaiers en derge- lijken worden bij gelegenheid dezer markt toege- laten. 2o. dat de KERMIS of JAAR- MA-R.KT in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsoag den 7den J u l i 1874, tot en met Donderdag den 9"Jen d i f, r Zaamslag. den 19 Jnni 1874. De Burgemee8ter en Wetbouders voornoemd L. VAN DIXHOORNVoorzitter. E. H. WORTMaN, Secretaris. Seine et Oise tegenwoordig. Verscheidene toasten werdeu ingesteldonder andere door den heer erayafgevaardigde van het linkercentrum tot betoog der noodzakeljjkheid van het behoud der republiekals de eenige regeringsvorm welke aan Frankrijk voorspoed en grootheid kan hergeven. De heer Jules Favre zeidedat geheel Frankrijk republikeinschgezind is gewor- den. Gambetta stelde een toast in op eene 1 ranscbe republiek haren rang nemende onder de Europesche gouvernementen als definitieven regeringsvorm. Hij betoogde de noodzakeljjkheid voor de republikeinenom hunne krachten te vereenigen. De heer Feray heeft nog volgens het in vrjje landen heerschendegebruik, gedronkeu op de gezondheid van den president der republiek, terwijl de heer Gambetta heeft aangedrongen op de loyale insteraming der conservatieven en de republikeinscbe partij heeft voorgesteld als eensgezind. afgelegd zijn 24 afgewezen en 25 toegelaten waaronder uit Zoeland de h h. L.F.K. de Fouw te Axel i J. van Pienbroek te Zaamslag en H. K. J. Dominicus van den Bussche te Goes. JPolitielr Overzigt. Bij gebrek aan andere eenigzins belangrijke feiten in de langdurige, maar voor Frankrijks toekomst hoogst. gewigtige handelingen dezer dagen is men nu begonnen, nogeens na te ziften, wat er eigenlijk verleden jaar zoowat met den graaf de Chambord isomgegaan. Moeijelijk was toch aan te nemen, dat al die beweging, om den alouden koningstroon te herstellen dat de ver eeniging der beide stamhnizen vau Bourbondat de veelvuldige bijeenkomsten te Frohsdorf. de ijverige beraoeijingen van zeer vele voorname Franscben enkel en alleen zouden gedreven zijn, zonder eene bepaalde verwachting, datze in het eind zouden slagen. Het blijkt tbans, dat eigenlijk Mac Mahon de reddende engel is geweest, die Frankrijk bewaard heeft voor eene proefneming, die bet jaren lang op het gebied zijner staatkundige ontwikkeling zou teruggevoerd en ongetwijfeld het land in nieuwe burgeroorlogen hebben gestort. Een pretendent met het symbool des teruggangs, de witte vlag in zijne handen, heeft Mac Mahon gezegd, is het kommando, dat de wapenen der wederzijdsche partijen doet ontbranden. KaD een Chambord den troon van FrankrijU niet anders accepteren, dan met verwijdering van al, wat naar yooruitgang zweemtvan al wat in eene eeuw is gewrocbtverwerpt hij het symbool vau dien voornitgang, de drieklenrvlag dan is zijn optreden niets anders, dan het teeken der beroering en ofscboon op mijn standpunt het land in zijne regeriGgskenze niet willende dwingen, zoo gebied mijn pligt, als handhaver der ordcdit drijven met de mij gegevene magt te keer te gaan. Het is dit ronde woord van den eerljjken krijgsmac dat het werk der drijvers voor het oude koningschap heeft verijdeld en een Chambord nog te goeder uur heeft doen terugkeeren van eene baan, die tot niets dan onheil en rampspoed kon leiden. Intusschen is het er verre af dat de partijen het eens kunnen worden. De commissie van dertig kamerleden, belast, om het voorstel van den afgevaardigde P&ier tot besliste vestiging der republiek ten uitvoering te leiden is weer onderling verdeeld. Ook valt op de beslissing der kamcr weinig te rekenenzoodat eene ont- binding misschien het eenige redmiddel zal worden. (Tout comme chez nous). Bij een dezer dagen gehouden feestmaal ter eere van den honderdsten verjaardag der geboorte van generaal Hochewaren Gambetta, Jules Favre eu alle afgevaardigden van het departement Neuzen, 29 Junij, Zaterdag, den 27 dezer, bezochten 221 leden der afdeeling Hulst van de Maatschappij ter bevorderiug van Landbouw en Veeteelt in Zee- land de tentooustelling te Brussel. Per extra trein om 6 u. 50 m. van Neuzen vertrokken kwarn dit talrijke gezelschapmet de Neder landsche en Belgische kleuren op de borst omstreeks half negen in de prachtige hoofdstad van Belgie aan en werd met de gereedstaande wagens van den tramway naar het quartier Leopold gebrachtwaar het doel der reis zich bevond. Ons bestek laat niet toe een eigenlijk verslag der tentoonstelling te geven hetzij genoeg te vermelden dat op een terrein van nagenoeg 8 hectares 1406 nnmmers, alleen van vee, ten toon gesteld waren waaronder prachtige dieren, die aller aandacht en bewondering tot zich trokkenen bewezenwat goede behandeling en verzorging vermogen. Overgroot was het aantal werktaigenvoor onderscheidene verrichtingen van den landman en veehouder uitgedacht, dat hier stond ten toon gesteld waaronder verscheidenedoor stoom gedreven in werking waren gebrachtom over de doelmatigheid te kunnen oordeelen. Met de bekende Belgische voorkomendheid werden hier en daar inlichtingen gegevenin- zonderheid aan de landbouwers nit Holland, met^ wier bezoek men zeer ingenomen scheen. loen koning Leopold omstreeks twee uur op het terrein verscheen was het Z. M. aangenaam, de belaugstelling te zien van de Nederlandsche naburen die voor zooveel zij tegenwoordig waren door den voorzitter aan Z. M. werden voorge steld en minzaam werden toegesproken. Na het bezigtigen van zooveel schoons ver- spreiden de leden zich door Brusselom de merkwaardigheden waaraan deze stad zoo rijk iste bezien en de schoone gebouwensierlijke pleinenheerljjke boulevards, enz. te bewonderen; waarna zij, bij uitnemendheid voldaan om negen unr per extra trein Brussel verlietenmenige aangename herinnering mede nemende van dit uitstapje. dat door heerlijk weder werd begunstigd. Ongetwijfeld strekt zulk een bezoek alweder tot verbroedering, maar moge het vooral ook den indruk achterlatendat de landbouwkunde eene onmisbare wetenschap is voor den landman welker beoefening tot uitkomsten leidtdie de welvaart en het algemeenenutkrachtigbevorderen. Als eeue bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat Maatje de Fouw, wed. Riemens. wonende albier en ruim negentig jaren oudde laatste negen jaren blind geweest zjjnde thans weder ziende wordt en de voorwerpen op eenigen afstand kan onderscheiden. Naar wij vernemen is woensdag 24 Junij 1 jl. te Brussel door de internationale commissie bet ontwerp-tractaatbetreffeude de verbetering van het kanaal van Neuzen naar Gent onder- teekend. Door het bestuur van de maatschappij tot bevordering der bouwkunst wordt medegedeeld, dat zich als ontwerper van het antwoord op de derde prijsvraag (een badkamer) heeft bekend gemaakt de heer N Visser te Sluis. Aan ds, W. Gouda Quint is, op zijn ver- zoekbij ruim 64jarigen leeftijd en na 40jarigen dienst te Retranchement, Zaamslag en Nieuwvliet, door het prov. kerkbestuur van Zeeland emeritaat verleend met 1 Julij. - Door den gemeenteraad van Goes is met 8 tegen 4 stemmen besloten aldaar een middelbare school voor meisjes op te rigten behoudens voldoend subsidie van het rijk en zijn burge- meester en wethouders gemagtigd om een subsidie van f 5000 van het rijk aan te vragen. De heer Saaijmans Vaderafgevaardigde voor Goes heeft bij de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van den arbeid van kinderen gezegd dat slechts bij uitzondering kiuderen voor veldarbeid worden gebruikt. Naar aanleiding daarvan heeft de schoolopziener in het le district van Zeeland het resultaat van een expresselijk ingesteld onderzoek gepubliceerd, en daaruit blijkt, dat over het geheele platteland van Zeeland van 20.738 schoolkinderen niet minder dan 6967 of 33'fn pet. gedurende drie maanden of langer de school hebben verzuimd, tengevolge van veldarbeid. De London Gazette meldt, blijkens een telegramdat de heer Alex. TuringEngelsch vice-consul te Rotterdambenoemd is tot consul voor de provincier, Zuid Holland en Zeeland, met aanwijzing van Rotterdam als woonplaats. De doopplegtigheid van den jeugdigen prins van Wiedtweede zoon van prinses Marie der Nederland, is bepaald op 30 Junij, en zal o. a. worden bijgewoond door den Duitschen keizer en door prins Frederik. De laatste is bereid naar Neuwied vertrokken. Men heeft het plan om in 1876 in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam een groote internationale tuinbouw tentoonstelling te houden. Daar het paleis voor volksvlijt hiertoe geene voldoende overdekte ruimte zal aanbieden zal vermoedelijk nog een aanzienlijk gedeelte van het achter dit paleis gelegen terrein mede over dekt worden. 77 Van de 49 candidaten die tot nu toe te Leiden het litterarischen mathematisch gedeelte van het natuiukundig staats examen hebben Dat in den laatsten tijd in den veehandel belangrijke zaken gedreven zijn. kan o. a. bljjken uit het feit, dat de heer S. P., veehou der te Beukelsdijk (onder Overschie)aan een Belgisch handelaar, sedert primo December 11. vac zijne stallen heeft verkocht 338 stuks vette ossen voor eene gezamenlijke waarde van /T08.500, waarvan de laatste 130 stuks in d6n koop tegen f 325 per stuk. v S de kermis te Zelhem kwarn een boeren- knecht bij een zoogenaamden waarzegger. Na- dat deze hem had gezegd „het jaar, waarin hij was geboren den dagwaarop hij zal sterven," en nog zooveel meeren toen betaling vorderde, antwoordde hem het boertje „Hoe, gij weet het yerledene het tegenwoordige en de toekomst jongwdt je dan nieda 'k geen geld heb Loop noa oe grootje, ge bint en bedrieger Te Ooststellingwerf is dezer dagen een zilveren penning gevonden van de groote van een halven gulden, met het jaartal 1552. Op het randschrift zijn de letters onleesbaar. Aan de ddne zijde ziet men een borstbeeld met de volgende letters B R A P H S D G L en aan den anderen kant DOMIEVTO. 'tStuk is ge kocht door den heer K. v. d. Meulen te Mak- kingadie het naar 't provinciaal genootschap voor oudheden hoopi op te zenden. Aaltje Jansechtgenoote van P. W. Veen te Nijeveen die den 4 April jl. haar lOOe ver jaardag had gevierd en nog in het voile bezit harer zintuigen was is thans na een kort verval van krachten overleden. Jl. vrijdag namiddag vond men in de nabij- beid der gemeente Dussen een beerenleider slapende aan den weg liggenterwijl zijn beer aan een boom was vastgebonden. De beer echter scheen dat vastliggen niet te bevallenhij wist zich los te maken en vond het aangenamer eene wandeling door de groene weiden te uoen. Hij nam weinig notitie van het grazende veemaar rigtte zijne schreden naar een visscher, die bruintjes tegenwoordigheid bespeurende, zich uit de voeten maakte. Daarna bragt de beer een bezoek aan eene meid die aan 't melken was. Deze schrikte niet weinig toen zij omziende in hare onmiddelijke nabjjbeid een beer op zijne achterpooten zag staan. Zij wist haren ruigen bezoexer te ontloopenmaar was zoodanig door den schrik aangegrependat zjj een paar dagen daarna nog ziek te bed lag. Brujntje zette zijn wandeling voort en kwam eindehjk aan een huis, waar men hem als welkomsgroet een schot door den neus joe«\ Daarop zwora hij een water over en verschool zich onder struikgewas tot eindelijk zijn meester kwam aanloopen die hem opzocht en met hem zijn weg vervolgde. Als iets zeer zeldzaams wordt uit Breda aan de Amst. Courant medegedeelddat aldaar een persoon de subsidiaire gevangenisstraf van een dag heeft ondergaanwegens overtrading van de zondagswet. Door een vermaard landbouwkundige wordt aan den Courier de la Meuse medegedeeld dat het wegnemeu van de bloesems der aardappelen na hunne geheele ontwikkeling en vddr de vorming der vrucht, eene vermeerdering van de knollen te weeg brengt. die voor het minst gelijk staat met het derde deel van den gewonen oogst. De correspondent der Penang Gazette schrijft onder dagteekening van den In Mei uit Atchin o. a. het volgende: Tusschen den datum van mijn laatsten brief en den 11 der vorige maandis er niets gebeurd dat verandering bragt in den toestand der Nederlanders te Atchin. Op bovengenoemaen datum echter werden zij verrast door een aanval der Atchineezen op verscbillende puntende kraton het karap en de booten in de rivier werden tegeljjkertjjd en door een groote magt aangevallenmaar binnen twee uren was de aanval overal met groote ver- liezen afgeslagen terwijl de Nederlanders weinig of geen verlies hadden. Er kan geen twijfel aan bestaan of de forten door de Nederlanders opgerigt zijn bestand tegen elken aanval der Atchineezendaar zij goed gebouwd en meer dan voldoende gewapend zijn met kanonneu en mortieren't is een vergeefsch pogen der Atchineezen om hen hierin aan te tasten maar de Nederlanders hebben den naderenden'vrede te vroeg bezongen en buiten hunnen vijand gerekend. In denzelfden morgen van den be- wusten dag kwamen de Javasche couranten in het kamp aan, en daarin was een stuk van generaal van Swieten opgenoraen waarin gezegd wordt„dat elke dag nieuwe bewijzen van de zijde der inboorlingen gaf, dat wij den vrede naderen" de couranten die dit welkome nieuws bevattenkwamen te 9 uren aan en te 11 uur 30 wordt een algemeene aanval gedaan door hen, die blijken geven dat wij den vrede naderen." Deze aanval werd beschouwd als een laatste poging der Atchineezen, en men koesterde de verwachting dat het mislukken goede gevolgen zou hebben en het volkden oorlog moede zijne zaak verloren zou achten maar tot dusverre is van dergelijke gevolgen nog niets gebleken. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van 33 tot 38 Junij. ZEETIJDINGEN. MAAND. HuwiLUKS-VoL-raEKKijfGEN. 25 Junij. Jozias de Zeeuw oud 23 j., jm. en Janna Stoffijn, oud 20 j. jd. Overlijden. 24 Junij. Hendrik Adriaansen, oud 77 j echtgenoot van Sara Schoonakker. 26 Junij. Daniel Wolfert oud 3 w„ z. v. Jan en van Maria Verplanke. 28 Junij. Fran- 901s de Koeijer, oud 6 nr., z. v. Pieter en van Geertruida Maria Heijnsdi)k. Gkboorten. 24 Junij. Pieter leendert, z. v. Pieter Ponse en van Anna Been. Van 19 tot en met 25 Junij zijn in deze haven binnengeko- men, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen als: 19 Junij. Eng. stoomb. Colletiskap. Ellwood, van Goole met stukg. 20 Junij. N.-Duitsche schooner Charles, kapitein Langhoff van Riga met balken. N.-Duitsche bark Ottilie kap. Eblertvan Riga met balken. 21 Junij. N.-Duitsche' schooner Mart, kap. Bautlick, van Narva met vlas. Noordsche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1