ALGEIHEEK No. 948. Woensdag 24 Jimij 1874. 14de Jaarg. BEREN DMA RING. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG provmcie Zee- land, maken bekend 1®. dat de gewone jaarlijksche PAAR- DEN- en VEEMARKT, in deze gemeente zal worden gehouden op Dinsdag den 7den J u L i 1874aanvangende des voor- middags te 9 uren en eindigende des namiadags te 3 uren. Bij die gelegenheid wordenvud wege de gemeente tien verschillende premien uitgeloofd, waaronder ditmaal een voor den schoonsten dekhengst. Van mededinging zjjn nitgesloten de eigenaren van ket grootste getal paarden en veediete dezen zake. in het vorige jaar zijn bekroond alsmede de paarden en het veewegens welke reeds vroegerin deze gemeente, eeue premie, als uitmnntende, is toegekend oi die na 11 ure worden aangebragt. Geen liedjeszangersorgeldraaiers en derge- lijken worden bij gelegenheid dezer markt toege laten. 2o dat de KERMIS of .IVY .A R- MARKT in deze gemeente zal plaats hebben op D i n s i> a g den 7de" Jdli 1874, tot en met Donderdag den 9den dike Zaamslag, den 19 Jnni 1874. De Burgem'eester en Wethouders voornoemd L. VAN DIXHOORN, Voorzitter. E. H WORTMaN, Secretaris. JPolitieR Overzigt. De repnbliek-kwestie blijft in Frankrijk nog altijd aan de orde van den dag en schoon sommi- gen meenen, den strjjd reeds te hebben gewonnen, valt bepaald uit de geschiedenis van vroegere dagen op te maken dat er nog menige harde noot gekraakt moet worden voor en aleer aan de tegenwoordige orde van zaken de noodige grondslagen zullen zijn gegeven. Sommige bladen prediken zelfs oproer en wie weetover welke magt en middelen de Bonapartisten ter laatste instantie zullen kunnen en weten te beschikkeu. Mac Mahou zelf houdt zich verstandig genoeg, buiten den strijd die vooreerst nog niet geeindigd zal zijn. Het Birmansche gezantschap heeft namens zijn konicg, Frankrijks president met rjjke geschen- ken overladen. Een uit ebbechout allerprachtigst vervaardigd kistje be vat eenemassiefgouden kroon met diamanten en edelgesteenten bezet. Een ander kistje is gevnld met ringenprijkende met robijnen en paarlen. Voorts zijn onder de geschenken een allersierlijkst gesneden koffer nit eene der fijnste hontsoorteneen massief gonden wierookvatkostbare fluweelen en zijden stoffen met goud gestikt. De berigten uit Spanje luiden bij voortdnring voor de Carlisten ongunstig. Het plan schijnt te zijn de vereeuigde benden in Navarre in te sluiten en op een te dringen teneinde dusdoende den opstand totaal te vernietigen. Reeds meldt men van eene nederlaagwaarbij de zoon van den infant Henri de Bourbon zon zijn gesneuveld. Karakterestiek is de volgende toespraak door deb generaal Concha tot de Navarrezen gehonden „Navarre", zeide hjj, „Navarre wil den oorlog Het zal dien hebben; niet den oorlog, waaraan het gewoon is tot nu toe maar den oorlog in vollen ernstden oorlogdie de inwouers van steden als Lodosa zal noodzaken in vrede met het overige Spanje te leven of zieh in de bergen te verscbuilen. Navarre, dat op den tijd, waarop de laatste burgeroorlog uitbrak, op zijn blazoen de bewijzen kan toonen van een onvergankelijken roem heeft Spanje willen rui'neren en evenwel heeft niemand er aan gedacht, deze provincie van hare vrijheden, bare fneros te berooven. De ondankbaarheid der Navarrezen is nu wel bekend en het gouver- nement, dat ons regeert, heeft mij onbepaalde volmagt gegeven, om met vaste hand de misdaden te strafifen die te dikwijls bedreven worden en de nationale eer bezoedelen. „De geesteljjkbeid wier taak het is, den vrede te prediken omdat dit het voorschrift van het erangelie is, de geesteljjkheid moet weten en aan hare hoorders verkondigen, dat de preteudent, die zich koning noerat onder den naam van Karel, te Rome niet de voeten van den paus mogt knssen, omdat deze het geluk van Spanje en de banier van Castilie wil." hier viel de maarschalk op eens zich zelven in de rede. De Lodosanen die hem omringden, hadden alien hun sombrer of gorra in de hand Concha zeide op forschen toon, dat zij zich dekken zoudenen toen zij aarzeldenherhaalde hij dat bevel en voegde er bij Minder nederigheid j heeren I en meer loyauteit." Van dezen dag af, ging hij toen voortzult gjjdie tot nu toe geene belastingen hebt betaald, weten, wat het in heeft, als van u het dubbele en driedubbele wordt geeischt van het geen andere steden opbrengen en als nwe zonen als goede Spaujaarden onder de wapens worden geroepen. Misschien ook zullen de getrouwe provincien straks weigeren, u hunne producten van landbouw en njjverheid die gij vraagtte leveren en u in de ellende laten vervallen, omdat gij nu tracht haar te rui'neren. „Gjj kent mij gij weet, hoe ik in den vorigen oorlog hebt gehandeld zijt verzekerddat ik alle energie en al het noodige heb, om te maken, dat men mij zal herdenken in Navarre. „De oorlog zal zeer kort zijn, dat verzeker ik umaar hij zal een goede oorlog zijn. U blijft slechts over, de treurige gevolgen van uwen afval te beweenen." rVeuzen, 23 Junij. Jl. vrijdag is door de tweede kamer art. 1 van het wetsontwerp tot herzieuing der kieswet met 39 tegen 32 stemmen verworpen. Na die stemming heeft de minister van binnenlandsche zaken verklaard door de afwezigheid van Z. M. den koning niet voorzien te zijn van magtiging tot iutrekking der wet, maar verzocht de be- raadslagingen te staken. Daartoe is besloten. Naar aanleiding van bovenstaand berigt heeft het ministerie gisteren in de tweede kamer kennis gegeven, dat het collectief zijn ontslag aan Z. M. heeft aangeboden. Na deze mededeeiing der regering is de defi- nitieve begrooting van marine, na korte discus- sieunaniem aangenomen. Morgen zijn nog eenige wetsontwerpen aan de orde gesteld. - Op de lijst der te behandelen zaken in de zomervergadering der provinciale staten van Zeeland, van 1874, komen onder de 38 punten de volgeude voor Het verkoop van booinen staande op den weg van Hulst naar Walzoorden omtrent het adres van den heer mr. J. G. de Witt Hamer te Goes curator in het faillissement van J. Hoek- man, aannemer van het maken van eene aauleg plaats te Hoedekeuskerke tot het niet toepassen der kortingwegens het te laat opleveren van het werk omtrent het adres van G. Knol directeur der Commercie compagnie te Middel- burg, ter bekoming van teruggaaf van de toege- paste korting, wegens te laat opleveren van een stoomketelgeschikt voor de stoombooten Wester Schelde en Zeeuwsch Vlaanderentot het vaststellen der grenzen van de werken tot zeewe- ring of oeververdedigiug van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen en tot wjjziging van het algemeen reglement voor de polders of water- schappen in Zeeland. Verder zijn aan de order de goedkeuring der rekening en de vaststelling der begrootingen alsmede de benoeming van drie leden van gede- puteerde staten tengevolge der aftreding van jonkheer P. D. van Citters en de heeren mrs. T. A. Lambrechtsen en N. J. C. Snouck Hurgronje, benevens de benoeming van een lid der staten volgens art. 89 der provinciale wet. Bij den gemeenteraad van Middelbnrg is een verzoek ingekomen van de heeren van Zeylen en Decker om afstand van een gedeelte der kade tusscheu de Dambrng en deu Dam, tot het ver vaardigen van een droogdokwaarvoor zij een subsidie van f 50 000 verlangen terwijl daareu- tegen de lib. van Zeylen en Decker den Dam zullen dempen en het terrein geeffend aan de gemeente teruggeven een daardoor noodig ge worden nieuwe brug zullen leggen en de 50 000 niet zullen ontvangen dan nadat bet dok een jaar voltooid en deugdelijk gemaakt zal bljjken te wezen. De firaia zal zich verder te Middel burg yestigen en er een werf tot reparatie van schepen in orde brengen. Het verzoek is in handen ge steld van de coram van linantien en van fabrieage over de gemelde en nog eenige andere bij het voorstel opgenomen voorwaarden heeft met den burgemeester reeds een voorloopig overleg plaats gebad. Blijkens eene aar.schrijving van den beer directeur van de registratie en domeinen in Zee- landte Middelbnrg, dd. 12 dezer no. 1399 aan bet gemeentebestnur van Wolfaartsdijkis de aannemer der bedijkingswerken in de Schenge voornemens op woensdag 24 dezer het eerste zinkstuk in de groote kreek op de Schenge te doen plaatsen teneinde een begin te maken met bet sluiten dier kreek, zoodat de vaart doorde Schenge alsdan onveilig zal worden gemaakt. In het Politieblad wordt de aandacht gevestigd op Frederik Molengraafond 46 jaren, en Jacob den Buizer, ond 36 jaren, rond venters in kaas en visch. Zij verkoopen slecbte en bedor- ven kaasdie vooraf is geboord en welke gaten zijn gevnld met stukjes beste Gondsche kaas die zij bij den verkoop laten proeven om zoo de goede lieden in den waan te brengen dat de geheele kaas van die uitstekende kwaliteit is. Een ieder wachte zich voor scbade. Naar aanleiding van het in sommige dag bladen voorkomende berigtalsof de nit zijn verbanningsoord ontvlngten communist Henri de Rochefort zich met der woon te Rotterdam zoude gaan vestigen is er aldaar een onderzoek door de politic ingesteldten einde de zekerheid te hebben of dit gernchtwaarheid bevatte dan wel een verziusel was, dientengevolge zjjn er inlich - tingen gevraagd aan logemenlboudersverhuur- ders vau kamers etc.en heeft de politie zicb zoo mogelijk op de boogte gesteld van een persoon8bescbrijving van de Rochefortvan welke het tot dusverre nog niet is gebleken dat hij eieh in die stad opbield of zoude gaan wonen. Het volgende voorval gebeurde zondag avond jl. op den Oosterspoorweg Een stoker der Hoi- landscben ijzereu spoorwegmaatschappij liep toen op den spoorweg van Bussum nuar Hilversum 'e{?£ende een stuk ijzer op de railsbetgeen evenwel door een werkman vau den wej werd gezien die den stoker nazettemaar hem niet kon bereiken. Deze, in de meening niat te zijn herkend:, gaf te Hilversum kennis, dat bij een stuk ijzer op de rails had ontdektwaarnaar den voigenden morgen vroegtijdig een onderzoek gedaan werd evenwel toen berkende bovenge- melde werkman den stoker als daderdie daarop in arrest werd genomende zaak heeft beleden en voorgewend dat bet zijne bedoeling was om voor de kennisgeving der ontdekking van het stuk ijzer eene belooning te ontvangendoch dat een deraillement volstrekt niet door hem was beoogd. Te Groningen is een kind van 3'/a jaar omgekomen ten gevolge vau het uitdrinken van een flesebje zwavelzuurdat hetalleen gelaten, vond staau bij ecu buurmau van zijne ouders. Te Zontkamp (Groningen) is, door dron- kenschapeen kind van ougeveer ebn jaar oud op het hoofd getrapt en dadelijk daarna bezweken. De bescbuldigdeeen polderwerkeris reeds in arrest, 't Kind beboorde aan een drankverkoopster in een keetwaar de man zich aanmeldde (hoe wel reeds beschonken) om nog meer drank te ontvangen. De raoeder bad het even neergelegd, om den beschoukene te kunnen verwijderen. Deze trapte op 't kind en was zoodoende de oorzaak van den dood der kleine. In de vorige week bad in de gemeente Diessen een trenrig ongeval plaats. Het huis vau den metselaar Hendrikx, in het gehncht Baarschot, werd gebeel door brand vernield en ongelukkig vvaren twee kinderen vau twee en yier jaren in het huis gelaten. Venvouderlijk is het, dat men die kinderen niet gered heeft, dewijl de moeder in het huis was, en ook een timmerman daar eenig werk verrichtte eenige meubels bragt men naar buiten en te laat' dacht men aan die kleinen. Hartverscheurend waren de angst en hnlpkreten der kinderen men koorde het geroep van moedermoederdoch hulp konde niet meer opdageueen dijk vau brandend stroo belette den doortogt, en eene weenende raenigteeene wanhopende moeder (de vader was toevaliig afwezig)die men met geweld uit de vlammen moest keerenkonden geen redding meer aanbrengen. De Landbouw Courant deelt mede dat in Arnhem verscheiden stuks rundvee den dood gevonden hebben door met het afval uit de keu- kensook speldennaaldenspijkers. enz. genuttigd te hebben. Eenige van deze voorwerpen, waaronder een halve cent, had men gevonden in de maag en het hart van eene gestorven koe. Eene zonderlinge zaak zal eerlang voor de regtbank teCbarleroi behandeld worden, Adonis van Tumet, die meer overwinningen behaalt door het lokaas zijner vijffrankstukken dan door dat zijner oogen heeft de dwaze gewoonte aan alle meisjes voorstellen tot trouwen te doen, met welke beloften hij lachtop het oogenblik dat hij die zou moeten verwezenlijken. In zijn woonplaats te veel bekend geworden ging hij naar Charleroi en bood ervolgens gewoonte, zijne hand en zijn hart aan eene flinke keukenmeid. Het meisje, die den gast kende aanvaarde na eenige weigenug voor den scbijn zijn aanbod, maar onder voorwaarde dat hij zijne belofte zou teekeneu op gezegeld papier en degene die zjjn woord zou verbreken 6000 fr.' zou betalen. Ackt dagen waren naauwelijks verloopen of de jongeling verklaarde aan de keukenmeid dat zij op hem niet moest rekenen, dat hij de acte had geteekend toen hij dronken was en hjj niet wilde trouwen. Hij had ditmaal hniten den vvaard of liever buiten de keuken meid gerekend. 's Anderendaags zond zjj hem een deurwaarder om haar, volgens de overeenkomstdesoravan 6000 fr. te betalen, zoo hjj niet voor de regtbank wilde verschijnen. 6000 francs, dacht Andonis, is veel geld6000 fr. of eene vrouwbah M A A N D. V'JlLLlJIi-, De regering heeft bij de tweedekamer ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging eener inet'de watering Cadzand gesloten dading over den eigendom der voormalige verdedigings- werken van Retranchement. Daarbij wordt de watering als eigenares erkend van de ver- laten werken, mits zij toelate, dat ze in tijd van oorlog of van gevaar van oorlog tot tijaelijko verdedigingswerken worden ingerigt. De voordeelen, die voor den staat uit deze dading voortspruiten, aijn drieerleilo. eene voordeelige grens voor zijne gronden in den Willem-Leopoldpolder2o. voldoende uitwegen voor die gronden, voor zoover ze door het uitwateringskanaal van het overig deel des polders zijn afgescheiden en 3o. de bepaling dat de watering zich belast met het onderhoud van den over den wal van Retranchement aangelegden weg. In zijn antwoord op het verslag over het desbetreffend wets ontwerp verklaart de min. v. binnenl. zaken exploitatie der havens te Vlissingen door particuliere kracht wenschelijk en noodig. Ovcrtuigd dat de thans bestaande voorloopige regeling hoe eer zoo beter door particuliere exploitatie moet worden vervangen, verliest de reg. deze zaak niet uit het oog en zal, voor zooveel van haar afhangt, alles in het werk stellen om die voorloopige regeling te doeu ophouden. De min. tracht echter te wederleggen de in het verslag ont- wikkelde meening alsof door de gegeven voorschriften voor die regeling en door te hooge prijzen van alle diensten, het verkeer in de havens zou worden tegengegaan. Niet do hoog opgedreven kosten zegt demiD., of bezwarende voorschriften zijn oorzaak dat van de haven op Walcheren nog geen ruimer gebruik wordt gemaakt. Tenzij buitengewone omstandigheden, als bijv. lang besloten waterdaaraan al spoedig de eersten stoot geven, kan het verkeer voor de nieuwe havens, waar nog niet de minste handel bestond. slechts 11a eenigen tijd verwacht en langzaara ontwik- keld worden. Aanvankclijk is dit gebruik alleen voor den transito-handel te verwachten. Dat vertier moet door zamenwerking van tal van onderne- mingen worden gelokteen zamenwerking die niet door rijks beheer maar alleen door particttlier helang en initiatief is te verkrijgen. Die^ magt vau het particuliere initiatief is de grond waarop, naar t schijnt, aan eiploitatie der havens door een particuliere onderneming boven die van Rijkswege de voorkeur is te geven. In eene discussie over de verschillende grondslagen waarop eene regeling voor exploitatie door particulieren zou kunneu tot stand komen, wil de min. thans niet treden. Het overleg voor zoodanige regeling zou er allicht dtor belemmerd worden. On- derhandelingen daarover met eenige maatschappijen of met bijzondere personen zijn nog niet aangeknoopt, zoodat de re gering daaromtrent nog geheel vrij is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1