ALGEMEEN No. 947. Zaturdag 20 Jnnij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. I landelsberigten. JPolitielr Overzigt Het Parijscbe tumult, hoezeer eenigzins ge kalmeerd is tocb noch de point brulante, die de gemoederen in Frankrijk bezig houdt. En geen wonder; dit voor Parijs op zich zelfbaga- tei opstandje toont, boe verwoed de partjjen tegen elkander over staan en wijst aan datvoorai de Buonapartisten elk middel zouden aangrijpen indien bet inaar mogelijk was, daardoor liunnen tegenstanders bet onderspit te doen delveu. Gambetia, die de Buonapartisten in eene voile vergadering voor eliendigen uitscheldt, de Buona partisten die een gemeen snjet gebruiken, orn hunne wraak te koelen de ministers en de leden der regterzijde, die dit koeitjes behandelen het zijn zoovele typen die van den onverzoenlijken baat getuigen. Het is inderdaad te bejammerendat bet prachtigste land onzes werelddeels dus het slagt offer van den barfsfogt is doch in een opzigt heeft het misschien zrjne goede zijde, nl. dat de in wendige beroeringen de kracht naar buiten ver- lammen en daardoor een wraak oorlog tegen Dnitsckland des te minder mogelijk wordt. Den 15n dezer is in de nationale vergadering een voorstel van leden der linkerzijde gedaan ten doel hebbendedeu toestand des lands op hechtere grondslagen te vestigen. De beer Casimir Perier las bet stuk voor. Hij wees in zijne toeliebtende bescbonwing op de in Frankrijk heerscbende ongerustheid en beweerde dat de bandhaving van den tegenwoordigen toestand het land doodt. Meer afgevaardigden spraken in dien geest Na P6rier beklom Lambert de Sainte Croix van de regter middenpartij het spreekgestoelte om een voorstel in te dieneu van veel minder wijde strekking, dan dat van P6rier. Hij wenschte, de aan Mac Mabon verleende volmagten bevestigd te zien en acbtte het voorts voldoende, wanneer nevens de nationale vergadering nog eene eerste kamer werd ingesteld. In overleg met laatstge- noemd ligchaam zou dan de maarschalk president de vertegenwoordiging kunnen ontbinden. Daarop kwam Laboulaye aan bet woord, die het voorstel van P6rier met warrnte aanbeval en als zijne overtuiging te kennen gaf, dat alleen de republiek in Frankrijk mogelijk was. Raoul Dnvalvroeger een ijverig lid der regter zijde rnaar sedert meer overhellende tot de republiek, verklaarde bet in zooverre met Perier eeus te zijn, dat ook in zijn oog de voorloopige toestand onhoiulbaar was. Daarna bad de stemming plaats. Het voorstel P6rier werd met 345 tegen 341 stemmed urgent verklaard en ten opzigte van dat van de Sainte Croix besloten, bet te stellen in handen der com missie van dertig. Na dit besluit kwamen de legitimisten uit, den hoek met bun lang beloofd voorstel tot her stel der erfelijke mouarchie. De hertog van Larocbefaucould Bisaccia trad als spreker op. Hij stelde niets meer of minder voor, dan de vergadering te doen verklaren, dat de monarchie bet wettig gouvernement van Frankrijk is en dat, de troon behoort aan het hoofd van het huis van Frankrijk. Mac Mabon zou worden luiteuant generaal van het koniugrijk. De koning en de volksvertegenwoordiging zouden in overleg treden omtreut de staatsinstellingen. Naar de laatste berigten uit Madrid moet men gelooven, dat de opstand der Carlisten op het einde loopt en ware het nietdat ze nog gedurig in de gelegenheid waren, om nieuwe ammunitie te bekomen, bet onderspit reeds gedolven zoude zijn. Het schijnt dan ook bet oogmerk van den be kwamen generaal Concha te zijn bunne maga- zijnen in bandeu te krijgen. Met dit doel wordt Estella van alle kanten omsingeld. Hierbij komtdat de gewone medgezel der partijgangersde oneenigheidin den boezem van het Carlistische leger huishoudttengevolge waarvan reeds onderscheidene personen zijn gefusilleerd. De Inipercial meent te wetendat de Spaan- sche regering veel kans heeft, van binnen korten tijd door Engeland erkend te worden. Volgens de Epoca heeft de minister van finan- tien de heer Camachoeen schadevergoeding van 20.000 donro's moeten betalen voor de waren die de Cantonnisten te Carlhagena den Duitschers bebben ontuomeu. De onlusten onder de Carlistische benden scbijnen aan te houden. Eenige bataillons te Guipuzcoa heblien geweigerdbuune chefs te gehoorzamen. De Diario meld dat don Carlos 18 onderofficieren, die te Tolosa oproer stookten heeft doen fusilleren. Neuzen, 19 Junij De leden van de eerste kamer der staten- generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen dingsdag 23n dezer, des avonds te acht uren. Den 17 dezer werd de 56e verjaardag van H. M. de koniugin op de gebruikelijke wijze gevierd. In eene zitting van ingelanden van den polder Stoppeldijk gehouden den 16 dezer is herbenoemd als dijkgraaf de beer J. Vereecken. Z, M. heeft aan P. Gjjs te Assenede (Bel gie.) als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een kind te Philippine op 4 Mei jl.toegekend de brouzen medaille alsmede een loffelijk getuigscbrift. Benoemd tot kautonregter te Sluis mr. B. M. de Jonge van Ellemeettbans kantonregter te Cortgene. De arrondissements regtbank te Goes heeft dd. 18 Mei de volgende vonnissen uitgesproken 1. a. F. B.zoou van Johannes 28 jaar voerman geboren en wonende te Clinge (Belgie); b. E. B.zoon van Johannes 19jaar voerman, geboren en wonende te Clinge (Belgie) defail- lantschuldig verklaard aan lo. opzettelijke verbreking van afsluiting, 2o boon, 3o. bet maken van nachtelijke burengeruchten tot ver storing van de rust der inwonersde twee eerstgenoemde feiten gepleegd onder verzachtende omstandigbedenVeroordeeld (de tweede hij verstek) ieder tot drie geldboeten een van vijf en twintig gulden en twee van vijftig cents subsidiair gevangenisstraf van drie dagen voor de boete van f 25.en gevangenisstraf van een dag voor iedere boete van 0.50 en in de kosten van het regtsgedingop hen hoofdelijk en des- noods bij lijfsdwang te verhalen. 2. a. 0. L. C.zoon van Petrus 50 jaar werk- man geboren en wonende te Westdorpe b. M. Th. G.52 jaar. werkvrouwgeboren en wo nende te Westdorpe, beklaagd van moedwillige mishandelingde eerste beklaagde daarvan vrij- gesproken de tweede beklaagde schuldig ver klaard aan bet rnoedwillig toebrengen van slagen en stooten geeuerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt heb bende gepleegd onder verzachtende omstandig beden, Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. P. d. S 25 jaardochter van Franciscus, dienstmeid, wonende te Axeldefaillant.schnl dig verklaard aan het loopen lacgs den spoorweg, zonder dat haar zulks uit den aard barer be trekking vrijstoud en buiten toestemming van de bestuurders van den dienst of van ben wien dit door de bestuurders is opgedragen. Veroor deeld bij verstek tot eene geldboete van een gulden subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. A. H. 28 jaar arbeider te Clinge (Zeeland) defaillantschuldig verklaard aan het loopen langs den spoorwegzonder dat hem dit uit den aard zijner betrekking vrijstond en buiten toestemming van de bestuurders van den dienst of van henwien dit door de bestuurders is opgedragen. Veroordeeld bij verstek tot eene geldboete van drie gulden, subsidiair gevange nisstral van een dag en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Een maandagavond bij het department van kolonien ontvangen telegram van den gou verueur generaal van Nederlandsch Indie bevatte de volgende mc dedeelingen ontleend aan een telegraphische berigtdoor den kolonel Pel militair en civiel bevelhebber in Atchin den 14 dezer te Penang aangeboden „Vijand steeds talrijk in de omstreek deed gisteren (vermoedelijk 10 of 11 dezer) een aan val op alle etablissementenvoorai Blangoe trok af met verlies na een hevig gevechtgeen onzer gewond „Gezoudheid ongunstig, ook onder bevolking veel koorts 8 Simpang Olim bedreigt Edi. Oorlog van Edi met Perlakdat onderwerping aaubiedt, ge- staakt." - Met zekerbeid kan worden medegedeeld dat als voor bode voor de aanstaande paketvaart van Amerika op Vlissiugen den 23 Junij in laatstgenoemde plaats de stoomboot Scholten van de Rotterdarascb-Amerikaanscbe stoomvaart maatschappijte Vlissingen nit New York wordt verwacht. De diepte der Vlissingsche havens is de oorzank van de komst. aldaar van voor noemde mailboot. die natnurlijk met belangstel- ling wordt te gemoet gezien en met vreugde zal worden begroet. Men scbrijfc aan het U. D. t Achtentwintigste landhuishoudkundig con- gres wordt in het laatst dezer maand te Zierikzee gehouden en heeft op zijn programma acht- en- veertig punten van behandeling. Dat is meer dan geuoeg het is te veel Wij |hadden gewenscht dat punt 6en van dezen inhoud ware geweestwelke verbetering is erblijkens de ondervinding op 28 congressen verkregenin de organisatie dier jaarlijksche bijeenkomsten aan te brengeu De eerste dag na het congres wordt geheel besteed aan voorbereidende werkzaamheden. De tweede, derde en vierdede eigenlijke congres dagen worden gewijd aan de behandeling der gestelde vraagstukkentelkens na de vergade- ringen der afdeelingen. Die organisatie geeft aanleiding, of liever Doodzaakt, tot een behandeling van gewigtige zaken die veel van eene drijfjagt, heeft en dan ook menig debat in de geboorte doet omkomeo. Van daar dat er dikwijls eene verwarde conclusie wordt genomen of dat het niet tot eene conclusie somt. Wij gelooven dat eene betere inrigting van het congres, waardoor het mogelijk wordt meer en degelijker te werken hoogst wenschelijk is en dat een voorstel daartoe, te Zierikzee gedaan en door de pers behandeld, in de 29 bijeenkomsten een onderwerp kon zijndatna onderlinge wrijving van gedachtenten nutte van het con gres zou strekken. Zulk een congres heeft zijn tijd gehad wordt er we! eens gezegd, raaar wij zijn geenszins van ilie meening, als bet congres maar met den tijd medegaat. Er is door de landhnishoudkundige bijeen komsten veel goeds tot stand gebragt en zij hebben nog terrein genoegom zich daarop nuttig te bewegen als dit wordt uitgevoerd naar een planhetwelk wetenschap en praktijk bevredigt. j meer dan drie exemplaren waren gedrukt. De heer R. behoudt zelf er een van het andere I ter beschikking des konings gesteld is op verzoek j van Z. M. aan de regering aangeboden welke bet onder daukbetuiging aan den gever in de koninklijke bibllotheek heeft laten plaatsen. De oning die verklaarde weinig geschenken met zooveel genoegen te hebben ontvangenheeft het in zijn particnliere boekerij doen plaatsen. Op de bijeenkomst van de Overijselsche predikanten vereenigingop 17 Junij te Zwolle gehouden is o. a. ook ter tafel gekomen de vraag „zijn er bezwarcn van godsdienstigen aard tegen de Iijkenverbranding „Zoo ja welke is hun waarde Den 11 Junij heeft te Oud Pekela een erge brand gewoed ten gevolge waarvan niet minder dan 18 huizen en 2 pakhuizen een prooi der vlammen zijn geworden. Eerst te 11 uur was men den 16n, door de werking van zes brandspuiten den brand in zooverre meester dat de beiendende perceelen bewaard zijn geble- ven. De toen heerscbende felle wind joeg even- wel het vuur en de vonken in de veenen ook deze raakten in brand met het ongelukkig gevolg dat nog 17 arbeiderswoningen benevens eeni°-e dagwerken turf en een turfschip een prooi van het vernielend element zijn geworden. reeds meer dan een halve eeuw ge- leden dat wij door toedoen der Franschen de Kaap verloreu maar nog altijd is het Hollandsch element er krachtig, nog altijd leeft het voor- malige moederlaud in de herinnering en verstaan duizende inwoners nog de Nederlandsche taal. Wij ontvingen een nieuw bewijs daarvan toen ons het Kaapsche Volksblad van 14 Mei onder de oogen kwam. Het is ter herinnering aan het 25jarig koningschap van Willem de derde op oranjepapier gedrukt er, behelst het verslag eener feestviering bij die gelegenheid in de Kaap^ stad door de rederijkers kamer Aurora georga- mseerd. Er lag in 'tlokaal der festiviteit ter bezigtiging het album dat Z. M. zal worden aangeboden. 't Is in Marokko gebonden en be- legd met Zuid Afrikaansch goude n ruwe Afri- kaansche diamauten. De hoofdonderwijzer aan de christelijk nationale school te Tzuragehuwd en vader van verscheidene kinderen die zich had schuldi°- gemaakt. aan oneerbare handelingenis deswege door bet pro v. geregtshof van Friesland veroor deeld tot eene gevangenzetting voor den tijd van vijf jaren. Voor eenigen tijd werd medegeueelddat door den keizer van Rusland een sora gelds is beschikbaar gesteld voor de troependie hem bier te lande de militaire eerbewijzen hadden gebragt. Thans deelt de N. R Ct. daaromtrent nader mededat de min. van oorlog tot dat doel van den keizer 800 dukaten ontvangen heeft en dat de minister bepaald heeft. dat die gelden onder de belanghebbenden zullen worden verdeeld in evenredigheid van hunGefractementen. Voor de kompagnie, ter sterkte van 120 man en de muziek des 2e regementsdie te Venlo den Russischen keizer de militaire honneurs bewezen bedraagt het aaudeel in dit vorstelijk geschenk 99 dukatendus ruim 554 gulden. Een sergeant majoor krijgt alzoo 10 gulden een seigeant ruim 6 guldende gewone milicien f 2 30. Van de 28 deelnemers aan het examen voor surnumerair bij de staatsspoorwegen zijn 17 geslaagd. Z. M. de koning heeft bijzondereu dank en lof doen toekomeu aan den Heer H. A. M. Roelants boekdrukker uitgever te Schiedam voor de aanbieding van een exemplaar eener prachtuitgave van de grondwetwaarvan niet In het Alhambra te Brussel wordt thans de bekende toerdoor de gebroeders Davenport vertoond nog veel sterker uitgevoerd door den goochelaar de Vere. Deze laat zich in een koffer ■SiUiten waarin hij maar juist past. Zijne handen worden geboeid de koffer gesloten en met touwen omwoeld een rninuut later zit de Vere op den koffer; weder valt het scherm en na eene minuut wordt de koffer geopend en ligt de Vere weder daarin gelijk men hem er in gelegd had. Deze goochelaar erkentdat geen spiritisme of iets van dien aard in het spel is. Een Zweedsch kapitein Brockman heeft een nieuwe ontplof bare stof nitgevonden vigoriet genaamd waarmede oulangs te Marienburg°proe- ven genomen zijn. Men zegtdat het vigoriet een veel sterker uitwerking heeft dan het dyna- nnet terwijl het veel minder gevaar oplevert en niet door verhitting ontploft. Het is niet duurder dan andere ontplofbare stoffen. Dordrecht, 18 Junij. *»i aim fcwmBEnsaagamHBBrai Tarwe 10 cent lager; Rogge 3(1 a 40 ct., Gerst 10 a 20ct. en Haver 20 ct. hooger. Pnike Zeeuvractie en Vlaamsche Tarwe f 13,00 a f 13 50. Overmaassche f 11,60 a f 12.20, Rogge, Zeeuwsche en Vlaam sche f 10,50 a f 11,00, Overmaassche f 10,50 a f 10,SO. Gerst Zeenwsche en Vlaamsche winter f 8,20 a 18,50, Orermaagsche f 7,50 a f 8.20, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 1 8,20 a 1 8,60, Overmaassche f 7,90 a f 8,40. Haver, dunne f 5,00 a f 5,50, dikke f 5,20 a f 6,20. Paardenboonen f 9,00 a f »,20. Duivenboonen f 9,00 a f 10,00. Witteboonen f 13,00 a f 16,00. Brnineboonen f 10.00 a f 13.00. Erwten 11,00. a 11,50. Koolzaad f 11,80 af 12,40. Lijnzaad a it.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1