ALGEMEEN No. 945, Zalurdag 13 Junij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. ingezonden Stukken. f landelsberig'len. Advertentien. JPolitiek: Overzigt. De pogingen om den partijstrijd in Frankrijk te bedwingen schijuen weer volkomen mislukt. De voorstandei'8 eener wel gevestigde en die eener voorloopige repnbliek hebben zich beide in uitvoerige manifesten uifgesprokenwaarin duidelijk doorstraalt dat men het nooit eens zal worden. Waar deze tweespalt nog weer op uit zal loopeuzal de tijd leereu maar 't laat zich haast niet denken dat't scptemnium of't zeven jarig mandaat van Mac Manon zonder nieuwe botsingen zal eindigen. Slechts 't zwaard des generaalsbij 't leger bemit.d is in staatom het evenwigt der partijen ie handbaven. „Ik waarborg de orde heeft Mac Mahon gezegd en dit vorstelijk woord is voor Frankrijk goud waard. Zoo iemandis Mac-Mabon de man om de daad bij 't woord te voegen. En inderdaad Frankrijk heef't voor 'tbjnoen land de grootste behoefte aau een krachtigen degen want het is er verrc vandaan dat met de onderdrnkking ook de commune of hare voor slanders zijn uitgeroeid Nog steeds komen bijzonderheden aan 't licht, die aantooneu hoe uitgebreid deze laatste Pa rijsche beweging is geweest en hoe velen aan lraar hebben deelgenomen. In de vorige week is weer iemand doodge- schoten die gebleken was, medepligtig te zijn aan den moord van den politie agent Vincenzini. Een ander is bjj verstek veroordeeld en wel de afgevaardigde ter nationale vergadering Melvin Blonconrt Deze man een roervink van zijn maatschappelijk optreden af, stond in naaiiw verband met PyatDelesclnze en Cluseret. Hij was onder de commtme chef van een werfbnreau en deed als zoodanig alle mogelijke pogingen om de soldaten onder de vanen der commune te doen dieust nemen. Na den opstand hield hij zich geruimen tijd te Parjjs schuiltotdat bij zich veilig waande en we6r als afgevaardigde optrad. Eerst. in 't begin dezes jaars kwam men, door vergelijking der handteekeningentot de ontdekking dat de afgevaardigde en de sederi lang gezochte communist een en dezelfde persoon was. Als zulke bijzonderheden aan 't licht brengen, welk hout aan het gebonw der nationale verga dering voorkomtboudt eenigzinsdeverwondering over hare gedurige worstelingen op Van dezen veroordeelden afgevaardigde wordt gezegd dat hij hoofdzakelijk gekozeu werd om zijn revolutionair karakter. Een fraaije adelbrief door een fraaijen schenker uitgereikt. Dat men in Duirschland over het geheel zich zeer weinig over het Fransche patriottisme lie kommert en daarmeeals het voorkomt korte vvetten weet te makendat bleek dezer dagen nit een voorval te Saarbruggen. Eeu Fransch generaal aldaar bij familie gelogeerd ontmoette een beainbte in Pruisische dienstevenals hij Franschman van geboorteen verweet dezen zijne lafhartigheid dat hij de dienst zijns vader- lands tegen de Duitsche had verwisseld. De tieambte deed aangifte en onmiddelijk werd de vurige patriotondanks zijn hoogen rang ingerekeud en naar Zabern vervoerd om daar voor het onbetamelijke van zijn gedrag voor den procureur generaal van het geregtshof teregt te staan. Slecbts met veel moeite gelukte het aan de familieonder het stellen van cautieden generaal voorloopig weer op vrije voeten te krijgen. De Spaansche regering schijnt het noodig te hebben geacht, onder alle geruchten over konings- plannen hare ziensvvijze over dit onderwerp bloot te leggen, Ze heef't eene circnlaire aan de buitenlandsche boven gerigtwaarin ze verklaart, om hare krachten te zullen inspannen de rust, zoowel op het eiland Cnba als in Spanjete herstellen en daarna aan het volk zelf de keuze over deu regeringsvorm te willen overlaten. Overigens schijuen in de laatste dagen de pogingen tot beteugeling des opstands te zijn gevorderd. Even als tijdens de belegering van Bilbao het gednrig beetledat storm de mede working der zeemagt verhindei;debeet nu de regen de verhindering voor eenigzins krachtige operatien des legers te zijn. In de zitting der tweede kamer van gisteren is het wetsontwerp omtrent het veeartsenijkundig onderwijs aangeuomeu. Het hoofdbeginsei van het westontwerp tot uitoefening van de veeartsenijkunstnitslnitend door gediplomeerde veeartsen voor ziek veeis aangenomen met 48 tegen 11 stemmen. De Staats Courant van 11 dezer bevat het volgende „Wij zijn verzocht mede te deelen dat zich onder het voorzitterschap van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heef't gevormd een comity tot het in het leven roepen eeuer directe post en handelsverbinding tusschen Nederland en Engeland met stoomschepen onder Nederlandsche vlag, in de eerste plaats aanvangende met die uit Vlissingen om bij geschiktheid van meer- dere havens in Nederland aan die verbindingen zoodanige uitbreiding te geven als in het aige meen belang zal blijken wenscliehjk en noodig te zijn en dat aan dat comite als seeretaris is toegevoegd inr J. H. van Wickevoort Crommelin, seeretaris van Z K H. prins Hendrik der Ne derlanden." A.xvl 9 Junjj. De meestoof de Slentels met gevolgen en 52 area grond gelegen in deze gemeentewerd heden albier in het openbaar verkocht voor /'3665, aan de heeren L. Smies, R. BlankertL. en G. Lamailre en I. Buitler, albier. De cominissie voor de teekenschool te SIuis heeft besloten bij voldoende deeineming aldaar tegen den winter een goedkoopeu halfjaarlijkschen teekencursus te openen voor leerlingen van am bacbtslieden. Naar men verneemt is het plan om te Middelburg aan den Dam een drbog dok te maken vastgesteld. ue Nederlandsche dierkundige vereeniging zal hare wetensckappelijke vergadering van dit jaar houden op 20 Junij e. k. te Midddelburg. De vergadering zal des middags ten 12 me een aanvang nemen in de vergaderzaal van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen. Na afloop zal er gelegenheid bestaan tot het bezich- tigen van de verzamelingen van het Zeeuwsch genootschap. Na het middageten zal een bezoek aan Vlissingen gebragt worden. De zoologische excursie zal geschieden op 21 Junij bij Dom- burg en Westkapelle. Volgens den Haagschen correspondent der Zutphensche courant zullen het census-ontwerp, de wet op het hooger onderwijs en het voorstel tot afschaffing der jagtwet in den loop van dit zittingjaar niet meer door de tweede kamer in behandeling genomen worden. Wij veinemen, dat, te beginnen met 1 Julij e k. de jaarwedden der ambtenaren bij de telegrafie met 25 pCt. zullen worden ver hoogd, Van de beide droogdokken welke voor rekening van de Ned Ind. Droogdok maatschappij te Glasgow gebouwd worden is volgens berigt van 4 dezer. het eerste met goed gevolg te water gelaten. De Hollandsche maatschappij van landbouw hield donderdag eene aigemeene vergadering in het koffijhuis „De dorstige kuil"', onder Heem- stede. Bij die gelegenheid werd o. a. door den beer Wouter Sluis te Beemster besproken de zoogenaamde melkspiegelals een middel om te zien of eene koe veel of weinig melk bezit. Laatstleden donderdag had een vreeselijk ongeluk op den Rijn plaats. Van de locaalboot Lessing welke van Biebricb kwam stortten niet ver van daar drie personeneen meisje en twee mannen in het wateren vondeu bun dood in de golven. De ongelukkigen leunden tegen de verschausing, deze bezweek zij vielen voorover en verdwenen onder de raderkasten Wel stopte de boot ferstond en was men met haken bij de hand om hulp te verleenen maar de verougelukten kwamen niet meer boven. Later is de mantille en de hoed van het meisje opgevischt. Niemand op de boot kende het drietaldat op zulk eene plotseliuge wijze den dood vond. Een der man- nen moet een inwoner van Niederselters zijn. Door den raad der gemeente Eiburg is een verordering vastgesteldvvaarbijop eeu boete van e6n tot drie dagen te zamen of ot afzonderljjk verboden wordt binnen die gemeente vogelnesten te veistorcn of vogels te vangen of te dooden. De afgeloopen verkiezingen in Belgie vooral in Gentgetuigen van ongeevenaarde belangstelling. Van de 7103 kiezers zijn er in Gent 6812 opgekomeu dus meer dan 930/. De partijen stonden nagenoeg gelijk. Met 150 stem men overwonnen de clericalen. De verslagenheid onder de liberalen te Gent is grootomdat men j zich zeker waande van de overwinning. Het getal stemmen in de slad voor de liberalen uitgebragtheett niet aan de vcrwachting be antwoord daarentegen is de stemming op bet platte land gunstiger voor de liberalen uitgevallen i dan men verwacht had. De Liberia deelt met zekerheid de volgende I woorden mededie door den pans tot een zijner cardinalen zoudeu gesproken zijn „Ik gevoel dat mijnc krachten met den dag afnemen ik ben over- tuigd dat mijn leven zijn eiude nadert. Mijn be l staan wordt nog slechts kunstmatig ondcrhouden.'' I Een treurig ongeval heeft dezer dagen in Zwitserland plaats gehad. De beer en mevronw Liskeard, een jong Engelsch eehtpaar op bun huwelijksreisje, hadden met eenige vrienden partij gemaakt om den Mont Blanc te bestijgen. Toen zij den top van den corridor bereikt hadden kregeu de dames zooveel hinder van de kouae dat de gidsen het gezelschap ernstig aanraadden om terug te keeren. Allen -war-en met koorden aan elkahder vastgehecht en de jonge vrouw ging vooruitleunende op den arm van haar gids. Naauweljjks hadden zij een bonderd schreden afgelegd, toen mevr. Liskeard en haar geleider plotseling verdwenen in eene klovedie slechts met een dunne laag ligt bevroren sneeuw bedekt was. Ougelukkig brak het touw vvaarmede zij aan de overige togtgenooteu verbonden waren en er was geen spoor meer van hen te zien. De beer Liskeard ontbood onverwjjld buitenge- wone bulp uit de Grand Chaletsmaar de ligchamen waren niet terug te vinden die dus meer dan waarschijnlijk etteljjke duizenden voeten diep onder het gebergte moeten zijn nedergekomen en waarschijnlijk onmiddelijk dood zijn geweest HOORT! HOORT! nordreclit, 11 Junij. Getrouwd A. L. A. ROUSCHER, Notaris E. RADEMAKERS. Hont&nisse, II Junij 1874. De Heer en Mevrouw ROUSCHER—Rade- makf.rs, betuigen bij deze hunnen liar-te- lijlien dank 9 voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. De ondergeteekende geeft. bij deze kennis dat hij zich den 15 Juni.t te Z a a m s I a g zal vestigen als Horlogie- malier en neemt de vryheid zich beleefdelijk aan te bevelen voor de van alles wat lot dit vak behoortzootnede voor de levering van Horlogfien en Klokken in diverse soorten waarvan hij steeds mint voorzien zal zijnhopende door eene vlugge goede en civiele bediening zich de begunstiging en het in hem te stellen vertrouwen steeds waardig te betoonen. J. J. SIMBELAAR. 'sGravesande, Mei 1874. „Den 4 October 1873 stortte Cornelis Veiuneere, Arbeider aan deu Nienwen Watergang door den Iioek van Holland in deze gemeente een flink oppassend maar onderloos en volstrekt onbemiddeld jougman van 27 jaren door eene noodlottigge aanleiding onveboeds van en onder i In de provincie N. H. ligt eene gemeente waar men veel met onderwijs en opvoeding op heeft. Wat zal die onderwijzer opgekeken hebben, toen hij daar zoo eensklaps een jaarlijksch salaris van 600 kreeg. Wel I well 'tis van belaug zoo om en bij f 11.per week te ver- dienen en dat alleen om jongens te leeren. Wel verbazend, dat is haast evenveel als mijn knecht. Want ik ben timmer- man moet ge weten en heb een knecht, die f 12.— per week verdient. En ik verzeker jedat bet een beste is. Hij beschaaft planken en moet nu iemand, die maar menschen beschaaft, bij"s evenveel verdieuen als hij? Hij begint dan ook oproerig te worden en eischt dat ik hem 14.zal geven, want hij wil niet gelijk staan met een schoolmeester. Doch laat ons nu eens ernstig spreken, Wat dunkt U lezers kan een man uit den fatsoenlijken stand van 11.per week leven in deze tijden Is het geoorloofd, dat men hem, aan wien men het heil zijner lievelingen toevertrouwt, afscheept met de verdiensten van een timmermansknecht? Moet hij daarvoor zwoegen en slaven om van onze jongens knappe mannen te maken? Zijt gij zijn huis wel eens binnenge- treden en hebt hij de fatsoenlijke armoede gezien, welke daar heerschteEn wat zal er van zijn kinderen worden, indien hij ze heeft? Oeh, hadde hij ze niet, het ware hem en hen beter. In armoede moet hij ze groot brengen en hun een fatsoenlijke opvoeding geven kan hij niet. Begrijp eens i De mandie eon tweede vader voor onze kinderen is, die hen tot nnttige leden der maatschappij moet opleidendie man heeft bijna geen cten in huiskan niet in zijn onderhoud voorzienzijn eigen kinde ren niet geven wat hun toekomtl 0 onverstaud! O schraap- zucht! wanneer zult gij van de aarde verdwijnen? Ongelukkige onderwijzer, indien gij geplaatst zijt in een ge meente waar men U honger laat lijdenmaar ook ongelukkige kinderendie door zulk een onderwijzer opgevoed worden Of zoudt gij denken, dat een man, die altijd gebukt gaat onder zorg en kommer een goed onderwijzer kan zijn? Hoe zou hij in staat wezen blijmoedig zijn werk te verrigten, indien hij denkt aan 'tgeen hem 'thuis wacht? Nog eens: ongelukkig die gemeente, waar 'tzoo genaamd vaderlijke bestuur op een paar honderd gulden voor 't onder wijs zietl Ik ben maar een eenvoudig timmerman, maar ik zou 't niet over mijn hart kunnen brengen mijn knecht met 11.— af te schepen. Daarvoor ben ik te gevoelig en dat men 'tdan een onderwijzer doet, dat is schnndel driewerf schande Niet alleen in N. H. maar in bijna elk schooldistrict van ons land, vindt men onderwijzers, die aan 100 a 150 leerlingen van den rnorgen tot den avond. dikwijls zonder het benoodi-d hulppersoneel, onderwijs moeten geven tegen eene belooning vaii ;j a 600. 's jaars. Bij die onderwijzers zijn er velc die een hmsgezin van 3456 enz. personen te onderhouden hebben. llet spreekt als een boek, dat zij van dat daglooncrs- tnkomen onmogelijk fatsoenlijk bestaan kunnen en een armoedig leven moeten lijden. Zij zijn gcdwongen, om gade en kroost met te laten mthongeren, dikwijls schulden te maken, waardoor zij met zelden met moeijelijkheden te kampen hebbendie hen zonder hunne schuldbij autoriteiten en oiulers in minachting brengen. Hoe zal een kind aehtiug en liefde voor den onder- wijzer hebben, als het weet dat de schoolmeester ccue no" zoo kleme som gelds aan zijne oudcrs betaleu moet. Iudicn°zulk een onderwijzer niet speelt: „aap, wat hebt ge mooije jongens:" ol als hij zulk kind iu school tot zijn pligt brengtdan ziiu de ouders gebelgd. Ja tis gebeurd dat zulke ouders den wel- meenenden onderwijzer op den openbaren weg in 'tbijzijn van vele personen aanranden, hem tot op de graat toe uitschGldcn en hem om betaling eener bagatel uariepeu. Foeidat is leelijk gemeen en onbeschoft, niet waar lezers! Indien zulke ouders zich eenvoudig bij 't gemecntebestnur vervoegden en dit aan tverstand bragten, dat de onderwijzer van zoo'n gering traktc- ment met op zijn tijd betalen kandan zouden zijverstandig haiidelen en zeker veel tot hun eigen en des onderwijzers voor- deel bijdragen. Ook treft men gemeentebesturen aan, diezeggen: „de onder wijzer heeft het immers vooruit geweten dat zijn salaris 600 bedraagt. Met uw verlof Edel Aehtbare HeerenIndien de onderwijzers examen hadden afgelegd in de Profetie of voor- spellmg dan zouden zij zich wel voor uwe f 600.— bedankt hebben; dat zij bovendieu vooruit hadden geweten, dat bij hunne benoemmg de levensmiddelen na korteren of langeren tijd zoo hoog in pnjs zouden stugen en zij op geenc verhooging van traktemcnt mogten rekenen dan waren ze alle welliclit koopliedeu worden en het onderwijs de bron van 't volksbestaan, ware al voor lang zijn dood gestorven. "VVij hopen dat bovenaangehaalde woordeii geen stem in de woestijn zullen blijven; dat die gemeentebesturen, die hunns gemeento-onderwijzers nog te karig bezoldigen, daardoor mogen aangemoedigd worden, eens diep in de gemeentekas te tasten om de onderwijzers overeenkomstig hunne werkzaamheden hunnen stand m de maatschappij en de duurte der levensmiddelen fatsoenlijk te beloonen, dan is het niet to betwijfelen of zii zullen na aftrek hunner belastingenstorting voor pensioen, noodzakelijke onvoorzieue uitgaven fatsoenlijk" kunnen leven op hun tijd betalen, zich met meer ijver op 't onderwijs'toe- leggen en zich van de moeijelijkc taak, welke op lien rust naar wcnsch kwijten. Dezelfde Veritas. Tarwe als voren, rogge 10 cent h.oger, haver en paarden- boonen 20 cent hooger. I'uike Zeeinvsche en Vhanischs Tarwe f 13 10 a f 13 60 Overmnassohe f 11,70 a f 12,30, Rogge, Zeeuwsche en Vlaam- sche f 10,10 a f 10,60, Overraaassch& f 0,90 a f 10,40. Ger«t Zeenn-scne en Vlaamsche winter f 8,20 a f 0 50, Overmaassche f i,50 a f 8.20, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 8 00 a f 8,50, Overmaassche f 7,80 a f 8,30. Haver, dmins f 5 0(1 a 1 5,50, dikke f 5,00 a f 6,00. Paardenboonen f 9 00 a f »,20. Duivenboonen f 9,00 a f 10,00. Witteboonen f 13 00 a f 16,00. Brnineboonen f 10.00 a f 13.00. ErwtenllOO a 11,50. Koolzaad f 11,80 af 12 40. LijnzaaJ a it EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1