ALGGNEGN No. 944. Woensdag 10 Junij 1874. 14de Jaarg, Binnenlandsche Berigten. IP'olitiek: Overzigt. „In den gesloten vrede ligt een nieuwe oorlog." Dat was het algemeene gevoelen toen eindelijk bet groote i'eit onzer dagen beslist was en Frank rijk bij traetaat eene ontzaggelijke oorlogschatting op zich nam en daarenboven in den afstand van twee zijner schoonste provincien moest bewilligen. A1 weerklouk het wpord van Jules Favres in de borst van iederen Franschman „geen duim van onzen grond geen steen onzer vestingen toch heeft de trotsche Gallier nioeten bukken en als met een vloek in bet hart zich de hardste en venaederendste voorwaarden laten welgevalien. Zelfs buiten Frankrijk klonk eene stem van verontwaardiging over de harde eischen den overwonnenen gesteld. De toekomBt echter beeft reeds voor een deel en zal misschien nog meer de noodzakelijkheid en het heil der veroordeelae vredesvoorwaarden aan bet licbt brengen en misschien eenmaal het eerst opgevatte id6e omkeeren en erkennen juist in den afstand van Elzas en Lotbaridgen met de vestjngen Metz en Straatsburg aan Duitschlandiigt de beste waarborg tegen een wrekenden aanval van Frankrijk. Daarenboven is Duitschland aan de noordzijde dezer landschappen gedekt door de neutraal verklaarde landschappen Luxemburg en Belgie, zoodat dit grondgebied niet kan worden over- schreden zonder in conflict te komen met de onderteekenaars van het Londensche traetaat van 1867, (Engeland, Rusland. Duitschland, Frank rijk en Italie). Overigens wijst de houding der Fransche volksvertegenwoordiging er been dat eindelijk weer iemand zal moeten optredendie met ijzeren armen do vele staatkundige partijen zal weten in bcdwang te houden en te regeren want het schijnt, dat iedere stap op den goeden weg door de ellendigste partijzucht ten eenenmale zal worden verijdeld. Zoo is het er bij de voordragt eener kieswet weer allerruwst en vreemd toegegaan. De een voor den ander beklimt de tribunemen over laadt elkander met verwijten. Bonapartisten koningsgezindenrepublikeinen mannen van 2 Decembervan 4 September en meer andere secties zoeken elkanders verleden te bezwalken en de kamer van vertegenwoordiging heeft veel meer van een hoop opgewondene en tierende jongelingen dan van eene deftige vergadering voor de belangen des vaderlands. Onder de mannendie bij deze gelegenbeid gesproken hebben behoort ook Ledru Rollin de hevige democraat van het jaar 1848. later nog beschuldigd, van zich tot onverantwoordelijke politieke handelingen ten aanzien van Napo leon III te hebben laten verleiden. De jaren echter hebben op dezen vurigen republikein hnn stempel van kalmering gedrukt Ofschoon zijne oude beginselen niet verzakendesprak bij in bedaarde termen. Hij verklaarde zich tegen elke beperking van het algemeene stemregt. Er zijn slechts drie vormeti van regering gprak hij de gctemperde monarchic de tirannie en de democratic. De getemperde monarchic heeft Frankrijk gebad onder Louis Philippe. Hoe is ze er gekomen Door corruptie. De revolutie van 1848 kwam er. gansch Frankrijk zeide, dat de monarchie bezvveken was door de verachtingdie zij op zich geladen had. Wat het keizerrijk aangaat, Waterloo en S6dan zijn zijne beide rampzalige episoden verbrok- keling en verarming van bet land zijne gevolgen. De repnbliek is het derde gouvernement. Ze schijnt u schrik aan te jagen. Maar nooit heeft zij als eigenlijk gouvernement bestaan. De conventie was naar binnen een kamp. inzonderheid tegen de Vendue gerigten naar buiten de oorlog met den vreemdedien het gelnkkiglijk beeft gevoerd. Voor 't overige heeft zij tijd gevonden, om aan Frankrijk de groote vvetten te geven die den roern des lauds uitmaken. Nadat de spreker herhaalde malen was in de rede gevallen en nadat hij de republiek van 1848 bad verdedigd. drong hij aan op ontbinding van de kamer en wekte bij op tot vertrouwen in het volk Uit Rome komen onrustbarende geruchten om- trent den gezondheidstoestand van den paus en ofschoon op 't lang leven van den H, V. natuurlijk j weinig meer te rekenen valt.zoo wordt in de gegevene verhonding van Rome tegenover menigen Europeschen staat dat oogeublik en bovenal zijne vervangiug met zorg te gemoet zien. Er zijn hier zoovele en gewigtige belangen in het spel, dat in de opvolging van Pins IX natuurlijk bet boogste belang zal worden gesteld. De minister van oorlog heeft van de opkomst tot den werkelijken dienst in dit jaar vrijgesteld de miliciens der ligting van 1870, die, krachtens toestemming van den minister v66r hunne op roeping een huwelijk hebben aangegaan. In de zitting der tweede kamer van 11. zaturdag is het wetsontvverp betreffende de I regterlijke tucht aangenomen met 49 tegen 9 8temmenna de aanneming met 30 tegen 27 stemmeu van het amendement-van der Does tot behoud van de voile jaarwedde voor de regterlijke ambtenarendie bij gebleken onge steldheid door ouderdomligchaamsziekte of zielsziekte ontslagen worden. De geheele zitting van gisteren was gewijd aan de interpellatie Fabius over Atchin nopens den terugkeer der troepen en van den generaal van Swieten zoomede over het eervol ontslag van Verspijck. De minister van kolonien heeft verklaarddat 't militair effect der expeditie door de inneming van den Kraton bereikt is dat de tegenstand te Atchin nog voortduurt en welligt nog uitzending van troepen zal moeten plaats hebben (niet nit Nederlaud behalve de gevvone suppletie). Er is echter nog niets des wege voorgesteld. veel min beslistevemnin als over de vraag of van Swieten weder naar Sumatra terug zon gaan. Wat Verspijck betreftdeze heeft zijn verzoek om ontslag herhaald en er zelfs per telegram op laten aandringen bij het opperbestuur. In den loop van het debat heeft de heer Fabius eene motie voorgesteld om den dank der kamer aan Verspijck te betuigen voor den lande in Atchin bewezen diensten. Daar som- migen daaraan eene politieke strekking en eene afkenring van het beleid van van Swieten en van de houding der regering vasthecbtten werd deze motie ook zeer bestreden en ten slotte verworpen met 36 tegen 26 stemmen. Neuzen, 8 Junij. Voor de beroepen naar Rhoon en Ambt Vollen hoven is door den heer A. Brink, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier bedankt. Uit Brussel wordt gemeld dat de overeen- komst tusschen Nederland en Belgie betreffende het kanaal van Neuzen naar Gent gesloten is. Op maandag den 15 Junij 1874. des voormiddags ten 11 ure precieszal in het. socieleitslocaalvan de maatschappij tot bevor- dering en aanmoediging van den landbouw en veeteeltin de provincie Zeeland ten huize van G. van der Plujjm. in het wapen van Amsterdam te Hulst12de afdeelingvergadering plaats hebben. Onderwerp ballotage leden. Uitreikiug maandbladen, verslag tentoonstelling Schoondijke. T%gramma tentoonstelling Zierikzee en tentoon stelling Hulst. Bewijs van lidmaatschap voor de nieuwe leden tegen betaling van f 2 50. Ontvangst suppletie 50 cent per lid voor 1874. Welk een en Under kan verkregen en gegeven worden door mondeling gemandateerde leden, even als de aangifte voor leden die wenschen deel te maken van de reis naar Brnssel op zaturdag 27 Junij tot het bezoeken van de algemeene tentoonstelling aidaar. De arrondissements regtbank te Goes heeft dd. 27 April de navolgende vonnissen nitge- sproken 1. H. W.zoon van Charles, 52 jaar, land- bouwer, geboren te Wachtebeke (Belgie), wonende te Overslag. Schuldig verklaard aan beleediging door dreigementen aan een bedienende beambtenaar aanleidiug van de waarneming van zijn dienst. Veroordeeld tot eene geldboete van vijfentwintig gulden subsidiair gevangenis 1 straf van veerticu dagen en in de kosten van hei regtsgeding, desnoods invoiderbaar bij lijfsdwang. 2. D. B vleeschbouwer te Asscncde (Belgie) defaillantschuldig verklaard aan het loopen laugs den spoorwegzonder dat hem znlks uit den aard zijner betrekking vrijstond en zonder de daartoc vereischte toestemming van de be stnurders van den dienst of van hen wien dit door de bestuurders is opgedragen. Veroordeeld bjj versiek tot eene geldboete van een gulden, subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van dit regtsgeding desnoods invor- derbaar bij lijfsdwang. 3. F. R. zoon van Petrus, 28 jaar, visscher, geboren en wonende te Boncbante (Belgie) schuldig verklaard aan diefstal bij nacht door meer dan een persoon op eene plaats die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteldgepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot. eene cellulaire gevangenisstraf van honderd drie en tachtig dagen en in de kosten van het regtsgeding zoowel als van die door het verstek veroorzaakt, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. Th A. zoon van Pieter69 jaar, winke- lier geboren te St. Gillis Waes (Belgie) wonende te Hulst. Schuldig verklaard aan het zonder te zijn apotheker of geneeskundige tot aflevering van geneesmiddelenverkoopen van een door den minister van binnenlandsche zaken ter uit- voering van art. 30 der wet van 1 Junij 1865 Stb. no .61, aangewezen geneesmiddelbeneden de hoeveelheid daarbij door dien minister bepaald, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijftig cent, subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorder baar bij lijfsdwang 5. L. a. V. 46 jaar. dienstknechtgeboren te Sinai (Belgie) wonende te Hulstdefaillant. Schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen door het ten nadeele van den eigenaar verduis teren van gelden die hem niet in handen zijn gesteld dan tot eenigen betaald wordenden arbeid en om dezelve over te leveren. Veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van honderd drie en tachtig dagen en tot eene geld boete van twaalf gulden en vijftig cent subsidiair, cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorder baar bij lijfsdwang. In de op 31 Mei jl. te Middelburg gehou- den vergadering van den geneeskundigen raad in Zeeland, werd omtrent den gezondheidstoestand in de eerste vijf maanden van dit jaar o. m. het volgende medegedeeld In Jannarij werden weder nieuwe sporen van kinderziekte (variolae) waargenomen, die evenals in 1869 uit Belgie tot ons kwamen waar die ziekte op uitgebreide scbaal heerschte. De waar genomen gevallen zijn ge'isoleerd gebleven 2 daarvan te Overslag2 te Neuzen en 1 te Vlissingen zijn met den dood geeindigd. Voor zooveel bekend is is de ziekte thans aanwezig te GoesHoek Neuzen Veere en Waarde. Scarlatina is reeds in 39 gemeenten waarge nomen doch alleeu te Oostburg had zij een zorge lijk karakter thans heeft zij ook daar opgehouden. Er stierven in 13 gemeenten 40 individuen aan deze ziekte. waarvan 23 te Oostburg. Angina diphterina is in 11 gemeenten waarge nomen en heeft in 4 gemeenten 8 slachtoffers gemaaktwaarvan 5 te Hoek. Behalve van de bovengenoemde ziekten wordt nog melding gemaakt van 1®. De in Maart jl. te Middelburg voorgekomen worstvergiftiging waaraan meer dan 300 indivi- uengeleden hebben en 6 personen (5 te Middel burg en 1 te Wissekerke) bezweken zijn. Ontstaan en door het gebruik van leverworstuit een spek- slagerswinkel herkomstig, maakt deze zaak alsuog het onderwerp uit van een geregteljjk onderzoek, waarop wel niet mag worden vooruitgeloopen maar waarvan te voorzien ismet het oog op de uitkomst der voorloopig ingestelde onderzoe- kingen dat de aanleiding der vergiftiging in het dnister zal gehuld blijven. De hoofdver gchijnselen bij de vergiftigden waren braking diarrhoea met koliekpijnen en tenesmibij meer hevig aangetasten kuitkrampen, schielijke colapsus en andere aan Aziatische cholera verwante toe- vallen terwijl vele zieken recidiveerden, anderen een langdurig herstellingstijdperk doorliepen. Nadat alsnu twee maanden na den aanvang van de vergiftiging verloopen zijn kunnen de sporen geacht worden zoo good als geheel geweken te zijn. 2°. Een geval van watervrees. Dit deed zich voor in de maand Januarij te Boschkapelle bij een jongen van 10 jaren die den 2 Junij 1873 door een klein onbekend hondje gebeteu was en die ook op het Spui (een gehucbt tusschen Neuzen en Axel) een lotgenoot heeft gehad. Bij het kind te Boschkapelle hadden de toegebragte wonden goed gebloed en vvareu deze verder be- handeld door aanwending van een eigen middel de zoogenaamde groene olie. Het kind op het Spui daarentegen is tot dusver gezond gebleven, zijude daarmede eene bedevaart ondernomeu naar Sint Hubert in de Ardennes, waaraan men gewoon is in Zeeuwsch Vlaanderen een groote genees kracht toe te kennen. 3o. Vergiftiging door het prnimen van tabak. Deze is in de maand February voorgekomen in de gemeente Nissebij een jongen van 4 jaren die op zijn verzoek door andere jongens van tabak voorzien was en zijne onvoorzichtigheid in het kaauwen en inslikken daarvan met den dood heeft moeten bekoopen. Op eene vraag van den heer Hennequin of het onderzoek aangaande de leverwortsvergiftiging nog wordt voortgezetantwoordde de voorzitter, dat het advies van den boogleeraar Gunning aan wien door de regterlijke magt een schei- kundig onderzoek is opgedragennog wordt iogewaeht. Voorts gaf de voorzitter eenige inlichtingen aan dr. A. P. Fokker omtrent het gezegde aangaande de bedevaart door een iijder aan watervrees van het gehucht het Spui naar Sint Hubert in de Ardennes met de mededceling hiervan heeft hij alleen willen releveeren dat men in Oost- eii West-Vlaanderen groot belang stelt in de Arden nes van een geneeskundige behandeling is daar evenwel geen sprakehet is alleen een quaestie van bijgeloof. Wij vestigen de aandacht ophetXXVIIIe Ned. Landhuishoudkundigcongres datden23n 24u 25n en 26n Junij a. s. te Zierikzee zal gehouden wordeu. Ook dit jaar zullen weder belangrjjke onder- werpen besproken worden als De landbouw in zijn ruiraste opvatting, veeteelt, zuivelberei- ding, houtteelt, staathuishoudkundestatistiek en natuurwetenschappen in verband met land- huishoudkunde. Er zal tevens een tentoonstelling gehouden wordeu. De leden hebben tot verschillende societeiten toegangde societeit tot Nut en Genoe- gen geeft festiviteitener wordt een geraeen- schappelijken inaaltijd gehouden en tot besluit een groote rijtoer door het eiland Schouwen. Voor het overige verwijzen wij naar het uitge breide programma dat voor ieder belangstellende is vcrkrijgbaar gesteld. Z. M de koning vertrekt den 18 Junij a. s. des nachts ten 2 ure nit de residentie naar Zwit- serland. Zijn wij goed iugelicht, dan zal de koning te Martignyin het zuiden van dat land, verblijf houden. Op een dinerden 25 Mei door Z. M. den koning op Het Loo gegeven prijkten het ge- schenk van de provincie Zeeland dat van het groothertogdom Luxemburg en dat van de offi- cieren der Nederlandsche schutterij op den konink- lijken disch. Ook het geschenk van bet geooot- schap Arti et Amicitia is thans naar Het Loo overgebragt. Naar men nit Nieuwe Diep schrijftzullen daar even als te Hellevoetsluiseenige voor den dienst ongeschikte oorlogschepen gesloopt worden. Daarouder behoort het aidaar liggend oorlogschip Holland; dat nooit in dienst is ge- weest en sedert jaren ligt te vervuren. Aan '8 rijks werf te Hellevoetsluis zouden er 10aan die te Willemsoord 3 voor de bjjl bestemd zijn. Een correspondent van 't Utr. Dagbl. heeft berekenddat tegen de Meifeesten 180onderwij- zers den parnassus hehben beklauterd en begroot het aantal feestliedjes op 800.000. mmm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1