ALGEMEEN No. 943, Zaturdag 6 Junij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Ingezonden Stukken. JPolitielf Overzigt Wij hebben in een vorig nummer reeds gewezen op de hooge onwaarschijnlijkbeid, dat andermaal een vreemde prinsen ditraaal de vorst van Hobenzollern tot den troon van Spanje zou worden geroepen veel min, dat deze door laatstgenoemde zou worden aangenomen. Het bljjkt dan ook nu reeds, dat van dergelijk plan geen sprake is. Meer echter geldt de vraagnaar welke zijde Spanjes politiek standpunt zal overhellen indien bet eindelijk eens gelnkken mag, het land van den geesel der beroering te bevrijdec. Want, dat het in Europa er eenmaal toe komen moet, dat slechts de vraag zal gelden Fransch of Dnitsch laat zicb onvermjjdel jjk vvachten en dat dan elke combinatie hoe geriDg of weinig beteekenend ook, door elk der partijen met graagte zal worden aanvaard is niet te betwjjfelen. Daarenboven de ijver waarmee in Frankrjjk de militaire restauratie wordt doorgezetzij ook doet vermoeden en de vrees gegrond zjjn dat men op eerie berhaling van den strijd wel dege lijk bedacbt is, De vrede van den oorlog berust op het isole- ment van Frankrijk en daarvoor schjjnt tegen - woordig de diplomatie jjverig werkzaam te zijn. Den 27n der volgende maand zal te Brussel een Europeesch congres gehouden worden. Dit congresbijeengeroepen door den Russischen gezant, Gortschakof, stelt zicb ten doel, door bepalingen van het volkenregt de gevolgen van den oorlog binnen zoo eng mogelijke grenzen te bepalen en teveus den oorlog zelven voor de betrokkene partijen te verzaehten. Opuieikelijk dat, terwijl de stem der raensche- lijkheid zich in zoo menige pogiug uitspreekt terwijl een Roode Kruis zijne verzacbtende hulp alom aanbiedttoch nog aan dien oorlog zelven als ecu onvermijdelijk kwaad wordt vastgehouden in het zoogenaamd beschaafde gedeelte der wereld. De bekende Hemy Rochefort heeft zich uit Amerika op een toon lateu hoorendie doet zien, dat hjj niets rergetenmaar ook niets geleerd heeft en ons in hem den man erkennen, voor geen daad van wandalisme terug fleinzende, zoo het maar met zijne politieke utopien instemt. De gruwelfeiten der commune ondervinden in hem hun rampzaligen verdediger Wraak is de toon van den man die ontwijfelbaar veel heeft geleden maar dat lijden voornamelijk zich zel veil heeft te wijten De positie der Carlisten iste oordeelen naar berigten nit Spanjezcer verergerd door de jongste strategische bewegingen van maarschalk Concha. Door zijne strijdkrachten van Vittoria naar Arlaban over te brengen, zijn de Carlisten te Durango verontrust. De pretendent en zijn hot hebben zich in allerjjl naar Cybar en Azpeita begeven. In de positien die Concha nu bezet houdtkan hij te gelijkertijd Bilbao en den Nervion in het oog houden Durango bedreigen en in de dieper gelegen valleijen van Guipuzeoa, waar de vijand zijne depdts, zijnen voorraad en zijne hospitalen heeft, doordringen. De Car listische benden die nn de vallei van Como rosto nog onveilig maken en de werkzaamheden in de mijnen beletten, zullen verpligt zijn, zich over te geveu of zich naar Castilie terug te trekken „Iu Biscaye verontrust. in Alava teruggedrongen, in westelijk Cuipuzcoa bedreigd, trachten de Carlisten nu weerwraak te nemen in het oostelijk gedeelte der provineie, digt hjj de Fransche grenzen. Lizaraga, die in deze streken het bevel voert, blokkeert de stad Hernani en heeft de commnnicatie van die plaats naar San Sebastiaan afgesneden. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten waarbij door of ten behoeve van milicien verlofgaugers vrijstelling wordt ver- zocht van het opkomen onder de wapenen voor de te dezen jare te houden herhalingsoefeniugen, brengt ter kennis van de adressautendat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Bij deze gelegenheid wordt aan de betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalde dag onder de wapenen komen overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorscbriften zich na hunne herstelling, bij hun korps zullen moeten vervoegen ten einde gednrende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Neuzen, 5 Junij Een week of twee geleden werd alhier met een der stoombooten rarende op Engeland aangebragt. een prachtig jagtscbeepje ingerigt voor stoomgebruik, genaamd Firefly, voor rekening van den beer Henrie Morelwonende te Gent metende 66n ton. In het begin dezer week werd met dat vanr- tuigje een proeftogt gedaan van bier naar Autwerpenhetwelk znlk een schoon resultaat opbragt wat snelheid betreftdat het naar des- kundigen nog nooit is geevenaard van hier vertrok het stoomjagtje des middags ten 12 ure en kwam te Antwerpen aan des namiddags ten 2 ure 50 minuten van Antwerpen vertrok het den volgenden dag des morgens ten 6 lire en arriveerde alhier ten 8 ure 58 minuten het werd bestuurd door den Nederlandschen loods D. Klaassen. 5 Junjj. Het schijnt niet ondienstig de aandacht van belanghebbeudeu te vestigeu op de noodzakelijkheid om de bij hen in gebruik zijnde balausen en basculesbij gc legenheid van den aanstaanden herjjk der maten en gewigten in de gemeenten ter stempeliug aan te bieden tot aanduiding dat deze weeg werktuigen tot 1 January 1880 van den jjk zijn vrijgesteld. Wanneer de stcmpeling v66r 15 October 1874 niet heeft plaats gehad vervalt, ten aanzien dezer voorwerpende bedoelde vrijstelling, en worden deze niet geijkt tenzij zij voldoen aan het voorsehrift van art 12 der'wet van 7 April 18G9, Staatsbiad no. 57, en zamengesteld zijn overeenkomstig het regiement, vastgesteld hij koninklijk besluit van den 4 September 1873 Staatsbiad no. 127. Vim Gent, 4 Junjj, De beer Louis Stevens uit deze gemeentedie in September van bet voorgaande jaar admissie heeft gedaan te Leiden, heeft, na het klein math6sis exameu met kerstmis afgelegd te hebben met 1 dezer het propaedeutisch examen gedaan -Summa cumlaude." De jaardag van H. M. onze geeerbiedigde koningiu zal dit jaar te Sluis hijzonder feestelijk gevierd worden. Die jaardag valt op den derden kermisdag alsdan zal de verlichtingdie wegens t ongunstige wefir uitgesteld is gewordeu plaats hebben. Ook spreekt men van muziek roeiwed strijd en audere feesteljjkbeden. Do proeven ten vorigen jare met mitrail leuses genomenhebben niet voldaan zoodat dit geschut voor de Ned. artillerie niet in aanmer- king komt. Den 5 Augustus zullen te Soesterberg proeven met het nieuwste vestinggeschut genomen worden. Naar wjj vernemen is Z M. de koning voornemens tegen 20 Junij e k. een buitenland- sche reis te aanvaarden. Naar men ons mededeelt. heeft Z. M. de koning. ter gelegenheid van het krooningsfeest ongeveer 2000 telegrammen ontvangen om hem met de heugelijke gebeurtenis geluk te wenscben. Het eerste telegram was afkomstig van Z. M. den sultan van Turkije. Dr. Nujjens is voornemens eene geschie- denis te schrijven van het beleg van Leideu bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leiden's ontzet. Voor eenige dagen was de burgemeester van Holten zoo gelukkig een prachtig hert te schieten. De opziener van de jagt heeft echter tegen den gelukkigen jager en zijn vijf metge- zellen proces verbaal opgemaaktomdat zij zonder buitengewone magtiging (de hertenjagt is in Overijsel nooit geopend de hertenjagt hadden nitgeoefend. Men meldt nit Zwolle Aanstaanden donderdag zal van hier weduwe met dochter en zoonmet huisgezinnen van de Dedemsvaart, uit Hoogeveen en Leeuwarden alien tot de sectie der Mormocen beboorendeonder geleide van den zendeling Van Dijk te Leeuwarden. naar den stoat Juta, in Noord Amerika vertrekken. Te Liverpool zullen uit Duitscbland en elders nog een groot aantal Mormonen zamenkomenom ten getale van ruim 900 de reis gezamenlijk aan te nemen. In de Kerkelijke Couraut wordt weer aangedror.gen op het benoemen van godsdienst onderwijzers in vacante gemeenten Er zijn 180 zulke gemeenten en 'tgetal van hen. die voor het leeraarsambt bevoegd en nog niet geplaatst zijn kan de helft der vacatures niet vervullen. Het 1 ijk van een twintigjarig meisje is nit :le Seine opgehaald. Aan den kant had men s morgens vroeg een zak met eenig geld en een brief gevonden vermeldende dat die som bestemd was voor hem die haar lijk zou vinden. De ongelukkige, Anna D..., was de dochter van een handelsreizigerdie de gewoonte had haar bij zijn afwezigheid onder bescherming te stellen van een vriendletterzetter aan een dagblad. Deze, gehuwd en vaderhad misbruik gemaakt van dat vertrouwen en het meisje een bevige liefde weten in te boezemenwaarop begrijpende dat zij nimmer aan haar verleider zou kunnen toebehooren den dood boven de scbande verkoos. Dit alles stond vermeld in den nagelaten brief. De regtbank stelt thans een onderzoek in Onlangs werd te Argenteuil een fabrikant begraven die, van werkman tot eigenaar eener fabriek opgeklommen op een noodlottige wijze om het leven kwam. Nadat hij bij een zeil-'en roeiwedstrjjd de overwinning had behaaldnoo- digde hjj zijne vrienden op een diner om zijn triomf te vieren. Een kanonschot zou het sein geven voor het begin van den maaltijd. De fabrikant zal zelf het kleine stuk geschut, dat tot aau demondingis volgeladen afvuren, maar het springt en de scherven treffen den ongelukkige in den buik. Des anderen daags was hij een lijk. De heer H.eigenaar eener groote fabriek. plaatste een annnoce waariu hjj een koetsier vroeg. Spoedig daagde een candidaat'opdie, naar zijne papieren gevraagd antwoordde Laat mijn eerst de uwe eens zien. Toen de heer H. vroeg wat deze oubeschaamdheid beteekendeantwoordde de koetsier zeer bedaard„Ik heb thans in een jaar vier heeren gehad, de een heeft ban kroet gemaakt, den anderen werd zijn rijtuig in beslag genomen de derde heeft het moeten ver- koopen om zijn kinders eten te verschaffen en zoo gaat het voort. Ik heb thans besloten goed uit mjjne oogen te zien. want 't is volstrekt niet prettig elke drie maanden op een anderen bok klim men. De berigten uit Klein-Azie Iuiden nog altjjd droevig. De hongersnood heerscht nog altjjd in die gewesten en wel tracht men te Konstautinopel, vooral ook van de zjjde der aldaar gevestigde vreemdelingenalles te doen om hulp aan te brengenmaar de groote moejjeljjkheid is om de bijeengebragte bezendingen ter plaatse van besteinming te doen aankomen. Het wanbeheer der Turksche stadhouders heeft ook de wegen zoodanig doen verwaarloozen dat het bjjnaon- mogelijk is omalthans met den vereischten spoedde goederen en levensmiddelen te ver- zenden. eene eenige Op den 26 Mei II. heeft de gemeente Stoppel djjk het zilveren krooningsfeest van Z. M. onzen geliefden koning gevierd, op eene wijze, welke aller verwachting verre overlroffen heeft. Wijl het geeerd publiek verleden zaturdag of zondag geen verslag van het ;feest in de couranten is aangebodeu hoorde men vragen „is er in geheel Stoppeldijk geen mensch die eene beschrijving van dat feest, waarvan alom zooveel lof gesproken wordt. in een courant of weekblad geven kan" Wjj verwjjzen al die geeerde vragers naar het ingezonden stuk in het Hulsterblad van zaturdag II. Dat stuk door de geheele feest- coramissie en aliendie het feest bijgewoond hebben veroordeeld, en waarvan men zich met uwe permissie zou moeten overgeven bewijst dat er w61 iemand in Stoppeldijk isdie een hoogst afkeurenswaardig stuk voor een couraut schrijven kan. Courant artikelswelke waardig zjjn door 't publiek gelezen te worden, heeft men van dien Stoppeldjjker X nimmer aangetroffen. De woorden van dat ingezonden stuk tusschen twee haakjes geplaatst, geven duideljjk te ken- nen dat X van het voorgevallene slecht onderrigt isen zulke demonstratieswelke door ieder weldenkend mensch afgekeurd worden goed- keurt. Sommige zaakwaarnemers zooals men ze in de wandeling noemtzijn zeer dikwijls de plank mis. Het is ook zeer te bctreuren dat dwarsdrijvers enkel en alleen in couranten stukken ter plaatsicg aanbieden om twist en tweedragt te verwekken en de fatsoenlijkste burgerszelfs uit andere gemeenten in het ongeljjk te stellen al hebben deze ook het volste regt. Wij achten het overbodig een uitgebreid verslag van het feest in de courant tc laten opnemen, wijl meer dan 1000 menschen uit de verschil- lende omliggende plaatsen ooggetuigen zijn ge- weest en onzen luisterrjjken optogt alom verkon- digd hebben. Het luiden der klokken het roffelen der trom het donderen van het geschut; -- de uitdeeling aan den armen de 40 fraai gecos- tumeerde manschappen met versierde lansen oranje sjerpen en geljjke hoedende 200 leerlingen der beide schoien met oranje roode, witte en blaauwe met zilver omzoomde vlag- getjes de barmonie met bare fraaije petten de deftig gekleede feestcommissie met den edel achtbaren heer burgemeester in't midden de 12 jongentjes in 't oranje gekleed dragende 12 ronde transparanten met toepasse!ijke opschrif- ten; de 24 jongens en meisjes, met acht- hoekige transparanten voorsteliende de wapens der verschillende provincien van Nederland het devies des koniughet wapen van Luxemburg en acht toepasseljjke opschriften in transparant; het gemeente kerk en armbestuureeneafdee- ling der eerewachtde praalwagen met engelachtige bruidjes, hebbende in hun midden iets hooger verbeven het rijk en fraai uitgedoste docbtertje van den zoon des burgemeestersdat eene in levensgrootte getransparanteerde beeltenis des kouings in de handjes had 2 officieren der eerewacht aan beide zjjden van den praal wagen eene afdeeling der eerewachten het Kruisvaardersgilde. Deze luisterrijke stoet gevolgd en opgewacht door duizende personentrokbeschenen door de zonnestralenwelke de 36 transparanten heerlijk deden uitkomen naar den edel achtbaren heer burgemeesterbij wien al degenendie bij den optogt beboorden op wjjn en bieronthaald zijn. Daarna trok de stoet langzaam onder de welluidende toonen der barmonie en het zingen der leerlingen naar de kerk. Onderweg sloot zich de harmonie van Hontenisse bij den stoet aan. In de kerk gekomenrolden de toonen der beide harmonien door de gewelven en het schoone gezaug: God verlaat den koning niet, door eenige leerlingen der school aan de Veer- straatwas indrukwekkend. De muziek der beide harmonien buiten de kerk op het marktpiein op eene tribunede feestliederen door evengenoemde leerlingen de feestrede door den zoon van den hoofdonder- wijzer Stroecken opgesteld en uit het hoofd gehouden vielen een daverend en herbaald applaudissement ten deelde viaggen en wimpelswelke van alle hnizen wapperden de eerebogen met transparanten de illumiua- tiea der meeste huizen bjjzonder de fraai ver sierde en verlichte pastorij het Bengaalsch vunr eaz. enz. euz. dat alles getuigt, dat Stop peldijk veel liefde en dankbaarheid voor onzen dierbaren vorsteen roemrijken telg uit het huis van Nassau veil heeft. Eere aan de feestcommissiediebijgestaan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1