ALGEMEEN Jl No. 942. Woensdag 3 Junij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. De BURGEMEESTER der gemeente NEUZEN rnaakt bekentldat de stukken bedoeld bij artikel 6 en ter voldoening aan artikel 7 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no 125), betreffende de uitbreiding van bet station Neuzenvan den spoorweg NeuzenMeckelen, ter secretarie van de gemeente Neuzen ter inzage van een ieder zullen worden nedergelcgd van 6 Junij tot en met 10 Julij 1874, en dat belangbebbenden binnen dien ter- mijn bunne bezwaren mondeliug of scbriftelijk moeten opgeven aan bet collegie van Burgemeester eu Wetbouders. Neuzen den 2n Junij 1874. De Burgemeester voornoemd J. A. VAN BOVEN. I^olitiefc: Overzigt. Een verrassend maar niet onpijnlijk berigt word heden door den telegraafons medegedeeld, nl. dat er op nieuw plan zou bestaan om den twistappeldie gediend heeftom Europa met een zwaren oorlog te belasten weer op te lakelen en den prins van Hohenzollern op den troon van Spanje te plaatsen. Welk eene vernedering zou daarin voor Frank rijk niet gelegen zijn en meer dan met woordeu kan worden uitgesproken daar ligt gij nu, trotscbe adelaardie meendet uwe vlerken over ons weielddeel te kunnen uitstrekkenondanks al uwe krampacbtige tegensparteliDgvvordt er nu over bet in uwe onmiddellijke nabyheid gelegen en betwiste gebied beschikt. De uitvoering van dergelijk plan zou inderdaad de kroon zijn op het werk der diepe vernedering, Frankrijk aan gedaau. Maar er is ook meerwaarom dit berigt niet zoo voetstoots kan worden aangenomen. Spanje beett in dc laatste jaren zicb vvaarlijk niet be toond, een begeerlijk plekje gronds te zijn en bet lot, dat Amadeus beett ondervonden is waar lijk voor een Hohenzollern niet opwekkend, om zich zulk eene koningskroon op bet hoofd te laten zetten. Over den opstaud of liever den strijd tegen de Cai listen haugt op (lit oogeublik een geheim- zinnig duister. 't Schijnt, dat de legers elkander zoowat observeren en nu in deze, dan in gene rigting elkander volgen. Ook op politiek gebied is er weinig boogte van te krijgen. Reeds spreekt men weer van verdeeldheid in den boezem des ininisteries en waar op dus al dat tweeslacbtige, dubbelbartige en twistvolle nog zal uitloopen) is boogst moeije- lijk met eenige zekerbeid te bepalen. lets is er eckter dat eenig licbt werpten dat is het berigt, dat een nieuwe Spaansche gezant bij den pauselijken stoel is verkozen en de betrekkingen, die langen tijd waren afgebrokenthans weer formeel en officieel zijn hersteld. Mac-Mabon heeft eene daad verrigtdie men reeds lang gehoopt en ondersteld had maar die toch nog aitijd uitbleef. Hij heeft nl. aan 1299 personen, die tengevolge der jongste beroeringen nog altijd in de gevangenis verloefden, zoo van 't binnen ais buitenlaud gratie verleend of hunne gtraf verzachtal naar bun gedrag is geweest. Ook in dit opzigt zal de oorlog nog lang zijne diepe wonden achter laten Hoeveleu dier mensehen loch bebben door deze gebeurtenissen, waarin ze misscbien hnns ondanks zijn medege- sleepthave en goed betrekkingen en positie leiloien en wat thans aan te vangen in eene maatscbappij, die vroeger getuige hnnner welvaart was Met. de wrok in het hart komen de zoodauigeu in 't maatschappelijke leven terug, om bij de eerste gelegenheid zich over hunne nederlaag bij nieuwe oproeren te wrekeu. Von Bismarck heeft uit Straafsburg ecu adres ontvangen, onderteekend door een 80tal notabele ingezetenen en handelsfinua's waarin den rjjks kanselier de belangen van de stad op 't hart worden gedrukt. De adresssanten wijzen op het nadeeldat Straatsburg door den oorlog beeft geleden en meenen dat het tijd is door een werk des vredes nieuwe levensbronnen voor de stad te openen. Straatsburgzeggen zij ten slotte, „stikt letterlijk in zijn steenen pantser: wij bebben kanalenmaar geen gescbikte los- - plaatsen; geen dokken om de goederen, die tot wedernitvoer bestemd zijn beboorlijk oj) te slaau. Eene haven van voldoende uitgebreidkcid is vol strekt uoodzakelijk. De kanalen staan niet in iegtstieeksche gemeenschap met de spoorwegcn. Met ecu woord ons ontbreelit alles, wat elders bestemd is, om bet verkeer gemakkelijk te maken. Dm uit dezen zoo noodlottigen toestand te gerakeu bestaat slechts een middeldat is vergrooting der stad, en wel zonder kostbaren tijd te ver Iiezen. Het is van bet grootste belang, de om- walling der stad te verwijdenen aan de lugezetenen spoedig te vergunncn op de giou- den, waarop het militaire servituut rust, gebouwen te zetten De 1 rov. Corr. rnaakt met ingenomenheid van dit adres melding. Het offieieuse blad noemt bet een verblijdend teeken des tijdseen bewijs i an practiscbe waardering van den bestaanden toestand tegeuover de onvruektbare politieke agitatie van anderen. Naai wij v erne men beett de minister van nnnenlandsche zaken in bet sectie verslag van de tweede kamer over de inligtingen betreffende den census aanleiding gevonden van de gemeente- besturen nadere opgaaf te vragen van bet getal kiezers, zoowel voor de tweede kamer als voor den gemeenteraad bij het aanuemen van boogere bedragen voor den cencusdan in 'thangende wetsontwerp zijn voorgesteld. De minister ver- langt de opgaaf met spoed te ontvangen. Neuzen, 2 Junij. De kerijk der maten en gewigten en de stempeling der weegwerktuigen is voor de gemeenten in dit districtbepaald als volgt oor Neuzen op dingsdag 9 Junij, 's morgens tnsschen 11 en 1 ure en 's middags tusseben 2 en 6 en op woensdag 10 en donderdag 11 dezer 's morgens tusschen 8 en 12 en 's middags tus' seben 2 en 7 ure. Voor Hoek op vrijdag den 12 dezei tusseben 's morgens 10 en's middags 2 ure. Voor Axel20 en 22 Junij. VoorZaam- slag19 Junij. Voor Zuiddorpeook voor Overslag, 18 Junij, des voormiddags. Voor Koewacht18 Junij, des namiddags. West- iorpe..17 Junij- Sas van Gentook voor Philippine, 15 en 10 Junij Stoppeldijk, Bosch- kapelle en Hengstdijk (op het dorp Rapenburg) 23 Junij. Ilonteuisse en Ossenisse (op bet. dorp Kloosterzande)25 en 26 Junij Hulstook voor Cliuge en St. Jausteen, 27, 29 en 30 Junij. Graauw, 24 Junij. Op zaturdag 30 Mei 11 zijn alhier door bet bestuur van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen aanbesteed de volgende werken Eerste perceel. Het berstelde vernieuwing en het onderboud tot 30 April 1875, van de aarde-kram- en rijswerken aan de \vaterkeerin<* van dmn polder, aangenomen door den bee" D. Iholens te Hoek, voor 15.600 Tweede perceel. Het maken van werken tot dijksverbetering en tot verdediging van den oever van den polder, aaugenomen door den heer D. Roskam te Sliedrechtvoor f33 000. De heer A Brink, predikant bij decbristelijk gereiormeerde gemeente alhier, beeft, bebal've naar Rboon rnede een beroep ontvangen naar Ambt- VoIIenhoven provincie Ovcrijscl Een pit Indie bij de regering ontvangeu telegram luidt als volgt Aanvallen van den vijand op Kottaradja enajongAfarasken zijn afgeslageu met zwaar verhes aan de zijde des vjjands. Deze nestelt zich oostelijk op verschilleude punteu. De gezondheidstoestand is ongunstig. Door de te Penang gevestigde Atehineezen wordt naar de voorwaarden die voor de onderwerping -m- steld worden', gevraagd. Te Atchinproper schijnt men gezind tot toenadering. NB. Gelijk men zicb herinneren zalis Kotta- radja de naam welken de vroegere kraton als Nederlandsche versterking bekomen beett. na~one *rro.I?di5"""nents-regtbank te Goes heeft dd. April 1874 de navolgende vonnissen uitgesproken 1. a. P. J. R ZQon van Ambrosius29 jaar, arbeider, geboren en wonende te St. Jan Steen- zoou vau Karel Ludovicus, 21 jaar landbouwergeboren en wonende te St. Jan Steen De eerste beklaagde schuidig verklaard aan bet moedwillig toebrengen van slagen stooten en kwetsuren waardoor een beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ont- s.aan de tweede beklaagde, aan bet moed wiltig toebrengen van slagen en stooten geenerlei ziekte ol beletsel van meer dan 20 dagen bebbende veroorzaakt. Veioordeeldde eerste beklaagde tot eene gevangenisstraf van een jaar in eenzame op- sluiting te ondergaan en de tweede beklaagde tot eene gevangenisstraf van nonderd drie en tachtig dageu mede in eenzame opsluiting te ondergaan, en tot eene geldboete van acht gulden subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag en verder beide beklaagden solidair in de kos- en van bet regtsgeding desnoods invorderbaar bij hjlsdwang. 2 C- v- B- zoon van Anna Catbarina- 37 jaar geboren en wonende te Boschkapelle werkman, schuidig verklaard aan bedelarij op plaatsen voor welke eene open bare inrigting ter voorkoming van bedelarij bestaat, gepleegd na vroegere veroordeeling wegens bedelarij en tot cellulaire gevangenisstraf van langer dan zes maanden. Veioordeeldtot eene cellulaire gevangenis straf van een maand en in de kosten van dit regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwanir. dat na bet uiteinde van zijn straftijc naar een bedelaarsgesticht of werkhuis za worden overgebragt. a czaar heeft aan deQ zeeloods B. D. Streefkerk een gouden horologie met ketting ten gescbcnke gegeven en ook aan de loodsen G Ketting M. van Boven en A. Gelder geschenken cloen toekomeo. De Daily News deelt mededat de keizer van Rusland aan den kommandant der zeemact te Iortsmoutb beeft verklaard, dat Z. M. bmnenkort weder een bezoek aan Engeland hoopt te biengen en dan zou Portsmouth niet worden vergeten. Ook moet de keizer, naar ons werd medegedeelc.fe Vlissingen bebben gezegd dat wanneer hij nogmaals naar Engeland dacbt te reizen, bet accident in do haven te Vlissingen 1. met had afgeschrikt om nogmaals de reis- route over Vlissingen te nemen, H K. ti, de prinses von Wiedgeboren prmses Maria der Nederlanden is donderdag namiddag ten 5 ure te Nieuwied voorspoedig bevallen van een zoon. Wij vercemen dat binnen korten tijd de opening van een rjjksmusenm voor vaderlandsche kunst en ondheidkunde mag worden tegemoet gezien. Het voornemen schijnt dit museum te vestigen binnen de residence. Reeds zouden onderbandehngen over een daartoe te bestemmen okaal zijn geopend. De minister van binnen- landscbe zaken zou over een en ander herhaalde conferentien gehonden bebben met de rijksadvi seurs oulangs benoeind van wier ij ver en voort varendbeid nog zooveel voor onze gedenkteekens te wachten is. Naar wij veruemen beeft de heer de Lants- beere, minister van justitie in Belgie zich tot onze regering gewend met verzoek ominlichtin gen betrekkehjk de working der wet van 1842 op het notarisambt. Vol gens bet verslag der prijs-nitdeeliug van den sclnetwedstrijd bij gelegenheid van het krooningsfeest te Amsterdam gehouden zijn door de atgevaardigden der scherpschutter-vereeniginir te s Hage twee korpsprijzen bebaaldwelke eehter met zijn geaccepteerd en bepaald worden geweigerd. J1'.6' ziju 3e verkoopingen van het kersengewas in vollen gang; het gewas belooft meer dan ruim te ziju. Z. K. H. prins Hendrik deed in 1837 eene reis naar Oost-Indie en werd bij die gelegenheid veigezeld door een Javaan als schrijver, die bet na dien tijd langzamerhaud bragt tot de waardigheid van regent van Kendal (Samarang). Dezen vroegeren dienaar, sedert dien tijd een getrouvv lands-ambtenaarheeft de prius zijn portret ten gescbenke gezonden dat, met het stoomschip Prins van Oranje naar Indie over- gevoerd door den gezagvoerder vau dien bodem, den beer Braaten den assistent resident van Kendal, met al de plegtigheid bij het overban- digen van aanzienlijke geschenken in Indie gebruikelijk aan den regent werd uitgereikt, De opbrengst der belasting op bet gedistil- fiitmcf C'e vei''°°Peno maand April 87869,55s meer bedragen dan in April 1873. Wij vernemen met zekerheid dat bij eenige officieren van gezondbeid van de laudinagt bet voornemen bestaat, eerstdaags ontslag u°it den dienst te nemen. Men schrijft nit Nijmegcn: Ook in deze streken staan bouw- en veld- vrucbten zeer gewenscbt. In jaren is bet voor- uitzigt zoo veel belovend niet geweest. Vooral is de rogge, mede door bet minder gunstig weder in bet begin dezer maanduitmuotemk Appelen peren en kersen bebben niet noemens- waaid geleden in lang heeft men de boomen zoo vol geladen niet gezien. Eat in dag namiddag heerschte te Langenberg bij Hoonef een zwaar onweder. Eenevrouw, die zicb met een zak met klaver op het hoofd op weg bevond is door den bliksem, tusseben de twee kinderen welke zij bij zich had, doodgc- slagen. De zak klaver werd tot 15 passen ver van de plek weggeslingerd. De kinderen bleven ougedeerd. Men schrijft uit Maastricht van 29 Mei Alen zal zicb herinnerendat in den loop der maand April jl. melding is gemaakt van eenen dubbelen moord op den 80jarigen S. en diens huisyrouw gepleegd. Als reden voor deze ver- schrikkelijke misdaad werd toen diefstal op^e- geven, vermits er ongeveer 300 thaler in zilver uit de geldkist van de ecbtelieden gemist werd Daar er vcrmoeden bestond dat de als dader veidacbte persoon de wijk naarPruisen zou bebben genomen, is men aldaar tot nasporingen over- gegaan die, naar bet schijnt, met succes zijn bekroonddaar men thans te Hamburg een knecht, vroeger bij de verslageneu in dienst heeft aangehouden. De procureur generaal in Limbing heeft bereids bjj de Duitscbe politiede uitlevering van dien persoon aangevraagd. Men meldt ons uit Breda van 20 Alei Een troepje kermisgasten heden nacht de stad doordwalende werd eensklaps in zijne vreu»-de gestoord. Zekere A. D., slagersknecht bad eene kleine woordenwisseling gehad met zijne vronwwaarop deze bet gezelschap verlatende in de haven sprong om zich te verdriuken. De man hep baar na om baar te reddendoeb verdronkterwjjl de vrouw gered werd.' Alen zegt dat jalousie de aauleidende oorzaak was van de woordenwisseling. Er wordt op gewezen dat bet kroonin"s- feest van Z. M. koning Willem III zeker daaraan zijne liooge beteekeuis ontleent, dat bet tijdvak van de verloopene 25 jaren een tijdvak was van vrede en daardoor van ongestoorde'ontwikkelin" zoowel op stoffelijk als op iutellecteel gebied! De wotteu oji bet onderwijs, onder 's koniu"-s legeiing tot stand gekonienmaken den roeni van die regering nit. Jade eer van de re«-e- nng van koning Willem IIIde glorie er van is wat er onder die regering voor bet ouderwijs is gedaan en wat zonder een tal van verdien- stelijke onderwjjzers niet had kuunen geschieden. En toch89 militairen ontvingen een blijk van belooningvoor wat zij tijdens de gclu'k- kige regering van onzen koning tot eer dier regering bebben verrigt. Niet een docent van een gymnasium. Niet een leeraar aan een burgerschool. Niet 6en onderwijzer aan eene lagere school k warn en voor de ondeischeidiug in aanmerking. Er zouden anders goede namen te noeraeu zijn! Omtient den toestand van den jiaus loo- pen vveer verscbillende geruchten. Volgens Havas is hij ongesteldmaar niet onrustbarend, volgens andere berigten beeft de nuntius te! Parijs uit Rome berigt ontvangen, dat Pius IX zeer ernstig ziek is en aauhoudend door koorts gekweld wordt, zoodat zijn toestand bekomme- ring wekt. Eindelijk meldt een telegram van de Univers I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1