ALGEMEEN 'M No. 940. Woensdag 27 Mei 1874. 14de Jaar^. VEESLAG van de feestviering te Axel. Nadat wij in de kolommen van dit nieuwsblad de verslagen gelezen hebben van de festifiteiten te Neuzen, Hoek Zaamslag enz. gehouden op 12 Mei jl., willen wij ook van de hier plaats gehad hebbende feestelijkheden een beknopte omschrijviug geyen. Den llu wapperden reeds nit vele huizen de nationale en prinsjes vlaggenterwjjl in den vroegen morgen van den 12n de geheele stad daarmede als overdekt was. Na 't gebulder van verscheidene kanonschoten op de markt, die aan eenige vensterrniten het bestaan kostten begon bet feest ten MJj/s ure in de beide scholen met bet onthaai van de „lieve" jeugd, het zingen van versjes en het nitreiken van toepasselijke platen en liedjes. Ten 12'/2 ure begaf zich de optogt georgani- seerd als volgt 1. Eerewacht te paard. 2. Banierdrager. 3. Muzikanten van Axel. 4. Burgereerewacht. 5.De geregtigden tot het dragen van het Metalenkruis. 6. De vertegenwoordiger van den spoorweg MechelenTerneuzen met trophee. 7. De school jengd. 8- De feestcommissie. 9 De allegori.sche vvagens naar het spoorwegstation ten einde van Puers latenhier en daar zag men 's avonds eene scboone verlichting docb de meeste iogezetenen, die de illuminatie niet binnen 's huis konden aanbrengen hebben voor regen en wind die de serenade aan den eere-voorzitter (de heer van Eck) ook al niet opluisterde ban plan moeten opgeven. j Het vunrwerk werd uitgesteld en is den vol genden avond afgestoken 't was werkeljjk mooi en deed den vervaardiger ,den beer A. van Cnneghem vuurwerktnaker van den koninklijke schouwbnrg van Brussel alle eer aan Het ontsteken van Bengaalseh vunr, het oplaten van betrekkelijk groote verlichte lueht ballons viel zeer in den smaak van bet pnbliek. Een Hier ballons is onbeschadigd opgevangen te Moerbeke en aan de commissie weder ter hand gesteld. Het feest is, het ongunstige weder in aanmer- king genomen behjoorliik geslaagd. De feestcommissie heeft gedaan wat ze kon met de beperkte middelen die haar ten dieuste stonden en mogt een „opposant quand meme" op vele dingen iets af te dingen hebben dan troo8te zij zich met Schiller's woorde „Kannst die nicht alien gefallen mache is menigeu recht Vielen zich gefallen ist schlimm." het muziekgezelschap „St. Cecilia komende, plegtig in te halen. Na aaDkomst van den trein werd b|j onsten tenis van den eerevoorzitter, door den voorzitter der feestcommissie een wclkomstgroet aan voor noemd gezelscbap gebragt. De optogt, thans vermeerderd met onze Bel- gische broedersbegaf zich in de volmaakste orde naar bet gemeentehuis waar de heer de Smidt nameus het gemeentebestuur de harmonie van Puers een harlelijk woord toesprak vvaarna de aanbieding van den eere wij plaats had. Ouder 'tgenot van een milden regen werden eenige muziekstukken uitgevoerdfeestliederen gezongen en begon de heer van Wijngaarden hoofdonderwijzer te Axelde aangekondigde feest rede waarin hi; de stoffelijke en geestelijke voorregten onder het bestnur van onzen geliefden koning Willem III genoteu op de hem eigene wijzena algemeen genoegen schetste. Ten 4'/s ure waren alien die deel moesten nemen aan den optogt langs Axel's bekende en onbekende straten weder vereenigd op de markt. 't Was een kenrige stoetvooral de eerewacht te paard sloeg een fiink figuur. De allegorische wagens (die wel allegaartjes mogten heeten) waren in de pauze geeclipseerd, zonder dat znlks evenwel iets aan't geheel bedierf. Over de dccoratie's van gemelde rijtuigen zullen we zwijgen Het diner champetre der daartoe genoodigden, kon wegeus den aanhoudenden regen geen plaats hebben en ieder minvermogendedie daar deel aan zoude genornen hebben dns zijn quantum brood kaas en bier „thuis verorberen. Even als te Neuzen heeft men van den muziek- tempel geen gebruik kunnen maken en het mu ziekgezelschap van Pners zijn programma bevat tende o. a. de volgende stnkken„Rigolette (Pot Ponrrie) Faust (Fantaisie) Natbalien (Valso) en les Chemins de fer (Galop) in het groote vertrek van 't gemeentehuis moeten uitvoeren. 'tSpreekt van zelf dat ook daar de toegang voor ieder belangstellende open stond en velen profiteerden dan ook van deze gelqgenbeid om iets werkelijk schoons te hooren Allen waren opgetogen over hetgeen St. Cecilia ten beste gaf, vooral beviel de uitvoering van de „fauste" (fantaisie) terwijl de galop „les chemins de fer" op dringend verzoek van 'tgansche publiek welwillend herhaald werd. De muziek zou natuurlijk meer effect gemaakt hebben indien men van de stellaadje (gezegd muziektempel) had kunnen profiteereu. Wij hopen nog dikwijls in de gelegenheid gesteld te worden de harmonie van Puers in ons midden te zi'eri omdat we te Axel wel muzi kanten maar geen muziekgezelschap hebben. 'tis jammer, dat in dezen niet meer harmonie hestaatwant uit hetgeen we op dien dag van onze Axelaars hoorden meenen we te kunnen opmaken rlat ook zij bij goeden wil en voort- durende oefening iets zeer goeds konden leveren. Vervolgens werden enkele luchtballons opge- VEESLAG van de feestviering te Hontenisse. 't Was feest alommeop 12 Mei jl. en voorzeker niet 't minst in 't noordelijk deel van Hontenisse. Wie daar in den avond van den 11 Mei de drukke drnkte zag aan openbare gebouwen en partieuliere woningen aan eerebogen en guur iandes wie van 8 tot 9 uren het stastig gelni der klokken van beide kerken en bet losbranden van het geschnt hoordewie tenzelfde tijde ge- nieten inocbt van de heerlijke toonen onzer wakkere harmonie, die mocht met regt besluiten dat do volgende dag een feestdag zou zijn en hoogtij dat koofden en barteu trekken zou waardig het nationaal feest. dat inenvierde, in heel 't dierbaar vaderland. En zoo was 't dan onk op den blijden jubeldag. In den vroegen morgen reeds knalde bet kanon en klonk andermaal het gelui der klokken. Te 8 uren werd aan de algemeene armen tarvve en krentebrood uitgedeeld en daarna spoede men zich in blijde stemming her- en derwaarts om de laatste toebereidselen voor den optogt af te maken. Op 't dorp Kloosterzande zag men tegen 10 uren een scbouwspeldat werkelijk aangrijpend was. De bonste mengeling van vlaggen en vaandels, van decoraties en costumes, van corpornties en zegewagens vertoonde zich daar aan 'toog van den toeschouwer. Tegen ongeveer 11 uren stond heel de stoet in orde geschaard. Aan t hoofd ecne afdeeling der eerewacht te paard onder commando van den heer J. Buijsrogge, met vaandel. Daarachter marcheerde de le sectie der kon. scherpschutters onder commando van den le luit. J. van Sikkelerns, met het prachtige vaandel der vereeniging. Verder bestond deep tocbt uit de volgende nummers. No. 3. De vlag gen van Oranje, Nederland eu Wurtemberg gedragen door drie gecostumeerde jongelingen 4. De vereeniging „Kennis is Macht" met eigen vaandel. 5. Zegewagen no. 1. De landbouw. Op eene fraai versierde wagen prijkte het beeld der godin Cer6s en daaromheen in sierlijke scbik- king de voornaamste landbouw werktnigen en landbouw-voortbrengselen. 6. De handboog socie- teit „Concordia Nova" met eigen banier. 7. Zegewagen no. 2. De tuinbouvv. In bevallige orde vond men daar op eene verzameling van bloeijende planten en tuinbouw gewassen en daarboven eene nette bloemen piramide. 8 en 9. De societeiten „Ons Genoegen" en „Cercle Frangais." 10. Zegewagen no 3. De koopban- del. Op dezen sierlijken wagen stond eene pira mide van kisten balen vaten betrekking heb bende zoowel op den groot als op den kleinbande! en daaromheen allerlei voorwerpen uit de winkel uering. Voorop stond in mytologisch costuum de God Mereurius. 11. De handbong&ocieteitde „Eendracht met vaandel. 12. Zegewagen no. 4. Timmerlieden cn metselaars. Gedurendeden optogt werden op dien netten wagen de verscbil- lende verrigtingen van genoemde vakken met veel behendigheid uitgevoerd. 13. De harmonie - r St. Cecilia, ouder geleide barer beide commissa lissen en van karen verdienstelijken kapelmeester, met haar p rack tig vaandel. Wat zij heeft bege- diagen tot de geheele viering en tot den optogt in het bijzonder is zooveeldat men den ver- slaggever nieteuvenwel rnag dniden als bij niet I alles vermeldt en zich bepaald tot betuiging van j hartelijken dank daarvoor. 14 De scboolkinde- rcu nit de scholen in de Moientraat en de Noord- straatde jongens voorafgegaan door een Oranje j vaandel de meisjes door de Wurtembergscbe kleuren. Op de verscbillende halten werden deze kinderen onthaald op bier en krentebrood. 15 Zegewagen no. 5. De scbeepvaart. Ranker, sierlijker opgetuigde boot beb ik nooit gezien. En wat waren ze kloek en rap die matrozen in sneeuwit zeemansgewaad met kuu wit strooijen hoed met breed oranjelint. Walsoorde heeft zijne eer ,boog in top gehouden. Dank daarvoor. 16 De handboog societeiten Willem 'l oll" en „St. Sebastiaan" in een flink vers'erd wagentje en met de rijke insignieu dier societeiten 17. Zegewagen no. 6. Waterbouwkunde. De out werpers de heeren P. J. van Remorter Nz. en H. Visserhebben alle eer van bun wagen en bun personeel van de miniatuur uitvoering van hei- djjk- en rijswerk. 18 De scherrnvereeniging onder eigen banier. 19 De oudsrijders van 1830 met vaandel. 20. De ptaalwagen. Deze wagen stelde voor een middeneeuvvsehen toreu in gothischen stijl. In 't midden verrees op den benedenbouw een koepel in denzelfden stijl eindigende in eene slanke naald en verbonden met twee eerebogen aan de voor en achterzijde van den wagen bet geheel door en omsliogerd met gunrlandes van groen en de geliefde driekleur. Onder den koepel stond te midden van eene kostbare collectie bloemen een voetstuk waarop het borstbeeld des koniugs, met laauweren gekroond geplaatst was. In de ruimten tusschen de stijleu van den koepel bevonden zich een twaalftal bioemen strooistertjes in engelacbtige kleedij en onder den voorsten eereboog stond een ridder in middeneenwsch costuum. De wagen werd getrokken door 4 gecostumeerde paarden eu begeleid door 4 adjudauten der eere wacht. 21. Het hoofd van het plaatselijk bestnur met den voorzitter der feestcommissie in een rijtuig. 22 en 23. De gemeenteraad en de kerk en armbesturen. 24. Het zangkoor St. „Cecilia" met sierlijk vaandel. Dit gezelscbap voerde tijdens den optogt eenige feestliederen uit. 25. Zegewagen no. 7. De schilderkuost. Waarlijk schilderaehtig. Die sierljjke onderbekleeding met de gelaauwerde portretten van beroemde schilders; die estrade voorop met een veteraan der scbil- derkunstdie estrade van achteren met den schilder van Dijck in historisch costumdie trophee van verwers en behangers artikelen in 't midden alles in een woord schilderaehtig. tot de gecostumeerde paarden toe. 26, 27 en 28. Zegewagens no. 89 en 10. Smeden wagen- makers koperslagers. schoenmakers, kleermakers klompenmakers raandemakers enz. Deze am- bacbten scbenen met elkander gewedijverd te heb ben in t versieren hunner wagens en het uitvoeren van de voornaamste verrigtingen hunner bedrijven. Voor ben dank en eer voor hunne ferrae houding in alles. 29. De bierbrouwers en kuipers op de versierde brouwerskar en daarop een vatdat den lustigen Bachus droeg. 30. De 2e sectie scherpschutters, en eindelijk. 31 Sluiting van den stoet door eene afdeeling der eerewacht. Ik zie ze nog voor mij staan dien langen sierlijken, bonten geestdriftigen stoet! daar raakt hij in bewegingeerst gedifileerd voor bet rijk versierde gemeentehuiswaarop eene nette estrade het borstbeeld des konings prijkt omstuwd door bloemen en vlaggentropheeen. Daai wordt het hoofd van het plaatselijk bestuur en de voorzitter der feestcommissie in den stoet opgenomen en dan gaat bet onder het luiden der klokkenhet spelen van feestmarschen door de harmonie de vrolijke feestliederen der school- kindeien en de toejuiching der menigte vooruit, dooi de Molenstraat over den Groeuendijk en de lange munt door de waterstraat naar de Noordstraat. Eerste halt. Ieder ververscbt en yerfnscht zich en na een uur vertrekt men naar Walsoorde. Tweede halt. Na ook hier ruim een uur te hebben gepausdgaat de stoet terug naar den Groenendijk. Daar wachtte den feestvierenden een verras- send schouwspei. In overleg met den eerw. heer pastoor had namelijk de feestcommissie besloten om met geheel den stoet bijtewonen het plegtig Te Deurndat bij terugkeeren te Groenendijk zon worden uitgevoerd. Grootscker scbouwspel is zeker nooit bier gezien. Daar stonden ze in breede rijen de deelnemers aan den optochtomstuwd door eene golvende me nigte, onder de gewelven onzer gothisebe kerk. In een halven cirkel stonden de hoofden en de banieren der verscbillende vereenigingeu voor het hoog altaar geschaard Wie beschrijft den indruk welke op die plaats en op dien dag ieder aangreeptoeu onze grijze bet „Te Deum" aanhief, toen onze harmonie „ket Wilbelmus," bet „Wien Neerlandsch Bloed" eu het „OGod! verlaat mijn Neerland niet" deed rollen overdo ontelbare menigte, toen de schoolkinderen hunne liederen als engeienstemmen lieten ruisehen door het statige tempelgebousv. Schoon onbeschrijflijk scboou was dat schouwspei't welk gewis niet licbt uit veler geheugen zal gaan. Na afloop dier plegtigheid keerdc de stoet naar Kloosterzande terug, Als ik nu moest zeggen welke der bnurten, die de stoet was doorgetrokkenhet sckoonst versierd wasdan zon ik liever de pen neer- leggen. Overal badden alien ten aanzien van versiering gewedijverd cn was het duidelijk waarneembaardat men kartelijk deelnam aau de blijde feestviering. Hoe jammer, dat allerongunstig weer reeds een deel van den optogt bedorven had en oorzaak was dat de avondviering moest worden verdaagd. Als vergoeding daarvoor was de avond van den 14 Mei heerlijk schoon en had toeu de algemeene illuminatie en de optogt met fakkellicht plaats. Nu kost het mij moeite om den naijver niet te wekken geen namen te noemen. Op gevaar af eehter van beschuldigd te worden van partij- digheid of van slecht gezien te hebben roein ik de prachtige illuminatie van het gemeentehuis, bij de beereu C. Fassaert en L Dcijerde boog voor de R. K. kerk en bovenal die bij deu voorzitter der feestcommissie den heer J. Kroon. Wat de optogt met fakkellicht aangaat, die licp at in de beste ordeonder de wannste geestdrift, en de gulste vreugde. Na afloop daarvau rigtte de voorzitter der feestcommissie een warm woordeen woord van kulde aan den geliefden vorst en zijne beminde gadeeen woord van dank aan de'ingezetenen van Honte nisse tot de voor het gemeentehuis staande menigte, en toen hij besloot met: „leve de koning„leve de koningin „leve het vader landtoen herhaalden bonderden monden uit voile borst die zegeleuze en ging men uiteen in blijde stemming en met de voile overtuiging; dat er in het noordefijke deel van Hontenisse feest was gevierdz66 als deze heugeljjke ge legenheid dat eischte. VERBLAG van de feestviering te Breskens. Het zilveren krooningsfeest van Z. M. is alhier op den 18n dezer op eene eenvoudige doch vrolijke wijze gevierd. Ten 12 ure werd het feest geopend met 18 salutsckoten waarop onmiddelijk de uitdeeling van spijzen aan behoeftige oude lieden gesehiedde! Ten 1 uur onder het luiden van de dorpsklok bad een feestelijken optogt van varensgezellen plaats: eene met vlaggen en oranje, met groen en bloemen smaakvol versierde sloep bemand met zes roeijers en verdere equipage op een wagen door paarden voortgetrokken en gevolgd "door een corps ringrijders deed een toertje door het dorp; voor de wooing van den bnrgemecstcr en van andere voorname ingezetenen" bet anker uitwerpendeahvaar huu eenige ververschin^en op den togt aangeboden werden. Vervolgens werden volgens programma de verscbillende volkspelen uitgevoerd als mast- klimmen wit en zwart loopen tobbetjerijden enz. alles tot groot genoegen van deook uit omliggende gemeenten vele opgekomenen. Mogt het feest dan ook eenige dagen later gevierd geworden zijn het heeft der regelings- commissie van vele zijden aan geenc mede- werking en ingenomenheid outbroken terwijl het iumuwi.1-Ji-Wjj1 ,v 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1