A L GGMEEK No. 939. Zaturdag 23 Mei 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. VERSLAG van de feestviering te Westdorpe. Deu 12 dezer, de dag waarop ook in deze gemeente bet kroningsfeest zon worden gevierd kondigde het geschut zulks reeds bij het intreden van dien dag aan en in den vroegen morgen zag men van alle woningen de nationale driekleur en Oranjewimpels zwiercu, terwijl bet gemeente huis, de school en versckillende particuliere buizen smaakvol versierd waren. Ten acht lire bad eene plegtige dienst met assistentie plaats waarnaar de lofzang Te Deum werd aangehevenzoo tot dankbaarheid aan bet Opperwezen voor bet gelnk ons op dien dag te beurt gevallen als om den verderen zegen over onzen geliefden vorstboogstdeszelfs hnis en ons dierbaar vaderlaud, af te smeken. Na afloop dezer plegtigheid begaf de school - commissie, van de leden van het gemeentebestuur vergezeld zich naar het schoolgebouw alwaar, na eene toespraak door de voorzitteraan de kinderen feestgescbenken werden uitgereikt, door de leerlingen werden feestliederen gezongen waarna men de school verliet terwijl de kinderen vcrvolgens op cbocolaad en broodjes werden ontbaald. De regelingscommissie voor het feest was intnsschen overgegaan tot bedeelingaan de armen, die alien voorzien van oranje, bun geschenk onder den nitrocp „lcve de koning" verheugd aanvaarde. De commissie ging hierna over tot bet houden der volkspelen die alien vrolijk en in de beste orde afliepen. Door bet ongunstige weder kon de verliehting of het afsteken van bet vuurwerk niet geschieden doch den 14n heeft zulks plaats gebad en het was met dezen dag als 't ware wederom geheel nieuw feestopmerkelijk was het te zien hoe ieder verbeugt en blijde was over de betere weers- gesteldheid en zich beijverde ora alles in gereed- heid te brengen tot eeu feestelijken avond, alle vlaggen en wimpels wapperde weder en het ge- juich was groot. De illuminatie gelukte uitmuntend gemeente huis, school en onderscheidene particuliere buizen waren sierlijk verlickt, bet vuurwerk voldeed goedtot laat in den morgen van heden was het feest tot groot genoegen is dit zoo heugelijk feest zonder eenige stoornis afgeloopen alien waren met een geestdrift beziekl en ieders leus klouk leve de koning, leve Oranje. V E R S L A Or van de feestviering te Graauw. Lezen wij in dag en weekbladen van het zilvereu jubelfeest van Z. M. Willemlll. gevierd op verschillende plaatscn in Nederland Graauw is niet acbter gebleven. Cat hier ieder veel sympathie voor Willem III en zijn doorluchtig geslacht gevoelt bewees de tijd reeds vobr het feest verstreken. Dagen weken ja maanden te voren beijverden men zich het feest zoo veel mogelijk op te luisteren. Graauw wilde openlijk vau zijn gevoelen voor den koning en zijn huis blijk geven niet zonder reden veel beeft onze geliefde vorst, gedurende zijn vijf en twintig jarig bestunr voor deze gemeente gedaan. Hoe korter de bepaalde dag nabij kwam. hoe feller ieder ingezetene het bloed door de adereu stroomdeeiudelijk is bij geuaderd. Reeds 'smaandags. 11 Mei, toonde men zijne genegen heid voor den jubelaris. Ten 3 ure 's namiddags trok de scbooljeugd onder het zingen van toe passelijke liederen en bet gebulder der kanonnen, door de straten onzer gemeente iedereen werd daardoor in nog vrolijker stemming gebragt. 's Avonds hoorde men nogmaals het geschut vereenigd met het gelui der torenklok en het gerofifel van de trom en daarmee was bet feest van den volgenden dag aangekondigd. De morgen van den 12 Mei is thans verschenen in de vroegte verneemt men reeds het gedonder van bet geschut, vermengd met bet gelui der torenklokaan de buizen en langs de straten is men allerwege bezig met het uitsteken van vlag en wimpel en het plaatsen van eerebogen ver sierd met opschriftenalle toepasselijk op het feest van den dag. Zou de geheele gemeente in het feest deelen de armen mogten niet worden vergeten ruimschoots werden deze met tarwe brood bedeeld. Ten acht ure vergaderde de feest- commissie nabij bet raadhuiscerst werd bet telegram vastgesteld dat zij in naam der geheele gemeente naar onzen geeerbiedigden vorst zou opzenden. Twee ruiters bragtenhetin vereeniging van nog een telegram van de scbooljeugd, naar het telegraafkantoor te Hulst over. Onder ge- leide van eene scboon gecostuineerde eerewacht te paard en de Harmonic van Clinge (Belgie) stelden zich daarna de beide handboogsocieteiten „de Friezen" en „Eendragt gevolgd door de scbooljeugd en de commissie in beweging. De stoet rigtte zich naar het gebucht Paal. Alvoreus daar genaderd had zich de commissie van haren pligt gekweten en het Ed. Achtb. hoofd der ge meente, als 's konings vertegenwoordiger en eere-voorzitter in zijne woning afgehaald en in haar midden geleid. Dit geschiedde onder bet houden cener treffende voordragt van een scbool- meisje tot den burgervadergevolgd van eene toespraak van Z. Ed. Achtb. Hij sprak vooral over het feest van den dag en eindigde onder daverend gejuicb en het geroep der talrijke menigte: leve Willem III. Vervolgens ging de togt voort naar Paal. Alhier werd de schooljeugd ontbaald op krenten brood met chocolademelkdit laatste door de landbouwers vrijwillig bijeengebragt. Een twaalf- tal jonge dames stelden er prijs op de kleinen van het een en ander te bedienen. Gedurende dezen tijd werd er mastgeklommen de school jeugd vergastte na de tractatie de talrijke menigte op het uitvoereu van eenige feestliedjes afge wisseld met kortedoch zeer nette declamatie- stukjes. De Ed, Achtb. heer burgemeester, sprak ook hier een enkel woord vooral tot de jeugd hij bedankte deze in de eerste plaats voor den luister, dien zij de plegtigheid bijzette; vervolgens vermaande hij baar op het ingeslagen pad voort te gaau den koning daukbaar te zijn voor de groote weldaden die hij in den laatsteo tijd aan Graauw en bijzonder aan de jeugd bevvezen heeft. Deze toespraak werd door eeu „leve dekoniug" bean t woord. Klokslag 12 uur begon de optogt van Paal over het dorp naar de wjjk Zandberg. Deze was aldus zamengesteld 1. Opening van den stoet door eene afdeeling eerewacht te paard. 2. De Harmouie van Clinge (Belgie). 3. Eeu fraai opgetuigd driemastscbip, bemand met een 30 tal inatrozen alien in costum en gewapend met het noodige schietmaterieel. Dit vaartnig trok aller aandachtdeels om de fraaije en flinke zamenstelling deels om de goede orde, die aan boord heerschte. Alle commando's van den bevelhebber werden naauw- keurig uitgevoerd zoodat dikwijls de lachspieren der starende menigte in beweging waren. Onder een gnnstigen wind en getrokken door 4 paarden, terwijl alle zeilen bijgezet en vlaggen en wimpels geheschen waren ieverde dit schip een grootsch gezigt. De roemrijke zegetogt van de Ruiter naar Chattamdie moest voorgesteld worden werd op eene nette en toch vermakelijke wijze nageboots. Eere zij den scbippers die zulk een waardige plaats in den stoet bekleedden. Nu volgden de beide handboogsocieteiten4. „de Friezen", en 5. „Eeudragt" en 6. het „schippers- gilde." 7. Vervolgens zag men de uitoefening vau eenige ambachten op versierde wageus als het. smeden bakken timraeren verweu metselen schoen en kleermaken en stoelen- matten. 8. Hierna trok de schooljeugd veler oogen. Alle kinderen waren net versierdde meisjes met kroontjes cn strikjes van oranjede jongens met nationale driekleursjerpeu en oranje kokardesdoch alien prijkten met het portret van Z. M. In bun midden werden gedragen, de nationale, Oranje en Wnrtembergsche vlaggen, alsmede de portretten van Z. M. en de koningin. Hield vbor in de stoet de harmonie de harten levendigachter deed de schooljeugd zulks door het herhaald afwisselen van gepaste liederen. Achter het opkomende geslacht vertoonde zich 9. de commissie en tot sluiting van den optogt, 10 de 2e afdeeling der eerewaeht. Zonder de minste stoornis kwam de stoet omstreeks twee uur op Zandberg. Hier verbleef men tot 5 uur. In dien tusschentijd gaveu de Ruiter en zijn volk nog eenige proeven van hunne behendigheid en volbragten zij verder het doel eene andere plaats hield met mastklimming en ten half vier eenige blijken van hunne iu het voordragen van eenige van bun streven. Op men zich bezig ure gaf de jeugd nog geleerdheid zoowel geschiktc dichtstukjes gepaste liederen. Ten 5 ure werd de terugtogt ondernomen. Hoewel 1 het weder meer en meer onstuimig werd toch als in het volvoeren vau ging alles op do gewenschte wijze en liep alles in de beste orde af. Op Graauw aangekomen ging de stoet uit elkanderen begonnen nog eenige volkspelenhoepelbollen was het eerste spel daarna was zakloopen en strooplikken aan de beurtbeide voldcden uitmuntend en bragten vooral de lachspieren der omstauders in beweging. Ieder ingezetenen was over dit een en ander tevreden meer dan geluk- kig gevoelden zij zich echter, die de prachtige prijzen aan de volksspelen verbondenhadden kunnen bemagtigen. Tot sluiting van het feest werd 's avonds een prachtig vuurwerk ontstoken. Niettegenstaande het ongunstig wederslaagde het uitmuntend en overtrof het ieders verwachlingalleen de illuminatie die veel schoons beloofde viel tegen. Alom heerschte echter gepaste vrolijkheid alom ontmoette men tevreden gezigten geen nitge latenheid nock ongeregeldheid bezoedelde dezen zoo gedenkwaardigen dag. De ingezetenen vau Graauw toonden dat ze begrepen welk feest gevierd wierd ze toonden te voeleu hoe een feestvierend volk zijn vorst hulde moet brengen. Neuzen, 22 Mei. Eergisteren zijn alhier bij openbare veiling verkocht twaalf moestuinen met aankoorigheden aaneengelegen binnen deze gemeentezamen ter grootte van 1 hectare 19 aren en 30centiaren. Gecombineerd zijn dezelve verkocht voor/6125. Walsoorden20 Mei. Het bestuur der waterkeeriug van het calamiteus waterschap Walsoorden heeft beden alhier aanbesteed Het herstellen van 4176 vierkante meters glooijing van Vilvoordschen steen en vernieuwen van steen- glooijing aarde rijs- en kramwerken, benevens het maken en inhangen van vier sluisdeuren enz aan genoemd waterschapzijnde dit werk aangenomen door den heer C. van der Ilooft, te Neuzen voor f 29.799. Lamswaarde 20 Mei. Door de dijks- directie van den Kruispolder is heden alhier aanbesteed lo. De steenglooijingwerken aan den zeedijk van den polder hetwelk is aangenomen door den heer D. Tholens te Neuzen voor 31 400; en 2o. de beschoeijingwerken aan de haven van den Kruispolder waarvan aannemer is geworden den heer P. J. van Reinortelte Kloosterzande, voor 1875. Bij vonnis van den kantonregter te Goes in dato 16 Mei 1874, zijn veroordeeld 1. C. S. en PJS.visschers op de Hollandsche Clinge, wegens het gczamenlijk in overleg le visschen of vangen van zaadinosselen op een gesloten bankzonder daartoe verguuning te hebben verkregen van het bestuur der visscherijen en 2e met een ongenuiumerd vaartnigieder in twee geldboeten elk van 10, subsidiair ieder voor iedere boete drie dagen gevangenisstraf, en solidair in de kosten. 2. A. d. M.visscher te Woensdrechtwegens het bij de ansjovisvaugst plaatscn vau weeren of schuttingen op de Schelde en Zeeuwsehe stroomenzonder verguuning van het bestuur der visscherijen in eene geldboete van/-10, sub sidiair in een gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten. Z. M. de koning en Z. K. H. prins Hendrik zijn jl. donderdagavond 11.50 per extra trein uit Rotterdam naar Vlissingen vertrokken cn er vrijdag morgen ten 3.45 aangekomen om aldaar Z. M. den keizer aller Rassen te verwelkomen, die ongeveer ten 4 ure ter reede van Vlissingen is gearriveerd De vorstelijke personen zijn heden morgen ten 8.40 per extra trein naar Rooseudaal vertrokken. Met den laatsten trein van woensdag avond is Z. K. H. prius Alexander der Nederlander. en gevolg te Middelburg aangekomen en heeft zijn intrek genomeu ten huize vau Z. Ex. deu commi-saris des konings, graaf van Lijnden gisteren heeft Z. K. H. Vlissingen bezocht. Aan het Utrechtsch Dagblad wordt van goederhand medegedoeld dat er erustig plan bestaat tot het spoedig tot stand brengen van een directeu mail dienst tusschen Vlissingen en Londen. De koninklijke Nederlandsche stoom- bootmaatschappij zou bereid zijn om de zaak te onderuemen in verband met de Great Eastern Railway-Company. Men stelt zich voor den afhtand tusschen Vlissingen en Londen iu zes uren te kunnen afleggen. Z. K. II. prins Hen drik moet de onderneming krachtigwillen steunen. De Pauselijke nuntius mgr. Bianchi heeft jl. zaturdag Z. M. een eigenhandig schrijvcn van gelukwensching van Z. II. den Pausaange- boden. Z. |M. heeft van de medaille der Neder landsche vrjjmetselarijhem bij moude van den grootmeester prins Frederik overhandigddrie. exemplarcnin goudin zilver en in brons ontvangen en met de grootste welwillendheid aangenomen. Door den minister van financien is vastgesteld het plan vau de 285ste siaatslolerij. Die loterij zal bestaan uit 20000 loter.10000 prijzen en 2 premien. De collecte wordt geopend op Maan- dag 1 Junij en gesloten op Zaturdag 13 Junij. De trekking der eerste klasse begint op 29 Junij en de laatste 100 nommers zullen worden getrok ken op 19 September. Het grootste veroverde kanonvan Atchin aangebragt, weegt 9000 kilo en ligt op het eiland Onrust. Het plan bestaat om dit stuk naar Nederland te vervoeren. Een bewoner van de Diezerstraat te Zwolle had bij 't jongste feest zijn vaderlandsch hart in een ge'illumineerde W. en S. lucht gegeven. Vreesselijke verontwaardigiug hierover van een voorbijganger. „Dat men het feest van onzen koning viert, is goed," meende hjjraaar te illuraincercn voor lui als Wolf en Scheurleer is schande Het door de Zeeuwen aan Z. M. den koning Willem III ter gelegenheid der feestviering op 12 Mei 1874 aangeboden huldeblijk, bestaat uit eene monumentale allegorische voorstelling in massief zilver, nitdrukkende hoe Zeeland, strij- dende met de zee tot bloei is gekomen vooral onder de 25jarige regering van Willem III. Uit den aan de wateren ontwoekerden grond verheffen zich ccuige sierlijk gegroepeerde waterplantendie een kolossalen nautilus of zeeschelp dragen. Deze versierd met het koninklijk wapen met tenanten en deviesomgeveu door vredepalmen, alles cn haut relief, vertoont aan de eene zjjde 's konings aankomst te Zijpe, op 21 Mei 1862, bij Z. M. bezoek aan Zeeland naar eene schil- derij van den heer J. F. Schiitz te Middelburg, den koning door eenige Zeeuwen iu der tijd ter herinnering aangeboden aan de andere zijde', de plegtige opening der havenwerken te Vlissingen door Z. M. deu koningop 8 September 1873. Deze voorsleliingeu zijn zeer artistiek uitge voerd in uielle gravureeene oude kunst, door Florentijnsche goudsmeden het ecrst toegepast. Tusschen de plantengroep verheft zich de Zeenwsche leeuw uit de wateren metdespreuk van Zeeland's wapen: „Luctor et emergo" op eene breede jarretiere. Het geheel rust op een massief zilvereu voet- stukgeorneerd met eenige door een drietand van elkander gescheiden medaillonswaarop zijn nilgedrukt de vooruaamstc bronnen van Zeeland's bestaan en welvaart, in dezelfde wijze bewerkt als de schelp. terwijl het randschrift „Aan koning Willem IIIde Zeeuwen" in breede lettereu is aangebragt. Ter zijde van dit voetstuk stellen twee dolfijnen de hoofdriviereu „de Ooster- en Westerschelde," vooromringd door schildenvermeldende de namen der strekeu welke door ieder barer he- sproeid worden. De jnist aangebragte schakeringen van goud, uielle en artistiqueen de verschillende nuances

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1