ALGEIHEEN 1111 No. 938. Woensdag 20 Mei 1874. 14de Jaarg, Binnenlandsche Berigten. YEESLAG van de feestviering te Hoek. Reeds hier werd den vorigen avond een ieder tot bet feest van den lang verbeiden dag opge- wekt en feestvierend gestemd door klokgelui en trommelslag De feestcommissiedie maanden te voren in stille was werkzaam geweestom de ingezetenen op dien feestdag aangenaam te verrassenhad hare taak voor de te hondene feestviering ten einde gebragt. Een prachtige muziektent op het midden drie nette eerebogen aan de ingangen van het dorpen guirlandes met bloemen en kroonen langs al de woningen, maakten de ver- sieringen van de kom der gemeente uit. Nog v66r het aanbreken van dezen voor ons zoo merkwaardigen dag waren velen reeds in de weer, om het nog onvoltooide voor de feest viering aan te brengenten einde deze zoo luisterrijk mogelijk te maken. Intusschen werd alom de nationale driekieur nitgestoken en verkregen de meeste woningen een feestelijk aanzien. Op enkele uitzouderingen na prijkte iederjong en oud, met oranjelinten of nationale strikken. Nadat ieder in den vroegen morgen door de trora reeds tot feestviering was gewekt kwamen de leden van de feestcommissie in de muziektent te zamenten einde den optogt uaar de kerk te maken. Onze geachte predikant. hield eene kortemaar gepaste feestrede voornamelijk daariD bestaande, om de feestvierendeu tot vreugde en dankbaarheid op te wekken terwijl hij in korte trekken de verpligtingeu afmaaldedie het Nederlandscbe volk aan het geliefde huis van Oranje verschuldigd is. Na het eindigen der feestrede werd, met veel plegtigheid, door de gemeente het 5e vers van ons algemeen bekend en zoo geliefd volkslied staande aangeheven. Na de godsdienstoefening werd eene aanzien lijke coilecte aan de armen uitgereikt. Hierna werd er een optogt zamengesteldbe staande uit de volgende afdeelingen1. Een heraut te paard. 2. Eene afdeeling te paard met het wapen van Nederland. 3. Eene afdeeling feestcommissie met het wapen van Zeeland. 4. Eene afdeeling meisjes (zangvereeniging „Nut en Uitspanning"), met banier. 5. Eene afdeeling zeevaart met banier. 6. Eene afdeeling landbouw, met banier. 7. Eene afdeeling onderwijs, met banier. 8. Eene afdeeling feestcommissie, met het wapen van de gemeente. 9. Eene afdeeling te paard, met banier. 10. Een heraut te paard, met de nationale vlag. Men zou zoogenaamd Z. M. den koning van Philippine afhalen en naar de muziektent geleiden. Een daartoe geschikt persoon met twee andere hem als adjudanten toegevoegd waren onder kerktijd uaar den zeedijk gegaan om zich daar in gala eostuum te kleedenen stapten in eene rijk versierde sloepdienaar den schijn, Z. M. met zijne adjudanten van het koninklijk jagt had afgehaald. Zoodra de treiu te Mauritsfort halt had gehou den kreeg men de hooggeplaatste personen in het gezigtwaarop het aan Inide hoera's en saluutschoten niet ontbrakterwijl de zangver eeniging „Tot Nut en Uitspanning" met gezang den koning onder het varen begroette. Bij het aan wal stappen van Z. M. en gevolg trad een vierde persoon voordie als burgemeester Z. M. hartelijk welkom heette en uitnoodigde om met Z. H. D. adjudanten plaats te nemen in den rijk met groen en bloemen versierden wagen. Nadat de koning met zijn gevolg waren inge stapthief de hoofdonderwijzer met zijne leer lingen een toepasselijk lied aan. Al zingende zette zich de trein in beweging langs Mauritsfort, alwaar twee eerebogen stonden. Inzonderheid verdiende die aan den ingang ons aller aandacht. Deze was bijna geheel overdekt met teekeningen en vervaardigd door een eenvoudig werkman. Bij elk dezer bogen bleef de koninklijke stoet een oogenblik stilstaanen zette rervolgens den togt voort naar het dorp. Het gezanghet gepraathet gejuich, alles getnigde van een goeden geestdie onder de dorpelingen heerschte, en toen de trein het dorp inkwam bleef erzelfs geen oud grootje meer bij haar spinnewiel. In die gewenscbte stemming, zette men den togt langzaam met trommelrnuziek voort langs den Molendijk en van daar naar de Noordstraat. Onder het zingen van toepasselijke liederen, keerde de trein naar de muziektent terug. Hier stapte Z M., met zijne adjudanten, uit net rijtuig en werd. onder het daverend gejuich van eene aanzienlijke menigtedoor de feestcommissie in de muziektent ontvangen en begroetterwijl de zangvereeniging met de leerlingen der lagere school toepasselijke zangstubjes uitvoerden. Hier werd Z. M door drie schoolmeisjes den eerewijn aangeboden die, met gepaste vrijmoe- digbeidzich voortreffelijk kweten van hare opgelegde taak. Na eenige oogenblikken verliet Z M de muziektent en trad weder met zijne adjudanten in het rijtuigwaarna hij eene korte, doch nette toespraak tot het volk rigtte, waarin hij zijne hooge tevredenheid betuigde voor de eerop dezen zoo merkwaardigen dag hem aangedaan. Daarna verliet Z. M. de jubelende menigte, stapte, met zijn gevolg. voor het gemeentehuis aftrad hier binnen en ontdeed zich van zijn koninklijk gewaad. Hierna begaf zich de hoofdonderwijzer met meer dan 200 leerlingen naar de schoolen reikte aan ieder eene fraaijevoor dezegebeur- tenis toepasselijke feestplaat uitnadat vooraf door den predikant eene lieve toespraak tot de kleinen was gehoudenter herinnering aan dien zoo regt genoegelijken dag, terwijl ten slotte nog eenige toepasselijke liederen door de school - jeugd werden aangeheven. Nadat eindelijk in den loop van den dag nog eenige volksspelen als mastkliuimen zakloo penenz. waren uitgevoerdwerd deze dag besloten met het ontsteken van eenig klein vuurwerk. Het ongunstige weder verhinderde de overige nummers van het programma uit te voeren. Men wenschte dit den volgenden dag nog te kun nen doen. In die verwachting werden wij dan ook niet teleurgesteld. Door het opgeklaarde weder kon al het overige op den I3n gelnkkig uitgevoerd worden. Omtrent 7 ure 's avonds werd van wege het gemeentebestuuraan de feestvierende menigte, die juist bezig was algemeene verlichting aan te brengeneene proclamatie voorgedragen hetwelk getuigde van Zr. Ms. tevredenheid en dankbaarheidvoor de uitnemende eerdie zijne onderdanen hem bij deze gebeurtecis hadden willen bewijzen. Deze afkondiging werd met luide hoera's door de aanwezenden beantwoord. Met veel geestdrift werden nu de aangevangen werkzaamheden aangaandede verlichting alom voortgezet en voltooid. In de drie verschillende wijkeu van het dorp waren aan weerszijden der straat sparren geplant, elk op een afstand van 5 meters tusscheu deze sparren waren guirlandes aangebragt, waaraan de verlichtende toestellen elk omtrent 2i/a meter van elkander hingen. Het aantal der ballons en andere verlichtende toestellenwaarmede de gansche kom der ge meente was verlichtzal wel 800 1000 bedragen hebbenwaaronder ook vooral de muziektent. Uiterst prachtig was het gezigtin welke rigting men zich ook keerdedit zal elkook zonder eenig aesthetisch gevoelonwillekeurig moeten betuigen. Ook leverde de levensgroote beeldtenis van den koning in generaals uniform op het midden van het dorp aangebragt en 's avonds verlicht een schoon effect. Het feest werd ondertusschen besloten door het ontsteken van prachtig vuurwerk hetwelk tot middernacht voortduurdewaarna eindelijk iedervervuld van jubelen en onschuldige vreugde zich ter ruste begaf. Voor ouderdom en jeugd zullen deze dagen ook hier een onuitwischbaren indruk gemaakt hebben, vooral door de onovertreffelijke wijze van verlichting en verfraaijing van het dorp. Hulde, ja driewerf hulde en dank aan de feestcommissie, die dit alles uit vrijwiliige bij- dragen daargesteld hadworde door ons alien in rnime mate toegebragt. V E R S L A G van de feestviering te Zaamslag. Waar ergens in ons vaderland bet zilveren feest van vorst en volk met luister is gevierd daar mag naar waarheid betuigd worden dat znlks inzonderheid te Zaamslag het geval was. Eeupavig was de geestdriftdie de ingezetenen van ons fraai dorp bezieldeen die zich door woorden en daden lucht gaf. Het geheele dorpsplein en niet bet minst de de bnnrten waren als in een zee van groen l en bloemen herschapen. Prachtige eerepoorten te veel om te noemen wedijverde in de aller- schoonste versieringgaven het geheel een trolsch aanzien. Geen wonder dan ook dat zelfs vreemdelingen, uit naburige gemeenten moesten erkeunen geene woorden te kunnen vinden om hunne bewon dering over zooveel schoons aan den dag te leggen. 's Morgens van den 12n waren oud en jong reeds voor zonsopgang op da been om de laatste hand aan het werk te leggen dat met vereende kaacht zoo gemakkelijk ging. Om zeven uur klonk het volkslied van den toren en stemde elk tot blijde feestvreugde. Ten 9 are werd het feest op Godsdienstige en zielverheflfende wijze ingeleid door de H. H. predi- kanten ds. J. D. G. Krol en ds. F. A.Bergsma, ieder in zijn eigen kerkgebouw. De eerste sprak naar aanleiding van 1 Sam. 10 vs. 24 en de tweede naar 1 Tiraotk. 2 vs. 1 en 2. Te 12 ure kondigde het statig klokgelui het begin van de eigenlijke feestelijkheden aan. De aangekoudigde optogt, die te 1 ure aan- ving liep uitmuntend en tot aller genoegen af. Zij was zamengesteld als volgt 1. Eerewacht te paard met vlag. 2. Muziek- gezelschap „Eendracht en Vrijheid." 3. Dames- commissie voor de versiering. 4. Regelingscom- missie. 5. Dragers vau bet Nederlandsche en Zeeuwsche wapen. 6. Scbooljeugd met vlag en banier. 7. Subcommissie van dames voor de versiering. 8. Buurtcommissien met banier. 9. Drager van 't Zaamslagsche wapen. 10. Banier 1849,12 Mei, 1874. 11. Groepen van ambachten, neriugdoenden en werklieden met banier. 12. Landbouw te paard met banier. De togt ging in de grootste orde over het naburige gehucht „Reuzenhoek" en werdaan de aldaar schoon versierde eerepoortontvangen door eene deputatie met den heer M. van Pien broek (rar. smid) aan het hoofd die een harte lijk en gepast woord tot de regelingscommissie rigtte. Vervolgens nam men door genoemde deputatie enz. versterk den terugtogt aan over de hofstede van den heer J. Riemens en kwam omstreeks 3 ure aan de keurig versierde estrade op het dorpsplein terug. Onmiddelijk werd die estrade door de feest commissie beklommen en nam de heer A. H. de Vries het woord, om in eene boeijende rede bet regt tot en het pligtmatige en nuttige van deze feestviering uit een te zetten. Het slot dezer rede dat met een „leve de koningeindigdewerd met daverend applaus begroet. Gedurende de pauzewerd aan de feestcom missie en de damescommissie door het gemeente bestuur de eerewijn op het gemeentehuis aange boden. Door het ongunstige weder was het bijwonen der volksspelen minder aangenaamofschoon toch ook hier bij de lachspieren in beweging werden gebragt. Icmiddels had door het gure weder de versie- riug op vele plaatsen geleden en kon deillumi- natie benevens de afsteking van het prachtige vuurwerk slechts gedeeltelijk plaats hebben. Bragt dit al eenige teleurstelling te weeg, dit werd rijkelijk vergoed toeu op den avond van woensdag 5n vuurwerk en verlichting niet alleen naar wensch gelukten maar aller verwachting overtroflfen. Waar versiering en illuminatie over 't geheel loffelijk moeteu venneld wordendaar kunnen we niet nalateu sommige bewoners der fraaist versierde gehouwen met name te noemen. Wij wijzen dan inzonderheid op de woningen vau de H. H. Th. van Pienbroek J. M. van Pienbroek, E. II. Wortman A. floutzagerJ. de Vissor J. de Vos> G. de Visser, A. VerpaorteJ. van Vessem P. v. d. VateA. Id. de Vries C. Wisse, J. B. Koole enz. De commis8ie ter beoordeeling van de fraaist versierde buurt kon hare werkzaamheden vooreerst wegens het ongunstige wedermaar boveual om het moeijelijke der keuze niet ten einde brengen. Allen hadden om het zeerst gewedijverd de armen niet het minst om den palm der over- winning te behalen. Daarom beeft nu de com- missie daartoe in staat gesteld in plaats van aan 6£naan alle buurten zes in getal de premie van f 5 uitgereikt. Hulde aan Zaamslags ingezetenen die getoond hebben een hart te bezitten dat klopt voor koning en vaderland Hulde aan de muziekkanten die zooveel hebben gedaan tot opluistering van het feest Hulde inzonderheid aan den heer Th. van Pienbroek onzen oudsteu geneesheerdie door zulke uitstekende bewijzen van belangstelling zooveel heeft bijgedragen tot den goeden en genotvollen afloop van dit bij alien onvergetelijke feest o Neuzen, 19 Mei, Tot ontvanger-griffier van den Visscherspolder, gemeente Axel, is benoemd de heer P. Dregmans te Neuzen. -A.xel 18 Mei. Gisteren voormiddag werd de beroepen predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier, de heer J. EnderlS, Tz van Fijnaart c. a.bevestigd door den nu Iaatst van hier vertrokken predikantde heer A. Mac Phersonvan Bleskensgraafdes namiddags hield den beroepen predikant zijne intrede beiden hadden denzelfden tekst gekozen Han- delingen 4 vs. 29b. Jl. woensdag morgen is bij A. Lust te Graauw geboren een kalf met twee koppen welke geheel volwassen even onder de ooreu zijn aaneengegroeidhet wonderdier is tijdens de verlossing gestorven. Jl. vrijdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed het maken van een aauleg en ligplaats voor stoombootea in de westelijke haven te Neuzeu, voor welk werk het minst is ingeschreven door den heer J. van den Hoek te Vlissingenvoor f 5047. Door den gouverneur-geueraal van Ned.- Indie is benoemd bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken tot hoofdingenieur le klasse de IIoogEd.Gestr. heer M. J. Schram te Bataviaaan wien tevens de functie vau inspecteur is opgedragen over de residentien Bantam BataviaKrawang de Preanger-regent- schappen en Cheribon. Het volgende warm manneljjk woord is jl. dingsdag door een Rotterdammer aan den koning gezonden. „Geefacht! Zoo riep ik als sergeant in den jare 1828 te Soestdijktoen ik de hooge eer genootvan uwer majesteits eerste instructenr te zijn in de soldatenschool. En thans op dezen Nederlaudschen feestdag is mijn hart zoozeer overstelpt van vreugdedat geene woorden sterk genoeg zijn om haar te uiten. Geefacht! roep ik iedereen toe want onze dierbare vorst viert een zeldzaam feest Ja het Vincentius-huis te Rotterdamwaar ik thans als concierge woon heb ik reeds toegeroe- peu Geef achtwant het meest beminde vorstenpaar zal n de eer aandoen om langs u te passeeren Geef acht. o God! roep ik tot den Aller- hoogste, op ons weldadig vorstelijk gezin Zegen het met hoogstdeszelfs huisen doe het eenmaal het gouden feest beleven. En tot U, sire, rigt mijn hart met den diepsten eerbied slechts deze 66ne bede Geef achtop mijn nederige hulde en versmaad de hartelijkste heilwenschen niet van. Uwer majesteits eersten instructeur en trouwsten dienaar, A. B R 0 U K."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1