Binnenlandsche Berigten. benevens de verschillende corporatien en vcree- nigingen die hem zouden uitvoeren. Toen de trein zich in bevveging steldo, was hij zamengesteld als volgt 1. Twee schilddragers (die van Nederland en Oranje) te paard. 2. Het wapeu der gemeente Neuzengedragen te voet. 3. De regelings- commissie. 4. Burgerlijke en militaire autori- teiten. 5. Het mtizieUgezelschap „Apollo," met banier. 6. De metalen krnisridders (afdeeling Neuzen), met banier. 7. Eene afdeeling infanterie van het garnizoen. 8. Een gedeelte van het gilde Nijverheid en Koophandel (meesters), met banier. 9. De zegewagen Nijverheid en Koophandel. 10. Het overige gedeelte van het gilde Nijverheid en Koophandel (gezellen). 11. Neuzen's luauneu koor, met banier. 12. Twee kanonnen, getrokken door negers. 13. Drie wapendragers die van Nederland, Wurtemburg en Zeeland te voet 14. De Triomfwagen Nederland en Oranje. waarop onder een troonhemel het borstbeeld des konlngs, omgeven door maagden dragende de wereldbol en zinnebeelden der vrijheid het Nederlandsche wapen en de koninklijke scepter, degrondsteen van Nederland (de grondwet) en de vredepalm. 15. Eene afdeeling der feestcommissie. 16. Het mnziekkorps „St. Cecilia" van St. Nicolaas. 17. Gezagvoerders van buiten en binnenl. vaart. 18. De zegewagen Zee- en Riviervaart. 19. De schippersgezellen. 20. De vereeniging „Eendragt maakt magtmet banier. 21. Landbonwers. 22. De zegewagen Landbouw. 23. Landbouwers. bedienden. 24. Het St. Jansgilde, met banier. 25. De net versierde sloep „Neptunus."be- mand met 12 in het wit met Oranje garnituur, gekleedde matroozen. De rederijkerskamer Neu- zen's Kunstliefde met banier. 27. De personen, die deelnemen aan de verschillende volksspelen. 28. Eene afdeeling van het garnizoen. De optogt was indrukwekkend. Jammer dat wind en regen de wandeling niet tot de aange- naamste maakte. Zij werd echter cog naar het programma nitgevoerd en ongeveer ten vier ure op het marktplein ontbonden. Buiten de volksspelen, die zoo goed en kwaad mogelijk plaats hadden en het salut van de batterij ten 7 ure, verbinderde het ongunstige weder verder de georganiseerde festiviteiten Apollo van Neuzen betrad nog even de muziek- tentdoch zag zich spoedig geuoodzaakt de muziekuitvoering te staken. Evenzeer moest men het genoegen missen de uitvoering der aangekondigde zangstukken van Nenzens mannenkoor te hooren. Het muziekgezelschap van St. Nicolaas kon evenmin het voorgenomen concert op het markt plein geven, en moest haar programma ten gehoore brengen in het lokaal der openbare schoolwaar eene groote menigte tot ongeveer 8'/*2 ure een waar kunstgenot smaakte. Aan het einde der uitvoering werd door dcu voorzitter van de feestcommissie warmen dank gebragt aan directie en leden der maatschappij St. Cecilia, waarbij door twee jeugdige sshoonen den directeur Wittock een zilveren gedenkpenning werd omgehangen en door een derde hem een prachtig bouqetwaarin de Belgische en Neder landsche nationale klenren waren dooreenge- vlochten, werd overhandigd. Hoegaarne de commissi** en Nenzens burgerij nog andere en nteerdere hulde en bewijzen van sympathie aan bare Belgische gasten hadden willen brengenhet ongunstige weder maakte dit onmogelijk. Wind en regen beletten elke manifestatie en de feestelijke stemming werd, zoowel bij de talrijk opgekomen vreemdelingen als bij de burgerij, gedoofd. Het vuurwerk dat zooveel beloofde kon niet worden afgestoken en elke poging tot illuminatie mislukte. Binnenskamers werden nog hartelijke woorden van dankbare toegenegenheid en erkentelijkheid aan onze zuidelijke gasten gebragtwaarop zij ten elf ure naar St. Nicolaas per spoor terug keerden terwijl de ingezetenan zich ter ruste begaven, in de hoop dat een volgenden dag hen gUDstiger ziju zoude. De morgen van 13 Mei schonk weinig troost. Een groot gedeelte der versieringen had geleden van den regen en hevige windveel was nit zijn verband geraakten vele vlaggen die men s' avonds niet had iugehaald, waren sink gewaaid. Met den middag klaarde het weder wat op, zoo- dat men hoop koesterde het vuurwerk's avonds te zullen knnnen afsteken. gelijk danook geschiedde. Tegen den avond werden hier en daar ver lichtingen ontstokenwaarvan echter slechts enkele slaagden. 's Avonds 7 ure bragt de feertcommissie met het muziekgezelschap „Apollo" en de zangver- eeniging „Neuzens mannenkoor" serenades aan den burgemeester en den voorzitter der feest commissie zoo mede aan den predikant der Nederd hervormden en deu pastoor der roomsch catholijken als blyken van erkentelijkheid voor onvervonden belangstellende medewerking, ten opzigte van het feest. Dien avond werd de feestelijke stemming weder zeer opgewekthet afsteken van het inderdaad schoon vuurwerk slaagde uitmuntend in tegen- woordigheid van een onoverzienbare menigte menscben en de feestvreugde dunrde tot laat in den Gacht. Wat eindelijk de twee vorige dagen niet had mogen gelukkeu slaagde in den avond van donderdag, toen de illuminatien op verschillende plaatsen luisterrijk waren. Enkele slechts kunnen wij er van opnoemen, en dan spreken wij in de eerste plaats van die aan den schoon versierden gevel van het huis van den voorzitter der feestcommissie. In het bovengedeelte der voor verlichting aangebragte poort, waarin beneden de omkrauste naaincijfers van koning en koningin, stond de Wvan knnst- bloemen, in nationale klenren waarboven een kroon van goudenbloeraen. Boven de poort stond de buste des konings, in uniform der weerbaarheid op een pieddestal in een bloemenkrans en met de zilveren krans met gouden eikels om het hoofd. Op de drie zijden van den pieddestaldie tevens voor chassinet diende, las men tusschen nette kransenwet, vrijheid en een- d r a g to r d e en daaronder Hulde aan de 25jarige regering van Z. M. Wil- lem III. 12 Mei 1849, 12 Mei 1874. Achter pieddestal en buste verspreidde een op- gaande zon hare stralen tot de hoogte van het huis; des daags een prachtig decoratief, deed het des avonds met zijne verlichting een schitte- rend effect. Verder zag men fraaije verlichtingen aan het gemeenteraadhuis en den toren daarvanhet roomsch cntholieke kerkgebouw en de pastorie bet statioDsgebouw van den spoorweg, de wo- uingen van den burgemeesterden wethouder de Jongehet lid van den raad Harte, mejuf vrouw de wed. Leunis de heeren Dr. Buijze van Pienbroek Houtzager, van IJsselsteijn Jr. de koffijbuizen van de wed Scheele Acke Huijgens, en meer andere verlichtingen, benevens alleraardigste cbassinets voor het lokaal der societeit „Eendragt maakt magt", in het koffijhuis van J. Heijens, het koffijhuis van Doppegieter, bij den boekbandelaar van Wijckden bakker Wiskerkeden timmerman Stoffels en anderen. Buiten deze waren tal van versieriugen met groen aangebragt en waren twee nette eerepoorten opgerigt in het zoogenaamde Nieuwediep en een bij Java met verschillende toepasselijke verzen en opschiften. In drie dagen liep af, wat op een dag was bepaald doch den goeden afloop wekte algemeeue tevredenheid op, gedachtig aan het einde goed alles goed. EeG bal in het Nederlandsch logement zal heden avond de feestviering besluiten. IVeiizen, 12 Mei. Zondag namiddag hield Neuzen's Mannenkoor hare laatste repeiite. Alsof men wist wat er geschieden zou was er een menigte niet werkende leden en geintroduceerden opgekomen. Na een warme toespraak van den voorzitter, waarin hij wees op de vooruitgang van de vereeniging rijkte de secretaris in naam van de werkende leden den directeur P. J. van de Sande een prachtigen dirigeer stok aan in welks midden op een blad zilver van acht centimeters tusschen bloemen en kransen gegraveerd staat Neuzen's Mannenkoor aaugeboden aan P. J. van de Sande. 1874. Dat het hem een verrassing was merkte men aan de woorden van dank die hij de leden zeide. Na enkele toespraken van werkende en niet werkende leden ging men over tot het zingei van Hollands glorie en andere liederen voor het krooningsfeestwelvoldaan en met de beste heilwenscben voor Neuzens Mannsnkoor en zijn directeur verliet de talrijke menigte de ver- gadering. Sas van Gent, 12 Mei. Ons gewoon- lijk stil stadje is hedeu eea der levendigste ge weestNiettegenstaande het ongunstige weder is geen der muziekvereenigingenwelke ons hunne medewerking beloofd haddenom de feesten te verhoogen, gegeven bij gelegenheid van het krooningsfeest van Z. M. Willem den derden, in gebreke gebleven. De Sassenaren nemen dan ook de gelegen heid te baatom aan deze hunne dankbaarheid te betuigen. Alle inwoners waren overeengekomen om de straten waardiglijk met vlaggen te versieren en eenige bijzondere personen hebben voor een groot deel krachtig bijgedragen om meer glans aan dit feest bij te zetten. Wij moeten te dien opzigte, eervolle melding maken van onzen eere voorzitter der feest-com- missieden heer J. Stevenswiens tuin bewon derenswaardig was ingerigt voor de gelegenheid des tijas. Wij zijn ook dank verschuldigd aan den heer Nolson onzen feestredenaardie getoond heeft de zaak te waarderen door de rede door hem uitgesproken en dien wij gelukwenschen met de wijzewaarop hij zich van die taak heeft ge kweten. In het kortalles heeft de verwachting over troffenen er is slechts 66ne teleurstelling deze is, dat het weder niet heeft veroorloofd, het vuurwerk en de illuminatie te geven welke beloofden schitterend te zijn rnaar dat is slechts uitstel tot aanstaanden zondag en wij hopen dat dan het weder gunstiger zal zijn en dat wij eene herbaling zullen kunnen geven van de feesten, ter eere van het 25jarig krooningsfeest van onzen zeer beminden koning Willem den derden Sas van Gent, 15 Mei. Ten gevolge van het slechte weder opdingsdag den 12dezer, heeft het vuurwerk en verlichting geen plaats kunnen hebbenen is nu bepaald op zondag den 17n aanstaande Het feest zal door drie goede rauziekgezelschappen worden opgeluisterd. Oulst, 15 Mei. Naar men met zekerheid verneemt, zal de feestviering te dezer plaatse wegens Zr. Ms. 25jarig koningschapop den 12 dezer bepaald en die door de ongunstige we^rsgesteldheid maar ten deele heeft kunueu plaats hebben, nu op aanstaanden zondag 17 Mei 1874, zijnde kermis alhierworden voort gezetvooral wat hetreft de algemeeue verlichting en het afsteken van belangrijke vuurwerken. Omtrent het krooningsfeest te Amsterdam op 12 dezerdeelen wij o. a. het volgende mede Om 8'/a uur verschenen de vorstelijke nerso uen binnen de Westerkerkterwijl door het orgel met voile accoorden het Lobgesang vau Mendelssohn Bartboldy gespeeld werd. Zoodra de orgeltoonen verstomdeu ontstond eene plegtige stilte in de overvnlde kerk en na het zingen van een vers van den 92n psalm sprak ds. Hasebroek eene op den feestdag toe passelijke rede uit. Te ruim 9 uren nadat de redenaar den zegen had uitgesproken verzocht hij de gemeente te blijven staan en deu vorst het bekende psalmvers toe te zingen: „Dat 's Heeren zegen op u daa 1." Daarna begaven de vorstelijke personen en hun gevolg. grootendeels in open rijtuigen gezeten zich weder naar het paleis op den Dam. Te 10 uren kwaraen Z. M. de koning met H. M. de koningin aan den arm de prins van Oranje prins Alexanderprins Frederik de hertog van Saksen Weimar met zijne gemalin en een aanzienlijk gevolg de nieuwe kerk binnen Nadat de laatste tonen van het eerste gedeelte der cantate waren weggestorver. naderde de voorzitters van de eerste en tweeee kameraan de spits van een aantal leden van beide lichamen achtereenvolgens den trooc en lazen adressen van hulde voor. Daarop antwoorden Z. M. de koning als volgt „Mijne heeren leden van de eerste en tweede kamer der staten-generaal „Diep geroerd ben ik doo.r de woorden, die het Nederlandsche volk doo iwen raond tot mij heeft gesproken. Aan de li.i'de en trouw mij en mijn huis zoo onduhhei inning gebleken wensch ik te beantwoordec l ior een ernstig stre- ven om den bloei en den voorspoed van ons aller dierbaar vaderland te bevorderen. „De Almagtige God geve mij daartoe Zijne onmisbare hulp en schenke aan Nederland Zijn beste zegen." De woorden des konings werden met groote geestdrift begroet. Men wuifde met hoeden en doeken terwijl 6en enkele kreet opging L e v e de koning, leve de koningin. Na de depntatien der provinciale statei verscheen de commissie voor het huldeblijl wier voorzitter aan Z. M. eene portefuille b hand stelde met eene korte toespraak waan Z. M. verklaarde, dat hij op dezen gedenkwaa digen dag het nationaai geschenk gaarne aai vaardde. llij beschouvvde het evenwel niet ande dan dat het in zijne handen werd toevertrouw om er datgene mede te handhaven watteallf tijde onafscheidelijk van het Nederlandsche volk karakter is geweestweldadigheid. Zijn Maj< steit wijdde vervolgens een warm woord aan diensten door het Nederlandsch Indisch leg bewezen waardoor de krijgsroem en de groothei van het Moederland steeds in zulke hooge ma werden verhoogd. „Mijnheeren" zoo besloi Zijne Majesteit: „naar de inspraak van mij „hart kan geen betere bestemming aan het g< „scbenk worden gegevendan het te bezigc „ten behoeve van hen. die hun bloed en he „leven voor het Moederland hebben veil geha „en uit Indie verminkt naar bier terugkeerei „Het is aan hen, dat ik uit den grond de „harten deze penningen uitkeer." Een nienwe losbarsting van geestdrift kc Zijne Majesteit het bewijs schenken dat hij d regte snaar had aangeroerd en dat de besten ming door hem aan de gelden gegeven algemee sympathie vond. Alsnu werd het tweede deel der cantate ui gevoerd die met een algemeen koorhet Wi helmus van Nassauenwerd besloten. led* verhief zich van zijne zitplaats. De koning wet met eindeloos gej'uich begroetdat Z. M. wi: te beheerschen door den kreet: Leve Nederland !- hetgeen tot eene nieuwen storm van toejuichinge aanleiding gaf. De vorstelijke stoet verliet daarop de ker in de zelfde ordewaarin bij was verschenen. Te 1 uur verscheen de koninklijke extra-trei waarin zich de czaar met prins Hendrik en hi aanzienljjk gevolg van den keizer bevond. Onze koning stond aan den rand van h( perronkennelijk met bet levendigst verlange om den czaar zoo spoedig mogelijk te begroetei die zijnerzijds den koning op het platform va het rijtuig tegemoetkwaranog voor de trei stopte. Op hetzelfde oogenblik lagen beide voi sten in elkanders armende omhelzing wa langdurig en innig en herhaalde zich met onvei flaauwde warmte. De koning riep Vive 1'emp* reurwaarmede al de aanwezigen herhaaldeliji instemden. Z. M. de keizer heeft Amsterdam te 4 ure! weder verlaten. Het kindergeschenk aan den koning i aan Z. M. ten paleize aangeboden door ee depntatie van 13 Amsterdamsche kinderen. D bnrgerweesjongen Willem Hendrik Cornelissei voerde het woord. De koning antwoorddeDankje welVai Speijkje. Denk je ook bij de Marine te komen De keizer van Rusland is dingsdag avom te Vlissingen aangekomen. Van daar met ziji jagt vertrekkendeis dit op het beloop vai den kop des Oostdams omhoog geraakt en eers woensdag morgen te half elt uren met boo; water vlot gekomen. De keizer heeft toen zijn* reis naar Engeland voortgezet en te 4 uren de namiddags te Dover aangekomen. Een J1 dingsdag verschenen buitengewooi nuramer der Staats courantbevat onder veh audere benoemingen enz. de toekenning van det titel van graaf aan mr. R. W. baron van Lijuden commissaris des konings in de provincie Zeeland en de verheffing in deu adelstand van mr. C. I A. den Tex. burgemeester van Amsterdam. Voorts werden benoemd tot ridders van dei Nederlandsche Leeuw de heeren rar.D. van Eel en J. J. van Kerkwijk leden der tweede kamer mr. J. P R. Taksecretaris der voormaligi commi8ie voor het wetsontwerp op de calamiteuzf polders, en H. Engelsman Kleijnhensinspecteui over het loodswezen te Vlissingen. Bij verschillende koningklijke besluiten wordi daarenboven behalve eenige andere benoemingen bevorderingen enz. een afzonderlijk eereteeken ingesteld voor alien die aan de expeditie tegec Atehin hebben deelgenomen en worden benoemd tot ridder grootkruis der militaire Willerasordf de luitenant genaal van Swieten en tot koman deur dier orde de generaal majoor Verspijck. Tot komandeur der orde van den eikenkrooi is o. a, benoemd de heer jonkheer P. Damat van Citters lid van het college van gedeputeerde staten van Zeeland tot officier M. B. Erdtsieck en H. A. Dorr6kapiteins bij het 3e regimenl infanterie. Het plaatsen van een magazijn op het matertalcnplein vau den Margaretha- palder, cn het ondcrhoud van het- xclve tot 30 April 1875. Vier hectaren extra zware welgewassen KLA- VER, staande in gemelden Visartpolder, mede verdeeld in koopen. DAK en FU8TPANNEN, STEENEN. PLAN KEN STIJLEN zware en ligte BALKEN, KEN, STIJLEN, zware en ligte tJAUix^ix, Nmr/en DEUREN als geschikt voor boawmaterialen. Snelpersdruk van J. K. G. Dhont te Neuze van irenx naar iNeilzeii o,n. i#,lo i,*u Sas van Gent 9.29. 1,55 8,51

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 2