4LGENEEN No. 937. Zaturdag 16 Mei 1874. 14de Jaarg. 1849. 12 Mei. 1874. PROGLAMATIE. DA2VKBARE HULDE »Gcliefdc I.andgcnooten en onderdanen in Nedci'land en zijnc Over/fcichc geweslcn „Een hartelijk woord tot U op dezen heugeiijken dag Vijf en twintig jaren geleden heb Ik de regering over ket Nederlandsche Volk plegtig aanvaard. „Ik beloofde de vrjjheden en regten van alle Mijne onderdanen te heschermen en hunce wel- vaart te bevordereu met alle middelen die de wetten ter Mijner beschikking stellen. „Mijn ernstig streven is gevveest dat Koninklijk woordzooveel in Mijne magt was gestand te doen. „'s Lands Vertegenwoordiging heeft Mij daarbij gesteund. „Gij, geliefde Landgenootec, hebt Mijne zorgen beloond door Owe gehechtheid aan ordeUwe gehoorzaauiheid aan de wetUwe noeste vlijt, maar vooral door Uwe onverflaauwde liefde voor Mij en Mijn Koninklijk Hois. „God beeft ons gemeensebappelijk werken met rijken zegen gekroond. „Is er een tijdperk in de geschiedenis van ons Vaderland, dat op meer ontwikkelingmeer vooruitgartg, grooter vrijheid in elke rigting, grooter welvaart en bloei kan bogen dan dat, waarop wij heden ferngzien „Op Mijn vijf en twintigjarig feest zie Ik Mij aan het hoofd van een tronw en gelukkig Volk, en de hechte banddoor onze geschiedenis geweven die heden zoo innig als ooit te voren, Mijn Huis en Mijn Volk verbindtboezemt aller- wege eerbied in. „Dat vervnlt Mijn hart met diepgevoelde erkentelijkheid. „De blijde tonen die alom in den lande zich jubelend doen hooren getuigen dat een zelfde gevoel alien bezielt. „Ook ait onze eenstemmige vrengde spreekt 1 aide de eendragt, die onze magt maakt. „Gaan wij z66naauw vereenigd, op den tot hiertoe gevolgden weg voort „Spannen wij elk in zijn kring onze krachten in om de belangeu van het Vaderland dat ons dierbaar is te bevorderen om het op de plaats, die't te midden der beschaafde volken inneemt, met eere te handhaven. .Amsterdam, 12 Mei 1874. WI L L E M." De Commissie van de Feestviering te Nenzen op 12 Mei brengt ook langs dezen weg voor de loffelijke medewerking tot opluistering van het feest, die zij heeft mogen ondervindenin het bijzonder van het Hoofd der geraeente, van Wethonders en verdere leden van den Raad, van den Garnizoens Kommandant, van verschillende Corporatien en van Nenzen's ingezetenen in het algemeen waardoor zij in hare poging om het Zilveren Krooningsfeest van Z. M on/en geeerbiedigden en zeer beminden Koning Willem III, waardiglijk en Inisterrijk te doen plaats hebbennaar wensch is geslaagd. Het is haar tevens aangenanm te constateeren dat de uitneraende feestvreog le van onze bevol king en konderden vreemdelingentot geen enkele onaaugename stoornis beeft aanleiding gegeven zoodat ook dA&rdoor de feestviering van 12 Mei steeds een der scboonste bladzijden zal vullen der geschiedenis van deze gemeente. Neuzen, 14 Mei 1874 De Commissie vuornoemd J. STURMVoorzitter. J. DIELEMAN, Secretaris. YBRSLAG van de feestviering te Neuzen. Opmerkenswaardig is het hoe de wareNeder lander zich innig verbonden gevoclt aan het huis van Oranje zich als het ware verwant rekent aan dat vorstenhnis. Hij kan zijn vaderland niet denken zonder Oranje hij kent geen Oranje zonder Nederland. Zeker is nergens eene dynastiedie zoo 6en met het volk is zoo als in den hloede vermaag schapt met dat volk beschouwd zoo door dat volk geliefd eu in het hart gedragen wordt als de onze. Geen wonder dns ook dat nog naauwelijks de laatste klanken van het vrijheidsfeest van 1872 ook te Neuzen waren weggestorven toen men reeds hoorde spreken van het zilveren krooningsfeest van onzen geliefden koning Willem IIIen als het ware dien te wachten dagbij de bede „Beboed, o God! ons Nederland,*' ook koopvol toezong „Bewaar 't Oranjehuis bestuur „Den schepterdien het torscht „Ontgloei in ons steeds 't liefdevuur „Voor vaderland en vorst." De dagen van voorbereiding voor het zilveren f«est van vorst en volk 'oeloofdeu hier veelde nitkomst overtrof de verwachting. De commissieaan welke de regeling der feestviering was opgedragen had alle mogelijke krachten ingespannen en toonde zich de aan haar opgedragen taak waardig. De ingezeteaen beijverden zich om der coin missie de behnlpzaiue hand te bieden en waar reeds dagen te vorenzich sporen vertoonden van de diugen die komen zoudenwas de fees telijke stemming steeds klimmende, om zich op den feestdag zelve in schoone feesttoonen lncht te geven. Des avonds van den lln Mei was de feest- dosch die men aan Nenzen had voorbereid, op enkele fijne vesieringen na, die zorgVuldig tot den krooningsdag moesten bewaard worden in gereedheid. Dien avocd, ten 7 ure werd het feest geopend met. een half saluf. van de havenbatterij het luiden der klokkeD van het stadhuis en van de kerkgebouwen der Nederd. hervormden en Roomsch catholijken en eene witvoering door het muziekgezelschap Apollo," op den sierlijken kiosk op het n.arktplein. Alier borst vverd met de Oranjeklenr gesienl en een joelende en woelende rnenigte gaf blijken van groote opgewektheid voor het te vieren feest, zong nationale liederen en was reeds dapper met klein vnurvverk in de weer. 's Morgens vroeg van den 12 Mei werd de laatste hand aan de vbisieringeo gelegd vreugde schoten en luide jnirhtoonen weerklonken door de straten die in korten tijd met vlaggedoek van Nederl. en Oranje kleuren als overdekt werden. Ten 8 nre klonk een saint van 21 kanonscho- ten van de haven hatterij Ten 9 ure stroornde een groote menigte teinpel- waarts om den Koning der Koningen dank te zeggen voor de onmogelijk te waarderen zege- ningen. gedurende een tijdvak van 25 jaren aan koning en vaderland geschouken. In de Nederd. Herv. kerk hield ds. H. J. Krol eene kernachtige en schoone feestrede naar aan leiding van 2 Sam. 10 vers 24K „Toen jnichte het gansche volk en zij zeiden de Koning leve eene rede die aller gemoederen stemde tot innige dankbaarheid voor de gesinaakte zegeningen onder Oranje's schoon bestnur, en de bede deed rijzen tot den grooteti Opperheer om nog lang Zijn zegen aan vorst en vaderland te schenken, terwijl de redeaaar dankend besloot met het slotvers van ons schoon kraehtig volkslied. In de Roomsch Catholieke kerk werd door den Eerw. beer pastoor van Aert mede een kraehtig woord van opwekking tot lees telijke dankbaarheid gesproken en een Te Deum Laudamus gezongen. Ten elf nre werden door de feestcommissie kreutebrooden als feestgave, aan de minvermo genden uitgereikt. Op de verschillende scholen had, mede ten elf ure, de uitreikiug der feestplaten aan al de leer- lingen plaats. Op de mnziektentop het schoon versierde marktplein gaf het muziekgezelschap, „Apollo" eene matinee musicale. Tal van wandelaars nam ondertusschen de versieringen van dat plein in oogenschouw. Deze versieringeD bestonden hoofdzakelijk in bedoelde mnziektentals middenpuntmet groen opgewerkt en voor eene flinke illuminatie in gereedheid gebragtdaaromheen een kring van hooge groene mastboomen, waartnsschen verscbil lende vlaggenstokken waarvan de nationale Oranje en Wurtembergsche vlaggen vanen er, wimpels wapperden en waartegen schilden, met de wapens van Nederland, 0 ranje, Wurtera berg, Zeeland, Nenzen, en vooraan 66n met leve koning Willem III, en e6u met leve k o n i n g i n Sophia. Deze mastboomen en vlaggestokken waren met groeue guirlandes en slingers onderling ver bonden terwijl de stokken bovendien groene kransen op den kGop droegen. Voor den doorgang van het markt naar het zandplein stond een net beschilderde houten eere poort waarboven de W gedekt door dekonink lijke kroon alles voor verlichting in gereedheid gebragt en versierd met eene vlaggentroffee. Op het costelijk gedeelte van het maktplein beneden de kerkstraatwas aangelegd een fraai park van heesters en bloemenomringd door piramiden van Spaansche sparren en hooge mast boomen. Daarin zag men op een voetstnk de groote buste des konings in admiraals uniform, hebbende om de slapen een zilveren krans met gouden eikels. Aan beide zijden klom van nit het voetstnk tot boven het hoofd der bnstc een sierlijken bloemenkrans. Boven de bnste prjjkte eene W van roode, witte en blaanwe rozen net gearrangeerd en gedekt met eene kroon van gouden en zilveren bloemen. Voor het voetstuk lag een kollosale zilveren leeuw tusschen groen en bloemen. Het geheel maakte een verrnkkenden indruk en de menigte vreemdelingen eu ingezetenen die er zich steeds rond bewoog roemde zoowel het schoone id6edat er aan ten grondslag lag als de nette uitvoering er van. Aan de andere zijde van het marktplein, nabij de kaai, stond eeue 4 a 5 meters hooge piramide van groen tusschen hooge mastboomen. Op den top dier piramide stond een vronwen beeld dragende een scbild waarop de woorden Vredejwaren zijue dagen, weldoen was zijn lust." Verder was het geheele marktplein afgezet met groene sparrenujt wier krooncn vaantjes wapperden met de Oranje en nationale kleuren. Het ensemble maakte een waarlijk schoon effect. Terwijl de muziek zich tusschen 11 en 12 uren op de markt liet hooren deden de onder- wijzers der opeobare school eene waudeling door de stad met een 300tal schoolleerlingen voor at'gegaan met een vaandel waarop de woorden „Leve Koning Willem III, de be schermer van het onderwijs!" Onder de wandelicg werd halt gehouden voor de huizen van den burgeineester eu deu voor zitter der plaatselijke schoolcommissie, waar de volksliederen gezongen werden. Voor de wandeling te beeindigen werd het marktplein nog eens aangedaanschaarde die kinderstoet zich rondom de buste des konings en hief daaronder begeleidiug der muziek op den kiosk, een paar coupletten aan nit de door den hoofdonderwijzer van Dijk voor deze gele- genheid 7ervaardigde dichtregelen. Deze manifestatie van het geslacht der toe- are 's middags veruam men de komst was werkelijk indrukwekkend en deed den toeschouwer aangenaam aan. Van 121 vreugdetoonen der verschillende torenklokken en het, lossen van kanonschoten op de havenbatterij. Jammer dat het weder meer en meer ongunstisr werdzoodat men begon te vreezenhet pro- gramma niet te zullen kunnen ten einde brengen, en ook de feestvreugde ten gevolge van den konden wind zeer werd getemperd Ten half twee ure werd aan het versierde on tot eene fraaije illuminatie voorbereidde station van den spoorwegdoor drie leden der feest commissie met het muziekgezelschap Apollo," in tegenwoordigbeid van eene groote menigte, ontvangenhet muziekgezelschap St. Cecilia van St. Nicolaasdat hartelijk werd begroet en verwelkomd en onder het spelen der muziek en het lossen van salutschoten van een der batte- rijen aan die zijde, de gemeente werd binnen- geleid. Voor het stadhuis gekomen werden do leden der directie van die muzieksocieteit door de rcgelingscommissie ontvangen, nader verwel komd en binnengeleid in de raadzaalwaar zich toen reeds bevonden bet gemeentebestuurde militaire autoriteiten eene depntatie nit de nit- voeringscommissie en de directeuren en commis- sarissen der verschillende corporatiendie aan den optogt zouden deelnemen. De voorzitter der feestcommissie, de heer J. Sturm betrad bet spreekgestoelteverwclkomde de aanwezigen en sprak daar eene korte maar krachtige rede aitwaarin bij in hoofdzaak wees op de beteekenis van het feest, op het vele goedo dat Nederland onder koning Willem III gesmaakt had en nog smaakte, de geschiedenis der rege ring van onzen derden koniDg doorliep iu korte trekken de schoone werken des vredes schetste, onder zijn bestuur tot stand gekomen, beschou- wing leverde over het „Oranje en Nederland e£n" en, inethetoog op dat alles, de zekerheid uitsprak „dat het Nederlandsche volk zijn koning zal loonen met al de liefde eu dankbaarheid der natie, en niet zal ophouden Hem te vereeren zoolang cr Nedrlandsch bloed iu de aderen vloeit" Spreker bragt verder aan den burgemeester, de wethonders en leden van den raad der gemeente dank voor den stenn die door hen werd verleend om het feest op waardige wijze te knnnen vieren. Aan de broeders nit 'net zniden bragt hij mede huldc voor de door hen verleende stenn en betoonde belang8telling tot opluistering van het feest van den Oranjetelg. Op het leve de koning en leve de koningin klonken van buiten de toonen van het Wilhelmus van Nassouwen en werd do eerewijn aangeboden. De burgeineester bragt daarop, in korte bewoor- dingen namens gemeentebestuur en burgerij dank en hulde aan de feestcommissie en inzon- derheid aan hareu voorzitter, voor de moeite, die zij zich heeft getroostom het feest zoo waardig te doen vieren, als Neuzen thans te aanscbonwen gaf; hij bragt hnlde aan de ingezetenen, die ait hare feestviering zooveel liefde voor het Oranje huis en bet vaderland deden blijken en noemde den vorst gelnkkig. die onderdanen als de Ne derlanders het volk gelukkig dat een konings huis als het onze had. Na afloop der receptie begaf men zich met de muziekgezelschappen naar het kogelpark, bij hef. arsenaal, waar de allegorische optogt zouaanvan- gen. Daar bevonden zich de rijk versierde zegewagensen de waarlijk schoone praalwagen(l), geen oua grooije meer oy naar spmnewiei. de H. H. Th. van Pienbroek J. M. van Pienbroek, en trouwsten aienaar, A. BROUK." (1) Op de net gedrapeerde praalwageu Oranje en Neder land zag men onder een troonhemel van rood met gouden sterren, waartegen van voren een fraai Nederlandsch wapen was bevestigd, de buste des konings op een pieddestal, met een zilveren krans om het hoofd, waar boven een prachtig bouquet hiug, het geheel omringd met groen en schoone levendc bloemen. Voorop stond eene vergulde 2 meters hooge Nederlandsche leeuw met kroon, zwaard en pijlenbundel. In het midden de drie maagden, in wit en oranje gekleed met zilveren kransen in de haren en met de attributen als boven is aangegeven, tusschen groen en bloemen. Ter zijde van den wagen de wapens van Zeelaud en Neuzen muvauviucin V!|» UC VVUUlUgCn VIU1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1