ALGEMEEN i KEOISGEVING. No. 936. Dingsdag 12 Mei 1874. 14de Jaarg. Het Rijkstelegraafkantoor te Neuzen zal op den Zilveren Kro- ningsfeestdag, 12 Mei slechts geopend zijn SCHUTTERIJ. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. des morgens van 7 tot II ure, des avonds van 8 tot 9 ure. Bij deze courant behoort een Feest- nummer. De Directeur, MAREEUW. BURGEMEESTER en WETHGUDERS van NEUZEN herinneren de belangbebbendeudat zij zich ter iuschrijving voor de schntlerij moeten vervoegen ter gemeente secretarie tusschen den 15n en den 31n dezermoetende zij anders ambtshalve ingeschreven zonder loiing ingelijfd en tot eene geldboete verwezen worden Neuzen 8 Mei 1874. Burgemeester en Wetbouder.s voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEM A N. JPolitietr Overzigt. gast te beschouwen die door zijne groote dien sten, aan de zaak van Duitscbland bewezen eigenlijk als een lid van 't eigen buisgezin behoort beschouwd te worden. En inderdaad indien er een behoedmiddel is tegen de wederuitbarsting van den oorlogdan mag het wel zijn deze naaawe aaneensluiting der beide grootste en magtigste rijken onzes werelddeels. Z. M heeft tot minister van marine benoemd de heer van Erp Taalman Kipgepensioneerd inspect en r van de bebakening, kuatverlichting en bet loodswezen in N. Indie. De wet tot regeling en voltooiiug van het vestingstelsel is, onder dagteekening van deu 18 April door Z. M. den koning bekrachtigd en in het Stbl. no. 04 opgenomen. Neuzen, 11 Mei. Waai, dierbre driekleur! waai nu uitHoezee Verkondig nu aan Noord en Zuid, Hoezee! Aan Oost en West, aan 't verste strand: 'tis feest, 'tisfeest in Nederland! Hoezee! Hoezee! Hoezee! 'tis feest in Nederland dus ook in Zeeuwsch- Vlaanderenuit alle plaatsen Uit Spanje luiden de berigten voortdurend gunstig voor de regering. De te Bilbao geslaagde onderneming is voor de Carlisten een slag, dieu ze hoogst waarsehijnlijk niet weer zulleu te boven komen Eveuwe! scbijnt de aftogt geregeld te hebben plants gehad, zoodat de vervolgende 1 troepen daar, waar ze met de vertrekkeude leger- beuden in aanraking kwamen, nog een harden strijd bebben gehad. 't Moeijelijkste voor de zaak der Carlisten isdat zeer velen, die huone gelederen hadden gevuld met hoop op de toe komstze nu gaan verlaten en bij de regering amnestie zoeken te verkrijgen, Omtrent de krijgsverrigtingen berigt men, dat, terwijl Serrano voortdurend de position van San Pedro en Santa Juliano bombeerdeConcha met verbazendeu spoed en bultengeAooii succSs de omtrekkende beweging om den lihkervleugel der Carlisten uitvoerde Den 30n April des avonds was die beweging voltooid door de ver meestering van de hoogten van het Galdemes gebergtete gelijkertijd van verscbiilende zijden rolbragt door het leger van Concha en eene afdeeling van het le korpsonder bevel van Lasertawelke laatste op die wij/.e de verbin ding uitmaakte tnsschen de legers van Serrano en Concha. Door de verovering van den Galdames kon men de positien van de CariLtcu bij San Pedro de Abanto en Santa Juliano van ter zijde geheel bebeerscben, en den In Mei zouden zij dan ook van twee zijden worden aangevalleu In den nacht van den 30 April op den 1 Mei onderhielden de Carlisten een levendig geweer vuur, maar om zes unr was alles rustig Joen de republikeinen hun kanonvuur op de Carlistische stellingen openden bleven deze toch rustig en eene uitgezondene verkenning bragt de beugelijke zekerheid mededat de stellingen van San Pedro, Santa Juliano, Montano en San Euentes des nachts door de Carlisten verlaten waren, en dat zij zich gehee! op de linie van Castrejana en Cadggua hadden teruggetrokken. Het laat zich begrijpen dat de troepen van Serranodol van vreugdebezit namen van de positien die in den driedaagschen strijd in Maart stroomen van nutteloo8 vergoten bleed gskost hadden Zelden voorzeker heeft, de zon der vriendschap tussebpn Fusland en Duitschland zoo boog ge- staan, als tegenwoortlig. De gedurige er. weder- zijdsche bezoeken getuigen dit Te Berlijn begint men den Czaar reeds als een ouden en vertrouwden berigten, daterbanden te kort komen, om alles in orde te brengeu 's konings zilveren kronings feest zal in deze strekeu bijzonder luisterrijk worden gevierd. De druktewelke heden ook hier heerscht getnigt van geestdriftgetuigt dat ^IScerlandsch bloed door de aderen vloeil" van Neuzens inge- zeleoen karren met groen en bloemen getuigen, de vlaggen verkondigen nu reedsdat het feest zal zijn en roepen u tegen Komt, stellen wij een feestzang in, Hoezee! Yoor Koning en voor Koningin; Hoezee! Want sedert vijf en twintig jaar Leide ons dit edle Vorstenpaar Hoezee! Hoezee! Hoezee! Het stadhuis prykt reeds met guirlandes, groen en bloemeD op de R. K. kerk is de natio nal driekleur metOranje wimpel reeds geheschen, eene flinke en prachtige eerepoort prijkt aldaar met de zilveren koningskroon daarboven op bet voorplein. De markt is als in een tuin herscbapen op het midden daarvan staat de kiosk, omgeven van vlag gen en groen de bewoners van de brouwerijstraat versieren die straat met booraen en bloemen, terwijl de bewoners van Java eene eerepoort oprigten. Aan verscbiilende met het aanbrengen druk bezig uminatie hier en daar verschijnen reeds transparauten een en ander beloofd schitterend te zullen zijn. bnizen is men van groen en il Broeders zingen wij Op dit feestgetij, 't is de blijde twaalfde Mei Yijf en twintig jaar Schonk de Alzegenaar Ons een dierbaar Vorstenpaar; Galmt het uit in uw gezang Onze Koning leve lang! Zingt met onbeklemde borst: Leve Willem, Neerlands vorst! Heden avoud is het feest aangekondigd door klokgeluikanongebulder en het spelen van het muziekgezelschap Apollo. Volgens eene beschikking van den minister van finantien zullen vele rijkstelegraafkantoren op het krooningleest hun diensttijd wijzigen. Zoo zullen o a. op 12 Mei het kantoor Bres- kens slechts geopend zijn van 8 tot 9'/-2 u> 's morgens en van 2 tot 4'/2 namiddagBrui nisse van 8 tot 12 u. Goedereede 8 tot 11 en 4 tot 5 u. Goes 8 tot 9,1 tot 3 en 7 tot 9 u. Hansweert 8 lot 12. Hulst 8 tot 12. Uzen dijke 8 tot 12 u. KorIgene 8 tot 9 u. en 1 tot 3 en u. Neuzen 7 tot 11 n. en 8 tot 9 u. Oostburg 8 tot 9 u.12 tot 2 u. en 4 tot 6 u. Sluis 8 tot ll1/2 u- en 4 tot 41/2. ook geldig op 13 dezer. Veere S lot 9 u en 1 tot 4 u. tot 12 er. Zierikzee 8 tot 11 en 5'/-2 tot Vfo u. De kantoren te Middelburg en te Vlissingen hebben gewone diensttijd en ziju dus geopend van des morgens 7 tot des avonds 9 ure. Te Middelburg is een bereden brigade marechaussees gevestigd ter vervanging van het thans aldaar tijdelijk gesfationeerde detachement van genoemd wapen. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten niet over te gaan tot de oprigting van gemeentewege eener nieuwe bank van leening. Het badhotel te Domburg wordt dezer zomer- weder geexploiteerd. Men schrijft van 9 Mei uit Vlissingen Op den avond van den 12n Mei omstreeks 10 men belooft de aanbllk op de reede van Vlissingen prachtig te zijn. Het geheele Nederlandsche eskader bestaande uit Zr. Ms. stoomschip de Valk met de admi- raalsvlag in top twee ramtorenschepen de Schor- pioen en de Buffelen drie monitors de Tijger, de Krokodil en de Heiligerleezullen schitterend verlicht op de reede gestationeerd zijn en met voile lading en onder het oplaten van vuurpijlen en het ontsteken van blikvuren het keizerlijk jagt de Livadia salueeren en uitgeleide doeu tot iu de Noordzee. Op het oogenblik dat Z. M. de keizer zich aan boord van de Livadia begeeft zal de staf- muziek van het 3e regement infanterie het Russische volkslied spelen een bataljon van het 3e regiment uit Vlissingen zal onder komrnando van den majoor van Boecop nabij de plaats van inscheping zijn opgesteld. Nabij het havenstation is een prachtig gede- coreerde loods tot receptiezaal ingerigthet is nog niet geheel zeker dat tot die zaal andere personen dan de bevoegde autoriteiten toegaug zullen hebben ofschoon het plan bestaat toegangs- kaarten daarvoor uit te gevenzal die uitgifte in alle geval zeer beperkt worden. Nog worden dagelijks verwacht een Russisch jagt en een Russische oorlogsbodem en het Amerikaansche oorlogsfregat de Frankliu. Gisteren is nit Hellevoetsluis de Zeemeeuw hier aangekomen die ter beschikking is gesteld van den kommandant van het loodswezen. Z. M. heeft den eerstaanwezenden officier van gezondheid bij het garnizoen te Leiden, J. M. Engelhartbenoemd tot officier der orde van de eikenkroon als erkenning van de dienst door hem aan Z. K. H. prins Alexander en HDs. huis> tijdens diens verblijf aldaar, bewezen. De Min. van Oorlog heeft bepaald dat de vroegere gegeven voorscbrifteu omtrent de vrij- wiliige verbintenis van millieien-korporaals ook van toepassing zijn op de milicien sergeanten, zoodat, wanneereen inilicien-korporaal ofsergeant met een vrijwillige verbintenis als soldaat. over- gaat bij een ander korps bij daar door de aan- spraak op de premie van f 300 niet verliest. Te Bergen op Zoom is in den nacht van 5 Mei jl. een huis afgebrandalleen bewoond door een weduwe. Na lang zoeken werd het verkoolde lijk der vrouw onder het puin gevonden. Naar het Vad. verneemt is het koninglijk echtpaar ook door de dames uit de aristocratie van de residentie eene verassing bereid. Uit discretie ontboud het zich voorloopig van het mededeelen van bijzonderheden Bij den optogt te Nieuwediep ter gelegen- heid van het koningsfeest te houden zullen o. a. vertegenwoordigd zijn de hoofden der twaalf stammen Israels in liistorische kleederdracht naar de bijbelsche overleveringgaande onder een soort van troonhemel. Amsterdam heeft welligt- nimmer een feest gehad als dat van 12 Mei. Kamers en hotels zijn niet meer te krijgen en menig particulier verhuurt een vertrekwaar men de oogen volop „deu kost kau geven" voor een som gelijk staande met den jaarlijkschen huurprijs der gansche woning De keizer aller Russen lokt daarenboven dui zenden naar de hoofdstad en is de gevierde gast ook van de hdtels en neringdoenden. Walsoorden 8 j Belgie laat zich op den schietwedstrijd van n*nNreerlands Burgerwacht" vertegenwoordigen door twee duizend man. Alleen Brnssel zendt 600 gardes civiques 100 artilleristen en 50 chasseurs 6claireurs. Luxemburg zendt 50 scherpschutters. Die belast zijn met de zorg voor de gasteu verbeugeu zich over zooveel belangstelling maar herinneren de Amsterdammersdat erbebalve toejuichiugen ook noodig is geld. Het aantal kinderen dat gecontribueerd heeft tot het kindergeschenk aan Z. M. den koning bedraagt ongeveer 400.000. De commissie, belast met de aanbieding commissie aan den koning van een zilveren bekermet begeleidend prachtig album namens 150 band- boogschutterijen iu Noordbrabantbij gelegenheid van het 25jarig kroningsfeestheeft berigt ontvan- gen dat dit geschenk op 20 Mei door Z. M. zal worden ontvangeu. In het Wageningsch Weekblad een or gaan der anti revolutionairenleest men Naar het gerucht gaat, zou de Standaard met uit. Junij e. k. ophouden te bestaau en wel hoofdzakelijk wegens financieele bezwaren. Er moeten echter nog pogingen worden aangewend om deze op te heffen. Te Dokkum is de nieuw gebouwde R. K. kerk naauwelijks voltooid of reeds is het steenen verwulf boven het altaar naar benedeu gestort. Het fondament was te lichtom den zwaren bouw te kunnen doorstaan. De kosten van her- steiling, enz.komen ten laste van den aanemer den heer Cuyperste Amsterdam. Eene v66r acht dagen te Noordwolde (gem. Westellingwerf) gehoudeu bruiloft, eindigde hoogst treurig. De bruidegom die wegens een aan van- kelijk lichte ongesteldheid de partij niet bijwoondc, was aan 'teinde daarvan een lijk. Te Ulrum provincie Groningen zijn onder een 1000 tal polderwerkers ongeregeidheden uit- gebroken. Er is onmiddellijk infanterie op afge- zonden Op de Gron. kermis zal ter bezigtigjng worden gesteld een varken dat een lengte van 2.39 meter of ruim 8 voet en een hoogte van 1.32 of 4'/4 voet heeft. De heer Everts, directeur van hetsemiua- rium en de katholieke hoogere burgerschool te Rolducheeft eene merkwaardige genealogische bijzonderheid ontdektnl. dat Z. M. koning Willem III een afstammeling isin het Zes en dertigste seslachtvan keizer Karel den Groote. De geheele stamboom van den grooten keizer rechtstreeks opklimmende tot ouzen koningis, op aanwijzing van den genoemden eerwaarden geschied vorscherdoor den heer G. Slits profes sor aan de zelfde iurigtiug voor onderwijs iu meesterlijke miniatuurteekeniug voorgestcld op acht folio perkamentbladenwelkein een prachtig album vereenigd Z. M. den koning op 12 Mei zullen worden aangeboden. Men wil weten dat te New York een aan wijlen mevr de wed. van der Kouwen toebe- hoord hebbend effect is aangehouden. Uit Charleroi meldt mendat dezer dagen brand is ontstaau in eene der nabij Moutigny sur Sambre gelegen kolenmijnen. Daar de mijn gemeenschap had met een ander kolenwerkin men er geslaagd de drie bonderd mijuwerkers, die kort vo6r bet ontdekken van den brand in deu put waren afgelatenalien aan het hun dreigemle gevaar te onttrekken, Spoedig zijn er spuiten aangerukten na verloop van drie ureu was men de vlammen meester. De schade, die het onheil heeft aaugerigt. moet aanzienlijk zijn. Te Marseille is een maatSGhappij opgerigt ter fabricatie van sigarettes. Uit een verslag door haar opeubaar gemaakt blijkt dat de rookers ten minste 191/2 pCt. der bevolking bedragen en dat deze gemiddeld zestien sigarettes daags verbruikechetgeen voor geheel Frankrijk het cijfer op niet minder dan 20 milliard vijf honderd 4 wij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1