iLGEMEEN No. 933. Zaturdag 2 Mei 1874. 14de Jaarg. AFSTEKEN VAN VUURWERKEH. Binnenlandsche Berigten. Handelsberigten. Advertentien. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ?an NEUZEN Ontwarendedat tbans dikwerf vnurwerken worden afgestoken in de kom der gemeente In aanmerking nemendedat ofschoon zulks wel in verband staat met de voorgenomen heng lijke feestviering op 12 Mei a. s.het niettemin tot voorkoming van brandgevaar noodig is dit, zooveel mogelijk te beperkeu Gelet dat bij de strafbepaliugen het afsteken van vuurwerkec in de nabjjheid van gebonwen zonder toesteniming van Bnrgemeester en Wet- honders is verboden Verzoeken met het afsteken van vuurwerken in de kom der gemeente niet vdor den aange- geven feestdag te beginnen. Neuzen, den 30 April 1874. Burgemeester en Wethonders voornoemd J. A. VAN BOVEN Bnrgemeester. J. DIELEMANSecretaris. E*olitieli Overzigft. Dnitscblands keizer heeft in persoon de zittingen van den rijksdag gesloten. Dat is bij al de ongunstige berigten over den gezondheidstoestand van den hoogen grijsaardhet zekerste bewijs zijner herstelling. Ook v. Bismarck schijnt aan de beterende banda'.thans men meldtdat bij nu en dan reeds in zijn tain gaat wandelen. De laatste dagen bebben wegr geleerd boezeer men in Duitschland voor verre de groote meer- derheid de staatknnde der regering bnldigt en de strenge maatregelen tegen de weerspannige geestelijken toestemt. Alles desbetreifende en ook de jongst aaugenomene wetwerd met eene overgroote meerderheid door den rijksdag aauge- nomen. Ten aanzien der legerwet, heeft keizer Wiikelm verklaard dat de vrede der wereid door Duitsch- lands kracbtige positie verzekerd wordt. De geschiedenis heeft geleerd wat dergelijke ver zekeringen in den mond van vorsten of staat- w knndigen zijn toch is 't waardat bij eecige verzwakking van 't staatsgebouw des Duitschen rijkseeu nieuwe oorlog zeer spoedig voor de deur zon staan Hoever er eenige mogelijkheid bestaat voor den een of anderen troon is in een land als Frank- rijk slecht te zeggendaar de geschiedenis van dat land van verrassingen spreektmethetscherpste v oog niet te voorzien maar dit is zekerdat de vestiging der republiek op hechte grondslagen tot nogtoe met alle magt wordt tegeugehouden. De constitntioneele wetten die in alle voor- komende gebeurtenissen moeten voorzien blijven nog altijd nit. Mac Mabon staat nog immer alleen en zoo hij sterft of aftreedtis er niemand die op wettige wijze zijn gezag tijdelijk in handen i kan uemen. Wat zegt 't Journal des Debatswat zal er dan overblyven van alles wat men gedaan heeft Frankrijk be7indt zich dan weder in handen van een of twee souvereine TergaderingeDdie volgens den indruk van 't oogenblik over het land zullen beschikken het gevecht zal op nieuw tnsschen de republiek en 1e monarchien beginnen, en alles zal weder aan t toeval zijn overgelaten. Te Madrid zijn geene nieuwe tijdingen van het oorlogstooneel ontvangen. Alleen wordt van daar gemeld dat 5000 Carlisten te Cbilva. de provincie Valencia zijn binnen getrokken. Men weet. dat Engelsche. Duitsche en Franscbe journalisten bestendig de vechtende Spanjaarden volgen om bet voorgevallene aan hnnne respectieve bladen mede te deelen. Niet altijd is dat baantje even prettig. Meer dan een hunncr kwam meermalen Icelijk in het ge drang en rnogt zich gelnkkig rekenenmet ongeschonden huid er weer uit te komen. Zoo meld men dat generaal Concha volstrekt geen vriend is dier ijverige meevliegers en ze daarom nu en dan eens ernstig laat gevoelen dat hun gezeiscLap hem niet aangenaam is. 't Is ook best mogelijkdat zoo'n Spaansche generaal liefst niet al te naauw op de vingers gezien wil worden. Overigens schrijft men van dezen model generaaldat zijn corps 20.000 man sterk is uit veterianen en jonge soldaten zamengesteld. De trocpen zijn goed gewapend uitstekend gedisciplineerd en gewend aan 't voeren van oorlog in 't gebergte. De artillerie bestaat nit ruim 20 stnkkeudie op muilezels vervoerd worden en uit eene batterij krup kanonnen van acht centimeters. Een zeer nadeelig zaakje voor de Carlisten isdat de regering 3 millioen realen oirca 4 tonvan hen beeft ingepalmdhun over zee toegezonden. Men troost zichdat Europa wel meer heeft, ofschoon overigens het volkomen geloof en ver trouwen op de Earopesche geldbeurzen bij de Spanjaarden vrij wat vermiuderd is en bet nog niet wil gelukkeneen kunstmiddel te vinden, om in dit opzigt de zoo gelukkige oude tijden weSr in 't leren te roepen. Men zou zoo gaarne eens weer een leeningje van b. v. 1000 millioen realen sluitenonver- schillig, of Londen of Amsterdam b. v. ze wilde opnemen. Dat zijn tocb nog al plaatsen waar depapie.en Spanjaards 't bnrgerregt hebben ver- kregen. Bij koninklijk besluit is pensioen verleend aan mevrouw M. G. C. Coppieterwed. van den heer P. P. F. Pierssens in leven ontvanger der registratie te Hulstten bedragen van f 1365, Uit een bij het departeraent van kolo nien ontvangen telegram van luitenaut generaal Van Swietengedagteekend Atchin 25 April blijkt het volgende De hoofdmacht keert den 26sten naar Java terug. De plaatselijke toestand is rnstig. De Citadel van Antwerpen vertrekt uaar Pedirde Timor naar de Oostknst en de Watergeus naar de Westknst voor de regeling van politieke zaken Kolonel Pel is benoemd tot militair cn civiel bevelhebber te Atchin. Een diugsdag avond ontvangen telegram van Renter, dd. Penang 28 April, luidt als volgt De Penang-Gezette meldtdat de positien der Hollanders in Atchin den llden dezer door 8000 Atchineezen aangevailen maar dat deze terugge slagen zijn. De Atchineezen hebben daarop een aanval tegen den Kraton ondernomen die even eens mislukt is. Het gevecht heeft acht uren geduurd. Al de Nederlandsche troepen hebben deel aau het gevecht genomen. Hun verlies bestaat in 6 gesneuvelden (waaronder tweeoffi- cieren) en in 60 gekwetsten. Men zag dagelijks een nieuwen aanval tegemoet. Het grootste gedeelte der troepen zon Atchin den 28sten verlaten 2500 man zouden in het Atchineesche rijk achterblijven. Icmand te Vlissingen heeft het voornemen Z. M. den koning op den 12 Mei een stel massief gouden dobbelsteenen aan te bieden om te dienen bij een triktrakspelen zoodanig in een etui liggende dat het getal 25 zigtbaar is Het is bewerkt door den heer H. C. Weijens die zich aldaar als gondsmid gaat vestigen. De naam van den gever wordt nog niet genoemd. De heer Nicolat zal in persoon zijn ora- torinm Bonifacius dirigeeren betwelk in Junij a. s. te Middelburg wordt uitgevoerd. De minister van finantign verwittigt de belanghebbenden datte beginnen met 1 Mei dezes jaars de gelegenheid zal bestaan om uit Nederland naar Ned. Indie kleine geldsommen door bemiddeling der postadministratie over te maken. Het regtwegens deze geldverzendingen van den afzender te heffen en door middel van frankeerzegelsdie op de formulieren worden vastgehechtte kwijten bedraagt twintig cent voor elke tien gulden of gedeelte van tien gulden. Z. M. de koning heeft eergister namiddag ten half zes ure in bijzonder gehoor outvangeu den heer Target. Fransch gezant bij ons hof, die de eer heeft gehad aan Z. M. over te brengen een prachtige Sevre vaas door maarschalk Mac Mahon president der Fransche repnbliekonze koning ten geschenke aangeboden bij gelegenheid van het feest zijner 25jarige regering. Maarschalk Mac Mahon heeft drie dergelijke vazen doen vervaardigenwaarvau hij de eerste voor onzen koning bestemdeterwijl de twee anderen namens den president ten geschenke zullen worden aangeboden aan den koning van Portugal en den hertog van Edinburgh onlangs gehuwd met grootvorstin Maria van Rusland. Het is een aardige bijzonderheid en der vermelding waardig dat bij een ingezeten te 8' Gravenhage een kat vijf jongen heeft geworpen, die onderling te zaem verbonden zijn doordien e6n der achterpootjes van elk tot e6n gegroeid zijn en zij met hun vijven dus slechts zes achter- pooten hebben. Overigens zijn zij goed gevormd en in volkomen welstand. Te Haarlem wordt een adres geteekend tegen het vestigen der Indische brigade aldaar. Men ontkent niet de voordeelen van een groot garnizoen maar vreest dat dit het eigenaardig karakter van Haarlem zal veranderendat nu om rust, schoone drevenkunstverzamelingen en boekerijen vele vreemden lokt en een stad van weelde geworden is. Het wordt ook hier weder bewaardheidaan geboden diensten worden met ondank beloond vele plaatsen toch zullen het als een groot voor- regt beschonwen met zulk een buiten kansje be giftigd te worden. De consul van Spanje te Amsterdam deelt mede dat de obligation derserie E.. uitgegeven voor rente der binnenlandsche Spaansche schuld, echt en verhandelbaar zijn. De Amst. Ct. deelt mede dat het groot- bertogdora Luxemburg Z. M. den koning als feestgeschenk zal aanbieden een prachtig gewerkt antiek schild voorstellende de Aegis bet scbild van Zens. Onder de volksspelen die voor 12 Mei te Arnhem zijn aangekondigd behoort bet var- kenstrekken. Dit bestaat in het durven aangrijpen en vasthouden van een ingezeept mager varken, dat uit zijn aard eenigszins kregel zijn moet of dient opgehitst te worden wil bet spel aan zjjn doel beantworden en kan alzoo geene andere strekking hebben dan diereuplagerij Men herin nert zich dat voor eenige jaren in diezelfde stad, ter gelegenheid van een feesteen soortgelijk volksspel was aangekondigd waarbij het varken te mak was. Het volk bij soortgelijke gelegen- heden altijd geneigd tot dader van ruwheid trachte het beest eerst wilder te maken door ingieting van jenever en toen ook dit niet rnogt baten sneed een slachtersknecht het dier levend den staart af. Te wenscben ware het daarom dat de commissie dergelijk onedel volksspel als nog achterwege liet. Maandag zijn in de rivier voor Zutphen een 40000 tal zalmpjes afkomstig nit de inrigting voor kunstmatige vischteelt van Natnra Artis Magistra te Amsterdam in tegenwoordigheid van den burgemeester in vrijheid gesteld. De vissebjes hadden de grootte van 2 Ned. duira. Met den 10 Mei eerstk. wordt. o. a. ge- plaatst aan boord van Zr. Mr. stoomschip Lambas, de luitenant ter zee 2e klasse L. G. Krol. Naar wij vernemenzal generaal van Swietendie zooals bekend isin de laatste dagen van April van Atchin uaar Batavia ver trekt. slechts eenigen tijd tot regeling van zaken te Batavia blijven en nog in den loop van dit jaar naar Nederland terugkeeren. Eenige officieren van het Nijmeegsche garnizoen bebben ter nagedacbtenis van hun in Atchin gevalten krijgsmakkerden lenluit. der infanterie C. van Leeuwen hulde gebracht door het plaatsen van een zwarten marmeren steen met verguld inschriftin het kerkgebouw der hervormden te Beek. Te Blokzijl heeft iemand k la Sardanapalus zich op en met zijn bed dat hij eerst met petro leum had overgotenwillen verbranden. Hij is als krankzinnig naar Deventer vervoerd. De landbouwer F. van der Leete te Has- kerdjjken heeft het eerste voer hooi in dit jaar gewonen reeds binnen. Verleden zaterdag werd het ingehaald. Deze oogst getuigt van een bui- gewoon vroeg voorjaar. Dordrecht, 30 April. Heden overleed, na een korston dige en gevaarlijke ziekte onsjongste kindje ELISABETH PIETERNELLA ruim 6 maanden oud. Nedzen, den 30 April 1874. J. SAS. A. SAS—deVos. Eenige kennisgeving Het Bestnnr van den GROOTE HUIS SENPOLDER maakt bekend dat de begrooting over 1874/5, met memorie van toelicbtingen de rekening en verantwoor- ding over 1873/4, gedarende acht dagen, te rekenen van Maandag a. s.ter inzage van de grondeigenaren in dien polder zijn nedergelegd ten kantore van den Ontvanger Griffier te Nenzen, en tegen betaling der kostenin afschrift of druk verkrijgbaar z.jn. Zaamslag, den 1 Mei 1874. Het Bestunr voornoemd A. RIEMENS, Dijkgraaf. J. A. VAN BOVENOntvanger Griffier. Galamiteus Waterschap Walsoorden. Het Bestnnr der waterkeering van het cala- mitens waterschap WALSOORDEN, zal op Woensdag. den 20 Mei 1874, des voor- middags ten tien ure, in het logement bewoond door Jan Francies Adriaansens te Walsoorden, gemeente Hontenisse in het openbaar AANBEBTEDEN Het herstellen van 4176 M* glooiing van VILVOORDSCHEN STEEN; •ril. ina det J. van den Eeckhont De diamantwerkers te Amsterdam zullen 19797. Tarwe 30 cent, Gerst 10 cent lager en Paardenboonen 70 cent lager. I'nike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 12,50 a f 13.00, Orermaassche 11,10 a f 11,70, Rogge, Zeeuwsche en Vlaam. ache f 9,70 a I 10,20, Orermaassche f 9,30 a f 10,00. Gerat Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 8,10 a f8,80, Orermaasachn f 7,30 a f 8.—, Zeeuwsche en Vlaamache jomer f 7,00 a f 7,60, Orermaassche f 6,60 a f 7,00. Haver, dnnnn f 4,70 a f 5,20, dikke f 5,00 a f 6,00. Paardenboonen f 8,20 a f 8,50. Dnirenhoonen f 8,50 a f 9,10. Witteboonen f 10,00 a f 13,50. Brnineboonen f 8.00 a f 11.50. Erwten 10,00. a f 10,20. Koolzaad f 11,20 a f 12,00. Lijnzaad SO a 90 at. a. d« d. ta ut 5 ith de ■an iud ak. run net tea, den >ole I u"bv »vuu iuuivvu ia wu i uauoui j uiaat uCfc «VT >y g - Zj Ci 302?! J i J U9i» jr I i^U-1 V IUW 9IVI toW ooto XViSS La^/-00 L3 OA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1