ALGEMEEN j No. 931. Zaturdag 25 April 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. VERKIGZISe Mr. J. G. van Deinse Dr H. J. van Eck, Mr. J. P. Dronkers, E. H. F. W. Mathon. PROYINCIALE STATEN. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van NEUZEN maken bekend dat den 7n Mei a. s. aldaar verkiezing zal plaats hebben van vier leden voor de Provinciale Stateu ter vervulling van vacaturesden len Julij d. v. ontstaaude wegens periodieke aftreding van de heeren Neuzen den 22en April 1874. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. VAN BOVEN - Burgemeester. J. DIELEMAN Secretaris. JPolitieli Overzigt. Spanje schijnt in deze dagen het veld, waarop ridders d' industrie op de ligtgeloovigheid der menigte hun zaad uitwerpen. Behalve de milli- arden schats welke in den vorm van leeningen in den laatsten tijd door dit land aan Europa zijn ontloktbegint men nu door allerhande kunstmiddelen het goede geld der goedgeloovige Europeanen te zoeken magtig te worden. Zulk een industrie-kantoor schijnt ook geweest te zijn de banque territoriale d'Espagne, aan welks zwendel het maar al te wel gelukt is hier en daar door het lokaas van hooge winsten groote kapitalen magtig te worden, en die thans bij een schuld van ongeveer vierdehalf millioen guldens een overschot voor de gezamenlijke crediteuren aan contanten achterlaat van zoowat75 cents Hollandsch; eene industrie waarin ongelukkig genoeg de beide directeuren der Overijselsche bank op schandelijke wijze betrokken zijn en die, zooals de berigten thans luiden, ook een voor- name bron zoude geweest zijn van den val van het huis Overklift Co. te 's Hage. Aan het Eransche gouvernement behoort de eer de hoofden dezer zwendelarij gearresteerd en hun drijven te hebben aan 'tlicht gebragt. Men berigt zelfs, dat Topeto, den welbekenden generaal der Spaanschen vloot, Martos en andere dier bekende staatsmannen, in dit fraai emplooi hunne hand hebben gehad. Niet anders is het gesteld met den strijd in het land zelve, die sedert de regering van Amadeus ook niets minder is dan een groote zwendelarij en waarin Serrano fib hoofdrol vervult. Naar de laatste berigten is het denkbeeld om door onderlinge overeenkomst den strijd bij Bilbao te eindigen we6t vetdwerien. Don Carlos, mis- schieii beseffetide dat meri hem evenmin als Ama deus het gezag vreedzaam in handen zoude laten, heeft dat met hooghartigheid verworpen. Thans heet het dat men zich van weerskanten gaat versterken, en op eenige duizenden manschappen of opsomming van oorlogsmaterieel komt 'thierbij natuurlijk van weerszijden niet aan. Opmerkelijk is het dat een getrouw aanhanger der gevallen dynastiegeneraal Conchabelast is met een commandement van 12000 regerings- troepen, waaruit wel eenigzins valt op te maken, dat men thans bezig is de kroon aan Isabella's Alphonsusin handen te spelen. Wat er van zij de ontknooping zal, naar den tegenwoordigen stand van zaken, nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Volgens de laatste berigten moet een groote slag op handen wezen. Engelands financie-minister heeft thans gecon- stateerd dat er op 't vorige jaar een voordeelig overschot was van 5,492,000 pond of 66 millioen guldens. Wat hiermede te doen vroeg de mi nister. Aan raadgevingen geen gebrek. Ver- schillende gezantschappen hebben mij hun raad en hunne diensten aangeboden. Ook de pers is zeer gereed met het uitspreken harer denkbeel- den. Ik zal de voornemens der regering maar doen kennen. Het gouvernement wenscht bij te dragen in de kosten van onderhoud der krankzinnigendie in de gestichten uit de armenkas worden onder- houden, en wel in eene verhouding van 4 shil lings per week voor ieder verpleegde voorts wil het de wet afschaffendie vrijstelling verleent van den aanslag van rijkseigendom in de ge- meente-lastenen eindelijk de helft der politie- kosten in het geheele rijk voor zijne rekening nemen. De kosten der krankzinnigen zullen bedragen 480,000 pond; die voor de politie 600,000 pond en de bijdragen in de gemeentelasten 170,000 p. De bedoeling dezer maatregelen is om de plaat- selijke autoriteiten geldelijk te steunen in hare pogingen om aan de mindere klassen ruimere en gezonder woningen te verschaffen en haar meer in de weldaden van het schoolonderwijs te doen deelen. De incometaux zalreeds in ons vorig nummer medegedeeldverminderd worden met 1 d. per pondzoodat de schatkist uit dat middel een minder inkomen van 1,840,000 pond zal genieten. zoon, Neuzen, 24 April. De coramissie tot regeling der feestviering op 12 Mei a. s. alhierheeft van het muziekge- zelschap uit St. Nicolaasruim 50 vverkende leden sterkhet berigt ontvangen dat het op dien dag de feestelijkheden in deze gemeente zal komen opluisteren. Gisteren heeft alhier de opeuhare aaubesteding plaats gehad van 1°. Het eenjarig onderhoud van de kazerne- gebouwen te Neuzen aannemer de beer D. P. J. van Rees voor 1250.de begrooting be droeg f 1300. 2°. Het eenjarig onderhoud van de werken te Neuzen en te Ellewoutsdijk aannemer de heer D. P. J. van Rees, voor 1850.de begroo ting bedroeg f 2000. 3°. het eenjarig onderhoud van de zeewerin gen te Neuzen aannemer de beer G. van de Vrede, voor f 4199.de begrooting bedroeg 4400.—. I-lulst 23 April. Naar wij vernemen is de heer A. L. J. van Waesberge alhier lid der provinciale staten van Zeelandbenoemd tot directeur van het, kantoor Tilburg der Geldefsche eredietvereeniging en zal hij op 1 Mei a. s. deze gemeente verlaten en in laatstgenoemde betrek- king optredeh. Met ingang van 24 April is bet rijks- telegraafkautoor te Hulst geopend op werkdagen van 8 tot 1 en van 5 tot 8 ure op zon- en feestdagen van 8 tot 12 ure. Dingsdag den 5 Mei zal aan het ministerie van marine te's Gravenhage onder nadere goed keuring bij inschrijving wordfeU aanbesteed het bouvvcu van een woongebouw vobr twee licht- wachters op een terrein gelegen in den Eendracht polder, gemeente Zaamslag, bij Neuzen. De arrondissements regtbank te Goes heeft den 30 Maart 11. o. a. de navolgende vonnissen uitgesproken als 1. J. D. zoon van Jacobus Bernardus20 jaar, bakkersleerlinggeboren en wonende te Hontenisseschuldig verklaard aan het moed- willig toebrengen van slagen en stooten geenerlei ziekte of vverkbeletsel van meer dan tvvintig dagen hebbende veroorzaaktgepfeegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair ge- vangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regstgedingdesnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. F. M.zoon van Theodor30 jaar, land- bouwerszoongeboren en wonende te Stekene (Belgie)thans gedetineerd in het huis van arrest te Goes, schuldig verklaard aan 10. ge weldadigen en feitelijken wederstand jegens een bevelhebber en twee agenteu der gewapende macht in de uitoefenicg hunner funetien gepleegd door een persoon zonder wapenen 2o. geweldda- digheid tegen een agent der gewapende magt in de waarneming van zijn dienst waardoor kwetsing is onstaan gepleegd onder verzachtende omstan digheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevan- genisstraf van een en twintig dagen en in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. F. J. v. R. 44 jaar, geboren en wonende te Zaamslag, defaillante schuldig verklaard aan laster, gepleegd onder verzachtende omstandig heden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijif en twintig guldensubsidiair gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het regts geding. desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. li. a. C. d. K.17 jaar, zwingelaarster. b. A d. K. 14 jaarzonder beroep. c. R. M. d. K. 12 jaar, zbnder beroepalien doehters van Johannes Baptistgeboren en wonende te Koewacht, aangeklaagd van een- voudigen diefstaldaarvan vrijgesprokende kosten te dragen door den staat. 12 L F.d B., koopman wonende te Wijnkel (Oost Vlaanderen Belgie)defaillantschuldig verklaart aan hoon. Verodrdeeld bij verstek tot eene geldboete van acht gufden subsidiair gevangenisstraf van drie dagen eri in de kosten van het regtsgeding, desnoods invordefbaar bij lijfsdwang. Door diezelfde regtbank zijn den 4 Ajjril nog de navolgende vonnissen uitgesproken 1. C. v. d P.. zonder beroep. geboren en wonende te Neuzenschuldig verklaart aan eenvoudigen diefstalgepleegd onder verzach tende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen eu in de kosten van het regtsgeding. desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 2. B. v. A. 30jaar. landbouwersknechtzoon van Dominicus, geboren en wonende te Koewacbt, schuldig verklaard aan hoon. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden subsidiair gevan genisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. F. F., herbergier te Cauter, Clinge (Zeeland) defaillant schuldig verklaard aan beleediging met woorden van een bedienend beambte in de waarne ming van zijn dienst. Veroordeeld bij verstek tot eene geldboete van vijf en twintig gulden subsidiair gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosteu van het regtsgedingdesnoods. invorderbaar bij lijfsdwang. Blijkens een regerings-telegram van Atchin 17 dezer, was eene sterke patrouille den 16 een vijabdelijke stellingongeveer ten zuiden vkn den Kratou gestuit. beschoten en trok terug. Eene ver- onmiddelijk tot dekkicg gezonden dezer op 1500 pas Zij werd sterking ging vcrder dan uoodig wasviel de stelling aan maar werd teruggeslagen met een verlies van 8 dooden en 59 gekwetsten. Onder de laatsten de kapiteins Bardokvan Poel en Vervloet, luitefiants Beijen Sievers en Kruytniet gei'aarlijk. Aan de Oostkust heeft Edi de akte van sonvereiniteit geteekendzoo- mede Pasei eh Kertai. Tamian had nog niet beslist. De andere staten bleven nog vijandig. Men schrijft uit Middelburg aan de Arnh. Ct.dat de commissaris des konings in de pro- vincie Zeeland van den minister van binnen landsche zaken een brief ontvangen heeft betreffende een incidentwaarover in Nederlaud en Belgie veel is gesproken. Men zal zich her- innercndat eenigbn tijd geleden eeh arme ongehnwde vrouw, die op het punt was van rnoeder te worden, achtereenvolgens met geweld uit Clinge (Zeeland) en uit Clinge (Belgig) vhr- jaagd werd, zoodat het weinig scheelde of zij had op den openbaren weg haar kind gebaardi De Belgische regering heeft, gelijk wij melden, den burgemeester van Clinge voor den tijd van drie maanden geschorst en de burgemeester van Nederlandsch Clinge heeftbetgeen ook bekend isontslag gevraagd en gekregen. Doch de minister van binnenlandsche zaken heeft des niettemin gemeend aan het gemeentebestnur van laatstgenoemd Clinge eene berisping te moeten zenden over de meSdoogenloosheid en onmeusch- lieVendheidwaarmede eene in die gemeente geboren dienstbode is behandeld gewordenen deze berisping is voorzeker het onderwerp van botfen bedoelden zeer scherpen brief aan den commissaris des konings. Men rueldt ons uit Vlissingen De stafmuziek van het 3e regiment infanterie, in garnizoen te Bergen op Zoomheeft bevel gekregen zich op den 12 Mei naar Vlissingen te begeventen einde zich op te stellen nabij de plaats waar de keizer van Rusland zich dien dag zal inschepen en aldaar het Russische Yolks lied te doen hooren. Tevens zal een batailon van voornoemd regiment nabij de inschepingsplaats aangetreden staan terwijl een vijftal Nederlandsche oorlogschepen op de reede van Vlissingen zal worden gestati- oneerd. Omtrent de sterkte der hier verwacht wordende Engelsche en Russische eskaders is nog niets bekend. In de Amsterdamsche Courant van dingsdag jl. komt het volgeude ingezonden stuk voor V6or eenige dagen in de Amsterdamsche Cou rant lezende dat te Haamstede een echtpaar is dat op 12 Mei. den dag van het kroningsfeest van Z. M.zijn gouden echtfeest hoopt te vieren, neem ik de vrijheid u mede te deelendat hier ,e Amsterdam een paar isdat op 12 Mei a. ■eeds drie en zestig jaar door den band des luwelijks vereenigd zal zijnwaarbij komt dat de man ook Willem heet, even als Z. M.en, heeft onze koning vijf en twintig jaar de kroon gedragendie oude man voert den naam van Kroon. Bij de verkiezing voor een lid der tweede kamer te Appingadam zijn uitgebragt 1995 st. Gekozen de heer Schepel met 1253 st.de heer van der Hoop verkreeg 724 stemmen. Naar men wil zal 2. IVt. de keizer van Rusland op zijne reis naar Amsterdam den 12 Mei van Emmerik komen en zijne reis maken met zijn eigen trein bestaande uit 45 assendien hij van Napoleon III heeft gekocht. Blijkens een pas uitgegeven statistiek der christelijke scholen in Nederland telt Groningen 26, Friesland 56, Drenthe 7, Overijsel 11, Gelderland 37Utrecht 25 Noord-Holland 41 Zuid-Holland 73, Zeeland 16, Noord-Brabant en Limburg 14 dergelijke scholen te zaraen 306 scholenonder welk getal alle diaconiescholen en weeshuisscholen der protestantsche kerkge nootschappen zijn opgenomen. daarvan 300 colonaten in goud onder voor- In de vergadci ing van den gemeenteraad alhier I hun plegtigen intogt binnen -Amsterdam doen. ;1 a. v. Willem Pr^derik Hafe en ran Tafttietje ckharma Vel. usxiia/ qmnO -ud 4,->r film- j ,4T A fk S i 08 n.ru o a a a a a o Q qo tjf9oH .toIBhD wbobvIuO .MHHT3 .1 VOOR DE 1 1 1 Geboorten. 20 April. Jan, z. v. Passchier Stouthamer en v.v.v, Iv x**. wM..w ..uu. .vu v.i - kjtv txai}AK/iiyui onui uii-aieu UU8 vau zo uezer j reeus in (ten morgen van maanuag 11 Mel e van Johaunii de Dpelder. 211 April. Adrjana A1 i 1 a Catharina,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1