ALGEMEEN No. 930. Woensdag 22 April 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. JPolitiels Overzi<jt. Men moge de Nederlandscbe natie vaak flaauvv, onverschilligja politiek dood noernenen er is in dat saug froid misschien veel waarstoch houdt eene tegenovergestelde geaardheid ook hare bedenkelijke zijde. Zoo immers houdt politieke opgewondenheid en intrigue tot nog toe in Frankrijk eene steisel- rnatige ongerustheid in stand, voor iedere der hestaande regeriugen of personen even gevaarlijk. Die politieke drijverij heeft Thiers van den zetel gedrongeu en is steeds ijverig bezigmet Mac-Mahon zijne plaats te bemoeijelijken. Zoo zullen misschien de provinciale of depar- tementale vergaderingen aanleiding tot veel beweging geven. De altijd heetbloedige Marseil- lianen hebben hiervoor 't eerste teeken gegeven. Bij de opening van den raad hield do president eene rede, waarin bij te keunen gaf, dat de door 't algemeene stemregt verkozene vereeni- gingen door de regering stelselmatig vervolgd werden hetal,deu schijn had, dat men Frankrijk naar de tijden van 't keizerrijk wilde terugvoeren en men het gansch en al van zijne vrijheid berooven wilde. Hij schetste den toestand van 't land hoogst ongunstig en beriep zich op eene volksstemming, om de republiek te bevestigen. De prefect of regerings commissaris kwam tegen deze rede op. Hij zeide, dat, onder't voorwendsel van ze te eerbiedigen, de wet integendeel geschon- den en de algemeene rust bedreigd werd. Naauwelijks had deze spreker geeindigd of 't volk riep uitleve de prefectleve de repu bliek leve Frankrijk Er ontstond een vreeselijk getierzoodat de zaal moest vvorden ontruimd. Aan den anderen kant is men in deze dagen druk bczig, met nog eens rond te scharrelen in de gebeurteaissen v66r 1870. Men weet, dat keizer Napoleon bij zijne anti Duitsche politiek steeds gesteund heeft op een bondgenootschap met Oostenrijk en daartoe door zijne handlangers allerlei pogingen heeft laten aanwenden. 'tSchijnt, dat v. Beust de Fransche staatsmannen te slim is geweest en schijnbaar gehoor gevende aan de Fransche wenschen echter heeft gezorgd, het zwaar geteisterde Oosten rijk niet aan nieuwe oorlogskansen bloot te stellen eene kans, die misschien nergens anders toegeleid zou hebbendan tot volslagene oplossing van 't veelslachtige rijk. v. Beust, allezins geneigd, om zijn voordeel met een Fransch-Duitschen oorlog te doenheeft echter doorzigt genoeg gehad om zich niet in 't labyrinth zijner onwisse kansen te wagen en derhalve, de Fransche onderhandelaars vleijende, gezorgd zich niet door eenig bondgenootschap te binden. De Napoleoutische staatslieden, met den hertog de Gramont aan 't hoofd zijn dan ook volkomen geslagen. Hunne kortzigtigheid inaldegebeur tenissen der laatste jarenkomt met elken dag meer en meer aan het licht Het schijnt slechts dat 66u enkel idde fixe Napoleon en zijne raadgevers heeft verblind dit namelijk, om voor Frankrijk den eersten toon in de Europesche staatsregering te herwinnen. Van het gebied des verledens op dat des tegenwoordigen tijds overgaandewenden wij wederom ons oog naar den omtrek van Bilbao, het onwaardige schouwspel van politieke intri gues, die, ja, misschien voor de hoofdpersonen in het drama hare niet onaangenamesoms zelfs amusante zijde bebbenmaar voor de bewoners van bet ongelukkige Bilbao daarentegen verre van wenshhelijk zijn. De stad wordt nu reeds circa 4 maanden ingesloten gehouden. Het brood wordt zoo schaarscb, dat de gouverneur-generaal eene procla matie heeft^iitgevaardigd waarbij bevolen wordt, dat elk zijn voorraad meelgraan of mafs hoe gering ookbij de stede'.ijke regering moet deponerenof anders voor den krijgsraad zal worden gedaagd Sedert den 20 Maart wordt de stad dagelijks uit eene derde batterij van twee mortieren beschoten. Den 21n verbrak eene bom een der metalen kabels van twee ban gende bruggenzoodat de passage gestremd werd. De wandelplaatsen zijn vernield boomen worden tot brandhout gebruikt en de grond door bommen omgewoeld. Op den 28 Maart jl. werden op de linkerzijde der stad alleen 200 bommen geworpendoch het mogt aan de ijverige brandweer gelukken, den telkens weder opkomende brand aan den huizen te be dwingen. Door het verraad van een Carlistisch officier was het gelukteen aautal koeijen binnen de stad te smokkelen waardoor dit voedsel gemak keljjker te verkrijgen viel, dan eeuig ander artikel. Varkensvleescb, ham, tongen en gevogelte waren naauwelijks te bekomen gedroogde visch schaars, jjroenten versche visch schaarscb, aardappelen zeer schaarscb, eijeren bijna niet te verkrijgen wijn schaarscb, hout en steenkool waren niet meer voorhanden. Circa de helft der bevolking is de stad ontvlugt. De gezondheidstoestaud is zeer bevredigend. De bevolkingen daaronder vboral de dames wil van geene overgave weten maar den strijd tot het uiterste volhouden, Engeland is in veel, opzigten een land om te benijden. Waar in de meeste landen steeds sprake is van schuldvermeerderingsoms zelfs leening op leening gestapeld wordtdaar is in Engeland steeds aflossing aau de orde. Waar men elders bij 't buitenland zijne schuldbrieven zoekt te plaatsendaar houdt Engeland zijne consols voor 99/100 deel binnen zijne eigene grenzen waar in andere belastingvermeerderiug onder allerlei vorm jaar op jaar aan de orde is, waar men elders bij een kleiu afschaffingwetje angstig naar equivalent rondzietdaar worden in Engeland van jaar tot jaar belastiugen afge schaftzonder er iets voor in de plaats te stellen. Ook nu zal de income tax worden verlaagd met 1 pCt.het invoerregt op de sniker worden opgeheven de regten op paarden afgeschaft en een groot aantal plaatselijke belastingen door het rijk worden overgenomen. Voorts wordt voorgesteldaan den bevel hebber van den Ashantijnschen oorlog een cadeau te schenken van driemaal honderd duizend gulden. Wat de soldaten krijgen, is niet bekend. Door Z. M. is o. a. benoemd tot hoofd- ingenieur le klasse de boofdingenieur 2e klasse J. Dirks Zaamslag20 April. Met welk eene geestdrift men in deze gemeente bezield is voor het a. s. kroouingsfeest van onzen geliefden vorst, blijkt mede hieruitdat in de vorige week eenige vrouwen en meisjes eene vergadering hebben belegdmet het doel het dorpsplein te versieren. Staande de vergadering werd eene regelings- commissie benoemdbestaande uit zes leden met name: mejufvr. van Baalvan Fraeijenhove, (pres.) mejufvr. den Dekkervan Fraeijenhove, (seer.) mejufvr de Vries— LeijseBnaar(ontv.) mejufvr. van PienbroekBrakman mejufvr. de VosKoole en mejufvr. C. de Visser. Deze commissie heeftmet een groot aantal meisjes, reeds hare werkzaamheden aangevangen, daartoe door milde bijdragen in staat gesteld. Voorts hebben nog onderscheiderie buurt ver gaderingen plaats gehad met zulk een gunstig gevolgdat allerwege eerebogen zullen worden opgerigt en het geheele dorp als in een zee van groen en bloemen zal worden hersehapen. Voor de schoonst versierde buurt is door de hoofdeommissie eene premie uitgeloofd. Eere den ingezetenen die door hunne belang stellicg blijken geven van den goeden geest, die hen bezielt De minister van justitie heeft benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter P. J. vandeVeken te Zaamslag. Hontenisse, 17 April. Tot hoofdon derwijzer aan de school in de 'ouurtschap Ter Hole is voorgedragen de beer J. W. Cremer hulponderwijzer te Zwolleen tot hulponder- wijzer aan de school voor gewoon en meer nitgebreid lager ondenvijs in de Molenstraat de heer H. L. Luijten. hulponderwijzer te Rotterdam. Westdorpe, 20 April. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding van het iiouwen eener school met onderwijzerswoniug in deze gemeenteis aannemer geworden de heer D. E. Plasschaert, timmerman albier, voor/9300. De minste iuschrijving was 9600 door denzelf den Plasschaert. De arrondissements regtbank te Goes heeft den 30 Maart 1874 de navolgende vonuissen uit- gesproken als 1. J. D. zoon van Leviuusoud 21 jaar, ge- boren en wonende te Neuzen metselaaraange- klaagd van mishandeling daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 2. S. W.zoon van Jan Baptist, oud 40 jaar geboren te Kemsdkewonende te Hontenisse werkman schuldig verklaard aan hoon. Veroor deeld tot een geldboete van drie gulden subsi- diair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het regtgedingdesnoods te verhalen bij lijfsdwang. 3. R. R. zoon van Willem oud 38 jaren geboren en wonende te Zaamslagwerkman schuldig verklaard aan bedelarij. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van het regtsgedingdesnoods te verhalen bij lijfsdwang. 4. V. D. B.oud 32 jaar, arbeidergeboren en wonende te Overslag, defaillantschuldig verklaard aan diefstal op den openbaren weg zonder geweld of bedreiging. gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld bij verstek tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen. en in de kosten van hetgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 5. L. M. huisvrouw van Charles Ludovicus van Daelearbeidster te St. Jan Steendefail- anteschnldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van een stootgeen ziekte of werkbe- etsel van meer dan 20 dagen veroorzaakt heb bende, gepleegd onder verzachtende omstandig heden. Veroordeeld tot eene geldboete van drie guldensnbsidiair in een gevangenisstraf van een dag eu in de kosten van het gedingdesnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 6. C. L. T., oud 14 jaar. zoon van Joseph, wonende te St. Jan Steen, defaillant. schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal. Vrijge sproken als gehandeld hebbende zonder oordeel des ouderscheids. 7. a L. A. d. V.. dochter van Pieter. 16 jaar. zonder beroep. geboren en wonende te Neuzen. b. S. M. v. R.dochter van Frederik Antonie, 15 jaar, dienstmeidgeboren en wonende te Neuzen. c. M. J. R.dochter van Reinier, 15 jaar, zonder beroep geboren en wonende te Neuzen. d. S. M. S.dochter van Pieter. 14 jaar, arbeidster geboren te Vlissingenwonende te Neuzen. e. M. d. B.. dochter van Pieter 14 jaarzonder beroep. geboren te Geertruidenbergwonende te Neuzen. beklaagd van eenvoudigen diefstal daarvan vrijgesproken de vier laatste gedaagden als gehandeld hebbende zonder oordeel des onderscheids en wat de eerste beklaagde betreft, dat het haar bij dagvaarding ten laste gelegde feit niet voldoetide bewezen isde kosten te dragen door den staat. HLoofcLplaat, 20 April. Het bestuur der waterkeering van den calamitensen polder Hoofd plaat heeft heden albier aanbesteea Het maken van 5250 Ms ziukstuk het leverec van 5760 scheepstonnen gewoue Dooruikschc Lessinesche of bazaltsteen en 3400 scheepstonnen afval van dergelijken steen ter verdediging van den oever des polders. Daarvan is aannemer geworden de heer A. van der Beekte Zaamslag voor 38 300.—. Bij de regering is onderstaand telegram ontvangen Atchin14 April. Van de staten aan de 1 Oostkust geen berigt. Aan de Noordkust heeft behalve Gigben ook Eendjoeng de Nederlandsche souvereiniteit erkend. De vijand heeft den 11 den een aanval gedaan waarvan hij zich een groot succes en onze verdrijving beloofdeondanks de krachtsiuspanning van alle vijandige hoofden was de opkomst slechts ongeveer 200 man. De aanval is gemakkelijk afgeslagen. Het vijandelijk verlies bedroeg 25 dooden onzerzijds slechts drie licht gekwetst. De onderwerping ontbreekt noghoewel de massa des volks het vechten moede is. Het logies voor de achterblijvende magt is bijkans voltooid. De hoofdmagt keert einde April of begin Mei naar Java terug. Door sommige dagbladen isbij wijze van geruchtmedegedeeld dat het Zeeuwsch geschenk voor den koning op den 12 Mei niet gereed zou kunnen zijn. Het Utrechtsch dagbladvan zondagdat in zijn laatstvoorgaand nummer hetzelfde berigt vermeld had schrijft daaromtrent thans het volgende „Van goederhand deelt men ons omtrent bet Zeeuwsch geschenk voor Z. M. mede dat het berigtals zoude dit niet op tijd gereed komen, op eene vergissing moet berusteudaar men ons ten stelligste verzekeren kaudat zonder tegenspoed het stuk gereed komtwaartoe op de fabriek van den heer van Kerapen alle krach- ten worden ingespannen." Nameus de hoofdeommissie voor het geschenk ontvangen wij dienaangaande de welwillende mcdedeeling dat de commissie verzocht heeft in de gelegenbeid te mogen worden gesteld het geschenk den 12 Mei e. k. Z. M. den koning aan te bieden en dat zij namens Z. M. in voor Zeeland hoogst vleijende bewoordiugen berigt heeft ontvangendat de koning gaarne het geschenk op den feestdag op het paleis te Am sterdam zal aanvaarden. Voor het overige bestaat de zekerheid dat het geschenk den 6 of 7 Mei in gereedheid zal zijn* Uit Vlissingen schrijft men ons De romp van het Grieksche vaartuig Idra dat verleden week zoo ongelukkig met man en rauis in een storm op de zandbauk in den Elleboog bleef, zwaait nog altijd met op eu afgaande tij, op zijn anker rond. De geheele bodem is echter uit de kiel ge slagen en alleen bij laag tij wordt het achterdeel van het vaartuig zigtbaar, dat door de zwaarle van het anker met de boeg onder water gehouden wordt. De geheele lading tarwe was reeds den dag na de zeeramp verloren en werd met de golven aan wal gespoeld. Nog geen enkel Iijk der verongelukte man'- schappen is ternggevondenzoodat het algemeen gevoelen isdat deze zich aan dek of in het want moeten vastgesjord hebbeuomdat zij beducht waren door de hooge zeewelke over het vaar tuig liepvan dek gespoeld te worden. Dit venuoeden schijut nog meer bewaarheid te worden doordien alles wat los aau dek of in het want van de Idra was, op zijn anker rijdt. Het wrak ligt op eene allergevaarlijkste plaats voor de schepenwelke langs dicn arm aau de rivier op en afvaren vooral voor de stoomboot- dienst tusschen Antwerpen en Engeland. Men schrijft uit YersekeDe aflevering der oesters is thans voor dezen winter geeiudigd gemiddeld was de prijs van 50 tot 60 't duizend; het grootste gedeelte was voor het binnenland bestemd daarop volgde Belgie en eindelijk eenige partijtjes voor Frankrijk. De vraag hier ver- hiuderde dan ook aan alle buitenlandsche bestelliugen te voldoen. Thans is men begonnen met het afsteken der pannenwelke eveneens dezen winter op de banken hebben gelegen die opbrengst varieerde van 6 tot 200 stuks van iedere pan daaraan werken ruim 300 menschen, dagloon p. m. /1.50. Twee millioen pannen worden zoo behandeld de kleine oesters terstond op de kweekerijen gebragt om a. s. jaar geleverd te worden, Dat kleine soort voor de zaai is nog al gezocht gemiddelde prijs /25 f 30 per mille. De geheele oesterteelt getuigt van grooten onder- nemingsgeestdaar een strenge winter alles totaal kan doen verloren gaan. Naar wij vernemen is door den minister van financien een overeenkomst aangegaan met den heer Meijertelegraafbeambte te Parijs uitvinder van een nieuweu seintoestel, met welken minstens 100 telegrammen per uur dat is twee- maal zooveel als met den toestel van Hughes en viermaal zooveel als met dien van Morse kunnen worden overgebragt. Een hoofdambtenaar der telegrafie heeft te Parijs de werking van den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1