J No. 929. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Ingezonden Stukken. Handelsberigten. Amsterdam krooningsfeesten t»olitiek: Overziqrt. 't Staatkundig twistspel, waarvan Duitschlands rijksdag in den laatsten tijd een voorbeeld gaf, zal denkelijk eindigen met de zevenjarige vast stelling van 't legercontingent op mini 4 roaal honderd duizend man in vredestijd. Rekent men nu dat dit de grondslag is voor bet leger in oorlogstijddan zullen bij oorlog door den Noorddnitschen bond zoowat twaalf maal honderd duizend man op de been kunnen worden gebragt. man op ongeacht nog de garnizoens-reserve die in tijd van nooa door de meer bejaarden kan worden geformeerd. 'tScbijnt, dat Duitschlands eerste mannen geen zwarigheid hebben gevondenmet deze inwilliging aan hunue tegenstanders te doen. Men bescbouwt zoo'n parlement eigeulijk ook als eene vrij overtollige zaakdie echter door de tijdsorastandigbeden niet te best op zij kan worden gesteld. Het parlementaire stelselzegt men is heel aardighet past aan eene beschaat'de natie gelijk een paar handsehoenen aan een man van de wereld. In alle landen heeft men babbel- achtige elementendie voldaan moeten worden. Eene fatsoenlijke regering behoort dus tezorgen voor alwat de spreekorganen kan bezig houden maar inmiddels zelve de handen uit de mouw te steken, op dat geschiede wat noodzakelijk is. Eveneens met deze militaire wet. Bij al de bewegingdie er gemaakt wordtde zorg voor 's lands veiligheid mag niet verznimd worden. Men is in Frankrijk thans voor goed onderrigt van de ontvlugting van Rochefort en zijne mede- gevangenen. Twee hooge officieren zijn naar Nieuw Caledonie op reisom de zaak te onder zoeken en maatregelen te nemen tegen berhaling van dergelijke ontvlugtingen. De correspondent der Koln. Zeit. dry ft den spot met dit „dempen van den put nuhet kalf verdronken is." Als de Franschen beter bekend waren geweest met de geographische en verdere gesteldbeid hunner strafkoloniedan ware eene dergelijke vlugt niet mogelijk geweest. Toen de regering in 1871 had besloten de veroordeelde eommnni8ten iu massa naar Nieuw Caledonie te deporterenwerd in de kamer gevraagdwelke maatregelen tegen ontvlugting genomen zouden worden. De regering antwoordde, dat eene vlngt „ab8olnment impossible" was. Want, al mogten de gedeporteerden er in slagen de waakzaamheid der militaire bewakers te verschalken wanneer zij zich zwemmende naar een naburig schip vvilden begevenwerden zij door de haaijen, die om de kust zwerven. opgesloktterwijl zij door de kanibalendie in 't binnenland huizen, zouden opgegeten worden. als zij zich daar waagden. Dit antwoord der hooge regering schrijft de correspondent verder stelde de kamer gernst en een aantal leden heeft waar schijniijk in alle stilte gewenschtdat een aautal der gevreesde communisten pogingen tot ontvlug ting in 't werk zonde stellen en zoodoende op de 'eene of andere wijze verorberd zoude worden Nn de vlugt van Rochefort c. s. echter officieel is geconstateerd en het zoodoende is gebleken, dat de haaijen aan hunnen pligt als gevangen bewaarders te kort zijn geschotenzijn deze schoone droomen in rook verdwenen, en waar schijniijk zullen de Franschen zich nu wat meer gaan toeleggen op de geographische en zoologische studie hunner interessante kolonie. Naar men wilzou Frankrijk aan Engeland de uitlevering der vlngtelingeil" verzoeken. Het is natunrlijk onwaarschijnlijk dat hieraan g«volg kan worden gegeven. De Engelsehe kust is voor Frankrijkwat het strand voor den dobberende schipbreukeling is en ze behoortom zoo te zeggen tot een onderdeel der Fransche staathuishouding. Waar zou 'tlegio emigranten eene veilige schuilplaats vindenals t' niet was aan Albions gastvrije strauden. De verbreking dier bescherraing en gastvrijheid kan even zoomin door Frankrijk zelf. als door Engeland gewenscht worden. De berigten nit Spanje bepalen zich tot eenige, elkander tegensprekende tijdingen van het oor- logstooneel. Dan weerdat de strijd met nieuwe kracht zal worden aangevangendan weerdat bij onderlinge overeenkomst de strijd zal worden geeindigd. Men krijgt onder dat alles den indrukdat er door een aantal hooggeplaatste personen met de belangec des lands gespeeld wordt. Het Oostenrijksche heerenhuis heeft het voor- stel der minderheidom ten opzigte van de eerste der confessionele wetten tot de orde van den dag over te gaan. met 77 tegen 43 slerumen verworpen. Daarop is tot de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp overgegaau. Al de artikelen van de confessionele wetten werden door het heerenhuis aangenomen. V66r den aanvang der discussie over de afzonderlijke artikelen verlieten al de geestelijke heerenaartbisschoppen en bisschoppen de ver- gaderzaal. De tweede kamer heeft dingsdag besloten, op 12 Mei den koning een adres van hnlde en gelukwensch en corps te bieden. Neuzen, 17 April. Woensdag 11 is alhier in het openbaar te koop aangebodenEen woonhuis en schuur, met erf, tuin uitweg, een party weiland, acht moestuinen enz.ter gezamenlijke grootte van ongeveer 2 hectaren 12 aren 50 centiaren (bijna 5 gemeten oude maat). alles gelegen binnen de vesting. Gecombineerd verkocbt voor f 16.100 (ongeveer f 3200 per gemet). Men schrijft uit Groede van 9 April Op de heden gehouden openbare besprekingen ter zake van het feest op 12 Mei a. s.die door vele belangstellenden is bezochtis besloten den bewusten nationalen feestdag ook hier te viereu, en zijn tot leden der hoofdcommissie gekozen de heeren: Th. A. de Badts, Chr. Brakmau Sr., Corns. Brakman Cz.P. Cornelis P B. Geevaert, H G. Hammacher Jr., Jacs. HoutzagerP. Leenhouts Sr.M. M. Lucieer P. van der Meulen en Joh A. Risseenw. - Bij het departement van kolonien is het volgende telegram ontvangen. De staten ter westkust (van Atchin)van Troemon af tot en met Waylah erkennen de Ne derlandsche oppermagtaldaar is de blokkade opgeheven." Naar wij vernemen isdoor heeren gede puteerde staten aan de betrokkene polder en waterschapsbesturen, de opmerking gemaakt dat in de Algemeene bepalingen voor de aanbesteding enz. der werken van de zeewering en oeververde diging der cala mite use polders of waterschappeu in Zeeland, op bladz. 118 laatste regelstaat„aannemeri> ,"en daar voor gelezen moet worden „nummers." Als vervolg op het teregt medegedeelde in een vorig nummer vraagt een spotvogel of er in de bestekken voor de calamiteuse polders bij 159 niet bepaald zou dienen te worden of de bedoelde zwartverving van de aannemers met verf moet geschieden of op de wijze zoo* als de wereld er tegenwoordig veel zwart tracht te maken. Te Middelburg hebben in de afgeloopen week van wege de firma Van Zeilen Dekker de vereischte opmetingen plaats gehad voor den bouw van een droogdok aan den Dam waartoe de gemeenteraad onlangs vergunning heeft ver leend. In Hygiciahet nieuwe weekblad voor de gezondheidsleerwordt naar aanleiding der ver giftigings gevallen te Middelburg medegedeeld dat in het vorige jaarin Duitschland eene familie is vergiftigd door worst met fuchsine gekleurd. Deze stof was gebruikt om de worst een rooder, frisscher kleur te geven en wordt meestal met behulp van arsenikzuur nit de aniline bereid zoodat zij dikwijls een tamelijke hoeveelheid vergift bevat. Volgens Virchow en Flamm ver toont vergiftiging met arsenicum dikwijls ver schijnselen als van cholera. Uit den Haag wordt gemeld dat het mede gedeelde gerucht omtrent een bezoek van den koning van Wurtemberg aan ons land bij onder zoek gebleken is ougegrond te zijn. Daarente- gen wordt de prins von Wied met zijne gemalin gedurende verwacht. Op de honden-tentoonstelling te Amsterdam heeft een hond die juist voor f 40 verkocbt was, zich door ophanging van het leven berooft. 't Schijnt echter nietdat men hier te denken hebbe aan een treffend staaltje van hondentrouw, maar meer aan een ongeluk daar het hok waarin het raooije dier zatte hoog geplaatst was en het beest in zijn ketting verward was geraakt. Het in de Arnh. Ct. medogedeelde gerncht volgens hetwelk Z. K. H. de prins van Oranje het voornemen zou hebben om met een Haagsche dame uit den voornamen stand in het huwelijk te treden is ook aan de H. N. ter oore gekomen en men deelt aan dit blad zelfs reeds tal van bijzonderheden mede. Om der wille van de discretie verzwijgt het den naam der jonge dame, die genoemd is alleen voegt het er bij dat naar men beweertde kroonprins er ernstig aan denktaan de wetgevende magt vergunning te vragen tot het aangaan van een morganatisch huwelijk. Het vertrek van het eerstvolgend nitgaand stoomschip van de sloomvaartmaatschappij Neder- landde Conrad, is op 16 Mei bepaald. Te Katendrecht begaven zich zondag drie personen met een pleiziervaartuigje op de Maas. Even buiten den Strekdam sloeg het vaartuig door den vry stevigen noordoostenwind om zoodat de aanboord zijnde personen in het water geraakten. Twee klemden zich op de kiel van het vaartuigje vastterwijl de derde zich al zwemmende trachten te redden. Gelukkigkwam er spoedig hulp met het gevolg dat alle drie behouden aan wal zijn gekomen. Te Vaals zijn zondagavond de echtelieden Schelling met bijlslagen in hunne woning gedood. 't Schijnt dat hebzucht de drijfveer van de misdaad was, daar eene som van ongeveer f 500 is vermist. De vrouw werd dood gevonden de man leefde nog. Men wildat de dader bekend, maar ontvlugt is. Vele werklieden in Zutfen verbeteren hun toestand door zelf een stukje land te bebouwen Nu waren dezer dagen 4 personen op zondag bezig hun akkertje klaar te maken onder de aan" Zutfen gemeente Gorssel gelegen. De bnrgemeester zag hen bezig, maakte procesver- baal op en deed de zaak vervolgen. leder der overtreders van de zondagswet werd dientenge- volge veroordeeld tot eene geldboete van/O^S. Men verhaalt, dat een Europeesch soldaat van onze troepen op Atchindie zich bij ver- schillende gelegenheden derwijze had onderschei- den dat hij voor een eervolle vermelding was voorgedragen op zekeren avond na acht dagen niet uit de kleeren geweest te zijn op post staandedoor de slaap overmandtegen een boom leunde en in die houding werd gevonden door den officier van de ronde, die van het voorgevallene onmiddelijk rapport maakt. De opperbevelhebber der expeditie van het gebeurde omstandig onderrigt vaardigde een orde uit waarbij het feit werd geconstateerd dat bedoelde fuselier slapende op zijn post tegenover den vijand gevonden volgens de krijgswetten met den kogel gestraft behoorde te wordendoch dat de opperbevelhebberin aanmerking nemende het.uitstekend gedrag van dien soldaat bij onder- scheiden gelegenheden en de zware vermoeijenis- sengedurende vele dagen uitgestaanbesloten had hem ter zake niet te doen vervolgen. Generaal Van Swieteu herinnerde verder de officieren aan Napoleon I die 's nacht na een groot gevecht de ronde doende eveneens een schildwacht slapende vond doch den man liet slapen zijn geweer nam en op post bleef staan tot de soldaat werd afgelost. In het vorige jaar is te Antwerpen eene vereeniging opgerigtdie oyeral navolging ver- dient. Ilaar naam is Opvoeding en Onderwijs, haar doel het verleenen van hulp aan behoefdge ouders om hunne kinderen te doen onderwijzen, Deze uitstekende vereeniging telt reedsna een bestaan van naauwelijks zes maanden meer dan 500 ledenen reeds 46 meisjes werden door haar op de Industrieschool geplaatst. In de mededeeling van het succes van Opvoeding en Onderwijs, zegt de Prdcnrseur, ligt reeds eene aanbeveling om met het nuttige werk voort te gaanhetwelk deze vereeniging zoo krachtig begorinen heeft. In de Neue freie Presse leest men 't vol gende dat levendig een onlangs in Nederland gebeurde zaak herinnert. Toen de vrouw van den postdirecteur te Fehergyamater den 30 Maart jl. 's avonds te huis kwamvond zij haar man in een deerniswaardigen toestand. Hij was ge- heel en al gehuld in een zak en kon naauwelijks adem halen. De verschrikte vrouw riep om hulpde buren kwamen aanloopen en de arme postdirecteur werd uit zijn vreemdsoortige gevan- genis verlost. Zijn aangezigt droeg bloedige sporen vac gepleegd geweld en uit de kas ont- braken 7000 gulden. Het leed geen twijfel of de man was door roovers overvalleuin een zak gebondenen hij verhaalde dan ook dat een drietal mannen in huis waren gedrongen hem hadden gebonden geslagen en de kas bestolen. Het geregt nam de zaak onmiddelijk flink ter baud en 't bleek na eenig onderzoek dat de heer postdirecteur komedie had gespeeld en zich had laten binden. De 7000 gulden waren in den kagchel verborgen. Selzaete Heer Opsteller 15 April 1874. zaturdag 't ge de Het bovenstaand spreukje viel heugeu toen ik in uw no. van 11. zoo vleijende bemerking lasdoor eener uwer correspoudenten ter gelegenheid van een concert te Ertveldeaan het adres van ons gemeente- bestuur gerigt. Jammer maar, dat de aap alhier weer al uit de mouw komtIs het dan toch die achtbare correspondent onmogelijk zijn Sedan van 1872 te vergeten Zooja, laat ons dan toe voor alle antwoord aan die plotse- linge opwelling van liefde voor de edele zang- kunstden achtbaren correspondentdrie uiterst bescheiden vraagjes toe te sturen. Wie was, onder't voorgaande gemeentebestuur de oorzaak dat ten jare 1868 binnen Selzaete geen luisterlijk ontworpen festivalte geven door onze Fanfaren maatschappij kon plaats hebben Wie stelde v66r aan hetzelfde bestuur ten jare 1869 en wie bekwam(waarschijnlijk ook uit liefde voor de edele toonkunstde afschaffing der jaarlijksche subsidie welke tot dan toeaan dit muziekge- nootschap uit de gemeentefondsen was toege- staan Wie maakte van eene gansche gemeente, de eenige uitzondering uit van deel- neming aan een concert, hetzelfde jaar door die maatschappij in voordeel van eenen ongelukkigen gegeven Wij zullen bierop bet antwoord laten aan den achtbaren correspondent en indien hij niet een versteend zondaar is zal hij zich bet hoofd met asch bestrooijen en zich op de borst kloppende, zeggen m e a culpa!! Een onpartijdige beoordeelaar. Aanbestedingen. Op Donderdag 23 April 1874des voormiddags ten elf ure, door den commandant der genie in de lOe stelling op het bureel van den garni- zoens-commandant aan den oostschutkolk te Neuzen bij enkele inschrijving Het eeujarig onderhoud van 1. de kazernegebouwen enz. te Neuzen 2. de werken te Neuzen en te Ellewoutsdijk en 3. de zeeweringen te Neuzen alles onder het beheer der genie te Vlissingen. Dordreclit, 16 April. DOOti ^Ani' moor hpianrflAn I „Scheuten zijn scheuten, „Maar missen soms 't doel mij in aanvoer van graneu zijn prijzen als voren geringe Door de gebleven. Puike Zeeuwsche en Vlaamscha Tarwe f 12,50 a f 13.00, Overmaaseche f 11,20 a f 11,80, Rogge, Zeeuwsche en Vlaam. sche f 9,70 a f 10,20, Overmaassche f 9,50 a f 10,00. Gerst Zeeuwsche »n Vlaamiche winter f 8,10 a f 8,80, Overmaassche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1