A. L GKMEEK No. 928. Woensdag 15 April 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Jr*oliti©l£ Overxigct Met Spanje is bet weer 'toudelied. Niemand, die nit de geschiedenis een regel ge/.ond verstand kan lezen. Men veckt met elkanderde Car listen worden telkens hooger opgedreven en in bet naauw gebragtmaar van beslissing geen woord. Eigenlijk moet men denindruk krijgen, dat geen van beide partijen de overwinning kan behalen waarom dan ook zoo men verbaalt officieren en soldaten nu en dan eens heel fideel bij elkander komen om de zaakjes te bespreken. Wat hiervan zijnit de laatste berigten blijkt volkomendat bet 6f geen wezenlijke ernst is, 6f dat men tot de overtniging van het nuttelooze van den strijd is gekomen en Serrano daarom met zijne tegenstanders, don Carlos en Alphonsus, in overleg is getreden. Wat hiernit voor Spanje broeijen zalis nog moeijelijk op te maken maar zekerdat het land geen grooter dienst kan worden gedaan dan dat de strijd wordt geeindigd althans wanneer er eenig uitzigt bestaat dat er een eenigzins standvastig bestuur opstaat. hetwelk de voortdu- rende bewegingen weet te bedwingen. Dat deze Spaansche beroeringen ook nog andere conflicten in haren school verborgen honden blijkt uit een berigt nit Portugal. Een der afgevaardigden heeft de regering van Portugal er opmerkzaam op gemaaktdat een zoon van den laatst verdreven Portngeschen koning in het leger der Carlisten strijdt en van don Carlos de belofte moet hebben ontvangen van herstelling op den troon 7,ijner vaderen ingeval zijne zaak in Spanje triumfeert. Ook meent men dat reeds in Portugal voor eene dusdanige omkeering wordt gewerkt. De Portugesche minister van finantien heeft verzekerd dat op dergelijke pogingen een scherp oog zal worden gehonden en hij de overtniging had dat de tegenwoordige regering alwat in Portugal liberaal deukt op hare hand heeft. Men heeft langen tijd gevreesd dat Portugal in de Spaansche beroeringen zou worden mede- gesleept. omringdals het van alle kanten is, door zijne rustelooze naburen. Zeker dat dier- gelijke intrigue de Spaansche zaken zelve nog zou verergeren. n het De eerste kamer heeft bij de hervatting barer werkzaamheden onder algemeene toejni ching het volgend door den voorzitter voorgesteld beslnit genomen De eerste kamer brengt daukbare hulde aan leger, de vloot en den waardigen opperbe- velhebber voor de vaderlandsliefdeden moed en het beleid, betoond bij de krijgsverrigtingen tegen Atchin." Dit besluit is aan luit.-gen. Van Swieten me- degedeeld. Nouzen, 14 April. Voor de feestviering alhier op 12 Mei a. s. zijn de werkzaamheden van de versieringen en de illuminatie aangevangen, en naar wij verne men belooft bet een zoowel als het ander regt prachtig te znllen zijn. Voor de deelneming aan den optogt scbijnen zich reeds verschillende vereenigingen en gezel- schappen te hebben aangegeven. Het vnurwerk. dat door den beer Hendrickx te Antwerpen vervaardigd en door hem zal worden afgestoken belooft in kracht en luister te znllen overtreffer. dat, wat we bier op 1 April 1872 mogten zien en met regt uitstekend schoon werd genoemd. Des avonds elf ure zullen er van hier extra treinen vertrekken naar St. Nicolaas en naar Gent. Hoek 11 April. In de op heden alhier gehonden raadsvergadering zijn ter vervanging van den beer Jozias Haak benoemd tot wet bonder de heer Hendrik Wolfert en tot amhte- naar van den bnrgerlijken stand de heer Jacobus yan Wijck. De Harmonie van Puers heeftop bijzondere uitnoodiging. besloten deel te nemen aau de foesten \velke op 12 Mei te Axel znllen plaats hebben ter gelegenheid van het zilverenkroonings- feest van Z. M. den koning. Zaamslag- 9 10 April. Heden werd door het gemeentebestunrbij inschrijving en opbod aanbesteed: het verbeteren der onderwijzer- woning en het bouwen van een lijkenhuis met bijlevering van materialen en arbeidsloonen in twee perceelen. Het eerste werd aangenomen door de wed P. A Eekinanvoor f 2140. Minste inschrijver D. Riemeus voor f 2200; het tweede perceel door J. J. de Blaaijvoor f 255. Minste inschrijver denzelfden voor f 285 Aan beide bestedingen hechte de ge- meenteraad zijne goedkeuring. 1 Naar men verneemt heeft de heer J. de Visser hnlponderwijzer te Goesgeboren te Zaaroslagmet goedgevolg examen afgelegd in de Hoogduitsehe taal Hulst. 14 April. Onze kapelmeester de heer P. de Pauwontving dezer dagen een zeer vereerend sehrijven van den adjudant en biblio thecaris des koningswaarin deze hem namens zijne majesteit bedankt voor de opdragt eener volks cantategetiteld „Leve Willem III," ter gelegenheid van Z. D. zilver krooningsfeest op 12 Mei a. s Dit is niet de eerste maal dat genoemde kapelmeester met dusdanig sehrijven van wege Z. M. vereerd wordtnaar wij vernemen is ZEd. in het bezit van een zestal brieven van dankbe tnigingwegens het vervaardigen van Neder- landsche volkszangen Z. M. bij vroegere fees telijke gelegenheden aangebodenen die te zaraen een schoone album vormen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Hulst C. Bergsma, thans ontvanger te Noordwijk. Boscliliapelle, 13 April. Tot bescherm heer voor het koningsfeest alhier, is benoemd de heer J Vereeckeu Jz. uit Stoppeldijkwelke die betrekking welwillend op zich heeft genomen tot vice voorzitter de heer P. J. van der Wielen, tot tweede secretaris de heer J. H. Weustenraeth en tot commissarissen de heeren J Kint, M. A. N. van de VijverTh. Kint en J. .van Leaven - Een telegram van Reuters Officegedag- teekend 10 dezermeldt uit Peoaugdat de Nederlanders verscheidene Atchineesche havens weder voor den handel geopend verklaard hebben. HH. MM. de koning en de koningin zijn voornemens op 21 Mei aan Rotterdam een be- zoek te brengen tot bijwoning der feesten. De oudste ingezeten van Middelburgde heer J. S. Frederiks, is den 12 dezer 11. in den ouderdom van rnim 101 jaar overleden. Naar wij vernemenis bij de hooge rege ring door den ingenieur C. G. J. Pietersen te 's Gravenhage concessie gevraagd tot den aanleg en de explotatie van een paardenspoorweg van Middelburg naar Vlissingen en naar de badplaats Domburg. Het U. D. meldt dat het kindergeschenk aan Z. M. den koning niet op den 12 Mei a. s. gereed kan zijn. Aan Z. M. zou een model in gips worden aangeboden, Omtrent het bezoek van den Czar van Rnsland meldt men uader Z. M. zal den 12 Meiten 12 ure des middags, te Utrecht aankomen en zich van daar onmiddelijk begeven naar Amsterdam om zijn gelukwenschen te brengen aan HH MM. den koning en de koningin. De Czar zal met HH. MM het dejeuner gebruiken en na vier nren in de hoofdstad te hebben vertoefd naar Vlissingen vertrekken om scheep te gaan naar Londen. De beide Neder!. vlaggen van de stoom- schepeu Djambi en Marnix welke bodems buiten dienst zijn gesteld en die bij gelegenheid der le expeditie tegen Atchin in 1873. waaraan die schepen toenmaals bij de blokkade deelnamen door het vijandelijke vuur werden doorschoten en daardoor als geschiedkundige herinneringen waarde hebben gekregenzijn door Z. M. den koning aan het koloniaal militair invalidenhuis geschonken. De hoofdprijs van de 5e serie der verloting van koeijen paarden enz.. te Woerden gehon denis gevallen op no. 59350. Het bestuur der Christelijke bijzondere school te Boskoop heeft geweigerd de kinderen dier school te doen deelnemen aan het feest dat van gemeentewege op 12 Mei aan alle school- kinderen zal gegeven worden en heeft nu zelve gelden ingezameld voor een afzonderlijke feest viering. Het zeer zeldzame geval dat eene vrouw van honderd jaren nog onder curateele moet worden gesteld. doet zich thans te Nijeveen voor. Zekere Aaltje Jans, die den 10 April 1774 werd geboren en gehuwd is aan Pieter Willems Veen is geheel kinds en onnoozel en daarbij stokdoof. Ten einde in hunne behoeften kunne worden voorzienis het noodig, dat eenige onroerende goederen aan haar persoonlijk toekomende worden verkocht. Door haar toestand van on- noozelheid kan zij daartoe geen last of toestem- ming geven en het is daarom noodigdat zij onder curateele gesteld wordtten einde de te benoemen curator voor haar kunneu handelen. Te Muntendara woedde Paaschmaandag een hevig onweder. De bliksem heeft den houtzaag- molen van den heer A. v. d. Groot getroffeu. Een der wieken is geheel verbrijzeld de as beschadigd, het kleedhout hier en daar wegge slagen enz. De knechtswoningen zijn bovendieu ook erg gehavend daar is geen enkel glasraam in geheel gebleven. Ook in den keuken van den heer v. d. Groot zijn de glasramen verbrij zeld. De schok was zoo hevigdat in onder- scheiden huizen van 't dorp hanglampenen spiegels naar beneden zijn gevallenraampjes voor de glazen zijn weggeslingerdenz. Velen beweren nog nooit zoo'n slag te hebben gehoord. Te Zuidbroek moet de bliksem iu twee telegraafpalen geslagen zijn iu het bureau van het station was alles vuur en rook. Te Zuidwending is een watermolen afgebrand. De N. Wiusch. Cour. zegtdat het rnonu ment te Heiligerlee door den invloed van het weer reeds vrij ernstig beschadigd isen dat het reddeloos zal worden bedorven als men niet spoedig afdoende raaatregelen neemt om hierin te voorzien. Het monument is van een weeke steensoort. slechts aan de buitenzijde kunstma tig verhard. Het water is tusschen de groep en het voetstuk gedrongenin den weeken steen opgeklommen en heeft door de uitzetting, de harde huid doen barsten. Men wil een werktuig uitgevonden hebben dat de maan schijnbaar tot een afstand van niet meer dan dertig raijlen van den waarnemer zou brengen. Het wordt Telemicromiscope genoemd, en in de Walleroo Times heet het. dat de uit- vinder herhaaldelijk levende dieren op de maans- oppervlakte heeft waargenomen. Ze schenen I hem zoo groot toe als fleas in a blanket (Vlooijen in een wollen deken.) Nederland behoort tot de landen waar het minst onwettige kinderen worden geboren 1 op 24.16. In Frankrijk is die verhouding 1 op 12.4 en in Beijeren komt op de 3 geborenen 1 on wettige voor. Ook in Oostenrijk is de verhouding zeer ongunstig. Het verpligt burgerlijk huwelijk schijnt een gunstigen invoed op de verhouding tot het aautal huwelijken te hebben. Deongun stige toestand iu Beijeren wordt niet toegeschreven aan losbandig levenmaar aan de door de vroegere wetgeving ontstane gewoonte Volgens statistieke opgaven is er in Rnsland 1 drankwinkel op de 640 inwoners in Siberie 1 op de 500 in Prnisen 1 op de 260in Engeland 1 op de 138. ir. BelgiS 1 op de 93. in Nederland 1 op de 90 en in Frankrijk 1 op de 70 inwouers. In het Aprilnommer van de Gids geeft prof. Goudsmit aanteekeningen van eene reis naar Noord-Amerika in den zomer van 1873 en daarbij onder meer wetenswaardigs het leerprogram van een in zes klassen afgedeekle lagere school te New York. In enkele opzigten zou de Nederland- sche lagere school bij de Amerikaansche ter school knnnen gaan. Wanneer toch de jonge Yankee met vrucht gebruikt heeft gemaakt van het onderwijs hem in de zes klassen toegediend, verlaat hij de schooltoegerust met de gewone knndigheden niet alleen van lezen sehrijven rekenen en aardrijkskundemaar bovendien i met de kennis van de voorwerpen waarraede hij in 't dagelijksch leven in aanraking zal komen naar vormeigenschappen en bestemming. het zamenstel van het menschelijk ligchaam de leer de kleuren en de natuurlijke historie van de dieren boomen en planten die zijn land op- levert. Wij vernemen dat de nasporingen in de Theems gedaan tot het ontdekken van den steen, die gediend heeft tot het drukken der valsche biljetten van 100 fr. der nationale bank met een volledigen uitslag bekroond zijn. Nadrie dagen te hebben gezochtzijn de duikers er in gelukt te midden van een steenhoopdie zich op den bodem der Theems bevondeen lithografischea steen te ontdekken waarop een dambord getee- kend wasdoch waarop men met bebulp van een scheikundig middelde teekeuing van het biljet van 100 fr. weder heeft doen te voorschijn komenwelke teekening de vervalscher had willen doen verdwijnen. De naam van den maker der valsche Belgische bankbilletten is niet Dufresnoy. Alvorens zich naar Londen te begevenheeft hij onder den naam van Alfred Petit te Brussei verbleven. Zijn eigenlijke naam is De Flersgeboortig uit Picardie. Hij had vroeger verschillende malen met het geregt af te reker.enen werd zclfs eens voor schriftvervalschingtot verscheidene maanden gevangenis veroordeeld. Maandagavond is er aan het station le Vilvoorden een smartelijk ongeluk gebeurd. Ziehier in welke orastandigheden Bij een ge- pensioneerden Hollandschen kapitein had een familie feestje plaats gehad. Ten 11 ure bragt lij met zijne twee dochtertjes eenige genoo- digden naar het station en na het laatste vaarwel bij het vertrek van den trein stapte hij met zijne kinderen over de rails om naar de stad terug te keeren. Ongelukkig werden ze door een Iedigen trein die naar Brussei terugstoomde verrast; een der dochters werd op den slag gedooade tweede werd slechts ligt gewond. Voor eenige dagen stond in de Standard te lezen, dat op 1 April te Islington eene groote tentoonstelliug van ezels zou zijn. Tal van nieuwsgierigenniet denkende aan de poissons d' Avil togen er been en waren zeer teleurge- steld toeu er geen enkele viervoetige maar des temeer tweebeenigo ezels te zien waren. Aanbestedingen - Op Vrijdag 24 April 1874, des voorraiddags ten 10 ureaan het gebouw van het provin- ciaal Bestuur te Middelburg 1. Het maken en inhangen van twee paar sluisdeuren op het kanaal van Neuzen. 2. Het herstellen van boorden langs het kanaal door Zuid Beveland. 3. Het uitnemen herstellen en weder inhangen van de ijzeren deuren der groote sluizen van het kanaal door Zuid Beveland. Deze aanbestedingen znllen geschieden bij enkele inschrijvingvolgens 434 der Algemeene Voorschriften. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van €5 tot 13 April. JALIUJI-'Jfi- Ai-111 Huwelijks-Voltrukkingen. 9 April. Joannes Sanderse oud 25 j., jm. en Abrammina Jacoba (le Jonge, oud 27 j., jd. Ovlrlijden. 7 April. Jnnnetje van der Welle oud 1 m. d. v. Abraham en van Maria Pieternella Grijspeere Catha- rina Cornelia Paulusoud 60 j.eehtgenoot van Jan Jacob Fcrcken. 8 April. Prederik Andrios Bakker oud 10 uren z. v. Pieter en van Johanua Flora Hibels. 9 April. Flora Maria Bakker, ond 1 dag d. v. Pieter en ran Johanna Flora Hibels. Geboorten. 2-4 Maart. Hermann Willem Hudolphz. v. Heinrich Rudolph Kramer en van Justnna Sabina Spiering. 6 April. Louisa Magdalenad. v. Martinns Cornelns Leunis en van Adriana Harms. 8 April. Frcderik Andries, z. v. Pieter Bakker en van Johanna Flora Hibels. Flora Maria, d. v. Pieter Bakker en van Johanna Flora Hibels. Johanna, <1. v. Johannes Kroon en van Jacomina Verlinde. Jan Baptiste, z. v. Frans Dooms en van Lenntje Boutens. 10 April. Gnstnaf Anthonius Felix, z. v. Johan Diderik Egidius Felix Thijs en van Jane Cecilia Antoiu-tte Varkevisser. Pieter Jacobus z. v. Cornelis Kolijn en van Janna van den Hout. 11 April Jannekc Cornelia d. v. Jacobui Meertens en van Cornelia van der Plasse. 12 April. Janneke, d. v. Marinns do Rnijter en van Janna Meeuio.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1