ALGEMEEN No. 927. Zaturdag 11 April 1874. 14de Jaarg. Handelsberigten. Ingezonden Stukken. Binnenlandsche Berigten, Advertentien. 12 Mei Onderhoud wegen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZENlettende op den slechten toestand van sommige polderwegennoodigen de belang- hebbenden die volgens de betrekkelijke voor- schriftendeze wegen behoorlijk moeten onder- bouden, dringend nit die verpligting ook na te komen. Neuzen den 8 April 1874. Bnrgemeester en Wetbouders voornoemd J. A. VAN BOVENBnrgemeester. J. DIELEMANSecretaris. IPolitieb: Overzigft. Er zijn menschendieals de as of spil in bet werktuigznlk eene hoofdrol vervnllen in de levensomstandigbedenzaken en gebeurte nissen waaronder ze verkeerendat de minste afwijking of kracbtsvermindering reeds dadelijk een nadeeligen soms zelfs gevaarlijken toestand doet gevoelen. Engeland boogt op onderseheidene mannen een Canning, PittPeel, Wellington, Palmer- ston, Cobden en zoovele anderendie in bun nen tijd van beslissenden invloed zijn geweest op de geschiedenis huns vaderlandsniet alleen voor het tegenwoordigemaar ook voor de toekomst. Znlk een man was Thiers voor Frankrijk reeds tijdens en na de groote nederlagen zonder znlk een man zon het land zich uimmer zoo spoedig weSr hebben opgerigtofschoon op onde Fransche manier de reddende hand na de herstelling ondankbaar werd verworpen. Van wat invloed op de gebeartenissen van ons vaderland in de laatste 30 of 40 jaren een Tborbecke is geweestis elk Nederlander be kend, maar ook dat sedert zijn kraehtverlies de zaken tot nogtoe niet wedr de gewenscbte rigting hebben kunnen nemen. Die man is v. Bismarck voor Duitschland. Telkens wanneer wij hem om meer of min voor- gewende ziekten of bclemmeringen zich op zijn buiten te Varzin zien terug trekkentelkens schijnt dan de noodige kracht te ontbrekenom met goed gevolg de anders krachtig loopende staatsmachine te doen voortgaan telkens weder outbreekt ten eenenmale de bezieling om de verschillende partijen te rigten totdat in 't eind het vastescherpe en zelfs ironische woord van dezen premier de verbrokene regeerkracht weer herstelt. Zoo zal ook, naar men verwacht, de tegen woordige legerstrijd eindigen die thans nog zoo ▼eel beweging veroorzaakt en waardoor v. Bismarck met zijn ontslag heeft gedreigd zooals men verhaalt. Na de jongste feestdagen in de meeste landen de beeren afgevaardigden naar huis hebben ge voerd en bijkans alle kamers vacautie houden valt er op het politiek gebied weinig te berigten Op het Spaansche oorlogsterrein in Biscaye dnurt de strijd nog altijd voort. Het tafereel, dat wordt opgebangen van den toestand der legers daar op de berghoogten van Bilbao is voor geen ▼an beide partijen zeer gnnstig. Men heeft ge ▼ochten op bloedige wij/.e en is nu van beide zijden overladen met gewonden, zonder dat eenige beduidende geneeskundige hulp aanwezig is. Afgescheiden van de bewoonde wereld op de hooge bergtoppen is het haast een geluk ineens te worden doodgeschoten inplaats van gekwetst dagen achtereen hulpeloos neer teliggen. Zelfs de bewoners der hier en daar verspreide berg- hni8je8honden zich afgezonderdomdat ze vreezen met de woestelingen in aanraking te komen, die hier en daar wreedaardig het erf banner baren en vrienden hebben verwoest. aardappelen reeds volop in den bloei staan. De Stengels zijn lang 85 en dik 8 centimeters. Het telegraafkantoor te Walsoorden zal voor taan op werkdagen geopend zijn des voormiddags van 9 tot 12'/s en des namiddags van 2lfi tot 7 are. Op de zondagen blijft de dienst onveranderd. Oostburg 9 April. Ter uitvoering der voorgenomen wegsverbetering van hier naar de Belgiscbe grenzenis heden door de commissie, met die uitvoering belast in het openbaar alhier aanbesteed in twee perceelen Het aanleggen en bekeijen van den weg van hier naar St. Margriete, in Belgieter lengte van p. m. 5662 meters welk perceel is aangenomen door den beer I. van Malete Breskensvoor f 77 600 en het bouwen van eene brug over het kanaal de Liniezijnde dit perceel aangenomen door den heer A. Rinderste Breskensvoor f 4800. Paragraaf 159 laatste gedeelte van de Alge- meene Bepalingen voor de aanbestedingde uitvoering en het onderhoud der werken van de zeewering en oeververdediging der calarni- teuse polders of waterscbappen in Zeeland door gedeputeerde staten van Zeeland vastgesteld luidt „De dijkpalen moeten zuiver gehouden wor den van mos en onreinhedenen de aannetners moetenwanneer het bestek dat voorschrijft zwarl geverfd worden." Of de aannemers zich het zwart verwen zullen laten welgevallen betwijfelen wij zeer Een achtjarige knaap te Middelburg is thans ook overleden aan de gevolgen van het eteu van de bekeDde lever worst. Hetzelfde ver- neemt men omtrent een man te Tholen. Te Goes zijn de lijders hersteldnitgezonaerd de bejaarde vrouwdie in een zwakken toestand verkeert. Niettegenstaande de mededinging van den spoorweg kan de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart (MiddelburgRotterdam) dit jaar nog 18 pCt. dividend uitkeeren. De Staats Courant van den 7den bevat eene lijst van de namen der Europeesche officierenonderofficieren en soldatendie ge dnrende de tweede expeditie tegen Atchin gesneuveld gewond of overleden zijn voor zoo verre daaroratreDt tot op den 26 Februarij 1874 bij het departeraent van oorlog in Nederl. Indie kennisgave was bekomen. Het kouingsfeest wordt te Rotterdam den 21 Mei a. s. gevierd. De koning en de koningin znllen dien dag daar doorbrengen. Zoowel te Rotterdam als te Utrecht heeft zich de vorige week een geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan. Eerste paaschdag naraiddag had te Rotter dam op de Hoogstraat een ergerlijk tooneel plaats. Een dronken militair (jager) oneenigheid gekre gen hebbende met een behoeftig burgermaakte gebruik van zijn sabel. De spoedig toegesnelde politie raakte met de beschonken ruziezoeker handgemeen en niet dan met de uiterste krachts iuspanning en ook gebruikraaking hunnerwape- uen (uit noodweer gedrongen) is het mogen gelukken hem in verzekerde bewaring te nemen. Scbande voor hem maar driewerf schande voor diegenen die het toelaten dat een militair buiten diensttijd zijn wapenen mag dragen. Naar men verneemtzal voortaan het aardappelschillenwaarvan de soldaten meestal een grooten afkeer hadden door vrouwen ge- schieden. Te Kampen heeft een fabrikant aan den gemeenteraad het voorstel gedaan omtegen tegemoetkomiug eener aanzienlijke som ten bate der gemeentekasde vergnnning te erlangen zijne advertentien te mogen aanplakken op de rug der dienstdoende en rondgaande agenten. Het voorstel is gewezen van de hand, Z. M. de koning heeft aan de „Illustre Lieve vronwe broedersohap" te's Hertogenbosch, in 1318 opgerigt en waarvan Z. M de hoogste waardigheid die van „Zwanebroeder" bekleedt zijn laatst vervaardigd portret doen toezeuden. Te Grafhorst in Oven sel heeft men het feestelijk te herdeuken, dat die gemeeute v66r 1 25 jaren afgebrand is. Bij het slechten van een gedeelte der stads walleu te Breedevoortheeft men uit den grond een kanon van zwaar kaliber opgehaalddat zich in goeden toestand bevindten naar men vermoedt nog uit den Spaansche tijd afkomstig is. Men is voornemens daarmede eenige proef- schoten te doen en als alles naar wensch uitvalt, het stuk geschut bij de feestvieringdie hier den 11 Mei wordt gehouden, te gebruiken, Jl. Zaturdag, des avonds omstreek half negenbrak bij den bouwman P. Qualm onder Nienwenhoorn brand nitdie zoo spoedig toe- nam dat alleen de kinderen. die reeds te bed lagenzijn gered kunnen worden. Letterlijk alles is verbrandwaaronder ongeveer 20 stuks vee. Ofschoon een en ander geassnreerd was schijnt dit veel te laag geweest te zijnen is dus de schade aanzienlijk. Do oorzaak is on- bekend. Men meldt aan deN.R. Ct. uit Hoogeveen, van 5 dezer Heden nacht is hier een schrikkelijk misdrijf gepleegd. en wel een vierdubbele moord. Zekere Jan Kroesen. die met nog twee andere huisgezinnen 66n hnis bewoondeklom vroeg in den morgen door een raam bij een zijner buur- lieden binnen gewapend met een hooivork. De bewoners door dit binnenkomendat natuurlijk met vrij veel geraas vergezeld was verschrikt, trachtten den woedenden man te ontkomen hetgeen hun aanvankelijk met hulp van een buurman gelukte. Kroestn vervolgde hen echter, achterhaalde hen en bragt hen alien man en vrouw en twee kinderenop een gruwelijke wijze om het leven. Noch wraakzuchtnoch dronkenschapnoch hebzucht is hier in 't spel geweestmaar de daad moet bedreven zijn in een vlaag van gods- dienstigen waanzin. Uit Assen wordt geschreven. dat de officier van justitie aldaar zich reeds naar de plaats des onheils begeven heeft om een onderzoek in te stellen. In een Belgisch blad lezeu wij het volgende Het schijnt dat de gravenr Dufresnoy die werd aangehouden uithoofde van het maken van valsche bankbriefje der nationale bank zou bekend hebben 200 briefjes van 100 en 70 van 1000 frcs. te hebben gemaakt. Hij werkte aan een steen om briefjes van 500 frcs. te maken. Dordrecht, 9 April. De leden van de tweede kamer der staten generaal zijn op 14 April bijeengeroepen tot hervatting hnnner werkzaamheden. Sas van Gent, 9 April. Als eene bijzonderheid kan gemeld wordendat in den tuin van den heer L. Lammens alhierde vroege gekke plan gevormdom den 5 Mei aanstaande Jongstleden maandag gaf de zangmaatschappij De vereenigde vrienden „VIamin- g e n v o o r n i tvan Ertveldehaar jaarlijks Paaschconcertdat door een aanzienlijk en uit- gelezen publiek bijgewoond werd. Drie schoone kooren werden door de zang- vereeniging met veel juistheid en verheven gevoel uitgevoerdmenige lieve romance werd er voorgedragen waaronder diegezongen door de heeren van Renterghemvan HeckePla- schaert en de Griezeleden der maatschappij bjjzonderen bijval hadden. Het gemeentebestuur had het hare bijgedragen om dit feest zooveel mogelijk op te Inisteren door de prachtige zaal van het gemeentehuis ter beschikking der uitvoerders te stellen. Hulde aan dat bestnnr dat de gevoelens der schoone kunst weet te waardeeren en deze in de harten der ingezetenen van Ertvelde tracht te doen ontvlammen. Dat bestuur beseftdat ontwikkeling van muziek het zekerste middel is om 's menschen hart en gevoel te veredelen. Jammer dan dat zulke gevoelens door andere gemeentebesturen niet gedeeld worden. Dit is het geval te Selzaete. Daar ook bestaat de lust der edele zangknnst. daar ook verlaugt men liefde in de harten te doen ontkieraen daar ook tracht men concerten te geven die onder alle opzigten een voordeel voor de gemeente zonden zijn, maar de plaatselijke overheid heeft er systematisch besloten nooit hare welwillend- heid daartoe in te leenen. Verdiend dat bestnnr ook hulde Een voorstander van muziek. Heden viert onze waarde Broeder i GUILLAAM DEES, landbouwer te Neuzen en lid van den Gemeenteraad aldaar, zijnen vijjftigrsten jaardag. Hij is i de jongste der tien kinderen, verwekt uit het huwelijk van wijlen Pieter Dees en Levina Vinke welke kinderen alsnog in H leven zich bevinden en te zamen 616 jaren - tellen. Hoek 10 April 1874. J. DEES, landbouwer. Bevallen van eenen Zoon J. THUS, geboren Varkevisser. Neuzen 10 April 1874. C. A. Heden overleedna een langdn- rig, geduldig lijdentotdiepedroefheid van mijraijne kinderen en behuwdkinderen, mijne geliefde Ecktgenoote CATHARINA CORNELIA PAULUSin den ouderdom van ruim 60 jaren. Neuzen. J. J. FERCKEN. 7 April 1874. Kostelooze "Vaccinatie op DINGSDAG a. s.des namiddags van 2 tot 3 ure in het ziekenhuis te NEUZEN. De Geneesheer HOOGKAMER te HOEK, zal op MAANDAG, DEN 13 APRIL 1874- 's middags tusscben 2 en 4 uren zitting houden op het gemeentehuis aldaar, tot het gratis verrigten van vaccinatien en re vaccina tien. 1849. 1874. 2° De commissie te NEUZENtot regeling der feestviering aldaar op 12 Mei a. s. maakt bekend 1°. Dat corporation en personen die aan den OPTOGT wenschen deel te nemen, zich tot en met Woensdagden 15 dezer, kunnen aanmelden bij een der ondergeteekenden. Dat personen die verlangen deel te nemen aan de VOLKSSPELEN, zich v66r den 22 dezer moeten vervoegenvoor het RINGSTEKEN bij den heer J. DONZE Az.voor het MASTKLIMMEN bij den heer J. C. HARTEvoor het ZAKLOOPEN bij den heer A. C. N. GRENUvoor het WIT en ZWART LOOPEN bij den beer J. LEU- NIS Cz. en voor het TOBBETJERIJDEN bij den heer E. ACKE. en Dat zij die bij het doen der rondte met de inteekenlijsten ter bestrijding der kosten van de feestviering mogten zijn overgeslagen of om andere oorzaken nog geen gelegenkeid hadden iets bij te dragennog tot en met den laatsten dezer, bij een der ondergetee kenden gelegenheid vinden om van hunne belangstelling te doen blijken. Neuzen, den 10 April 1874 De Commissie voornoemd J. STURM J. DIELLMAtfSecretaris. De aanroer van granen was klain en met beperkte handol. Pnike Zeeuntche en Vlaam9cbe Tarwe t 12,50 a f 18.00, Overmaasscha f 11,20 a f 11,80, Rogge, Zeenwache en Vlaam. •ebe f 9,70 a t 10,20, Overmaaasebe f 9,50 a f 10,00. Geret Zeenweohe an Vlaamache winter f 8,10 a f 8,80, Overmaaasche 7,80 a f 8.50, Zeeuwtche en Vlaamache zomer I 7,00 a t 7,50, Orermaaaache f 7,60 a f 8,00. Haver, duone f 4,20 a I 4,70, dikke f 5,00 a f 6,00. Paardenbooaen f 8,00 a f 8,70. Dnirenboonen f 8,50 a f 9,20. Witteboonen f 10,0(1 a f 11,50. Braineboonen f 8.50 a f 11.50. Erwten 9,00. a Kooliaad f 11,40 a f 12,20. Lijnzaad SO a 90 at.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1