ALGEMEEN No. 926. Woensdag 8 April 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. 6 JPolitieli Overzigt. Met onverzwakten moedeene betere zaak waardig, wordt nog altijd de broederstrijd op de berghoogten van Bilbao voortgezet. De groote ernstige maatregelen, door de regering genomen, scbijnen echter tot nog toe maar luttel weinig degelijke afbrenk aan de achter de bergkloven verscholen Carlistische benden tedoen. Duizen den bomraen en granaten worden verschoten zonder eenige andeie uitwerking, dan het in brand schieten van bier en daar op de bergbel- lingen zich bevindende bnizengehuehten of dorpjes, waardoor dus het leven der vreedzame en van de buitenwereld anders bijkaus gescheidene eerbewijzen overladenwaartoe de koningin en de booge adel veel toebrengen. 't Is te hopen, dat wij met Atcbin wat beter weg komen. Wij altbans vertrouwen, dat onze van Swieten zich niet met schoone beloften ot deftig gearticuleerde tractaten zal laten paaijen, maar thans het prestige onzer Oost Indische positie op vaste grondslagen zal vestigen. Ossenisse, 6 April Hoe zonderling de speling der natuur is. kan getuigen de heer berIr bewoners^oiT e'ene hoogst treurTge wijzeVordt Hoogland onder deze gemeente Onder een broed veron trust. Men vermeldt het kwetsen van onderscheidene legeraanvoerderswaaronder zelfs de twee gene raals der regeringstroepen Primo de Rivera en Loma; maar een degelijk voordeel is met deze opoffering volstrekt niet verkregeu en de Car listen scbijnen elken verderen aanval rustig af te wachten. Waar dus de ontluikende natuur elders de menscbenband tot werkzaamheid roept en haar lagchend aanzien de borst met nienw genot ver vultdaar wordt bier onder de zonen van't zelfde land' gevocbten en dood en verderf in 't rond gezaaid. 't Is nu eemnaal de hoogere politiek, die alle hoeuderen hem toebehoorende bevindt zich een kiekendat met drie pootjes ait den engeu dop de weide wereld intrad. De overtollige poot staat juist ddarwaar anders de staart zich ontplooit en geeft aan het gevederd diertje een waarlijk wouderlijk figuur. Onwillekeurig denkt men bij het beschouvven van dat niet onaardig wanscbepsel aan eene velocipede en het zal dan ook ongetwijfeld zijne natuurgenooten in rap en vlugbeid verre overtreffen. Middejburgr6 April. Den 12 Mei 1874, de dag van het 25jarig koningschap van onzen geliefden vorst Willem III nadert met rassche schrede en zal alom in den lande met geestdiift en luister gevierd worden. Zal dit openbare inmenging in de inwendige zaken der met Middelburg, de hoofdstad van Zeeland, landen verbiedtanders ware 't onbegrijpelijk, z00 zyn wij weten het nietmaar zeker is hoe de verontwaardigde menschheid niet hare het dat zulks tot nog toe niet valt op te merken. stem doet gelden om van andere zijde aan den langen en wreeden strijd een einde te maken die een der sehoonste landen onzes werelddeels doemt tot eene halve woestenij, en zijne bewoners tot den laagsten rang onder de Europesche vol- keren laat afdalen, of liever onderdrukken Intusschen gelijk wij reeds in een onzer vorige haai. pian bekend gemaakt en inschrijvingen ge Voor eenigen tijd is bier eene comraissiebe staande uit het bestuur der vereeniging „Uit het volk voor het volk benevens een twaalf tal ingezetenen der burgerijzamengesteld om een voorstel te beramen ten einde ook dit feest waardig te vieren. Later heeft zij per circulairen nummers opmerkteu geldt t bier een strijd op leven en dood en het laat zich vet wachten dat bij de hulpmiddelen van Serrano de Carlisten toch in 't eind het onderspit zullen moeten delven. De laatsten verkeeren in 'tgeval, dat bij verlies dit niet weerevenals bij de regeringstroepen kan worden aangevuld. Behalve 't ernstige dezer Spaansche gebeurte- uissen trekt bijzonder de aandacht het thans voor stellig waar medegedeelde feit van Rocheforts ontvlugtingden ouden auteur van la Lanterne en aartsvijand van keizer Napoleon. Heeft de laatste het tijdelijke met 't eeuwige verwisseld, van den eersten had men ook verwacht, dat bij althans voor goed met de Europesche maatschappij bad afgcrekeud en hoogst onverwacht komt nu de tijding zijuer ontvlugting uit zijn verban ningsoord Caledonie. De heer Adams, de voogd van Rocheforts kinderen kreeg het eerst kennis van 't gebenrde door de aanvraag om een wissel van 1000 p.ster ling uit Sydney in Australia- In 't eerst aan de juistheid van dit berigt twijfelende en voor op ligterij vreezendewerd aan die aanvraag niet voldaan maar de tijding is door het plaatselijk bestuur bevestigd. Met hem zijn ontvlugt Pascal GroussetJourde en Reg6re. 't Schijnt, dat de 1000 p. st. moesten dienen tot voorloooige trans portkosten aan den Engelschen kapitein, die huune ontvlugting heeft bewerkt. Men ziet hier weder, dat gouden sleutels de sterkste of onmogelijkste afsluitingen verbreken en die Engelschen er toch opend om dit ten uitvoer te brengen. Doch ziet, na lang wachten is het haar niet roogen geluk- keu die gelden bijeen te krijgen. welke benoodigd waren voor haar betrekkelijk klein plan. Ge- lukkig heeft zij gemeend na die teleurstelling haar mandaat niet neder te leggen, maaronder goedkeuring der iuschrijverseen feest te bera men zoover de beschikbare gelden zulks toelaten. Wat de reden mag zijn dat thans voor een uationaal feest zoo k a r i g is ingeschreven mag niet onderzocht of besproken worden maar zeker is het. dat zulk eene teleurstelling voor eenestad als Middelburg niet zeer vereerend is en voor de commissiedie zoo belangloos zich vele moeite en opofferingen getroost, niet zeer aangenaam is om dit te ondervinden. Kan ik over dit feest geen gunstige uitkomsten melden om gelden bijeen te krijgenmeer ge noegen doet het mij te kunnen mededeelen dat alle pogingen welke worden in het werk gestelc om gelrten in te zamelen ten einde te dienen tot verkwikking en versterking van hen die aan de leverworst-geschiedeuis lijdende zijnmet goeden uitslag bekroond worden. Thaus zijn er lijsten ter inteekening in omloop om op douder- dag 9 April ten hunne voordeele eene soir6e litteraire et musicale te houden in de groote zaal van het Schnttersbof „de edele handboog" en waarvan de inteekeningen tot nu toe zeer ruim zijn. Deze poging van menschenliefde kunnen wij niet anders dan ten zeerste toejuichen, terwijl het te hopen is dat zoowel de uitvoerders van zulk een vergiftigd varkenzich evenzeer bij hen de sporen eener vergiftiging zullen voor- doen. Wanneer dus door varkens gegeten wordt van de mqizentarwedie voor de ratten en inuizen bestemd was zal zich een zeer merkbare hoeveelheid strychnine in de lever afzetten en van daar dus ook verbuizing in de leverworst welke door slagters van zulke besraette varkens gemaakt wordt Naar wij vernemen zal eerlang te Middel burg eene bijeenkomst worden gehouden van Zeeuwsche predikantenkerkeraadsleden en be- langstellende gemeonteledenter bespreking der synodale voorstellen. Uit 's Gravenhage wordt gemelddat de regering het voornemen heeft te kenuen gege- venom zoo mogelijk de exploitatie van de lavens te Vlissingen aan de particuliere industrie toe te vertrouwenen voorts aan haar op te dragen het maken van gebouwen en verdere inrigtingen alsmede de bezorging van gereed- schappen voor het gebruik der havens en wat verder voor de geheele voltooijing der werken mogt blijken noodig te wezeu. Men meldt uit Ellewoutsdijk van 1 April Hcden heeft ons dorp een regt feestelijk aanzien van vele gebouwen toch wapperen vlaggen en wirapels ter eere van een geacht paar ingezetenen, Pieter Panlusse en Jannetje Geensedie heden hanne 50jarige echtvereeniging herdenken Aangezien de man reeds 40 jaren achtereen van hier op Vlissingen als beurtschipper vaart heeft men een soort optogt georganiseerdhierop zinspelende. Men heeft nl. een roeiboot opgetuigd deze met groen en vlaggen versierd en op een wagenstel geplaatst. De oude schipper nam in uniformmet zuidwester op en regenjas aan plaats bij het roer; terwijl zijne vrouw, in ge- zelschap hunner kinderen en behuwdkinderen zich op de banken een eenige schippersknechts zich v<J6r in de schuit plaatsten. Gevolgd door twee rijtuigenwaarin dorpsgenooten waren geze- ten reed men zoo naar Driewegen en Overzande, vanwaar men des avonds laatwel wat koud doch in vrolijke stemming alhier terugkeerde. Uit de opgebragte gelden eener daartoe ge- houdene inschrijving heeft men ieder der jubi- larissen van wege de ingezeteneneen fraaijen en gemakkelijken leuningsioel vereerd. Jl. maandag is de eerste versche grasboter voor dit seizoen den koning ten geschenke aangeboden. Te Rotterdam is een 9jarig meisje terwijl zij bezig was met touwtje springenplotseling doodgebleven. Het kind was van een zwak ge stel en gevoelde zich onder het spelen onwel. Mej. Keyzer, leerares in de muziek te Rotterdam, maakt bekend. dat zij. om mede te werken tot verbetering van het volksgezang kosteloos les wil geven aan meisjesdie de altijd maar bij zijn, als er wat money te maken is. ajs het publiek de scboonste uitkomsten moge Engeland speelt op het gebied der landmagt genieten. geenszins de eerste viool in Europa. Veilig achter zijue krijtbergen, heeft 't slechts een be trekkelijk klein leger en werd jl. maandag door den minister vau oorlog zijne getalsterkte op slechts 128.994 man gesteld. Militaire grootheid is echter niet 't stokpaardje, waarop de Engelsche fabriek en handelskoningen rijden en 't is dus geen wonder, dat op vermin dering werd aangedrongen. Een lid van 't la gerhuis weuschte eene verminderiug van 10 duizend man op grond, dat al dat oorlogvoeren niets gaf. Wat b. v., sprak bijheeft ons dat oorlogvoeren tegen de Ashantijnen gogeven Niets anders dan een ouden parasol en een verdrag, dat al niet veel meer waard is. Inmiddels wordt de aanroerder Wolseley met Naar aanleiding van de geruchtmakende gevallen van vergiftiging te Middelburg, ontvangt het Handelsblad een schrijvenwaarin als de vermoedelijke oorzaak dier gevallen o. a. het volgende wordt medegedeeld Het is een algemeen erkend feit. dat varkenshokken een geliefkoosd toevlugtsoord voor mnizen en ratten zijn Men pleegt dan ook deze dieren daaruit te verdrijvendoor het strooijen van mnizen tarwe om den voederbak Nu is het duidelijk datals dit zonder voldoende voorzorgen ge schiedtde varkens ten slotte zullen gaan lijden aan al de onaangename verschijnselen die aan de ratten en mnizen waren toegedachten dat, als de menscben zich gaan vergasten aan deelen volksliederen„Wilhelmus", „0 God. spaar onze vorst" en Wien Neerland's bloed" behoorlijk vvillen zingen ten einde voor anderen den toon te kunnen aangevenof hen de wijs te doen houden. Zij hoopt mede te werken opdat Rot terdam bij zijn koniugsfeest uitmunte doorgepaste volksliederendie het volk laugs de straten zingt. Te Schiedam werd een portefeuille met geldswaarde en loterij-briefjes verloren. Van de laatsten werd er dezer dagen een aangeboden en daar de aanbieder op de vraag naar de her korast het dadelijk op een loopen zette. werd hij nagezet en gearresteerd. Toen men hem zondagtnorgen uit het huis van arrest naar Rot terdam wilde brengenvond men hem opgehan- gen aan het ijzer. waarmede het raam wordt opengezet Kort te voren had men hem nog te drinken gegeveu Bij de directie der marine te Hellevoetsluis wordt in de maand Mei een vergelijkend examen afgenomen voor de betrekking van machinist- leerling 2e klasse bij de marine15 jongelingen kunnen geplaatst worden. Belanghebbenden moe ten zich v<56r of op den laatsten April bij request op zegel tot het ministerie van marine wenden. Op 12 Mei e. k. worden te Amsterdam verwacht alle ministers het corps diplomatique, de leden van den raad van state en van de eersteen tweede kamer, de commissarissen des konings en de burgemeesters uit de voornaamste gemeenten van ons vaderland. Behalve Z. M. de koningdiewanneer in het programma geene wijziging komtte paard zijn intogt zal doen zullen H. M. de koningin en alle prinsen uit het vorstelijk huis, benevens het militaire huis des konings deel van den stoet uitmaken. De koningin zal in een gala rijtuig plaats nemen. Het declamatorium dat in den schouwbnrg zal worden uitgevoerdis gedicht door den heer H. Binger, muziek van Heinze. De vereenigde tooneelisten zullen een gelegenheidstuk van W. J. Hofdijk opvoereu. Met het bouwen van eerepoorten wordt een begin gemaakt. Die op het koniugs- plein zal geheel uit bloemen bestaan. De Willemspoort wordt in een tempel hcrschapen. Te Amsterdam heeft rneu thans in het paleis van Volksvlijt een model tentoongcstehl van een werktuig om onder water diep in het zand bedolven schepen te kunnen onderzoekeu en alle zaken van waarde te kunnen bergen. De nitvinder daarvan is de heer W. H. ter Meulea te Bodegraven. In grcote glazen bakken (acqua- riums) kan men de werking van het toestel tot de kleinste bijzonderheden nagaan. Het beginsel waarvan de uitvinder is nitgegaan ora zijn doel te berijkenisdat zand door snelle waterstroomen medegevoerd wordt. Op hoogst rnftige wijze wordt daarvan nu gebruik gemaakt om door middel van eene uiterst kracbtige waterstraal als het ware een gat in het zand van den bodem der zee te blazen. Dan heeft men door middel van gewone duikertoestellen gelegenheid om da zoodoende gedeeltelijk bloot- gelegde wrakken te onderzoeken. Ook wil rneu beginnen met op deze wijze het wrak vau het Engelsche oorlogschip the Lutinedatinctonge- veer 13 millioen aan de noordzijde van heteiland Terschelling gestrand is en thans diep onder het zand bedolven ligt, op te zoeken. De Dorynanthes excelsa in den hortus bo- tanicus te Amsterdam heeft thans een bloemen- Stengel van 4 meters gekroond met een GO tal purperen bloemknoppen waarvan de eersten zich openen. In het jaar 1800 uit Nieuw-Holland (Port Jackson) in Europa ingevoerdwerd deze plantsoort in 1814 voor het eerst in Engeland in bloei gezien daarna te Petersburg in 1853, en het laatst in Frankrijk waar zij op de Interna tionale tentoonstellingte Parijs met bewondering bezigtigd werd. Thans bloeit zij voor het eerst in Nederland. Zij werd in Belgie en Duitschland nooit in bloei gezien. Men rekentdat de rente van Spaansche fondsenalleen in ons landmeer bedraagt dan een waarde van 10 millioen guldens. Te Hooru is een beambte van het huis van correctie in hechtenis genomen als verdacht vau bet maken van valsche handteekeningen het verduisteren van brieven enz. Te Utrecht is een zeventienjarig jongeling welke juist dien dag zijn verjaardag vierdedoor een ladder getroffenwelke door den wind van een steiger sloeg. met het trenrig gevolg, dat hij onmiddelijk dood was. Op den keisteen onlangs naar de inarkt te Lichtenvoorde overgebragt, vvenscht men een leeuw te zetten. Aan Z. M. den koning zal vergunning worden verzochtom het beeld van het zoo te verkrijgen monument te mogen plaatsen in het wapen der gemeente. Te Luik is een paar dagen geleden des nachts een belangrijke diefstal gepleegd door middel van valsche sleutels. Ten nadeele van den heer T. in de rue Petite Nassaruewerden ontvreemd 800 fr. in stukken van 5 fr.6 bank- biljetten van 20 fr.een goudstuk van 40 fr. een van 20 en van 5 fr. en 100 fr. aan ver- schiliende rauntsoorten eindelijk eene geheele verzameling van kostbaarhedenals horologies ringen kettingen. juweelen. enz. Op de beurs voor postzegels te Parijs werd dezer dagen een nieuw soort van postzegels aangebragt. namelijk die van het rijk van don vauucuuncu.'ciciuauuv.o.D»»-»oJ- Joossen, landboawer in den polder het hprn tfiPhphiiAr^nnp nP.Vinnt ZIP.D eGD 1.4 nnlrli f Kinf OAtl of ClWl nil J /tli 4 ..iinnnu in ItMnn n.nn lint

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1