ALGEMEEN No. 925. Zaturdag 4 April 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Politiek Overzigt. De verwoede strpd van Spanjaarden tegen Spanjaarden op de hoogten van Bilbaoduurt nog altijd voort. De jongste berigteo duiden aandat het groote en beslissende doel der regering den opstand als in 6en centrum te smoren nog geenszins bereikt is en vee! gevaar looptvan totaal te zullen mislukken. Wat Moriones reeds heeft ondervonden ervaart ook weer Serrano, n. 1. dat de zeemagt geenszins de ondersteuning biedtdie men er van verwacht had. Onder allerlei luttele voorwendsels is zij niet op de haar aangewezene plaats zoodat men zelfs ten spreekwoord heeftdat de vlootvoogd Topetonu eens zijne paraplniedan weSr de eene of andere onbeduidende kloinigheid heeft vergeten en daarom op zijn tijd niet gereed kon zijn. Zeker is't dat de Spaansche zeemagt in deze beroeringen eene hoogst droevige figunr maakt. De overrompeling van collossale oorlogsbooten door een hoop oproerlingen en de honding der oorlogsvloot na den val van Chartagena doen veeleer denken aan eene ordelooze en vertoon makende matrozenbendedan aan een wel ge organiseerd eskaaerbestemd om de operaties der landmagt te onderstennen. Trouwens 't burgerbloed heeft in Spanje lang genoeg gevloeid dan dat niet ieder weldenkende het einde reikhalzend te gemoet zon zien maar zoo don Carlos nu eens overwintwat dan Zullen dan op hunne beurt de Alphonsisten de Carlisten weer niet gaan bestrijdenen onder dit alles de in de laatste dagen sterk aangegroeide republikeinsche partijen zich niet wederom sterk laten gelden. De horizon van dit deel van het Iberisch schiereiland is waarlijk lagchend noch lichtend. Er is in Frankrijk eene groote partij die in verwarring, oneenigheid en tweedragt den hengel des geluks zietwaarmede dan eindelijk de lang begeerde buit zal worden opgehaald. Toen na eindelooze worstelingen voor eenige weken de republiek onder 't presidentschap Mac- Mahons voor zeven jaren was vastgesteld toen, -zon men meenenwas ook voor zeven jaren de quaestie van regeringsvorm aan den kant .gezet; inaar naauwelijks zijn zeven weken ver ledenof er wordt met alien ernst wedr een voorstel in de kamers gedaan om met 1 Jnlij a. s. den vasten regeringsvorm te bepalen. Drie dingen zijn daarbij vreemd vooreerst de brutaliteit van den voorsteller, ten tweede de vrijheiddietot het doen van 't voorstel werd gegevenen ten derde het groote aantal afge vaardigden dat voor deze voordragt stemde. Teregt zeggen sommige achtenswaardige bladen dat ze de toekomst van Frankrijk donker te gemoet zien. Waar zoo weinig vastheid bestaatdat men meent, met elken dag het regeringskleed te kunnen verwisselendaar valt op de toekomst weinig te rekenen. 't Schijntdat de oude vurige stijderde opregt vaderlandsgezinde Franschman die bij al den nonsens zooveel gezond verstand ten toon spreiddeniet meer de oude kracht in 't parle- mentaire strijdperk bezit. Voor de verdedigings- planuen van Parijs zijn oud stokpaardje gelijk men weetheeft bij zich te veel ingespannen en is tengevolge daarvan ongesteld geworden zoodat men reeds zijn dood vermeldde. Zoo erg is't echter gelukkig nog nietmaar toch blijkt hieruit dat zijn staatkundig prestige op 't einde loopt. NuThiers heeft het zich daarmee gedurende zijn presidentschap dan ook wel drnk gemaakt Mac-Mabon doet in dit opzigt veel verstandiger en laat kibbelen en worstelen wie wilmaar hy houdt de hand op de knop van den degen dat ook wel de beste remedie voor zoovee strijdlustigen is. 't Bevestigt zich dat v. Bismarck in de eerste zes weken nog niet in staat zal wezen om eenige werkzaambeid te verrigten. Volgens de doctoren is '8 vorsten ziekte ontstaan deels door te groote inspanningdeels tengevolge der vochtighef ▼an zijn geliefd Varzin zij willen dan ook dat bij dit buitengoed voortaan zal mijdeu. Een paar leden van den rijksdag, die den vorst hebben bezochtmaken in de bladen een rapport daarvan openbaar. Von Bismarck liet zich k propos van de legerwetzeer mismoedig tegenover hen nit en zag geen andere oplossing dan in zijn aftreden of in eene ontbinding van den rijksdag. Benoerad tot lid van het bestuur der water keering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt W. de Klerk Sr. Naar wij vernemen is bij den raad van state inkoraen een wetsontwerp tot afschaffing van de zeepbelasting. Het equivalent zal gevonden worden in een verhooging van de belasting op het gedistilleerd Boschkapelle 2 April Alhier heeft zich eene commissie gevormd om het konings feest te vieren, bestaande uit de heeren P. van CampenM. A. N. van de VijverH de Moor, J. H. Weustenrath A. GeillH. GeilleitJ. Kint, Th. KintJ. Hermans, J. de Loos, J. van Leuven en C. de Poorter. Breskens, 2 April. In den morgen van den 31 Maart is nabij Zoutelande een uit zee komende brik aan den grond geraakt. Wel- dra verkeerde het schip in bijna zinkenden toestand. Men snelde met sleepbooten te hulp, och de opvarenden schenen geen lust te hebben bun schip te verlaten. Omstreeks 12 ure in den middag is het schip omgeslagen en hebben de scbepelingenalsmede de rivierloodsdie intusschen door de Belgische loodsboot was aan boord gezet. ten bedrage van llpersonen, lun graf in de golveu gevonden. Slechts aan £6n man is het gelukt op een stuk hout aan and te komen. - Aan den hoofdonderwijzer der openbare school te Breskens. die met zijn dochtertje gedurende ruim twee maanden met 130 leerlingen alleen de school heeft waargenomenis door den gemeenteraad eene gratificatie toegekend van f2b. MAddelburq-, 2 April. Als vervolg op let berigt van hier in zake de vergiftigings verschijnselen welke waargenomen bij personen, die van de leverworst hebben gebruikt uit den spekslagerswinkel van L. van Oskan worden gemeld dat die nog steeds treurige omstandigheden veroorzaken thans zijn er reeds 3 personen teu gevolge van dat gebruik gestorven terwijl er nog velein hoogst bedenkelijken toestand verkeeren. Hoewel het scheikundig onderzoek thans bekend is, valt het nog moeijeiijk uit te maken aan of door wien deze droevige omstandigheden zijn veroorzaakt, hetzij door onachtzaamheid, onknnde of |iet dergelijkswel loopen er alle geruohten over deze zaakdoch met zekerheid kan men er maar moeijeiijk iets van aannemen. Het is te hopen dat de tijd nog zal aanbreken dat deze dnistere zaak tot klaarheid zal komen. Voor eenige dagen heeft ter dezer stede een lijst bij de gegoede ingezetenen gecirculeerd ten einde giften in te zamelen, om tot verkwikking en versterking te dienen voor hendie aan die ziekte lijdende zijn doordien verreweg de meeste lyders tot den werkenden stand behooren. Die inteekening is naar ik verneem met zeer gnu stige resultaten bekroond waardoor menige lijder op vleeschwijn of eijeren wordt onthaald. De volksoptogtenwaarvan ik u in het voor laatste nommer melde, hebben gelukkig een einde genomen op eene zeer bijzondere wijze. In de laatste dagen der vorige week had dit nog op ergerlijke wijze plaatsmaar onze geachte burge- meesterjhr mr. Schorer begeeft zich te midden onder de zingende en schreeuwende menigte vertoout zijne waardigbeid als burgeraeester en spreekt hen op zijne eigenaardige wijze zeer minzaam aan hen aanmanende om de rust vooral in deze dagen van droefheid uiet te stolen, maar kalm huiswaarts te keeren. Die woorden schijnen eenen goeden indruk te hebben gemaaktwant na dien avond is er geen oploop meer geweest. Zeker heeft de algemeeneachtingen toegenegen- heid waarin jhr. mr. Schorer zich als burge meester mag verheugen hiertoe veel bijgedragen. In de 11, woensdag avond gebouden alge- tneene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappeu te Middelburgzijn o. a. als leden aangenomen de heerenmr. D. van Eckte 's GravenhageA. J. M. Schoutheete de Tervarentte Sint Nicolaas en mr. C. A. Serrure te Brnssel. Een bij de regering ontvangen telegram van generaal van Swieten meldtdat de radja van Gigben de voorwaarden waarop zijn gezag zal worden gehandbaafd heeft aangenomen, De akte van erkenning is nitgereikt, en de blokkade van Gighen is opgeheven. De staten Pedir EndjoengMerdoe Sama- langa, Pasangar, Pelaksamoi en Kloempangdoewa hebben uitstel gevraagd tot erkenning van onze 80uvereiniteit. Van anderen zijn geeue berigten ontvangen. Men schrijft uit 's Hage aan het N. en Advbl. van B. op Zoom „Ben ik goed ingelicht en ik heb alle reden om het te gelooven dan heeft Z. M een beslissing genomen omtrent de gelden voor 12 Mei bijeengebragt. De koning heeft besloten ze te gebruiken voor de kunst. Jeugdige kunstenaars en kunstenaressen zullen ondersteund of opgeleid worden op de wijze zooals Z. M. nu eenige pensionarissen heeft. Op de te Utrecht gehouden palmpaarden- markt waren 704 paarden aangebragt, met levendige handel in allesoorten. door aanwezig- heid van FranscheDuitsche en Engelsche kooplieden. Er werd zelfs voor een span paarden tot f 2100 oetaald. Het ontbreekt tegenwoordig niet aan valsch geld in ons land. Nu we§r berigt de officier van justitie te Hoorn dat 6 Maart jl. te Broek in Waterland is in beslag genomen een valsch 25 centstuk met de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1848. LI. zondag avond werd te Zutphen de gods- dienstoefening in de groote kerkalwaar ds. P. Doedes voorganger was op een zeer ongewone wijze gestoord. Naauwelijks had de predikant na het voorgebed zijn preek begonnen of de een voorde ander naverliet de kerk koster en kerkedienaren waren onophoudelijk in beweging, de autoriteiten liepen met eenige haast de kerk nitde predikant was onthnst en begreep er niets van tot eindelijk een collega des heeren Doedes den kansel bek'iom en hem mededeeldedat er in de stad brand was uitgebroken De heer Doedes maakte daarop een einde aan de godsdienstoefe daar zeker 3/4 van het gehoord verdwenen In een der Belgische bladen lezen wij het volgende mug was en de overigen Lun attentie kwijt waren. Op de straat gekomen bleekdat het een on- schuldige schoorsteenbrand was reeds gebluscht toea het publiek uit de kerk op straat kwam. A. K., landbonwer Te Rouveenbezig zijnde met eene oude bedstede te amoveren en hieronder een nieuw fundament te gravenvond hierin 100 rijksdaalders. Bij dergelijke gelegen- heden gebeurt het meermalen dat alhier geld wordt gevondenhetwelk voor hen die met den landaard onzer bevolking bekend zijn geen vreemd verschijnsel is. Onder de medische studenten, die te Groningen jl. zaturdag met het gewenschte gevolg het eerste gedeelte van het kandidaats- examen in de geneeskundenl. auatomische demonstratehebbeu afgelegdbehoorde ook jufvrouw AUetta Henriette Jacobsvan Sappe- meer. Om vervalschingen der Peru Guano te herkennenwordt het volgende medegedeeld Men neemt een ijzeren lepel zooals de lood- gieters gebruiken. Nadat de guano goed onder- eengemengd is doet men er een greep van in en zet den lepel op een gloeijend vuurde guano zal eerst verbranden in een zwarte kool en de verbranding voortzettendezal er daarna een wit blaaawe asch overblijven, als die van een sigaar, die wit brandt. Als er vervalschingen bestaan zal de asch gemengd zijn met vuile roode of zwartachtige korrels. Men kan ook een half glas water nemen en er een greep guano in mengen zuivere guano moet dadelijk zinken en niets laten boven drijven, behalve wanneer de guauo droog isdan blijft er soms een weinig fijn stof boven het water drijven. In geval van vervalsching zal men stof en vuiligheid boven het water bemerken. J. B. Frederic en G. van Andenaerde, in den nacht van 25 Maart jl. uit de gevangenis van Turnhout ontsnapt, waren veroordeeld: de eerste tot drie jaren gevangenisstrafvoor dief- stalen de tweede tot vier maanden insgelijks voor diefstal. Frederic was woonachtig te Nieuw- kerkc; van Audenaerde is geboortig en woonachtig te Roeselare. De kledren van het gestichtwelke da kerels op het oogenblik hunner ontsnapping aan het lijf haddenzijn te Turnhout in eene gracht, nabij den ijzeren weg. teruggevonden alsook de sleutels der buitendeuren van de ge vangenis. De schelmen zijn nog niet ontdekt. Een gerucht- waarvan de Moniteur gewag maaktwildat verscheiden veroordeelde commu- nalisten er in geslaagd zouden zijn uit Nieuw- Caledonie te ontsnappen. RochefortPascal Grousset en twee anderen zouden ontvlugt zijn op een Engelsch schip dat hen naar Sydney voertvan waar zij reeds naar Engeland op weg zouden zijn. Volgens de Ocean van Brest verkeert het eiland St. Helenadat eertijds zoo bloeijend was, en tot ankerplaats diende voor alle schepen die zich naar Indie begavenin een staat van diep verval. Het kanaal van Suez doodt zijn handel de bevolking is van 8000 tot op 4000 geslonken, en neemt voor een groot deel de wijk naar de Kaap de Goede Hoop terwijl de meeste huizan een vervallen aanzien vertoonen. Uit Konstantinopel schrijft mendat aldaar hevige sneeuwstormen hebben gewoedzoodat men op sommige plaatsen letterlijk was ingesloten. Sommige bakkers waren uit gebrek aan meel en brandstof in de onmogelijkheid de bevolking van brood te voorzien zelfs was men niet in staat geweest de dooden te begravendaar de wegen geheel waren versperd. Te Uschakberoemd om zijne Stnirnasche tapijtenstierven 24 personen Zooals wij gemeld hebbenis de vcrvaardiger der ralsche banknoten ontdekt. Ziehier in welke omstandighedenEene valsche banknoot ran 1000 fr. was in betaling gegeven aan de nationale bank. Deze banknoot was merkwaardig goed nage- maakt, en maar door het goedgeoefend oog der bedienden, bij- zonder gelast met het hanteeren der banknoten, te herkenucn. Men volgde op in wiens handen de valsche banknoot was geweest, en men kon aldus vaststellen dat zij was uitgegeven door eenen koopman van Neuzen, met name Bobbe, wiens dochter getronwd is met Dufresnoy, graveerder op ateen, te Brussel. Het was niet gemakkelijk diens woning te ontdekken, want sedert de twee jaren dat hij in de hoofstad woont, was hij niet inge- schreven. Men vernam eindelijk dat hij woonde in de Duquesnoy- straat, waar hij met zijne vrouw een prachtig appartement had. Zaturdag 14 Maart, kwamen de heeren Heyvaert, procureur des konings, Willemaers, onderzoeksregter en Bourgeois, opper- hoofd der regterlijke policie, in het appartement van Dufresnoy en, na een verhoor, door hem ondergaan, bevolen de magistraten eene huiszoeking. Na ijrerige opzoekingen, ontdekte men, zorgvuldig achter eene schouw verborgendrie lithografischa steenen waarvan twee de teekening droegen van 100 fr. In tegenwoordigheid dezer ontdekking. aarzelde de procureur des konings nietzooals men denken kan om Dufresnoy en zijne vrouw te doen aanhouden. Den volgenden morgen begaven de magistraten zich naar Neuzen waar de schoonvader van Dufresnoy woonde. De regterlijke overheden die Neuzen onder hun gebied hebben waren verwittigd en hunne aankomst moest zamcnvallen met die der Belgische overheden, maar de mist was zoodanig dik dat de Ncderlandsche magistratenwier verblijf te Goes is verpligt waren om den overtogt uit te stellen tot des maandags. Dien dag deden de Belgische en Nederlandsche overheden eene huiszoeking bij Bobbe. Deze zeide dat hij onschuldig was en het eerste onderzoek had geenen uitslagmaar in het huis eener andere dochter van Bobbe vrouw Kunstenaarhande- laarster, vond men in eenen put, in eene krinolien gewikkeld, een groot getal valsche bankbriefjes van 1000 fr. Bobbe en zijne dochter werden aangehouden. Uit hnnne ondervraginjj bleek dat men de hand op de voornaamstc sc-huldigen der uit- gave van valsche bankbriefjes der Belgische nationale bank had gelegd. Daarbij bepaalde zich het onderzoek der magistraten niet. Volgens zekere kenteekenen was de hoofdbron der valsche bankbriefjes te Londen. Zij begaven zich naar die stad en kregen er weldra het bewijs dat Dufresnoy er gedurende 16 jaren gewoond had onder een valschen naam, in do Balmouth- street, waar hij een stil en geregeld leven leide en de achting genoot van alien die hem kenden. Het is daar dat hij zijn werkhuis had en de valsche briefjes van 1000 fr. had gemaakt. Dufresnoy begon nu bekentenissen te doenhij zeide dat hij briefjes van 100, 500 en 1000 fr. gemaakt had. Hij heeft zelf meer dan 150 briefjes van 100 fr. uitgegeven. Hij leidde te Brussel een vrij stil leven en wandelde dikwijls gerust in het park en in de voornaamste straten der stad. In ziju apparte ment heeft men een groot getal voorwerpen gevonden, die aangekocht werden met valsche bankbriefjes. Dufresnoy is een graveur die veel talent bezit en die stellig, indien hij gewild hadzich een eerlijk bestaan had kunnen verschaffen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1