ALGEMEEN No. 916. Woensdag 4 Maart 1874. 14de Jaarg. BEKENDMAKING Binnenlandsche Berigten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL. Vernomen hebbende dat door onderscheidenen hier de wensch is te kennen gegeven om ter herinDering aan de 25jarige troonsbekliraming van Z M. onzen beiuinden Vorst Willem III den 12 Mei aanstaande, feestelijk te vieren. Noodigen de ingezetenen uit om op Don- derdag den 55 Maart aanstaande des voormiddags. ten 10 ureten raadhuize te verschijnenten einde alsdan over te gaan tot bet benoemen eener Feestcommissie en verder datgene te verrigten wat tot voorbereiding zal noodig geacht worden. Axel den 28 Febrnarij 1874. Burgemeester en Wethonders voornoemd H. J. VAN ECK. J. v. De Secretaris D. SCHOONAKKER I*olitiel£ Overzigt. Heeft het patriottisrae der afgevaardigden van Elzas en Lotharingeu Pruisen bij vermenwing getoonddat dit gedeelte zijner geannexeerden zich bij lange nog niet rnstig in den algerneenen vaderlandsche schoot zal nederleggenook de houding der Franscbe bladen in 't algemeen toont overvloedig dat de Prnisenhaat even groot, jaj, nog sterker is dan in de dagen dat de blin kende pikelbauers zich aan de verbaasde blikken der Parijzenaars vertoonden. Toen ter nederge- slagenbegint men thans zijn overmoed weer te zien aanwakkeren. Als staaltje van dien geest moge de volgende aanhaling nit het blad de Pays dienen: „De ellende die onder n Duitschersheerschtis ons zeer aangenaamen wij zonden ons kunuen dood lagcben als de pest, delievepest. u kwam be- zoekenom u langzaamregt langzaam dood te martelen opdat gij tijd moogt hebbenuwen ellendigen toestand te overzien, eer uwe vervloekte zielen van uwe ligchamen scheiden." Ala zulk eene taal vernomen wordt in een zoo- genaamd fatsoenlijk orgaan deropenbare meening, als men zich niet ontzietdusdanig den laagsten Jiaat aan te kweekenwat kan er dan verwacht worden van het lagere deel des volkswelks ruwheid in 't thans nog medegedeelde nit den communetijd op mensch onteerende wijze uitkomt. Den 26 Febrnarij 1871 was eene digte menigte op de Place de Bastille vergaderd. Nationale gardes kwamen in digte gelederen de roode vlag, op de kolom geheschenbegroeten en allerwege weergalmde de oproerige Marseillaise nu en dan afgebroken door den kreetLeve de republiek Ook de Vincenzini bevond zich onder die dni- zenden en steinde niet alleen met dien kreet ten voile in maar zwaaide bovendien met zijn hoed. Ofschoon hij dus als patriot" geheel en al in den geest der manifestatie handelde. naderde hem eensklaps een sit den hoopdie hem in het oor beet: „Hoe? gij. een Corsicaan en stille verklikker- gij hebt de onbeschaamdheidleve de republiekte roepen. Ik ken n en gij kent mij." Daarop verdween hij doch keerde weldra met eene beude bezetenen terug en spoedig waren Vincenzini alsmede een andere agentCarlonx genaamd die hem vergezeldevan alle kanten bestookt. Carlonx wist door kracbt en behendig- heid zich los te wringen maar de andere werd naar de rue des Tournelles voortgestuwd. Te vergeefs trachtte hij te ontvlngtendoor in een tabakswinkel eene schnilplaats te zoeken spoe dig had de razende menigte hem weSr onder stompen en slagen naar bniten geslenrd en 'tdunrde niet lang, of men hoorde van verschil lettde kanten den kreet opgaan„hanghemop! hang hem opdood aan den verraderZoo gezegd. zoo gedaan men zocht eene plaats waar dit gevoegelijk kon geschieden en de keu8 viel op het balcon van een huis op den boulevard Richard Denoir, doch de bewoonster gilde zoo vreesselijk dat men van dit plan afzag. „Dan te water met hemschreeuwde men nuen voort ging het met den ongelukkige naar de Seine. De rampzaligede afschuwelijke marteling welke men hem op den weg er heen deed onder- gaan niet langer kunnende verdragen viel hij op de knieSn en smeekte handenwringend„geef mij eene pistool en ik zal mij doodenals gij dan toch wiltdat ik sterven zal." Die bede werd echter met vloeken en verwenschingen ge smoord terwijl een meisje. op eene bank geklom men, den ongelukkige in het gelaatsloeg, zeg gende„Ik veroordeel u, om verdronken te worden." Dit summiere vonnis aldns geforrau- leerd en door znlk een regterwas zonder beroep. Op nienw viel men Vincenzini te lijf en sleepte hem naar de haven Henri IVwaar hij in het water geworpen werd. Toen echter een der toeschoawers van dit commulenistisch feest der heidenen waardigbespenrde, datdeonge lukkige zwemmen kon. werd de drenkeling aan het touwdat men hem om den hals had ge- bonden naar de kade teruggetrokken en snoerde men zijne handen en voeten vast aau eene plank. Eenige nabij liggende bootjes waren zoo opge- propt met menscben dat er twee van braken en verscheidene personen in het water stortten maar wat kwam bet er op aan men was gelnk kig en klapte in de banden van vermaak. Vincenzini, begaafd met eene physieke en morele kracht van ongewouen aard en bovendien uit- stekend zwemmerwist zich op zijne plank boven water te honden en dreef den stroom af zelfs slaagde hij er inzich onder water van zijne banden te ontdoen en begon andermaal te zwemmen. Dit ziendekende de woede van het volk geene grenzen meer en spoedig vloog eene bni van steenen in de rigtingwaarin Vin cenzini zich verwijderde. Te vergeefs poogde een paar bootjes hem ter hnlp te koraentegen over de bedreigingen der menigte waren zij gedwongen het rnime sop te kiezen. De com missaris van politie Mac6 waagde heteen woord in bet midden te brengen en moest in eene kazerne de rlngt neraen om zijn eigen lijf te bergen. Allengs begonnen de krachten van Vincenzini af te nemen in het water was eene lange roode streep zigtbaar. ontstaan door het bloed dat uit zijne wonden vlo'eide Eindelijk trof een zware steen zijn hoofd niet lang daarna verdween de ongelukkige kwam nog een oogen blik boven en zonk toen voor goed in de diepte. Het is goeddat bij al dien onzin nu en dan eens een verstandig woord wordt vernomen Dat heeft misscbien de heer Thiers ook gedacht bij 't nederstellen van een brief aan een kandidaat voor de nationale vergadering, Lepetit. waaria hij de conservatieve republiek als de eeuig denkbare regeringsvornr voor bet tegenwoordig Frankrijk verklaart en waarin hij wederorn voor uitspattingen in de eene of andere rigting waar 8chuwt. De brief van den grijzen staatsman is zoowel voor de konings en keizersgezinden als voor de droomers van ideale toestanden eene erustige bestraffing. Spaansche berigten zijn tegeustrijdig gelijk ze sedert lang waren. Zeker schijntdat er voor een enkelen keer weSr een ministeriele crisis ophanden is. Ontwijfelbaar koestert Serrano de eerzucht, om als president op t« treden. 't Zal evenwel nog te bezien staan wie meester zal wor den, want de magt der Carlisten groeit steeds aan. In de 11. maandag gehouden zitting van de tweede kamer der staten generaal is na verwerping van alio voorgestelde amendementen artikel 2 van het wetsontwerp tot wijziging van het muntstelsel v e r w o r p e n en daarop het wetsontwerp zelve door den minister, daartoe door den koning gemagtigdingetrokken. Beroepen tot predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Pernis (Znid Holland), de heer A. Brink predikant bij die gemeente te Neuzen. Op vrijdag 13 Maart a. s.zal des voor- middags ten 10 ure, onder nadere goedkeuring van den commissaris des konings in Zeelaud aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed het verbreeden en verdiepen van den geul in de westelijke haven van Nenzen alsook het maken en stellen van vier ijzeren loopbrnggen over de west- en oost- sluizen te Neuzen aan het kanaal naar Gent met bijkomende werken. Met ingang van 1 April a. s. wordt het post en telegraafkantoor te Hulst vereenigd onder beheer van den heer K. de Lozanne als directeur. De arrondissements-regtbank te Goes heeft 9 I ebruarij 1874 o. a. de navolgende vonnissen nitgesproken a. J R. 29 jaar zoon van Catharinaarbeider geboren te Exserde (Belgie) wonende te Koewacht. b J I. v. L.35 jaarklompenmaker te Koewachtdefaillantschnldig verklaard aan diefstal bij nacht door meer dan een persoon op eene plaats die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteld met braak en inklimming. Veroordeeld ieder tot eene cellu- laire gevangenisstraf van 6bn jaar en in de kosten van het regtsgeding op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. Uit Retranchement (Zeeland) wordt inede- gedeeld dat door een ingezeten aldaar den 19 February 11. aan HH. MM. koning Willem III ei? Leopold II versche grasboter verzonden is afkomstig ait den ten vorigen jare bedijkten Willem Leopold polder. Echo meldtdat de keizer van Rusland te Vlissingen naar Engeland zal scheep gaan aan boord van de Livadiadie tegen dien tijd uit den Krim daar zal aankoraen. Men schrijft ons nit Overzande van 28 February: Heden morgen. omstreeks 8 ure had alhier een droevig ongeval plaats. Een kind rnim 14 maanden oudspelende met een onder broertje op eenige schreden afstands achter het ouderlijk huishad zich in een onbewaakt oogen- blik verwijderden werd eenige oogenblikken daarna gevondenliggende in de daar dicht bij gelegen dorpsvaaten levenloos daarnit gehaald, want alle aangewende kunstmiddelen bleven vrnchtelooshet was werkelijk overleden. Te Wissenkerke is nit zee aangespoeld een in verren staat van outbinding verkeerend lijk op hetwelk een horloge is gevonden, waarin gegrift staat: „C. F. Krause Stolpmunde. Woensdag 11. werd door mr. D. van Eck te sGravenhage een luisterrijk diner gegeven ter heriunering aan zijn zilveren feest als lid van de tweede kamer der staten generaal. Onder de aahwezige gasten merkte men op de ministers van justitie en binnenlandsche zaken den presi dent en eenige leden van de tweede kamer der staten generaaleenige leden van den raad van state en den boogen raad. Door eene commissie van dames is te 's Hage eene circulaire verspreidt aan de Haagscbe vrouwen en meisjes, waarin zij deze opwekt om middelen te beramen ten einde ook H. M de koningin op 12- Mei a. s. een bewijs van dapkbare hulde aan te bieden en bereids eene eommissie gevormd tot het bijeenverzamelen van gelden daartoe. De commissie heeft besloten om bij genoegzame deelneming aan H. M. een marraeren beeld aan te bieden, de liefdadigheid voorstellende, hetwelk zal geplaatst worden in den tuin van het paleis het „Huis ten Bosch". Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Gonda van een lid voor de tweede kamer der staten generaal is gekozen de heer mr. M. Bichon van IJsselmonde met 1645 stemmen tegen den heer mr. W. C. Verniers van der Loeff, die 1013 stemmen bekwam. Voor de arrondissements regt hank te Haar lem zal op 5 Maartwegens oplichting teregt staan een persoondie onder de firma Henry Smith Co.vaste betrekkingen begeven of toegezegd had aan diverse personen om aan het hoofd te staan van een hnur en verhnurkantoor in verschillende plaatsen en waarvoor deze bij hem om die betrekkingen te verkrjjgen sommen van f 200300. /600- enz. hebben gestort terwijl hij in gebreke bleef de op zich genomen voorwaarden van salarissen, betaling van hunr van de voor het kantoor gehuurde huizenenz. na te komen. Dr. A. Knijper heeft zijn ontslag als predi kant bij de hervormde gemeente gevraagd tegen 16 Maart e. k. De heer M. Nahnysdie zich steeds veel met de muntquaestie heeft bezig gehoudenwil de nieuwe munt tot omschrift geven„Eendra°-t maakt magt." Een dagelijksche herinnering aan deze leus is in onze dagen waarlijk niet overbodig. De H. N. meldtdat A. Z. op zijn oproeping van kinderen die op 12 Mei geboren zijn uit 300 plaatsen brieven ontvangen heeft, nl. 41 van jongens die Willem heeten 1 die Wilhelmns heet7 portretten337 van jongens met ver schillende namen en van 335 raeisjes. Aan 138 kinderen zijn de brieven ternggezondenwijl zij niet verjaardeu op 12 Mei of ouder dan 14 jaar waren. Ten aanzien van 3 kinderen is echter een uitzondering gemaaktdaar zij alle drie de namen van den koning dragea met den toenaam van Oranje-Nassau en koning. Het totaal der opgegeven kinderen die op 12 Mei jarig zijnis dus 717 kinderen. Te Haarlem heeft, volgens deN. Arnh.Ct. een welgesteld burger die aan zwaarmoedigheid van geest leed, door verwonding en verworgiuo- een einde aan zijn leven gemaaktnavoorafaaa zijne vrouw gezegd te hebben, voor zijn spoedig volgende verjaardag niets bijzonders te doen°, omdat hij er dan niet meer wezen zou. Zijne vrouw had met dat gezegde den spot gedrcvec In de zaak der firma Overklift Co. zon de toestand van den boedel betrekkelijk nog meevallenen zouden de crediteurenzoo alle pretentien worden betaaldnog een kleine 40 pCt. van het hun toekomecde ontvangen In de vorige week is bij een manufacturer in de Warmoesstraat te Amsterdam een hoogst onbeschaamde diefstal gepleegd. Eenige kisten met goederendie niet dadelijk in het magazijn konden geborgen worden waren voorloopig in den gang of op de stoep geplaatst. Een persoon, die daar ter plaatse des avonds een boodschap te| verrigten had. bemerkte dat vier manneu die er als krnijers uitzagenbezig waren een der zware kisten op een kar te laden. Meenende dat zij door den eigenaar met het vervoer belast warenhielp de genoemde persoon hun een handje en was niet weinig verbaasd spoedig daarna te vernemen dat de kist gestolen was De daders zijn gelukkig spoedig gevat. Voor de vaceerende betrekking van hoofd- onderwijzer der openbare school voor gewoon lager onderwijs te Naardenwaaraan f 1200 met vrije woning verbonden ishebben zich 102 sollicitanten aangemeld. Door de algemeene deelneming aan het koningsfeest zal het hier en daar nog al lastig vallen muziekkorpsenvuurwerk. illnminatie- toestellen enz. te verkrijgen. Daarom is reeds in verscheidene plaatsen besloten om bet feest op andere dagen dan op den juisten datum te vieren. Zoo zal men o. a. te Baarn Eemnes op den 18n te Krommenie denl3n. te Monniken- dam den 20n en te Weesp den 16n Mei feest- vierenterwijl de feestcommissie te Woerden besloten heeft den bepaalden optogt op 19 Mei te doen plaats hebben, daar zij dan voor f80 kan verkrijgen, wat zij op 12 Mei met ^400 zou moeten betalen. Te Ronveeuin Overijsel heeft eergisteren een treurig voorval plaats gehad. Zekere H. Kou- terman is door Hendrik Vlot doodgeschoten. Omtrent dit ongeval bestaan verschillende lezin- gen. Naar men ons meldt zou Koutermau op een afstand van 50 pas half in scherts tot Vlot gezegd hebbendie een geweer in de hand hield „schiet maar toe." Deze, niet wetende of zijn geweer al of niet geladen wasnaar men zegt, deed dit en schoot Kouterman de oogen uit het hoofdeenige oogenblikken later gaf de onge lukkige den geest. Volgens te Deventer ontvangen berigten is de invoer van vee uit Nederland in Pruisen verbodenwegens de in Friesland heerschende longziekte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1