algeheen No. 915. Zaturdag 28 Februarij 1874. 14de Jaarg. BEKENDMAKING. Binnenlandsehe Rerigten. Isolds .aWAJWJOa uaaMi) f m r i in.li u i BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van AXEL. Vernomen hebbende dat door onderscheidenen hier de wensch is te kennen gegeven om ter berinnering aan de 25jarige troonsbeklimming van Z. M. onzen beminden Vorst "VVillem III den 12 Mei aanstaande, feestelijk te vieren. Noodigen de, ingezetenen uit om op JL>on- der-diiti" (leri 5 .IkI:lavt aanstaaude des voormiddag8 ten 10 are. ten raadbuize te verschijnenten einde alsdan over te gaan tot bet beiioemen eener Feestcommissie en verder datgene te verrigten wat tot voorbereiding zal noodig geacbt wordeu. AitLden 28 Februarij 1874. Burgemeester en Wethonders voornoemd H. J. VAN ECK. De Secretari8 J. v. D. SCHOONAKKER folitielx Overzigt. Frankrijk heeft duizenden zijner medeburgers te gronde zien gaan. Menige familie verkeert in diepe rouw over de zware wonden en onmis bare verliezen door de gebeurtenissen der laatste jaren over haar gebragt. Hier nam 'tslagveld, elders opstand en beroering menig liefhebbend echtgenootkind broeder of dierbaar familie lid weg. Duizenden verkwijnen hun leven in een verzengd verbauningsoord anderen betreuren in de gevangenis de gelukkige dagen van aleer.; voor welvaart cn levensgenot is bij duizenden armoede en ellende in de plaats getredenen het zijn waarlijk niet alleen slechten en geweten loozenover wie deze rampen gekomen zijn. Hoe geheel anders is daarentegen het lot van anderen. waar wij b. v. een man. als Em. Ollivierthans in een der eerambtenals lid der Fransche academie zien optreden. Deze man, een der' hoofd aanleggers van den jongsten oorlog, die weinige dagen voor de oorlogsverklaring nog der wereld verkondigde „dat nooit de vrede der wereld meer verzekerd was"en inmiddels met zijn ambtgenoot de plannen beraamde voor den togt naar Berlijn die dus de geheele wereld bedroogdie als een der eerste oorzaken van de sedert Frankrijk ge troffen rampen moet worden aangeduiddeze treed t op in eene vergadering. waartoe devoor- naamste en geleerdste mannen van Frankrijk het de hoogste eer rekenen te behooren. Dat is de maatstaf der wereld. Dat is het rad der lotsbedeeling. hetwelk den eenen in den afgrond slingert en den anderen ten troon verheft, Waren Em. Ollivier en zijne mede ministers tijdens de ongelnkkige dagen des oorlogs onder het bereik des volks geweest een gruwzaam lot zou hen zeer waarschijnlijk niet zijn ontgaan en thans welk een ver ■chilWelk een verschil met Bazaine en zoo menig andere droevig ondergegane grootheid van Frankrijk En als ware het, om 't contrast nog meer te doen nitkomenkomt daar 't berigt dat de vrouw Tan Bazaine, in gezelschap van Spanjes verjaagde koningin Isabella, naar 'teiland St. Maguerite is vertrokken om de gevangenschap van haren echtgenoot, zoolang dit haar vergund zal worden, te deeten. De krijgsoperatibn in Spanje schijnen tot eene besliste oplossing te zullen leiden." 't Doel van deii tegenwoordigen togt ishet Carlistenleger voor Bilbao gelegen van alle kanteu in te sluiten en dnsdoende tusschen 't vuur der vesting en der regeringstroepen te plaatsen. De Carlisten daarentegen vertrouwen op hunne bijzonder gunstige stellingen. Daarenbovende Spaansche geschiedenis dezer dagen leert het op elke blad zijde. dat het verraad eene schuilplaats in bij kans elke compagnie heeft gevonden. Portngalette werd daarvan 't slagtoffer en wie weet Wat Bilbao zal gescbieden. Men acht de overwinuing dezer vesting voor de Carlisten zoo gewigtig f dat door bankiers te Londen eeue leening moet zijn toegestaanzoo- dra de stad in banden der opstandelingen is gevallen. Een ander belangrijk berigt uit Spanje is dat de beide onbetaalde coupons der buitenlandsche schuld zullen worden voldaan. Wij zeggen 't een onzer bladen naom maar niet al te veel gewigt aan deze meermalen vermeide tijding te bechten. Westdorpe, 26 Februarij. In het no. van dit blad van gisteren, wordt uit deze gemeente gemeld dat bij de op 23 dezer plaats gehad hebbende aanbesteding van het bouwen eener school met onderwijzerswoningaannemer is ge word en de heer A. Tak te Sas van Gent, voor f 16.138. Men moet opmerken deze aanbesteding onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad ge schiede enuit de debatten ter vergadering van 24 dezer s valt het zeer te betwijfelen of die goedkeuring wel zal verleend wordendezelve is nu reeds voorloopig uitgesteld. Hoofdplaat, 26 Februarij. Bij de aanbesteding, op heden alhier gehouden van het nit'oreken van de houten beschoejjing en het maken van eene nienwe gemetselde beklee ding enz.aan de haven alhieris aannemer geworden de heer P. Monj£ te Breskensvoor eene som van /"5286 Men meldt uit Veere aan de Arnh. Ct. De portretten bestemd voor het album aan Z. M. den koning op 12 Mei a. s. aan te bieden, zijn thans alhier aangekomen en moetennaar men verzekert zoo slecht zijn uitgevallen dat zij door velen geweigerd zijn daar ze aan de eene zijde geheel zwart zijn de koning kan dns op een fraaije collectie rekenen. In den Haag was 11. zaturdag een dame op weg om naar het krankzinnigen gesticht te Delft gebragt te worden uit een rijtuig gespron- gen onder het aanboudend geroep dat haar geest- vermogens niet gekrenkt waren en dat dit overbrengen andere oorzaken had. Eenige heeren wilden zich de zaak aantrekken, toen de politie tusschen beiden kwamen de dame naar het politie-bureau bragtwaar zij ua eenigen tijd vertoevens. met geweld weder in het rijtuig is gesloten om met drie begeleiders vervolgens de reis naar Delft voort te zetten. Van de 25 jongelingendie heden tot dieustneming bij het instructie-bataillon te Kam pen waren opgeroepenzijn er 22 opgekbmen die alien zijn goedgekeurd en in dienst gesteld. Men verwacht in de maand April e. k. weder eene oproeping. In de week van 15 tot 21 dezer zijn in ons land 7 personen aan Aziatische cholera ovfer- ledenen wel alien te Utrecht. Te Utrecht wordt slechts eenmaal des jaars - namelijk op den geboortedag van Z M. den koning de vaderlandsche driekleur op spits van den domtoren geplant Dit is een gevaarlijk werk. want daartoe moet die spits van buiten beklommen en de haan van den toren afgenomen wordenom er tijdelijk de vlag voor in plaats te stellen. Donderdag II. werd deze qioeijelijke taak voor de 57e maal verrigt door A. H. Kletkenste Utrecht, die daartoe een bewijs van onversaagdheid gecft. ook nog op zijn gevorderden leeftijd. De beproeving van de ij?eren scharnierbrug over den Oosterspoorweg bij Baarn beeft den 19 dezer plaats gehad in tegenwoordigbeid van den eerstaanw. ingenieur den heer van Hasseltden heer Hubrechtingenieur van den waterstaat te Utrechtonderscheiden hoofdopzigters en verdere belangstellenden Bij eene belasting met 38 000 kilo en daarna bij het berijden met zwaar beladen wageus t bleek de doorbuiging verre beneden het berekende maximum te blijven en de constructie door den heer van Hasselt en de uitvoering van dat knnstwerk door de fabriekanten G. J. Wis pelweij Co. te Zwollealgemeene goedkeuring te verdienen. De brug met eene spanning van 21 meter, isopgesteldgeheel vrij van gemetselde land hoofden en laat op zes beweegbare pnnten vrij- heid voor het krimpen en uitzetten van het ijzer. Het is de eerste scharnierbrug in ons land uitgcvoerd. Het dagblad bevat een uitvoerig schrijven vau den heer E. J. van Wisselicg JPz.predi- kant bij de Evangelische Protetantsche gemeente van Antwerpenbehelzende zeer belangrijke mededeelingen in zake Laan van der Lithom treat het onderzoek naar de zielstoestand van eerstgenoemde dat ten zijnen huize heeft plaats gehad. Ook Z Eerw. verklaart, dat Ds. Laan die veel in zijn iamiliekring verkeertgeen enkel ken- teeken van kraakzinnigheid geeft maar in alles spreekt en handelt als andere menschenzoodat hij het hoogst wenschelijk acht dat door prof van der Lith aard en graad van krankzinnigheid wat duidelijker ware omschreven. Jl. zaturdag stierf te Oosterblokker (bij Hoorn) een onzer oudste soldatendie in 1813, op de blijde mare van het herstel van ons vader- land den moed had met nog eenige anderen heiraelijk de gelederen der Franschen te verlaten en zich te voet naar het bevrijdde vaderland te begeven. Krijn Barends zoo heette hij verliet op den tweeden Kerstdag. met nog zes anderen, het Fransche oorlogschip waarop zij als matrozen diendenzij ondernamen over het ijs den ge- vaarlijken togt naar het vaderland. In de om- streken van Gent verloren zjjbij het aanroepen van een Fransche patrouille een hunner makkers, die door een schot getroffen werdeen geraakte in de verwarring van hen af. De overigen hadden het geluk in het laatst van Januarij 1814 hun haardsteden te bereiken. Krijn Barends bereikte den onderdom van 83 jaren was steeds vol levenslust en kracht en hol der van hoofd. Alle dorpelingen beminden den vrolijken ouden mandie natuurlijk steeds gaarne het verhaal zijner ontmoetingendie niet onbe- langrijk warenten beste gaf De arrondissements-regtbank te Gorinchem, heeft de navolgende aanbevelingslijst opgemaakt voor de vacature van kantonregter te Sliedrecht lo. mr. J C. Takkuntonregter te Sluis2o. mr. C. Steinbergkantonregter te Sommelsdijk en 3o. mr. A. van Deinse. kantonregter te Lemmer. Ook het bestuur der christelijke school te Zutfen heeft besloten de ingezamelde gelden voor het kindergeschenk aan het algemeen comit6 toe te zenden. Bij gelegenheidder collecte voor het aan Z. M. aan te bieden geschenk kwamen twee heeren der commissie te Eindhoven aan een huisalwaar zij het doel hnnner komst uiteen- zetten De vrouw antwoordde„Ik geef geen centime voor die kerel die ons voor een paar weken heeft laten uitverkoopen." NB. Voor een paar weken werden de goederen van dit gezin wegens faillissement bij executie verkocht en het bevelschrift begintmetdewoorden „In naam des Konings." In den loop van dezen winter hadden eenige ingezetenen van Nijmegenmeest rijks ambte- nareuregterlijke en anderewegens de duurte der steenkolen daar te stede. gezamenlijk regt- streeks eene lading steenkolen per schip van Ruhrort laten komen. Een der gruishandelaren, tevens zetter voor het patent, beklaagde zich over dit. zooals hij het noemde. handeldrijven zonder- patenten een der deelhebbers in de lading die zich bijzonder met de uitlading en bezorging belast hadwerd ambsthalve voor het patent aangeslagen als handelaar in steenkolen van buitenslands. Bij beschikking van ged. staten echter is op eene door den aangeslagene ingediende reclame de aanslag vernietigd en restitutie gelast der reeds betaalde belasting. Op een kwartier uur afstand van het dorp Lichtenvoordeligt een reusadbtige keisteendie nu 50 jaren geleden op last van den heer van Hartjesberg werd opgegraven. Die steen is 5 kubieke meter groot en weegt nagenoeg 40.000 halve kilogram. Men heeft nu besloten hem van den tegenwoordigen eigenaar aan te koopen en, bij gelegenheid van het koningsfeesthem als voetstuk te gebruiken voor een standbeeld van Willem IIIdat aldaar op de markt zal worden opgerigt. Eenige dagen geleden stond voor hetkan- tongeregt te Hoogeveen een jongske teregt als beklaagde met andere woorden als beschuldigd van misdrijf. Had gij dien kleinen knaap gezien, gij zQudt zijnen leeftijd zeker niet hooger geschat hebben dan 9 i 10 jaren. Toch bleek uit zim antwoordalsmede uit een door het openbaar ministerie overgelegd geboorte extractdat hij in het jaar 1861 geboren was. Dat kind nu werd Diets meer en niets minder ten laste gele^d dan dat hij op den 6 November 1873 des avonds omstreeks 9 uur, en alzoo meer dan een uurna zonsoudergangen dus bij nacht, zich met ge- laden jagtgeweerbuiten openbare wegen eu voetpadenin het jagtveld der gemeente Zuid- wolde had bevondenzonder voorzien te zijn van eenige acte en het vereischte schriftelijke bewijs van vergunning van den eigenaar van of van den regthebbende op het jagtveld althans zonder een en ander op de eerste daartoe gedane vordering van de met het toezigt op de jagt en visscherij belast zijnde ambtenaren te hebben vertoont. De beklaagde werd echter door den regter van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, als hebbende gehandeld zonder oordeel des onder- scbeids. Die uitspraak was te verwachtenhet kind was in het jagtveld aangetreffen in gezel schap van zijn vaderdie vier stammen berken akkermaalshout op zijne schouders droeg en het bedoelde geweer op de schouders van zijn kind had gelegd. Vraagt men welligt, na deze toe- ligting, waartoe het noodig was een kind te vervolgen. wiens vrijspraak noodzakelijk volgeu moest Wij antwoordendie vervolging zou ten gevolge hebben dat het in beslag genomen jagtgeweer door den regter zou worden verbeurd verklaarden dit geschiedde dan ook op grond van art. 45 der zoo uitstekend werkende jagtwethet doel was bereikt. Omtrent de verzending der bekende brieven aan den sultan van Atchin meldt luit. gen. Van Swieten in zijn rapport „De brieven voor den sultan aan Malela afgegeven, om door tusschenkomst van Radja Moeda Setiahoofd der XXV Moekim te worden overgebragt, werden weder teruggegeven ge- noemd hoofd beweerde daartoe geene gelegenheid te hebben. Mas Soemo Widikdjo vroeg toen om zelf die brieven over te brengen onder de gebruikelijke vormen zeide hij, zou'de vijand zeker een zendelmg van het gouvernement respec- teereu. Hiertoe werd besloten, en daartoe de volgende morgen (22 Dec.) bepaald. Dien dag ten 9 uur vertrok Mas Soemo Widikdjoverms- zeld van Mohamad Arsad en zijne kleinzoon Radhen Tego. tot overbrenging van de aan den sultan gerigte brieven kapitein Van Lier deed hem uitgeleide tot bniten de postenketen. Vol moed aanvaardde de waardige grijsaard zijne zending. Een bewoner van Kampong Penajoeng wees hem den weg en bragt eenige oogenblikken later het berigtdat hij binnen de vijandeljjke linie was gekomen. Des avonds en ook den volgende dag was nog niets van hem vernomen". (De afloop dezer zending is bekend.) In het Zondagsblad van het Nieuws van den Dag leest men Een bede voor de lijdenden door den Atchin-expeditie. In naehtelijka stilts Lag, doodsklear op 'tgelaat, Op vijands grond en bodem, Een stervendo soldaat. Een donker floers omwaarde Reeds 't half gebroken oog De drooge lippen eonden Een smeekbee naar omhoog. „Bescherm hen, God en Vader »Die 'k teer heb lief gehad, „Wea« hen een hulpe en trooster, „Steun ze op hun levenspadl" „Beweeg gij veler harten „En veler handen, Heer, „Opdat na zooveel lijden, „Hun leod nog niet vermeir 1" Nog eenen blik ten hemel Vol bittren stervensnood Toen sloot voor goed hij de oogen De dappere was dood. O juich, bezing, bejubel Het groote wapenfeit, De Nederlandsche braven, Hnn moed en hnn beleid. Dat dank, dat eer, belooning, Dien levend keert, verrastl M»ar denk ook aan de dooden Aan wat hun dierbaar was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1