ALGEMEEN No. 913. Zaturdag 21 February 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Jr*oliti«il£ Overzigt. Men kan haast zeggen, dat ons werelddeel op eene kruidton drijft. Geen land hoe klein bijkans of 't meent, dat het ook noodig heeft zieh met dit kostbare raiddel boven water te houden en anders noodzakelijk als zelfstandige staat moet zinken. A1 is ook de verhouding tusschen de groote en kleinere mogendhedenals die van de vlieg tot het paard toch meent men, dat het kleine diertje wel in staat zal zijnzijn kollossalen tegenstander te weerstaan, ja, misschien te verslaan. Een denkbeeld dier kollossalen verhouding van Duitschland geeft ons weer de behandeling der nieuwe rijkslegerwetdie eene nieuwe vol- making moet zijn der zoo beproefde legerorde. Door deze wet wordt het Duitsche bondsleger in vredestijd gebragt op 401,659 waaronder de vrijwilligers van een jaar nog niet eens worden gerekend. Wel werd in 1867 met moeite deze bepaling ingevoerd maar men wil thans door eene besliste wet dit aantal bestendigen. Voegt men nu hierbij 96.158 paarden en 1198 stukken geschut, terwijl de manschappen naar deze bere- kening nog maar 1 pet. der bevolking uitmaken j en dat bij oorlogstijd dit alles gemakkelijk ver- vierdubbeld wordt, dan behoort er voor de kleine- ren eene tamelijke mate van hooghartigheid (zelf- verblinding?) bij, zich voor te stellen met zulk een kollossus, met zulke hulpmiddelen, met zulk eene geblekene energie; m't strijdperk te kunnen en te willen treden. De bekende graaf v. Moltke zelf heeft de verdediging dezer wet op zich genomen. Fran- krijk, zegt hij, is ijverig bezig, ons op zijde te streven en wat wij in een half jaar hebben ver- kregen, dat zullen wij eene halve eeuw lang door overmagt van wapenen moeten behouden. (Waar blijven zoo de vijf-milliards?) En inderdaad, waarover in Frankrijk de twist moge loopen 't zij men aanhanger van Thiers of Mac-Mahon, 't zij men Chambordsch- of Na- poleonsch-gezind, republikein of monarchaal zij 'nierin stemt men overeen, dat het leger met al de kracht eener groote natie moet worden ver- meerderd, versterkt en verbeterd. Gelijk men weetbezoekt keizer Frans Jozef tegenwoordig het Peterburgsche hof. De Rus- sische keizer heeft op zijn collega eene toast uitgebragt, waarbij hij verzekertdat dit bezoek den vrede van Europa bevestigd. Men zegtdat de keizer van Rusland in April een bezoek zal brengen aan koningin Victoria. Dan hebben de Europesche groot- magten elkander achtereenvolgens zoowat begroet. Zooveel bezoeken, zooveel vredebetuigen. De geschiedenis heeft echter genoegzaam ge- leerd dat vorstentaal niet altijd de klank der waarheid is. Z. M. heeft herbenoemd tot burge meester van Hontenisse, de hoog wel geb. beer H. A. A. Baron Collot d'Escury. Z. M. heeft in rang overgeplaatst bij het wapen der kon. mar. (divisie Noord Brabant en Zeeland) den kapitein. adminstraieur van kleeding en wapeniog, B. J. Rademakers, van 't 2e reg. huzaren. Neuzen 20 February. De 57e jaardag van Z. M. den koning is alhier met meer dan gebrnikelijke wijze gevierdva alle openbare en tal van particuliere woningen wapperde de nationale driekleur alsmede van de R. K. kerk ten 12 ure werd door de militaire bezetting parade gehonden op de marktten 1 ure had een militaire assaut plaats, terwijl door de vereeuiging Nut en Genoegen een bal werd gegeven ook de ridders van 1830 vergaderden des avonds in hnn gewoon locaal. Nadat de stoomboot Killarney den 19 Jan 11. alhier uitgebrandvan de westkant was gesleept naar Gentis deze gisteren weder bier gekomen en door de stoomboot Colletis naar Goole opgesleept, om aldaar gerepareerd te worden en weder den dienst op Gent te hervatten. In de Etoile Beige leest men het volgende Naar men zegtzijn er moejjelijkbeden gerezen tusschen het Nederlansche gouvernement en het onze over de internationale overeenkomst voor het kanaal Terneuzen. Nederland zou naar het schijnthet tractaat hebben opgezegd en dedrie navolgende voorwaarden in het aanstaand trac taat opgenomen willen zien. In de eerste plaats wil het niets meer weten van het regt van Beigie. om het water boven peil te voeren verder wil het dat de gronden bestemd voor de nieuwe kanaalwerken, door Belgig aangekocht zullen worden maar domeingoederen van Nederland wordeD. Ten slotte verlangt de Nederlandsche regering, dat ook de haven van Terneuzen het voordeel zal genieten van den voorregtschenkende tarie vendie in Beigie op de spoorwegen zijn ingevoerd of zullen ingevoerd worden. A.xel18 February. Door Jacobus Ver strate is heden bij den landbouwer L. van Dixhoornop Loose's hof een varken geslagt wegende schoon aan den haak 638 halve kilo's. Het dier was slechts 18 raaanden ouden bad 6 maanden opgezeten om te vetten. De lengte bedroeg tot het staartbeen 2.33 meter en de grootste omvang 2.05 meter. De ruime zaal op het stadhuis te Hulst waar vroeger de vierschaar in ljjfstraffelijke zaken gespannen werdstortte den 21 February 1674, nu twee eeuwen geleden door het breken van een der zware balkenwaarop de vloer rusttein door welk onheil eene menigte volks aan armen en beenen gekwetst werd. Hontenisse, 19 February. De ver jaardag van Z. M. den koning werd alhier op bijzondere wijze herdacht,. De uitgestoken vlaggen uit genoegzaam alle openbare en andere gebouwen toondendat het feestdag was. In tegenwoor- digheid van vele belang6tellendenzoo dames als heeren had er ten tien ure voormiddag in het schoollokaal aan de molenstraat eenen scherm wedstrijd plaats op degensabel en korten stok Voor elk dezer wapens waren door de vereeniging twee medailles uitgeloofd terwijl door den HWG heer baron Collot d'Escury en mevrouw zijne echtgenoote twee pryzen waren uitgeloofd, te weten een fraai sigarenstel op blad en een zilveren horologie-vestketting. De uitslag van het concours was als volgt Op dan degen no. 1 jonker Henry baron Collot d'Escuryno. 2 de heer A. F. Marlet. Op den sabel no. 1 de heer J. A Pateer Ez.no. 2 P. J. van Braband. Op den korten stok no. 1 jonker Karel baron Collot d'Escury en 2 jonker Henry voornoemd. Voormelde bijzondere prijzenwerden na gehouden wedstrijd op den sabel toegekend no. 1 aan L. J. van Braband en no. 2 aan J. C. Sorber. Deze wedstrijd op alle wapens die van 10 ure v66r tot ruira 1 ure na den middag duurde, werd door de aanwezigen met algeraeen genoegen bij gewoon d. Des namiddags 2 ure werd er door het korps koninklijke scherpscbutters „Prins Frederik Hendrik" op het dorp Kloosterzande grobte parade gehoudengevolgd door eene militaire wandeling naar Groedendijk. Onderwijl arriveerde met den namiddagpost het berigt der herbenoeming van den hoog wel geb. heer H. A. A. baron Collot d'Escury tot burgemeester dezer gemeentewelk berigt voor het front van het teruggekeerde korps en de zamengestroomde menigte bekend gemaakt, een daverend gejuich ten gevolge had. Des avonds bragt de harmonie St. Cecilia aan den herbenoemde eene serenade. De groote menigte volksdie onze harmonie en hare directie daarbij vergezeldede verschillende toespraken daarbij gehouden die door den her benoemde op zoo hartelijke als welsprekende wijze beantwoord werdengetuigden van aige- meene geestdrift en tevredenheid. 20 February. Als blijk van hooge inge- nomenheid met voormelde herbenoeming van onzen waarden burgemeester steken vele inge- zetenen andermaal de vlaggen uit. Hontenisse, 20 February. J1 zondag 15 February had alhier het aangekondigde vocaal en iustrumentaal concert plaats. Nog slechts weinige dagen was het geleden dat we het eerste concert haddenzoodat voor de werkende leden een zeer geringe tijdruimte was tot het bestuderen der uit te voeren stukken. Trots echter dezen korten tijd was de nitvoering zeer schoonen gaf de harmonie weder blijken dat ze de haar toegekende lof allezins verdient. Ook de uitvoering der zangstukjes, was op eene kleine uitzoudering na even schoon als het instumentaal gedeelte van het concert. Wat de verschillende stukken betreft die de harmonie ten beste gaf, daarin weten wij wat het scboone der uitvoering aangaat, geen uitzon- dering te makenhet gevoelvolst waren echter de n0s. 7 en 8. Wat de vocale stukken aangaat, daarvan wekte het meeste gevoel„'sKonings jaardag" en „heeft men eenmaal A gezegdmoet men ook zeggen B waarin zeer gepast wareu ge- voegd een paar coupletten op de overwinningen in Atchin. We hopen dat onze harmonie blijft voortgaan op den wegdien ze thans betreedt om ons nog menige genoegelijke avond te verschaffen de verschillende wijzigingen die in het reglement lebben plaats gehadzal zulks zekerlijk zeer veel bevorderen. y Op heden (zaturdag) heeft alhier ten huize van den logementhouder van Sikkelerus een ver- gadering plaats tot het benoemen van een com- missie voor de feestviering op 12 Mei 1874. Alle ingezetenen der gemeente zijn tot het bijwonen hiervan bij proclamatie door den burge meester opgeroepen we denken weldat bet aantal belangstellende groot zal zijn, daar de Hontenissenaren nimmer acbter blijven bij aange legenhedendie ons dierbaar huis van Oranje- Nassau aangaan: Deze week is een aanvang gemaakt met de werken tot het verbeteren en gedeeltelijk begrin- den en voor het overige gedeelte bekeijen van den wegbeginnende aan den provincialen weg van Walsoorden naar Hulst, en loopende tot over het dorp Lamswaarde. De voltooijing dezer werken brengt een reeds zeer lang gewenschte en noodzakelijke verbinding tot stand daar men hierdoor bijna bet geheele oostelijke gedeelte van het kanton Hulst over kunstwegen kan genaken. Nog een gedeelte wegs gelegen in den Melo- polder, gemeente Graauwhad ook allernood- zakelijkst een verbetering noodig, daar dit een zeer slechte aarden- of wel kleiweg is. Door de geringe lengte. van het gehucht Duivenshoek tot het gehucht de Paal is slechts ongeveer 1150 M. denkt men wel, dat hier een bekeijing zal plaats hebben. Het wegtje is thans zoo slechtdat het bepaald onbereidbaar moet worden genoemd waarom de verbetering dringend is. Lamswaarde18 February. Het concert dat den 15n dezer alhier is gegeven door het mannenkoor „VrijbeidEendracht" ten voordeele der armen is met goeden uitslag afge- loopen. Niettegenstaande er gelijktijdig een concert gegeven werd te Kloosterzande door de harmonie St. Cecilia, was de opkomst van het publiek vrij talrijk. De opbrengst, bestemd voor de armenwas dan ook ongeveer gelijk aan die van voor twee jaren toen er met het- zelfde doel een concert gegeven werd in ver eeniging met de harmonie St. Cecilia te Klooster zande. Het publiek en den leden van het mannenkoor wordt bij dezen hartelijken dank gezegd voor de trouwe opkomst en de mede- werkingdie zij verleend hebbenen mogen by eene volgende gelegenheid de edele pogingen der directie op dezelfde wijze bekroond worden dan voorzeker zal zij daardoor aangespoord worden om op denzelfden weg voort te gaan, Sas yati Gent, 20 February. Gisteren werd de jaardag van Z. M. onzen geeerbiedigden koning, alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Van alle openbare en van de meeste partiouliere gebouwen zag men de nationale driekleur wapperen. De vereeniging „bet metalenkruis" bieldeene vergadering. welke geopend werd door den president met eene van warme liefde voor vorst en vaderland getuigende toespraak. Daarna deelde de president de leden mede dat hij namens de leden van het metalenkruis per telegram Z. M. met hoogstdeszelfs verjaardag had geluk gewenseht waarop een zeer vleiend antwoord was ontvangenhetwelk de in feest vergaderde leden met geestdrift moesten vernemen. Deze aangename vergadering werd met een souper besloten. Breskens 17 February. Heden vierde de heer J. Verlindeschipper van Breskens op Middelburg zijn 82n jaardag. Nog in bet voile bezit zijner gezondheiden eer op een goede zestiger dan op iemand van zoo hoogen ouderdom gelijkende, doet hij nog iedere week de reis van Breskens naar Middelburg zijne zaken met den meesten lust en ijver waarnemende. Wat echter het meeste opmerking verdient is dit dat de heer Verlinde de meeste togten on- der Napoleon I heeft meegemaaktlater bij de Oostenrijkers heeft dienst genomen en den 23 Aug. 1815 gezond weder in zijne geboorte- plaats Nenzen is teruggekomen terwijl hij nu reeds ruim 52 jaar de betrekking van schipper van Breskens op Middelburg bekleed. Worde hij nog lang voor zijne betrekkingen en vrienden gespaard. Bij het departement van Kolonien is een telegram van den luitenant-generaal Van Swieten ontvangenden 14 February van Atchin ver- zondenwaarin het navolgende wordt vermeld Eene versterking, door Toekoe Nanta van de 6 Moekins tegen Toekoe Nek van Marassa onzen bondgenootaangelegdis den 12 dezer met een verlies van drie dooden en dertien ge- wonden (alien rainderen) genomen. Deze operatie had zoowel een staatkundig als een krijgskundig oogmerk en moest dienen om de toenadering van bet volk uit de 6 Moekim ge makkelijk te maken. De versterking is aan Toekoe Nek ter bewaring overgegeven. Toekoe Nek is gevlugt. Wat de uitwerking zal zijn moet later blijken. De cholera is nog niet geweken doch minder. Tot toelichting, voor zooveel noodig, vau dit telegram zij hier het navolgende aangeteekend Zoowel de 6 Moekims, staande onder het hoofd Toekoe Nanta Setiaals de Kampong Marrassa, die met andere Kampougs de Moekims vormt waarvan Toekoe Nek radja Moeda Setia het hoofd iszijn gelegen in het distrikt 25 Moekims westelijk van de Atchin-rivier. De twee genoemde Moekims boofden behoorden tot de rijks grooten (Mantris hari hari)vier in den grondslag eener twintigjarige—tegenover hier te lande eene twaalfjarigeverpligting. Men ligt van Nederland's zijde niets"onbillijks Wan neer Nederland kosteloos domeingronden ten niterliik HPn qa 'q T u T"" 01 A"een 10 J Sevect» op zo uecember zouden zij i.„2. - J deP?rt- ru'm 1200 man bedragen hebben. Dealgemeenc finantien moeten zyn ingekomenvoorzien opinie der deskundigen wasdatwanneer dc -"u tuviai 111

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1