ALGEMEEN Aanbesteding No. 912. Woensdag 18 Februarij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOEK zullen op Zaturdag-, den 21 Februarij des namiddags ten 3 ure> in het gemeente raadhuis aldaar, in bet openbaar by enkele inschrijving AANBESTEDEN: het bouvven van een lijlien- huis op de besrraaiplaats waarvan de voorwaarden op het raadhuis ter inzage iiggenterwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen by de ondergeteekenden. Hoek. 16 Februarij 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. I'olitielc Overzigt. Het politiek nieuws uit het buitenland bepaald zich tot eenige vrij onvruchtbare schermutselingen uit heden en verleden Zoo is't nog altijd eeD twistappel of Mac-Mabon, zooals bepaald is, 7 jaren president zal blijven, dan of hij de in der haast opgeslagene brug zal zijn waarover binnen kort het keizer of koningschap triumfan telijk Parijs zal binnen treden. Wjj gelooven, dat de Fransc'hen met hun politiek harrewarren en intrigueren zullen kunnen voortgaanmaar er vooreerst nog voor de kroon pretendenteu weinig kans van slagen bestaat. Het proces Naundorff brengt meer en meer de overtuiging aandat deze gewezen horologie maker werkelijk de oudste zoon van Lodewijk den XVI en Maria Antoinette, die ongelukkige Oostenrijksche prinses is geweest en derhalve diens afstammelingen meer dan de graaf vau Chambordtot den troon van Frankrijk gereg- tigd zijn. Zoo heeft de verdediger o. a. aangevoerd de getuigenis van de gewezene gouvernante van Lodewijk XVII(alias Naundorff) eene niadame de Rarabaud eene vrouw, die van zijne geboorte tot zijne opsluiting in de gevaugenis hem had verzorgd en den persoon van Naundorff voor den wezeulijken zoon van Lodewijk XVI heeft erkendwaarvan deze dame eene schriftelijke verklaring heeft nagelaten. Meer dergelijke be wijzen zijn bijgebragt en eindelijk, geconstateerd is dat uit politieke beweegredenen en door baat zuchtige intrigues de regtmatige aansprakeu van Naundorff niet zijn erkeud geworden. Voorts vernemen wij nog allerhande mede deelingen ait een tijdperkwaarin Europa zich te midden van vrede en rust waandemaar waarin werkelijk de oorlog reeds in de kabinetten met het scherpste vernuft der geslepenste breinen werd gevoerd. Wat de Italiaan la Marmora, trouweloozer gedachtenis, heeft aan 't licht gebragt wat thans weer aan v. Bismarck vau Fransche zijde wordt te laste gelegd over onderbandeiingen ten opzigte van Belgiedit alles leert onweersprekelijk, dat lang voor den oorlog van 1870 het vuur voor die uitbarsting is aangelegd en ontvonkt en daarbij nog dit e6nedat v. Bismarckhoe men hem ook in het net van staatkundige plannen hebbe zoeken te verstrikken toch echter al zijne mede- onderhandelaars te scherp en te slim is geweest. De Spaanscbe berigten maken melding van kleine gevechten. Bij Nules. in de provincie Valencia, is eene Carlistische bende van 1400 man, onder bevel van Vizcarra en een van de beide Culcala's na een gevecht van 66d uur gestagen. In de provincie Barcelonavolgens een telegram van Carlistische zijde uit Surca van den 6n Februarij hebben de Carlisten te Manresa 1000 geweren een kanon en 50 gevaugenen buit ge maakt en zelven 18 dooden en 49 gekwetsten verlorentewijl de verliezen der republikeinen waren 90 dooden en 150 gekwetsten. De Car- listen vernielden de verdedigingswerken en waren den 5n weder afgetrokken. Men zal nadere be rigten moeten afwachtenom over dit feit een oordeel te kunnen vellen. Uit Barcelona wordt onder dagteekening van dingsdag geseind. dat Genrona geblokkeerd is en de blokkade van Figueras dien dag zou aanvangen. Volgens berigten uit Oran van den 9n zijn de politieke vlugtelingen uit Carthagena in vrijheid gesteld slechts de gevangenen en zij die aan burgerlijke misdrijven zich schuldig hebben gemaaktblijven in hecbtenis tot de Fransche autoriteiten eene beslissing hebben genomen. Overeenkomstig de bepaling van artikel 5 der proviciale wet zon de verkiezing van leden voor de provinciale staten dit jaar moeten plaats hebben op den 12 Mei a. s. en dus op den dag waarop men algemeen wenscht het feest der 25jarige regering van Z. M. den koning officiee te vieren. Dit heeft den minister van binnenlandsche zaken aanleiding gegeven tot indiening van een wets ontwerpom voor 1874 die verkiezing te doen plaats hebben op den 7 Mei a. s, Neuzen 17 February. Bij de heden gehouden aanbesteding van wer- ken tot verdediging van den oever van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen is de minste inschrijving gedaan door P. Wieland alhier voor eene som van f 5771 08. De hoofdonderwijzerJacobus Schilleman aan de gesubsidieerde bijzondere school te Sluiskil, gemeente Neuzen die den 12 dezer zijnen 60n verjaardag beleefdemogt den daaropvolgenden dag zijne 25jarige schooldienst aldaar vieren in we Ik voorregt de bewoners van dit gehucht een liefderijk aandeel namen. In zijn ten vorige jare vergroot schoollokaal isals een gevolg zijner bemoeijingdoor ds. II. J Krol, predi kant te Neuzenin tegenwoordigheid vau den heer burgemeesterop den 5 dezer voor het eerst eene bijzondere godsdienstoefening gehou dennaar aanleiding van Marc. 16 15—16, die, op dringend aanzoekzulks 8 dagen later herhaald heeft. sprekende over Joh 3 16, en nuter wille van de talrijke opkomst, besloten heeft. daarmede zooveel mogelijk geregeld voort te gaan. Lijst der commissie'c en opgehaalde gelden voor het geschenk aan Z, M. Willem III op 12 Mei a. s.in het kanton Hulst. Boschkaprlle. J. MelP. J. v. d. Wielen, J. Kint, A. F. Magnus, P. van Campen f 28 50 Clinge. P. Vercauteren burg., L. G Camermanpast F SmetH. Bruggeman, H. J. VlaeminckK. de Lozanne90.95 Gkaauw. P. Verhaegenburg. P. J. v. d. Eeckhout. M Bauwens. P. Staal, P. A. Baart67.24 Hrngstbijk. G. v, Trappen, burg., C. F. Hermans. J. F. Krieekaert. A. v. Arenthals. P. de Jonghe Ch. Krieekaert 31.22 Hontenis.se. Ch H. P. Collesaer voorz.. J. v. Braband. seer, P.J.Mel. J. v Dommelen J. KrieekaertJ. A. Pateer Ez., J W de Swart, P. A Adri aansensJ. C RosseelA. v. Dyke P. A. v. Dorsselaer, Jud. Verhage digt by de plaats, waar vrocger de walvisch heeft gelegen op het strand verebtdoch nog levendeen waterbewonerdie wel niet tot de zeemousters behoortmaar toch in zijne soort een reusachtig dier kan genoemd worden. Het was nl. een paling, die eene lengte had van 1.70 meters, waarvan deomtrek 0.58 meters i en het gewigt 44 halve kilo's bedroeg. Gen 25 Jan. 11, is door P. de Looff in de bus van het hulppostkantoor te Wissenkerke een brief gestokengeadresseerd aan „C. van Staveren te Rotterdaminhoudende1 bank- biljet van 25, waarschijnlijk gemerkt J. 52, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De oflficier vau justitie te Goes verzoekt aanhouding en berigt. „Blijkens telegram van Van Swieten uit Atchin 10 Februarij, was er sedert den 7 dezer niets bijzonders voorgevallen en in den stand van zaken geene verandering gekomen. Deblij- ken dat het volk den oorlog moede is en zich overwounen acht, nemen echter toe, ofschoon de hoofden zich van toenadering onthielden en het volk door geweld verhinderd werd zijne betere neiging te toonen. Dit werd althans door enkelen medegedeelddie uit de 26 Moekims in het karap der expeditionaire troepen waren gekomen. Vermits deze toestand voor het volk niet lang houdbaar is, werd verwacht dat de tijd hierin verandering zal brengen. De keus van een sultan werd niet bevestigd en nu een ander candidaat genoemd. De cholera heerscht nog sporadisch. Een telegram van Reuter van denzelfden datum rneldt het volgende: „Uit eene onpartijdige bron wordt verzekerd, dat de Nederlandsche troepen bij eene vervolging door de Atchineezen teruggeslagen zijn, en daarbij iwee mitrailleuses en 18 man aan dooden ver loren hebben." Oratrent dit telegram zegt de Staats Ct. van zaturdag het volgende „Zoo dit berigt eenigen grond heeft, kan het slechts zijn eene verkeerde voorstelling (raisschien over land naar de Atchineesche havens en van daar naar Penang overgebragt) van het gevecht dat plaats vond bij de verkenning op den 29 Januarijwaarbij onze troepen ernstig beschoten werden uit eene versterking in de XXII Moekims en een drietal dooden en 18 gewonden verloren. fBuitengewoon bijvoegsel tot de Nederlandsche Staats Courant van 7 Februarij jl.) Het berigt kan niet doelen op eenig nieuw wapenfeitwaarvan de regering nog geen keunis zal, di,t, P^fieel-gescheaksplan in zichzelf reeds gedeeltelyk zijn. De marine daarentegeu heeft zich bij het nationaal geschenk aangesloten. le 's Uage is een dames comite gevornul voor een nationaal huldeblijk aan H. M. de kouingim Natunrlyk zullen deze dames niet als afzonderlijk comitd optredenmaar slechts als onderdeel van de .e Zwolle gevormde com miss,ie, door's koning commissans in Overijsel in het leven geroepen. De hooge raad heeft bij arrest van 9 dezer afgewezen het beroep in cassatie ingesteld door een photograaf te Brielledie bij vonnis der regtbank aldaar - bevestigd door het hof in Zuidholland veroordeeld werd ter zake van veikoop van Urbanuspillen en Wormkoekjes. Een jongeling van 22jaren die van elders gekomen was om te Gouda een gemaskerd bal by te wonen en zijne familie te bezoeken werd woensdag door de cholera aangetast en was binnen weinige uren een lijk. r^e 8chijndel (Noord Brabant) iseen3jarig kind gestorven aan de gevolgen van het drinken van een half bierglas jenever. De lijkschouwino' constateerde het gebruik van den jenever als de oorzaak van den dood en de justitie heeft daarop eene vervolging ingesteld tegen den kostganger van de ouders* zekere J. S., 31 jaar ouddie wegens manslag door onvoorzigtigheid zal moeten teregt staan. Ed. PlasschaertG. F. Wullemsens. 250 Hulst. P. Haak Jos. Rottier Th. Martin H. FassaertJ. VoetH. H. M. Wauters231.333 Ossenxsse. F. Neve voorz. J. F. Voetseer.P de WaalP. v. Mael- saekeP. F. Burm J. F. RosseelJ. F. Boogaert,,24 50 St. Jan Steen. N. B. Ysebaert, burg,. P. C. Reyns, J. Schout, A. P. Koenraadt, Kap. A F. Rottier. sec 116.35 Stoppeldijk J. Vereecken. burg., P. VerstraetenP. C. Serrarens. D. de WaalJ. B. Schillemans 30 50 Te zamen f 870 59s Kosten. 95 f 869 64« Men Bchrijft ons uit Borssele Den 12 February jl. vonden de dijkworkers lad gekregenwant het laatste telegram van den luitenant generaal Van Swieten werd van Atchin verzonden op den zelfden dag als het ieuter-telegram van Penang." Een der eersten onder onze soldaten in Atchin, die de Nederlandsche vlag op den Kratou plantte. is C. de Rooy, uit Wijk bij Duurstede afkomstig en vroeger zouaaf in het pauselijk eger. De Rooy heeft zijn moed met het verli'es van een zijner armen moeten bekoopen. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het ont vverp eener nieuwe miliciewetdoor den minister Weitzel, in overleg met den minister Geertsema ontworpenvoltooid wezen en vatbaar zijn om bij de tweede kamer te worden ingediend. Plaats- vervanging en nummerverwisseling zouden behou- den blijvendoch de vereiscbten om als plaats- vervanger te worden toegelaten zdd verscherpt dat zij daardoor feifelijk zeer zouden worden be- moeijelijkt. Verder zou het jaarlijksch militie contingent van 11.000 op 14.200 man worden gebragt. Bij de verkiezing te Gouda van een lid voor de 2e kamer der staten-generaal zijn uitge- bragt 2590 geldige stemmen. Iliervan verkreeg de heer H. C. Verniers van der Loeff 985 stem men, de heer M. Bichon van IJsselmonde 911 stemmen en de heer J. H. van der Heim 686 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Ver niers van der Loeff en M. Biohon van IJsselmonde. Het bestnur der Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland" heeft besloten niet toe te geven aan den drang der openbare meening, welke van oordeel is dat een afzonderlijk scbut tersgeschenk aan Z M. den koning niet te pas komt. Daar echter verscheidene officieren der i schutterij niet met het bestuur zullen mededoen, Op een onlangs gehouden vergeljjkend examen voor hoofdonderwyzers te L. trok een der sollicitauten de faardige parallel tusschen koning Willem II en koning Willem III: Willem II is de;held van Waterloo. Willem III is de waterheld van het Loo. Den 10 dezer wekte het te Stadskanaal bevreemdingdat de^woning vau zekeren H gesloten bleef. De buren wisten dat de vrouw van H. afwezig was, en daar hij zelf nog al eens gebruik maakte van den fleschvreesde men het ergste. Onder toezigt van den veld- wachter Taatgen werd daarop de denr met ge weld opengerukten nu vertoonde zich aan de verschrikte toeschouwers een afgrijsselijk tooneel. Te midden van een chaos van allerhande voor- werpen lag het deerlijk verbrande ligchaam van genoemde II. Len ingesteld geneeskundig onder- zoek bewees dat de levensgeesten reeds sedert langen tijd waren geweken. De oorzaak van het ongeluk wordt verschillend opgegevendoch algemeen wordt geloofddat II., na te veel sterken drank te hebben gebruiktvoorover in het vuur is gestort en zoodanige brandwonden heeft bekomen dat hij kort daarna is gestorven Marken was veertien dagen geleden vol ontzetting. Eene Markerin die te Purmerend diendestal daar een baukje van f 40.dat zij voor een muntje van f 10. scheen aange- zien te hebben. De politie die haar verdacht, nam haar onderhandenmaar kon bij onderzoek niets vinden, tot dat men haar de kousen liet uittrekken waar ze veel op tegen had. Het bieek toen dat zij bet bankje tusschen de taken zolen van een ltous had ingenaaid. De meid stond op het punt te trouwenmaar toen deze diefstal aan het licht kwain zag haar aanstaande van haar af. Ze heeft toen in wanhoop de koppen van lucifers van verscheidene doosjes ingesliktwaardoor ze natuurlijk zeer ziek werd en naar Marken zou worden overgebragt. Zij bereikte echter haar vaderlandje nietmaarstierf op het schip tusschen Monnikeudam en het eiland. De besmettelijke longziekte onder het rundvee neemt in Friesland dagelijks zeer toe. In de raaand Januarij zijn Diet minder dan 8 runderen aan de ziekte gestorven en 177 des- wege afgemaakt, alleen in Wijrabritseradeel kwamen 78 gevallen voor. Het getal nieuw aangetaste stallen was 13dat der gezondver- klaarde eveneens 13. Naar men uit Belgie schrijftzal te Brussel eene groote internationale commissie bijeenkomen, waarin BelgischeNederlandscheEngelsche eu andere ingenieurs zullen zitting hebben en wier taak zal zijn te onderzoeken welke veranderin- gen in den loop der Schelde gebragt zouden moeten wordentengevolge van de verandering der Antwerpsche kaden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1